Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

Як і всякому спиртосодержащему напою, рому притаманні сорти та види. Це залежить від технології виробництва, країни виготовлення, колірної гами та фортеці спиртного. Детальна класифікація допоможе краще зрозуміти асортимент і підібрати той ром, який підійде саме вам.

Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

Є три види рому (за виробничої технології):

 • Сільськогосподарський (agricole rhum) – для його виготовлення беруть чистий тростинний сік, не відокремлюючи цукор. Цей спосіб практично не використовують, оскільки він дуже дорогий і дає можливість отримувати ром лише в період жнив очерету. Смакових переваг у готового продукту не знаходять. Даний ром широко поширений на Гаїті та подекуди у Франції.
 • Промисловий (industrielle rhum) – матеріалом для його виробництва стала патока цукрового очерету. Тільки з неї перш видаляють цукор. Даний спосіб займає приблизно 90% усього світового виробництва напою. Процес є безвідходним, так як віддалений цукор можна рафінувати і реалізовувати окремо, а з віджатою патоки отримують ром.
 • Тафья – напій виготовляють, переробляючи відходи патоки. Ясна річ, цей ром не відрізняється хорошою якістю. Його роблять лише в деяких країнах третього світу і аж ніяк не у виробничих масштабах. Даний продукт не експортують.
 • Сорти рому в залежності від кольору

  • Світлий (срібний, білий) – прозора спиртовмісна рідина, яка не має сильного смаку. Білий ром гарний як коктейльної основи.
  • Бурштиновий (золотий) – цей ром середньої щільності отримують витримкою у бочках з дуба. В процесі виготовлення можна застосовувати добавки: карамель і спеції.
  • Темний (чорний) – рідини притаманний виражений присмак карамелі або патоки, іноді приправ. Отримують, витримуючи напій у обпечених бочках з дуба. Чорний ром знайшов широке застосування в кулінарії і для отримання коктейлів.
  • Ароматизований – це ром з додаванням фруктів: апельсина, кокоса, лимона або манго.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Сорти рому в залежності від міцності

  • Ромовий еліксир – рідину солодкуватого присмаку, фортеця коливається в діапазоні від 30 до 40 град. Перед вживанням не розбавляють.
  • Витриманий (a?ejo) – зберігають понад 5 років у бочках з дуба. Культура його розпивання схожа ритуалу вживання віскі. Цей ром п’ють виключно в чистому вигляді. Широко поширеною маркою став Bacardi (Бакарді).
  • Міцний – характеризується підвищеною кількістю етанолу (за стандартом – 40%). Можна зустріти різновиди з вмістом спирту етилового близько 75%.

  Види рому в залежності від країни виготовлення

  Кубинський

  Відомий мандрівник Христофор Колумб в XV столітті привіз на Кубу цукровий очерет. З нього місцеве населення навчилося робити досить-таки примітивний напій.

  В кінці XIX століття Бакарді придумав спосіб очищення традиційного рома і перетворення його в легкий і світлий напій. З цього часу почалася нова ера виробництва спиртного. Поступово про ромі почули за межами Куби. Його пили нерозбавленим, застосовували у виробництві коктейлів.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Останні також отримали світову популярність: Мохіто, Куба Лібре, Гавана Эспециал та ін.

  На сьогоднішній день на Кубі виготовляють понад 40 видів напою, але експортують лише п’ять. У Росії відомі Havana Club і Santiago de Cuba.

  Кубинський ром, як і всякий інший, отримують з меляси — відходів цукрового очерету. Солодкувату патоку чорного кольору доповнюють дріжджами, а отриманий продукт відправляють на подвійної дистиляції. Готовий напій розводять до фортеці близько 55 град. і залишають дозрівати у бочках з дуба (нових або використані). Витримують від декількох тижнів до 25 років. Чим більше витримка у рому, тим темніше колір і більше градус.

  Види:

  • Білий ром (найменша витримка);
  • Золотий (витяг до 2 років);
  • Чорний ром (витримують в обвуглених бочках понад 3 років);
  • Витриманий (витримка складає від 5 до 12 років).

  Широко відомі марки: Bacardi (виробляють не тільки на Кубі, але і за її межами), Mulata, Santero, Legendario, Caney, Havana Club, Varadero. В бочки з напоєм Guayabita del Pilnar додано гуава в сушеному вигляді (фрукт з тропіків).

  Ямайський

  Виявлена Колумбом, Ямайка близько п’ятисот років була цукрових колонією спочатку Іспанії, а потім Англії. Ром, як вторинний продукт отримання цукру, здобув популярність у XVII столітті. На сьогоднішній день він забезпечує всю економічну складову острова.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Ямайський ром не відрізняє легкість. Це міцне спиртне з вираженим важким смаком.

  Характеристики:

 • Стандартний спосіб отримання (подвійна дистиляція в мідному перегінному кубі).
 • Виготовляють з місцевого очерету, що володіє більшою насолодою, ніж рослини з інших місць.
 • Мелясу зброджують протягом 12 днів. Це в 6 разів більше, ніж в Домініканській Республіці або на Кубі.
 • У Росії найбільшу популярність отримали марки: Appleton, Captain Morgan, Bepi Tosolini, а корінне населення любить марку Wray&Nephew White Overproof.

  Іспанська

  В Іспанії очерет виявився набагато раніше, ніж на Карибських островах. Незважаючи на це, алкоголь не став для країни самим головним напоєм. Напевно, це обумовлено вдалим розвитком виноградарства в країні, і важкий ром вже не зміг конкурувати з іспанськими винами.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Тому довгий час ром називали напоєм для бідних. Думка змінилася з появою нового способу очищення вже відомого вам винахідника Бакарді. Іспанія хотіла поліпшити якість виробленого алкоголю і обіцяла гідну винагороду Факундо Бакарді.

  Зараз цей напій за смаком дуже нагадує кубинський. В Іспанії існують власні плантації цукрового очерету, з якого роблять хороший ром без специфічного присмаку. Деякі бренди виробляють пряні сорти з зазначенням Spiced.

  Широко відомі: Bacardi, Dos Maderas, Guajiro, Tobacco, Jamaica, clarke’s Court, Ron Cartavio.

  Домініканський

  Країна експортує лише 30% від загальної кількості виробленого рома. Донів Эрасмо, Бругаля і Барсело можна вважати родоначальниками технології виробництва м’якого і злегка солодкуватого напою.

  Внаслідок кліматичних особливостей, даний ром отримують з дуже соковитого очерету, зібраного без використання спеціальної техніки. Додатково витримують в дубових бочках.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Розрізняють наступні сорти спиртного: білий ром, золотий, чорний ром і витриманий. Додатково виділяють:

  • Ароматизований – нова модифікація старого рецепта. Дистилят меляси розбавляють фруктовим соком, прянощами, віддушками та підсолоджувачами. Схоже на ромовий коктейль.
  • Міцний – концентрація спирту більше 40 град. і здатна досягати 75.5%.

  Популярні виробники: Cayo Grande Club, Matusalem, Hispaniola, Brugal, Contrabando, Barselo, Siboney, Macorix.Bermudez,

  Індійський

  Індію як країну, що виробляє ром, практично не представляють. Однак, саме вона – батьківщина даного алкоголю. Археологічні дані говорять про те, що спиртне з цукрової тростини тут отримували у IV ст. до нашої ери.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Індійський ром більш м’який і солодкий, з тягучим карамельним смаком, продається за демократичною ціною, що приваблює туристів.

  Відомі марки: Old Monk, Old Port, Contessa, McDowell, Hercules.

  Тайський

  Широко відомий ром Sang Som.

  Тайський ром характеризується:

  • Невисокою вартістю;
  • Гарною якістю сировини;
  • Якісної очищенням;
  • Солодким смаком;
  • Присмаком цитруса, кориці, евкаліпта.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Єдине, тайський ром не експортується, тому правильно буде поїхати за ним самому.

  Відомі виробники: Sang Som, Magic Alambic.

  Барбадоський

  Виготовляється дистиляцією в стандартному перегінному кубі. Сировиною служать меляса і сік тростини.

  Сорти:

  • Білий ром (витяг до півтора років, м’який присмак, фортеця 40 град.).
  • Міцний (фортеця не більше 75 град., терпкий присмак).
  • Витриманий (витримка понад 5 років, солодкий різкуватий смак).

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Широко відомі марки: Doorlys, Mount Gay, Old Pascas, Foursquare, Malibu, R. L. Seales.

  Як слід пити ром правильно

  Кажуть, що кожен вишуканий спиртосодержащий напій варто пити, виконуючи якийсь ритуал. Вживаючи ром, слід дотримуватися культури пиття. Це дасть можливість зарекомендувати себе з хорошої сторони і скласти позитивну думку про себе від оточуючих.

  Далі буде розказано про те, з чим п’ють ром, з яких келихів, з яким соком вживають і чим треба закушувати, щоб прийом доставляв задоволення.

  • Шанувальники цього спиртного люблять вживати його лише в нерозведеному стані, абсолютно не закушуючи. Цінителі стверджують, що це дає можливість максимально відчути особливий аромат рому. Однак, з-за великої концентрації етанолу, напій правильно пити повільно і невеликими кількостями.
  • Білий ром пропонують перед їжею як засіб, що підвищує апетит і покращує травний процес. Даний напій наливають у маленькі чарки з-під горілки. Намагаються випити швидко, закушуючи м’ясом або овочами.
  • Наприкінці прийому їжі вживають насичений янтарний або темний ром, сприяє кращому перетравленню їжі. Правильно брати важкі келихи, що мають товсті стінки і дно. Як правильно пити ром, щоб отримати справжнє задоволення? Радять приймати невеликими ковтками.
  • У будь келих слід наливати ром всього на чверть або на третину. Перед вживанням келих гріють в долонях і пару секунд втягують полонить аромат напою.

  Ефектним додаванням до спиртного стає чашка свіжої кави. Крім цього, деякі гурмани не представляють пиття алкоголю без сигарети.

  З чим п’ють ром

  Щоб більше смакувати благородний смак спиртного, більшість поціновувачів його розбавляють.

  Давайте подивимося, з чим змішують ром, і які складові здатні зберегти позитивні якості напою і знизити концентрацію етилового спирту.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  • Спільно з льодом – широко відомий спосіб для тих, хто хоче пом’якшити міцний смак спиртного. Гідність цього методу в тому, що запах і присмак напою не змішуються з іншими речовинами, а просто трохи слабшають. Підталий лід знижує міцність рому, і його питті виявляється більш м’яким.
  • Разом з напоями. З яким соком пити ром – це складна наука! У будь-якій країні існують свої рекомендації правильного розведення напою. Приміром, у Європі домішують свіжовичавлений фруктовий сік. Додають до рому колу або содову в Америці. Подекуди люблять змішувати алкоголь з водою.

  Є спеціальні правила, як грамотно вибрати пропорції рома разом з соком або рому спільно з колою. Дотримуючись професійних рекомендацій, можна досягти правильного поєднання смаку і фортеці.

  • Крім цього, на основі рому роблять смачні коктейлі, наприклад, відомий кубинський коктейль-аперитив «Бакарді», тропічний коктейль «Блакитні Гаваї». Популярний своєрідний коктейль «Май Тай», де змішують темний і світлий ром.

  Вибираючи потрібний компонент, звертають увагу на сорт і колір напою.

  Нижче описуються головні правила прийому стандартних сортів рому.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  • З чим краще вживати білий ром? Цей ром має невелику витримку, тому характеризується невираженим, трохи медовим смаком. Часто використовують в якості основи для приготування коктейлів. Відомі бармени радять розбавляти напій соком лимона або лайма, колою, содової, кокосовим молочком. Виходячи з індивідуальності переваг, при розведенні частіше спостерігається співвідношення 1:1 або 1:2.
  • З чим п’ють бурштиновий ром? У цього спиртного витримка складає менше 3-х років. Аромату притаманні карамельні нотки, так як бурштиновий колір обумовлений застосуванням карамелі. Рідину змішують з фруктовими соками. Прекрасно підходять апельсин, лимон, яблуко, ананас та інші.
  • З чим вживають темний ром? Цей напій характеризується великою витримкою, гарною якістю, пряним смаком. Він прекрасно підійде до м’яса або морепродуктів. Крім цього, для закуски підходять темний шоколад або цитрусові. Даний сорт використовують для одержання грогу і пуншу.
  • З чим п’ють чорний ром? Цей ром відносять до ексклюзивних і п’ють в нерозведеному вигляді.

  Чим закушувати ром

  Вибираючи закуску до даного напою, слід звернути увагу на певні правила.

  Солона закуска

  Ром відносять до піратських напоїв, і тому радять закушувати салатом з морепродуктів. У його складі можуть бути риба, креветки, раки, кальмари, устриці мідії, ікра. Припустимо приготувати салат-асорті, а можна приготувати їх, як канапе, не заправляючи.

  Гурмани міцного напою люблять закушувати ром м’ясними продуктами. Добре виглядають підсмажені шматочки нежирного м’яса або значні шматки сирокопченого сервелату. Якщо є бажання, їх подають у вигляді канапе, додавши трохи овочів — солодкого перцю, огірка, помідора.

  Для шанувальників легких закусок відмінним варіантом стане невеликий бутерброд з зеленню і твердим сиром. Зелень можна дрібно нарізати, а сир натерти з використанням терки.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Десертні закуски

  Ром і фрукти – прекрасне поєднання! Чудово підійдуть невеликі шматочки яблука, ананаса, дині, лимона, папайї, апельсина, авокадо, ківі. Можна насипати на шматочок фрукта корицю, вона додасть м’який аромат. Ці закуски сумісні з темним або чорним ромом.

  Змінити смак напою можна, заїдаючи його ягодами. Ром ідеально підійде до черешні, суниці, вишні, суниці, агрусу та шовковиці. Апетитно будуть виглядати помиті ягоди в красивій чашці близько келиха.

  Бурштиновий ром підійде до вершків або морозива. Любителі солодкого прийдуть в захват від додавання гарячого шоколаду. Ці складові опускають в келих з напоєм, або просто закушують.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Інші закуски

  Шанувальники рома після прийому їжі віддають перевагу сигарети. Це дає можливість відчути виражений аромат і смак алкоголю. Ідеально підійдуть темний, янтарний або чорний ром.

  Якщо ви не хочете закушувати, то професіонали радять після кожного келиха з’їдати трохи білого хліба. Це не вплине ні на запах, ні на смак спиртного.

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Чим запивати

 • Деякі поціновувачі міцного напою люблять не закушувати, а запивати. Тим, хто не хоче придушити смак благородного спиртного, рекомендують пити з чистою водою. Можна пити газовану воду, проте вона прискорює настання сп’яніння.
 • Чудовою добавкою до рому буде чашка свіжозвареної кави. У деяких державах це поєднання стало традицією.
 • Крім цього, ром запивають безалкогольним напоєм. Ідеально поєднуються цитрусові соки, кола або содова. Вони не псують смак спиртного.
 • Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Ром в домашніх умовах

  Рецепт приготування рому з самогону

  Період виготовлення: три тижні.

  Кількість порцій: 450-500 мл

  Кухонний посуд: каструля, має товсте дно; дерев’яна ложка; мірна чашка і ваги; одноразовий шприц об’ємом більше 5 мл Скляні банки місткістю 1,0 л.; пластикова кришка; марля і вата; немаленька лійка; пляшка з скла.

  Складові:

  Компоненти Кількість
  Самогон подвійної перегонки (фортеця 50 град.) 0,5 л.
  Цукровий пісок в гранулах 35-40 р.
  Сироп з карамелі 5 мл.
  Дубова кора 3-5 р.
  Гвоздика 1 бутончик
  Чорнослив 4 шт.
  Перець духмяний горошком 3 штуки
  Кориця 1 щіпка
  чорний кава (мелена) 1 щіпка
  Мускатний горіх 1 щіпка
  Ваніль на кінчику ножа
  Вода 45-50 мл

  Ром: як правильно і з чим його пити, чим краще закушувати

  Рекомендації щодо визначення компонентів:

  • Краще вибрати самогон подвійної перегонки (фортеця не перевищує 50 град.). Це усуне нехороший запах і підвищить якість виготовляється напою. Можна використовувати самогон, витриманий протягом 3-5 місяців в бочках з дуба або настаивавшийся на дубових щепах.
  • Дубову кору можливо придбати в аптеці. Вона здатна поглинати сивушні масла і нехороший запах на етапі бродіння. Додатково кора пом’якшує смак напою. Тому заборонений до використання товар з вичерпаним терміном придатності.

  Покрокова інструкція приготування рому

 • Спочатку готують сироп з карамелі. Всипають в каструлю 35-40 р. цукру і заливають 45-50 мл води.
 • Нагрівають отриману масу на середньому вогні, постійно перемішуючи.
 • При появі на поверхні світлої пінки, зменшують вогонь до самого маленького.
 • Коли кристали цукру розчиняться, а рідина стане відтінку чайної заварки, які знімають сироп з вогню і дають охолонути. Процес виготовлення карамельного сиропу займе близько 15 хвилин.
 • Шприцом можна набрати з усієї маси приготованого сиропу 5 мл. Залишився сироп краще залишити в холодильнику.
 • В літрову скляну банку заливають півлітра самогону.
 • Туди ж поміщають 4 чорносливу, 3-5 р. дубової кори і щіпку чорного кава.
 • Повільно вливають у банку 5 мл карамельного сиропу і все перемішують.
 • Переливають зроблену суміш в банку, ємністю 1 л, і добре закривають пластиковою кришкою.
 • Поміщають в тепле затемнене місце на 1 тиждень. Щодня струшують, кришку краще не відкривати.
 • Через тиждень додають в банку приправи: гвоздичний бутон, 3 штуки запашного перцю горошком, ваніль на кінчику ножа і по щіпці мускатного горіха і кориці.
 • Інтенсивно перемішують і знову закривають кришкою. Потім повертають напій в темне місце на тиждень.
 • Потім фільтрують зроблене. З цією метою поміщають лійку в горлечко пляшки, на дні лійки розміщують шматок вати, не утрамбовувавши. Зверху марлю складають у 3-4 шари і пропускають через цей фільтр всю рідину.
 • Витягують з холодильника залишився сироп і виливають у пляшку до рому.
 • Туго пляшку закривають кришкою і поміщають в темне місце приблизно ще на тиждень. Можна повторити процедуру фільтрації.
 • Вдавшись до домашнього способу виготовлення рому, ви порадуєте своїх близьких оригінальним напоєм.

  Надмірне вживання алкоголю шкодить вашому здоров’ю!

  Моя довідка - Корисні поради