Соромно після п’янки: що робити, як позбутися від почуття провини

Зовсім непитущих людей майже не буває. Є тимчасово відмовилися від вживання алкоголю. Якщо ви не в їх числі, тому іноді можете дозволити собі непогано випити, почуття сорому наступного ранку напевно вам знайоме.

Чому так буває? Причин може бути декілька, включаючи фізіологічні наслідки впливу алкогольних напоїв на організм і психологічний аспект ситуації, багато хто, в тому числі, залежить від виховання.

Соромно після пянки: що робити, як позбутися від почуття провини

Причини сорому

Отже, соромно після п’янки буває через постінтоксикаційного стану. Токсини, які потрапили в організм випила, після того, як він протверезіє, ще деякий час будуть впливати на організм. Чим більше обсяг випитого алкоголю, тим більше виражені наслідки.

Почуття провини формується через слідства біохімічних процесів, що протікають в організмі при обробці і нейтралізації спиртів. Цей стан може зберігатися кілька днів, але зазвичай по тривалості не перевищує похмільний період.

Поки організм бореться з токсичним впливом, відчуття провини і сорому може не проходити, навіть коли людина не зробив нічого поганого, не вів себе зухвало і не створював проблем.

Почуття провини після п’янки – емоція, яка ґрунтується і на особливості рис характеру. Людина, якій вселяють, що пити погано, після того, як протверезіє, буде боятися осуду. Причому чим більшим особистість, тим більш вираженим може бути це відчуття.

П’яний чоловік рідко зізнається, що він пив. Навіть у стані, завжди напідпитку не може самостійно пересуватися, він може доводити протилежне. Це теж пов’язано з соромом, оскільки соціальні бар’єри обмежують людину. Звідси виникає захисна реакція і відмова від того, що насправді для тверезих людей стає очевидним.

Почуття провини після алкоголю може бути не безпідставним. Якщо людина щось накоїв, якщо його сексуальна розкутість, провокує спиртним, була надто виражена, можуть виникати психологічні складнощі. Іноді чоловік зовсім не пам’ятає, що було вчора, причому це його особливо лякає. Сором, що виникає на базі реальних причин, що впливають на психіку, настрій і стан більш тривалий час.

З виною, яка з’явилася без причини, боротися простіше. Вона проходить самостійно, але усвідомлюючи ситуацію, з нею впоратися значно легше, ознайомившись з механізмом фізіологічного появи сорому після застілля.

Як позбутися від сорому, якщо ви винні

Якщо ви танцювали на столі, танцювали навколо напівголих дівчат, показували стриптиз, полізли в бійку або просто в неосудному стані спали під парканом, напевно, вам буде соромно за подібне на наступний же день. Кожен по-своєму намагається подолати проблеми. Одні йдуть в запій, намагаючись забутися і впоратися з похмільним синдромом, а інші аналізують скоєне.

Соромно після пянки: що робити, як позбутися від почуття провини

Позбутися від почуття сорому, якщо ви нагрубили комусь чи зробили те, чого не слід було, теж можна.

Важливо розуміти, що особистісні фактори – це надумані причини. Прозвучить егоїстично, але можна задуматися, наскільки важливі для вас люди, перед якими є вина. Може бути, вам зовсім не цікаво їх думку, тому нема чого соромитися?

В інших випадках п’яна людина стає більш розкутою. Він стає більш сміливим, тому готовий зробити те, чого і раніше хотів, але соромився, боявся, обмежуючи себе іншими причинами.

Коли людина п’яна, всі ці наслідки відходять на другий план. Є інстинкт і бажання, а інше не грає ролі.

Психологи в такому випадку радять не картати себе, а задуматися: може бути, ви змогли зробити те, що давно хотіли, і в цьому теж є позитивна нотка?

Також потрібно аналізувати скоєне. З ким ви спілкувалися? В якому стилі? Якщо це людина, з яким у тверезому стані говорити не хотілося, може бути, ви з ним зблизилися, дізналися його краще, показали себе.

Частіше люди в п’яному стані стають сміливішими, а сміливим бути – не завжди погано. Багато хто, кого долає похмільний синдром, перебільшують проблеми.

Якщо складності насправді великі, і ви в п’яному стані накоїли щось серйозне, треба не сумувати, ображатися і шкодувати про щось, а вирішувати проблеми. Якщо це вдасться зробити, сорому вже не буде. Тим більше, що періодично напиваються багато, в тому числі медичні працівники, педагоги, менеджери і директори. Свята бувають у всіх.

Якщо ви винні, попросіть вибачення у того, кого скривдили. Компенсуйте витрати, якщо щось було зіпсовано або розбите. Більше посміхайтеся, жартуєте, якщо це допоможе виправити ситуацію. Злість і образа проходять швидше, якщо чоловік, який зробив щось погане, пробує все змінити.

Дієві практики, які може взяти на озброєння кожен, якщо реально завинив під час п’янки:

 • Визнати свою провину – вже півсправи. Так, вчинили погано. Навіть якщо вас не пробачать, прийміть ситуацію. У будь-якому випадку, це не кінець і не найгірше, що може бути.
 • Проявіть щирість по відношенню до тих, кого зачепили. Подумайте, може бути підвернувся випадок, коли варто обговорити проблеми, про які раніше не було можливості сказати?
 • Робіть висновки. Якщо пити не вмієте, пообіцяйте собі не вживати алкоголь в таких кількостях або взагалі. Головне – переконати себе, що ситуація не повториться. Це буде правильною установкою на психологічний одужання.

Отже, що робити, якщо соромно після п’янки? Відповідь підкаже ситуація. Іноді достатньо налаштувати себе на позитив і не хвилюватися із-за того, що сталося напередодні. Постарайтеся пообіцяти собі, що надалі будете контролювати свою поведінку, свої висловлювання і дії.

Як подолати сором, що виник без причини

Якщо причин для сорому немає, але це почуття все одно приносить масу психологічних проблем, можна спробувати відмовитися від аналізу всієї ситуації до вечора наступного дня після пиятики.

Вранці, коли організм все ще відчуває інтоксикацію, згадувати, що було вчора – собі шкодити. Думки про те, кого можна було образити, кого поранити словами, кому було завдано шкоди іншого характеру будуть більш емоційними, з вираженим забарвленням. Однак вже ввечері наступного після п’янки дня все стає на свої місця. Ситуація вже не здається такою проблематичною, а випите спиртне не говорить про щось жахливе.

Соромно після пянки: що робити, як позбутися від почуття провини

Психологи радять не проводити паралелі між об’єктивними і суб’єктивними причинами сорому. Якщо ви не можете зрозуміти, погано надійшли або ж не сталося нічого непоправного, прийміть нейтральну сторону, забудьте про ситуації, а головне, відпочиньте.

 • Заняття корисним або приємним справою – ліки від багатьох психологічних складнощів. Це допоможе не просто відпочити, але і принести собі користь після прикрих випадків, пов’язаних з п’янкою. Наприклад, з’їздити на рибалку, купуйте дружині квіти, відремонтуйте кран у ванній. Негатив буде перекритий позитивом.
 • Що робити, якщо все одно соромно після п’янки? Психолог допоможе розібратися в даній ситуації, знайти причини, проблеми, дасть слушні рекомендації, актуальні конкретно для вас. Однак кожна людина, якщо постарається, зможе впоратися навіть з самої непростою ситуацією.
 • Ще один метод боротьби з неприємним почуттям провини – спілкування з друзями, особливо з тими, хто теж брав участь у застіллі. Вони не просто подивляться на ситуацію і вашу поведінку з боку, але і допоможуть проаналізувати їх зсередини. Та і спілкування з друзями – це завжди приємно і цікаво, тому не може не приносити позитивні емоції.
 • Як позбутися від сорому, якщо при п’янці ви нічого не зробили, нікому не зашкодили, але негативне почуття пригнічує:

  • Нагадуйте собі, що дія токсинів на організм – основна причина появи помилкового почуття сорому. Ви не зробили поганого, привід для застілля був, наслідків немає, а п’єте ви нечасто? Не про що турбуватися.
  • Випийте анальгетик. До цієї категорії препаратів відносяться парацетамол, спазмалгон, ібупрофен.
  • Дезінтоксикація та регідратація. Купіть мінеральну воду з корисними речовинами, вітамінами і мінералами. Багата на корисний склад рідина допоможе швидше позбавити організм від токсинів. Також можна пити більше чаю.
  • Не наїдайтеся, але і не відмовляйтеся від сніданку, обіду і вечері. Кожен прийом їжі важливий. Бульйон, суп, фрукти, овочі повинні становити ваш раціон. Краще відмовитися від «хімії» та шкідливих продуктів.

  Утримайтеся хоча б на день від куріння, але якщо бажання покурити занадто виражене, не варто з ним боротися в похмільний період. Стресу бути не повинно. Випивати спиртне теж не можна: це посилить інтоксикацію і посилить стан в цілому. Пити каву, їсти жирне, смажене, копчене не рекомендується.

  Психологічний аспект проблеми

  Розглядаючи тему того, чому після п’янки соромно, багато зводиться до психологічного аспекту. Вплив токсинів у похмільний період не настільки виражене, що людина відчуває почуття пригнічення безконтрольно. Весь процес можна легко контролювати, усвідомлюючи, що організм потрапив під атаку інтоксикації.

  Соромно після пянки: що робити, як позбутися від почуття провини

  Психологія заснована на сприйнятті життя, норм, етики, правил. Деякі люди, напиваючись, тільки в такому стані можуть відчути свободу дій і виразів. Це здатне привести до алкоголізму, заснованому на непереборному почутті провини.

  Чим більше розкутий людина, чим ширше його рамки сприйняття світу, життя і суспільства, тим він менше залежить від слів оточуючих, їх думок, докорів, тим простіше справлятися з психологічними навантаженнями.

  З похмілля людина почуває себе дуже погано. Саме в цей період з’являється сором. Голова болить, особливо, якщо градус напоїв хаотично змінювався, постійно чергуючись. Чим менше було з’їдено закуски, тим більше буде проблем з похміллям.

  Звідси теж з’являється почуття провини перед собою. А людина, яка знає подробиці про шкоду спиртного, частіше жаліє себе за небезпечного вчинку. Жінки бояться набрати вагу, здатися в очах чоловіків легковажними, питущими, алкоголичками. Чоловікам же позбутися від похмільного сорому легше, навіть якщо було дуже багато випито.

  Вплинути на емоцію – перша допомога самому собі. Якщо самостійно це зробити не вдалося, можна на час відволіктися. Взятися за роботу, поговорити з собою про те, що сталося хорошого. Проаналізувати, зробивши висновки про п’янку, — теж результат.

  Гірше, коли оточуючі весь час в чомусь дорікають. Наприклад, якщо чоловік напився, а його дружина весь час каже про те, який він алкоголік і як ганьбиться, у нього з’являється бажання знову напитися.

  Алкоголіка вина після п’янки відвідує рідше, ніж людини, рідко п’є. Тут психологічний механізм вже налаштований інакше. І якщо є почуття провини, то це не через п’янки. Люди, які страждають від залежності, стикаються з низкою інших психологічних проблем, причому часто самостійно з ними впоратися вони просто не в змозі.

  Моя довідка - Корисні поради