Сушняк: що таке і як позбутися від сушняка після алкоголю

Визначити, наскільки вираженим буде похмільний синдром, а також проаналізувати інтенсивність його прояву складно. Все настільки індивідуально, що реакція організму на різні дози та комбінації випитого спиртного навіть у одного і того ж людини може відрізнятися.

Сушняк: що таке і як позбутися від сушняка після алкоголю

Збої в секреції печінкових ферментів також впливають на переробку етанолу. Якщо випити невелику кількість алкоголю, то похмілля може і не бути. При перевищенні дозування ситуація різко змінюється. Один з ознак інтоксикації – сушняк – постійне бажання пити у великій кількості.

Що таке «сушняк»

Інтоксикація етиловим спиртом і продуктами його розпаду – причина появи похмільного синдрому. Щоб розібратися, що робити в такій ситуації, потрібно зрозуміти механізм «бунту» організму.

Отруйні речовини потрапляють у шлунково-кишковий тракт. Кровоносна система розносить їх по органам і тканинам. Швидкість всмоктування алкоголю змінюється в залежності від індивідуальних особливостей організму і поточного режиму харчування. У цей момент людина відчуває зміни, у нього починає крутитися голова, може підвищуватися або погіршуватися настрій.

Коли сп’яніння сходить на «ні», настає похмілля. Етиловий спирт пройшов етап окислення до ацетальдегіду, який осів в органах і почав чинити негативний вплив. Небезпека цієї речовини полягає в тому, що воно накопичується в органах і практично не виводиться. З кожним разом, коли людина вживає велику кількість спиртного, похмілля посилюється за рахунок накопичення ацетальдегіду.

Травна система піддається найбільшому впливу отруйних речовин, які можуть бути навіть у пиві. Як реагує ШКТ на великі дози прийнятого спиртного:

 • біль в області живота;
 • нудота;
 • блювання;
 • відчуття переїдання;
 • здуття;
 • діарея;
 • сильне газоутворення.

Сушняк – це зовнішня реакція на проблеми з ШКТ і здоров’ям в цілому.

Також можуть бути інші, супутні симптоми отруєння ацетальдегидом після прийому великої кількості алкоголю:

 • головний біль;
 • озноб;
 • порушення серцевого ритму;
 • дратівливість, нервозність;
 • слабкість.
 • Що стосується спраги, то вона здається нескінченною. Вгамувати це почуття непросто. Щоб розібратися, як позбавитися від сушняка, потрібно розглянути причини, чому людині так хочеться пити. А головне – яку рідину краще приймати, щоб якнайшвидше подолати прояви похмілля.

  Чому після алкоголю хочеться пити

  Як було позначено вище, першопричиною сильної спраги стає інтоксикація організму ацетальдегидом. Ця речовина утворюється при розпаді етанолу. Отрута провокує ряд негативних проявів, серед яких загальне погіршення самопочуття.

  Сушняк: що таке і як позбутися від сушняка після алкоголю

  Ситуація стабілізується і в цілому поліпшується тільки при окисленні ацетальдегіду ферментами печінки. Причому часу може бути витрачено багато – все залежить від поточного стану, ступеня інтоксикації, якості випитого спиртного. Процес позбавлення організму від похмілля забирає до доби.

  Зупиняючись більш детально на причинах, які виникають при появі потужного сушняка, варто скасувати те, що отрута спричиняє порушення у розподілі вологи в організмі. Людина може пити достатню кількість рідини, але через її нестачу для постачання органів продовжує відчувати спрагу. При цьому вода, випита протягом дня, накопичується в тканинах, а не направляється для живлення органів і судинної системи.

  Така ситуація на практиці проявляється в появі сильних набряків. Пальці, ноги, обличчя, шия стають об’ємними. Якщо зовні набряки не видно, то за взуття і кільцями на пальцях вони сильно відчуваються.

  Небезпека подібного стану пояснюється не дискомфортом, а втратою рідини кров’ю. Частка формених елементів збільшується, еритроцити починають склеюватися, формуючи агломерати. Розміри алгомератов відрізняються. Найнебезпечніші – великі. У медицині їх називають тромбами. Результат – порушення кровоносних судин з-за їх закупорки.

  Сушняк: що таке і як позбутися від сушняка після алкоголю

  Тромби формуються у великих артеріях, що відповідають за постачання легенів і серця кров’ю. У деяких випадках такі стани закінчуються летальним результатом.

  І все ж, чому після алкоголю хочеться пити? Людина відчуває нестачу вологи, тому організм потребує її заповнити. Однак небезпека такого стану виникає з-за того, що порушення процесів сприяє накопиченню води в тканинах, а не напрямом її для живлення органів і кровоносної системи. Тому при похмілля насичення водою не настає, і спрага не припиняється.

  Нервова система теж піддається удару – бажання пити вона сприймає некоректно, не вловлюючи те, що надходить вода використовується тільки на шкоду. Результат – порушується метаболізм, обмінні процеси сповільнюються. Причому такий результат частіше більш небезпечний, ніж набряки тканин, оскільки він стабільний і тривалий. Прискорити метаболізм і відновити здоров’я після ігор з великими дозами алкоголю не завжди просто.

  Є і інші причини, чому у роті відчувається сильна сухість. Мова йде про перерозподіл запасу мінеральних сполук. Так, спрага з’являється з-за нестачі магнію. Чим більшою була доза прийнятого спиртного, тим активніше магній вимивається з організму. В результаті страждає нервова система, звідси тривожність, дратівливість, неспокій. Людина починає нервувати, що тільки посилює бажання пити.

  Отже, можна підвести деякі підсумки. Як виявилося, бажання пити ніяк не пов’язано з реальним дефіцитом води в організмі. А значить, неконтрольоване вживання рідини ніяк не поліпшить ситуацію, а лише може погіршити її. Це не стосується ситуацій, коли людина п’є «правильно», тобто керується основними принципами, здатними поліпшити стан і втамувати спрагу.

  До речі, нудота – це ще один прояв наслідків постійного пиття. Людина відчуває спрагу, п’є, а потім його нудить. Вода вже не засвоюється, тому що в потрібне русло не надсилається. А те, що було прийнято, переробляється нирками. Їм і наноситься колосальний удар.

  Як правильно вживати рідину

  Отже, що таке сушняк? Це почуття, коли ви прокинулися, встали з ліжка і дуже хочете пити. Іноді настільки, що вимовити слово без ковтка води неможливо. Якщо все настільки погано, попити трохи можна, але кількість рідини повинно бути мінімальним. Багато людей, які з ранку випили багато води при новому похмілля, відзначають поступове погіршення самопочуття після пробудження.

  Якщо людина отруїлася алкоголем і є для цього серйозні передумови, треба промити шлунок, але це зовсім інша історія. Якщо мова йде про похмілля, то пити багато не варто.

  Промивати шлунок є сенс максимум протягом чотирьох годин після прийому спиртного. Якщо часу пройшло більше, то вже пізно. Промивання шлунка допоможе усунути токсини з верхніх оздоблень ШКТ. Це в подальшому покращить стан при настанні похмілля. За чотири години токсини вберуться, потраплять в кров і будуть рознесені по організму, тому прибрати їх шляхом промивання вже не вдасться.

  Сушняк: що таке і як позбутися від сушняка після алкоголю

  Нудота – природний процес, який провокує блювоту після п’янки. Як така блювота потрібна організму при отруєнні токсинами після вживання спиртного. Якщо вас нудить, не потрібно перешкоджати цьому почуттю, свідомо пригнічуючи його. Після того, як вміст шлунка буде виведено блювотним процесом, настане полегшення. А щоб маси виходили швидше, можна випити літр води з додаванням соди.

  Коли блювотний рефлекс не виникає, викликати його спеціально немає сенсу. Нормалізація водного балансу – основне завдання. Якщо просто пити воду, то вона потрапить у шлунок, потім виведеться природним шляхом. Це може посилити набряки і не принесе користь. Тому рекомендується перед застіллям, що передбачає вживання спиртного, придбати напої зі збалансованим складом, дія якого спрямована на зняття інтоксикації. Це мінеральні води, які поставляються виробниками відповідної продукції.

  Важливо і те, наскільки швидко людина п’є рідину. Висока швидкість не приносить користь. Краще пити потроху, повільно і поступово. Багато маленьких глоточков – найкращий варіант. Почуття спраги таким способом вдасться подолати швидше, ніж випивши відразу літр води.

  Поступово сухість у роті зменшиться, голос нормалізується, слизова оболонка почне функціонувати краще. Цей процес відбувається поступово, і стабілізувати самопочуття за кілька хвилин не вдасться, але ви будете на правильному шляху.

  Звернути увагу потрібно на температуру рідини. Низькі температури небезпечні для слизової оболонки, оскільки при їх впливі бактерії починають більш активне розмноження. Вони можуть потрапити глибше, викликавши запальні процеси в горлі, шлунку, ротової порожнини.

  Причина цього криється в зниженому імунітеті через інтоксикації етанолом. А постійні перепои значно позначаються на імунних функцій.

  Гаряча вода, чай, кава та інші види рідин з високою температурою теж пити не можна. Як кажуть медики, гаряче провокує подразнення рецепторів, розміщених на слизовій оболонці. Гастрит і виразка шлунка – лише деякі проблеми, що потенційно загрожують людині при похміллі. Чим вища температура рідини, тим більше ймовірність руйнування слизової оболонки. І основою цього процесу стає все той же зниження імунітету.

  Які напої вибрати

  Проста вода, яку можна отримати з крана, не принесе користь. І якщо в звичайному житті вона допоможе відновити запаси рідини в організмі, то для боротьби з похміллям її склад повинен бути збалансованим і наповненим необхідними мінералами.

  Сушняк: що таке і як позбутися від сушняка після алкоголю

  Купувати воду або напій краще заздалегідь, щоб з ранку не довелося йти в жахливому стані в магазин, затягуючи час відновлення.

  Розглянемо перелік напоїв, які медики рекомендують до вживання при боротьбі з похміллям:

  • Мінеральна вода. Склад характеризується лужною реакцією середовища. У ньому містяться електроліти, які дуже допомагають організму відновитися після перепою. Ще одна перевага мінералки – підсолений присмак. Це допоможе прибрати відчуття нудоти. Причому вміст солі корисно завдяки тому, що вона допомагає направити рідина в потрібне русло – не в м’які тканини, а в кровоносну систему.
  • Соки. Краще купувати натуральні свіжовичавлені соки, або робити їх самостійно, щоб пересвідчитися в якості. Звернути увагу потрібно на термін зберігання у відкритому вигляді. Свіжовичавлені склади зберігаються не більше доби, і то в холодильнику. Якщо порушити правила зберігання, при ослабленому імунітеті після інтоксикації етанолом навіть соком можна отруїтися. У будь-якому випадку, тоді він не принесе користь. Сік можна отримувати з фруктів, овочів і ягід. Високий вміст вітамінів сприяє зміцненню імунітету, опору розвитку патогенної середовища і бактерій. Купуйте соки без цукру. У свіжовичавлені фреші не додавайте підсолоджувачі – чистий сік допоможе швидше впоратися з сушняком. Тим більше, в ньому буде міститися менше калорій, а надлишок калорійності при похмільному синдромі небажаний. Що допомагає? Краще зупинитися на соках, приготованих на основі цитрусових. Також підійде томат.
  • Зелений чай. Теплі напої допоможуть отримати відчуття комфорту і знизити інтенсивність прояви похмільного синдрому. Пити його, як і інші види рідини, потрібно поступово. До речі, чай зазвичай і п’ється так, тому вам навряд чи захочеться поглинути його залпом. Міцні сорти чаю краще обійти стороною. М’який, невираженний смак допоможе заспокоїтися, поліпшити самопочуття, а головне, склад сприятливо позначиться на стані печінки, оскільки зміст зеленого чаю сприяє виведенню з органу токсинів.
  • Трав’яні відвари. Цей вид напою допомагає вирішити відразу кілька завдань. Однак приготування може забрати деякий кількість сил і часу, яких зазвичай після п’янки просто немає. Трав’яні відвари можна готувати заздалегідь, перед масштабним застіллям. Змішайте трави деревію, чебрецю, шавлії і квіти ромашки. Залийте складу теплою водою, нагрійте його, процідіть. Результатом вживання напою буде знижене бажання пити, відновлення метаболізму і ушкоджених тканин печінки.
  • Напій з шипшини. Його можна підготувати заздалегідь, за кілька днів. Як позбутися від сушняка з його допомогою: заваріть сухі ягоди. Можна для цього взяти термос. У ньому буде триматися тепло протягом тривалого часу. Склад напою багатий на корисні речовини, вітаміни, мікроелементи. Особливу цінність представляє аскорбінова кислота, зміцнює імунітет. Напій з шипшини допоможе подолати спрагу і впоратися з нудотою.
  • Кефір. Сприяє зниженню прояву спраги, голоду. Кислуватий смак перешкоджає посилення нудоти, допомагає впоратися з нею. У кисломолочних продуктах є лактобактерії, активно впливають на ШКТ. В результаті їх вживання нормалізується травлення. Вживання кефіру – профілактика газоутворення, діареї і здуття.

  Розглянуті вище напої та смачні, і корисні в цілому. Вони містять велику кількість вітамінів, допомагають впоратися з нудотою. Стануть в нагоді, коли мучить спрага, так і в цілому не будуть зайвими на кухні.

  Складно сказати, як прибрати з їх допомогою похмільний синдром повністю – зазвичай на цей процес потрібно мінімум кілька годин. Але користь і позитивний вплив на здоров’я доведені й цілком обгрунтовані. Тому поліпшення стану після їх вживання при похмілля можна бути впевненим.

  Моя довідка - Корисні поради