Протизаплідні і алкоголь: сумісність та наслідки

Протизаплідні таблетки уже понад 40 років використовуються жінками всього світу. Вони вважаються найбільш ефективним і надійним засобом контрацепції. У більшості випадків інструкції по застосуванню нічого не сказано про сумісному прийомі цих ліків зі спиртними напоями. Тим не менш, таке поєднання може дати небажаний результат.

Протизаплідні і алкоголь: сумісність та наслідки

Особливості протизаплідних таблеток

Сучасні оральні контрацептиви – це препарати, що містять гормональні компоненти. Існують і негормональні протизаплідні засоби, але вони випускаються у вигляді свічок, які використовуються вагінально безпосередньо перед сексом. При виробництві оральних контрацептивів використовується 2 активних компоненти:

 • Естроген – гормон, що забезпечує жінці можливість мати дітей;
 • Прогестерон (в препараті синтетичний аналог — прогестин) – гормональне з’єднання, в функції якого входить гарантія нормального перебігу вагітності.
 • Обидва гормону є представниками стероїдів. В різних пропорціях і кількостях вони по-різному впливають на жіночий організм. Тому всі оральні контрацептиви поділяються на групи:

  • Монофазные. В них міститься фіксовану кількість активних речовин, проте їх співвідношення може змінюватися.
  • Двофазні. Мають постійне кількість естрогену зі змінною дозою прогестина в залежності від фази менструального циклу.
  • Трифазні. У цьому випадку рівень обох гормонів змінюється у відповідності з певною фазою.
  • Міні-пили. Препарати з цієї групи містять один прогестин.

  Більшість медикаментів проходять клінічні випробування з моделюванням різних умов, і оральні контрацептиви – не виняток. Однак виробники майже ніколи не дають чітких вказівок про те, чи можна суміщати протизаплідні та алкоголь.

  Протизаплідні таблетки і алкоголь: чи можна суміщати

  Щоб розібратися в питанні, варто вивчити механізм дії спиртних напоїв на організм:

  Етанол (активний компонент) є чужим елементом в людському тілі і, відповідно, сприймається як отрута.

  У мінімальних дозах він без праці нейтралізується печінкою, після чого продукти розпаду виводяться з організму. Однак з підвищенням дози активність печінкових ферментів для розщеплення етанолу підвищується. В коло прискорених реакцій метаболізму включаються все нові компоненти, в тому числі і гормони.

  Протизаплідні і алкоголь: сумісність та наслідки

  При занадто швидкому розщепленні активні речовини гормональних контрацептивів можуть не встигнути подіяти в потрібний час.

  Ефективність оральних контрацептивів повністю залежить від дози прийнятого спиртного. Чим більша кількість алкоголю випито, тим сильніше прискорюються обмінні реакції, і, відповідно, дія таблеток припиняється швидше. Існує кілька базових рекомендацій, які варто дотримувати при прийомі. В іншому випадку можуть виникнути негативні побічні явища.

  Наслідки прийому

  Сам прийом гормональних таблеток вимагає особливої обережності. Краще, якщо він буде здійснюватися під контролем лікаря. Беручи протизаплідні таблетки і алкоголь, жінці слід бути готовою до можливих побічних явищ:

  • Мажучі та проривні кровотечі. Мажучі, як правило, виникають в перші тижні прийому протизаплідних засобів і є свідченням неповної адаптації організму до нових умов із-за прийому спиртного. Проривні – сигнал про гострому патологічному стані. В обох випадках потрібна консультація гінеколога.
  • Кров’янисті, творожистие, жовтуваті або білі виділення. Кров’янисті виділення цілком припустимі, оскільки поєднання гормонів і спирту може несвоєчасно відновити цикл. Сироподібні або водянисті виділення, скоріше всього, свідчать про молочниці через гормонального дисбалансу в результаті прийому спиртного. Жовтуваті або білі виділення, що мають неприємний запах, найчастіше пов’язані з ЗПСШ. Такі прояви на тлі алкоголю посилюються, оскільки імунна захист слабшає.

  Протизаплідні і алкоголь: сумісність та наслідки

  Виділення або кровотечі можуть виникати і без прийому спиртних напоїв, проте під його токсичним впливом ймовірність і сила побічних ефектів посилюється. Це пов’язано з тим, що організм вже переносить гормональну перебудову, а ліквідація наслідків впливу алкоголю знижує ефективність роботи імунної системи.

  Важливо! Відстроченим наслідком поєднання алкоголю та протизаплідних таблеток можуть стати порушення ліпідного обміну, що є фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань.

  Дії при виникненні побічних ефектів

  У число можливих побічних явищ входять нудота, головний біль, нагрубання молочних залоз. У кожному конкретному випадку гормональні препарати можуть стати причиною різних за характером і силі ефектів від прийому таблеток.

  Тим не менш, існують стани, які вимагають негайного звернення до лікаря. До них відносяться проривні кровотечі та виділення з неприємним запахом.

  Навіть наявність інших тривожних ознак протягом тривалого проміжку часу слід обов’язково обговорити ситуацію з гінекологом. Можливо, він запропонує тимчасово перервати прийом препарату або з’ясувати причину побічного ефекту для того, щоб виробити подальшу схему терапії.

  Чи можна пити алкоголь з протизаплідними: правила

  Алкоголь впливає на будь-які медикаментозні засоби, знижуючи або посилюючи їх дію. При бажанні поєднувати протизаплідні таблетки і алкоголь, необхідно дотримуватися кількох рекомендацій, гарантує безпечний одночасний прийом із збереженням ефективності препаратів:

  • Відмова від спиртного в перший місяць. Будь-яка гормональна перебудова вимагає часу, а саме це і відбувається в організмі на початку використання оральних контрацептивів. Тому для успішного застосування в перші тижні прийому рекомендується відмовитися від алкоголю: він порушує протягом звичних біохімічних реакцій і може нейтралізувати дію препарату.
  • Дотримання дози. ВООЗ (Всесвітня організація охорони здоров’я) рекомендують не перевищувати щоденну допустиму дозу, яка становить 20 мг етанолу, що в перекладі на спиртні напої відповідає 50 мл горілки, 200 мл вина або 0,5 л пива;
  • Контроль періодичності. Під час прийому протизаплідних таблеток щодня вживати алкоголь не можна. Рекомендована частота прийому становить 1 раз в 3 — 4 доби.
  • Виконання режиму прийому. Хоча вважається, що приймати протизаплідні таблетки можна в будь-який час, краще прив’язати прийом до певного тимчасового проміжку. Таким чином, ефективність таблетки, розрахованої на добу, буде гарантована. Якщо ви все-таки хочете випити спиртне, важливо пам’ятати, що різниця між прийомами має становити щонайменше 3 ч., а краще – 5-6 ч.

  Іноді обставини складаються так, що доза алкоголю перевищена, а час прийому вже близько. Оптимальним рішенням буде відмова від препарату, оскільки його ефективність значно знизиться, зате збільшиться ризик розвитку побічних ефектів.

  Протизаплідні і алкоголь: сумісність та наслідки

  Сумісність протизаплідних та алкоголю може бути різною в залежності від безлічі факторів, однак дотримання базових рекомендацій гарантує безпеку прийому з максимальним ефектом. Оральні контрацептиви – надійне перевірений засіб, від якого не варто відмовлятися через бажання випити келих вина.

  Відгуки

  Варвара, 29 років, р. Волоколамськ. Регулярно беру протизаплідні вже більше двох років, всі розповіді про різних шкоду – це просто страшилки. Перед першим прийомом обговорила всі зі своїм гінекологом, разом вибрали найкраще, що було тоді в аптеках. Через рік препарат змінила, але ніяких побічних ефектів не помітила. Я люблю ходити на вечірки, іноді гуляю до ранку. Природно, все це супроводжується алкоголем. Бувало, навіть зовсім перебарщивала з ним. Але заздалегідь прийняті таблетки збою не дали жодного разу. Як брала, так і буду приймати, і від алкоголю відмовлятися не збираюся.
  Галина, 36 років, р. Москва. В інструкціях до деяких протизаплідних написано про небезпеку алкоголю, в інших немає. Я намагаюся по життю взагалі не зловживати алкоголем, але ви знаєте, бувають особливі обставини. Було у мене кілька ситуацій, коли я сильно хвилювалася, чи не завадить роботі таблеток алкоголь. Час показав, що не завадив, а вчасно прийняті протизаплідні не раз виручали. Може бути, при великих дозах алкоголю і є якісь негативні ефекти, але в таких дозах, як я п’ю, нічого не трапиться. Головне – таблеточки не забути взяти.

  Є протипоказання. Необхідна консультація фахівця

  Моя довідка - Корисні поради