Що робити з алкоголіком: як себе вести з питущим людиною

Кожен, хто має члена сім’ї, що зловживає алкоголем, повинен знати основні правила проживання з такою людиною, адже від цього залежить не тільки те, як ви будете вести спільний побут і спілкуватися, але й елементарна безпека як вас самих, так і безпосередньо алкоголіка.

Незважаючи на всю складність проблеми, її реально вирішити за допомогою психології. Найголовніше – це не залишати людину наодинці зі своєю хворобою, так як перемогти алкоголізм самостійно практично нереально.

Що робити з алкоголіком: як себе вести з питущим людиною

Як спілкуватися з алкоголіком

Зловживання алкоголем і алкоголізм – дещо різні поняття. Перший термін відноситься до ознак зародження захворювання, другий – безпосередньо позначає хвороба. Відмінні риси, на які варто на початку звернути увагу — це стійка потреба в спиртному і наявність у людини паніки, якщо немає можливості випити.

Алкоголізм, в першу чергу, є залежністю психологічної і вже в другу – фізичної. Пацієнт з даним діагнозом може заперечувати необхідність підтримки близьких людей, але це не означає, що так і є.

Допомога членів сім’ї в боротьбі з алкоголізмом вкрай важлива. Але для початку необхідно переконатися в тому, що у вашому будинку є людина, реально страждає від алкогольної залежності.

Для цього варто звернутися в центр спеціалізованої допомоги, де лікар-нарколог зможе або поставити, або спростувати діагноз.

В сім’ї алкоголік: що робити далі

При створенні сім’ї не можна передбачити заздалегідь, як складеться подальше життя. Тому, якщо улюблений для вас людина став алкоголіком, перше, що ви повинні вирішити для себе – чи варто продовжувати з ним спільне проживання.

Що робити з алкоголіком: як себе вести з питущим людиною

Психологи сперечаються між собою з даного аспекту. Однак вони єдині в одному: необхідно чітко визначити, на що ви готові піти, щоб зберегти сім’ю. У разі, якщо почуття залишилися і бажання боротися з алкоголізмом присутній, починати лікування необхідно як можна швидше. Але для цього знадобиться маса терпіння. Не слід брехати собі в оцінці власних можливостей.

Боротьба з алкоголізмом забере багато часу, сил і вашого власного здоров’я в психологічному плані. Хворобу можна перемогти, якщо людина дійсно дуже доріг. Якщо ж ні – краще закінчити відносини відразу.

Гірше, якщо алкоголізмом страждає хтось із батьків або взагалі власна дитина, адже за такої ситуації немає думок щодо побуту та проживання, все зосереджено на тому, що робити із самим алкоголіком.

Як жити з алкоголіком в одній квартирі

Спільне проживання з людиною, хай і улюбленою, але страждають від алкогольної залежності, — це непросто.

Приготуйтеся до того, що всі ваші особисті бажання і почуття опиняться на другому плані, так як лікування алкоголізму може зайняти не просто кілька місяців, а декілька років. І протягом цього довгого періоду ви повинні будете надавати всіляку допомогу і підтримку близькій людині, грамотно поєднуючи їх з непомітним контролем, який буде тривати цілодобово.

Що робити з алкоголіком: як себе вести з питущим людиною

Необхідність у цьому дуже гостра, адже, як би не старався сам залежний, зриви за час терапії будуть, і тільки від вас залежить, як швидко буде вирішена дана проблема, благо гаряча лінія центрів спеціалізованої допомоги працює цілодобово.

Як розмовляти з алкоголіком

Необхідно знати, як вести себе з алкоголіком, якщо ви вирішили допомогти йому в подоланні цього непростого недуги:

 • Не обмежуйте спілкування з алкоголіком, в іншому випадку він ще більше піде в себе, знову почавши вживати спиртне;
 • Не намагайтеся прислухатися до голосу розуму алкоголіка, коли він знаходиться в стані сп’яніння;
 • Не вірте словам і обіцянкам, які вимовляє алкоголік під час похмілля;
 • Уникайте конфліктів;
 • Не дозволяйте ніяких поблажок в процесі терапії;
 • Допомагайте алкоголіку усвідомлювати всі негативні сторони його захворювання (під час ясності свідомості);
 • При необхідності вдавайтеся до ультиматумів (завжди відповідайте за свої слова: якщо сказали, що щось зробите – робіть);
 • Вивчайте спеціалізовану літературу для поліпшення розуміння специфіки алкоголізму.

Усунення похмілля в домашніх умовах

Похмільний синдром – те, що добре відомому спільно проживають з алкоголіком людям. Самостійно з нею впоратися залежний намагається стандартним способом – випити якийсь алкогольний напій (як правило, пиво). Однак даний метод загрожує новою інтоксикацією і посиленням вже наявної залежності.

Що робити з алкоголіком: як себе вести з питущим людиною

Бо близьким необхідно знати, як правильно знімати похмільний синдром в домашніх умовах.

 • В першу чергу, на протязі двох годин страждає від похмілля потрібно давати воду в кількості півтора літрів: регідратація допоможе відновити водний баланс організму.
 • Подальше ухвалення сорбентів або соди зв’яже токсини, тим самим допомагаючи усунути причину отруєння організму.
 • Для зняття спазмування судин хворому необхідно дати гліцин, аспірин або аскорбінову кислоту.
 • Вихід із запою

  Не варто виводити алкоголіка з запою без кваліфікованої медичної допомоги, так як даний стан загрожує серйозними наслідками для здоров’я. Однак є кілька порад, за допомогою яких ви зможете не дати близькій стати жертвою білої гарячки або інших, більш згубних для організму порушень:

  • враховуйте тяжкість запійного синдрому, а також його тривалість;
  • слідкуйте за тим, щоб ваш близький знижував споживану дозу спиртного поступово, так як різкий відмова від алкоголю спровокує спазм судин, а можливо і серцевий напад;
  • оптимальний час виведення алкоголю з організму становить три дні (саме за такий термін потрібно провести очищення організму від токсинів спирту).

  Як вести себе з алкоголіком: поради психолога

  Спілкування з алкоголіком має бути чітким і послідовним, так як людина з подібною залежністю буде брехати, маніпулювати, а також робити все, лише б отримати дозу спиртного або виправдати свою поведінку. Не варто йти у нього на поводу в такі моменти – це тільки посилить і без того непросту ситуацію. Стійте на своєму, вимагайте дотримання правил, але не забувайте обґрунтовувати кожне своє слово.

  Що робити з алкоголіком: як себе вести з питущим людиною

  Якщо від алкоголізму страждає ваша дитина, необхідно проявити ще більшу жорсткість у лінії поведінки.

  На жаль, батьківська любов сліпа, але для вирішення проблеми варто абстрагуватися від неї і розмовляти у формі ультиматуму, не допускаючи ніяких поблажок.

  Для всіх дітей, в якому віці вони б не перебували, характерна страх перед несхвальними словами батьків. Тому боротися з алкоголізмом допомогою роз’яснення наслідків і переконання в необхідності звернення за допомогою до нарколога необхідно як можна раніше.

  Що стосується питання про те, який алкоголізм, чоловічий або жіночий, краще піддається лікуванню, слід відзначити, що дискусії ведуться до цих пір. Однак достеменно відомо, що чоловік ніколи не зізнається в існуючій в нього проблеми.

  Тому дружинам спочатку доводиться переконувати своїх чоловіків в наявності у них згубної пристрасті. Для цього вимагається міцна витримка в тандемі зі знаннями з психології, щоб як можна непомітніше впливати на думку чоловіка з даного питання. У цьому плані, чоловіків, що мають жінок-алкоголічок, набагато менше, але це не означає, що проблеми немає взагалі.

  Що робити з алкоголіком: як себе вести з питущим людиною

  Жіночий алкоголізм реальний, а процес реабілітації після подібного розладу має свої тонкощі. В першу чергу, потрібно знати причину, щоб не допустити рецидиву в подальшому. Жінки більш чутливі, тому часто уважне ставлення, турбота, а також інші знаки уваги допомагають впоратися з психологічними причинами захворювання.

  Якщо ж дивитися на ситуацію з точки зору інтересів дитини, то це ще більш складне випробування, так як батьки повинні бути взірцем і прикладом. Маленьким дітям в силу віку складно оцінити все, що приходить – чіткість в усвідомленні проблеми алкогольної залежності приходить разом з дорослішанням.

  Важливо те, що дитині також необхідно брати участь у реабілітації, яку проходить його батько: усвідомлення батьками відповідальності за свого сина чи дочку нерідко повертається у процесі взаємного спілкування.

  Лікування алкогольної залежності

  Лікувати подібні порушення варто тільки в спеціалізованих медичних центрах. Багато дружини, бажаючи вирішити проблему раз і назавжди, умовляють своїх чоловіків на кодування. Воно є ефективним, але травмуючим психіку способом. Тому слід звертати увагу на менш небезпечні для морального здоров’я методики, наприклад, звернення до психолога.

  Що робити з алкоголіком: як себе вести з питущим людиною

  Головним у процесі лікування алкоголізму є бажання і прагнення людини позбутися згубної звички.

  Етапи лікування:

 • Дезінтоксикація – процес виведення пацієнта зі стану запою з подальшим зняттям похмільного синдрому.
 • Загальна діагностика організму, лікування. Як правило, від алкоголю найбільше страждають печінка, ШЛУНКОВО-кишкового тракту і серцево-судинна система.
 • Комплексна терапія алкоголізму. Спрямована на прищеплення відрази до спиртного, усунення тяги до нього, а також формування орієнтації на здоровий спосіб життя.
 • Реабілітація. Включає в себе орієнтування на позитивні зміни в житті, самоствердження в сім’ї, а також у професійній сфері, самовизначення з наступним пошуком нових інтересів.
 • Що робити з алкоголіком: як себе вести з питущим людиною

  Медикаментозні методи лікування

  Медикаментозні методи лікування алкоголізму засновані на прийомі лікарських засобів, що блокують печінкові ферменти при потраплянні алкоголю в організм. Це призводить до скупчення в крові токсичного ацетальдегіду, що викликає у людини гострі напади болю, блювання, скачки тиску, втрату гостроти зору, а в окремих випадках і задуху.

  Відчувши на собі подібне раз, алкоголік припиняє вживати спиртне, побоюючись за власне життя. На даному страху і будуватися все лікування.

  Методики:

 • «Вливка». Пацієнту інфузійно вводять дисульфірам, який при взаємодії зі спиртом викликає важкі розлади. Для переконання в цьому хворому пропонують випити. Ефект настільки сильний, що багато перестають пити відразу ж і більше ніколи не повертаються до своєї згубної звички. Мінус: дисульфірам швидко припиняє діяти, так як легко виводиться з організму. Зазвичай курс лікування триває від 2 до 12 тижнів. Якщо пацієнт не знає про особливості препарату, по завершенні терапії починає діяти ефект плацебо.
 • «Підшивка». Хворому підшкірно імплантують капсули з ліками, що викликають неприйняття алкоголю. Мінус: необхідність хірургічного втручання. Плюс: ефект розрахований на рік.
 • Хімічна блокада. Пацієнту вводять Бенастим. Мінус: препарат є сильнодіючим, а тому може викликати важкі наслідки для організму, якщо людина вирішить знову випити. Перед введенням проводиться бесіда з роз’ясненням можливих порушень і береться письмове згоду. Плюс: ефект триває 3, 5 року.
 • Вивитрол. Препарат вводиться внутрішньом’язово, має високу ефективність. Найчастіше застосовується спільно з психотерапією.
 • Психологічні методи лікування

  Психологія застосовується спільно в комплексі з іншими методиками лікування алкоголізму. Лікар докладно пояснює хворому шкоду спиртного, допомагає подивитися на всю ситуацію в цілому з іншої точки зору, надає моральну підтримку. Іноді за показаннями фахівець може призначити кодування (вид психотерапії, вселяє заборона на вживання алкоголю).

  Інші методики (электростереокодирование, нейрофізіологічне кодування, голкорефлексотерапія) застосовуються як доповнення до основної терапії.

  Моя довідка - Корисні поради