Профілактика алкоголізму: профілактичні заходи та плани

Алкоголізм називають захворювання, при якому хворий відчуває непереборну фізичну і психічну потяг до спиртних напоїв. На даний момент залежністю від спиртних напоїв страждає велика кількість людей як у нашій країні, так і по всьому світу.

Профілактика алкоголізму: профілактичні заходи та плани

Наслідки алкоголізму жахливі: зруйновані сім’ї, покалічені долі, діти-інваліди, посилення криміногенної активності на грунті пияцтва і багато іншого. Росія тільки за офіційною статистикою втрачає в рік до 600 000 громадян з причини алкогольної смертності. Дуже ймовірно, що реальні цифри набагато більші. Ніякі заходи по профілактиці алкоголізму не будуть дієвими, якщо людина не візьметься за себе сам і не прийме необхідні заходи.

Алкогольна статистика в Росії

Кожен рік проводяться дослідження, спрямовані на вивчення так званої алкогольної статистики. Нижче наведено свіжі дані з цього питання:

 • Зараз в Росії близько 3 мільйонів чоловік страждають важкою формою алкоголізму.
 • За даними досліджень, середня доза чистого алкоголю на душу населення в рік становить 18 літрів. При цьому Всесвітня Організація охорони Здоров’я (ВООЗ) встановила поріг у 8 літрів на людину в рік. Після подолання даної цифри починаються незворотні наслідки для населення, тому що етнос починає поступово згасати. Таким чином, допустима доза алкоголю в перерахунку на чистий спирт у нашій країні перевищено в 2 рази.
 • Слабоалкогольні напої і пиво найбільше популярні в молодіжному середовищі. Саме тому виробництво такої продукції з кожним роком зростає, а її різноманітність збільшується. Зловживання спиртними напоями у молодому віці у більшості випадків призводить до виникнення різних захворювань.
 • За даними статистики масово в споживання алкоголю втягуються неповнолітні у віці 13-15 років. Ще кілька років тому цей поріг становив 16-18 років. Спиртні напої перешкоджають нормальному розвиткові розумових і фізіологічних даних дітей, а також створюють незворотні порушення в роботі психіки підлітків.
 • Хронічний алкоголізм, алкогольний психоз, цироз печінки, панкреатит, отруєння – ось лише малий список захворювань, викликаних вживанням спиртних напоїв, які щороку призводять до смерті.
 • Нарешті, кожен рік у Росії від алкоголю гине близько 15 000 чоловік.

Види профілактики алкогольної залежності

Профілактика алкоголізму – це комплекс заходів, спрямованих на формування відрази і негативного ставлення до спиртних напоїв. У завдання таких заходів входить також формування звичок здорового способу життя, який не допускає появи в ній алкоголю.

Фахівці виділяють три види профілактики алкоголізму:

Первинна

Попередження появи алкогольної хвороби. Як правило, це бесіди і розповіді на тему негативного впливу алкоголю на організм. Це все потрібно для того, щоб людина отримала можливість вибудувати своє життя так, щоб алкоголь ніяк не впливав на неї.

Вчені довели, що найефективніший метод профілактики – це усвідомлене ставлення людини до життя і розуміння того, що алкоголь не є в ній чимось цінним.

Профілактика алкоголізму: профілактичні заходи та плани

Зазвичай первинної профілактики алкоголізму схильні діти молодшого та середнього шкільного віку. Подібні заходи проводять також з підлітками та молоддю. Зазвичай при цьому використовуються психологічні та педагогічні методи впливу.

Досягти формування негативного ставлення до алкоголю можна кількома шляхами. Основний план дій перераховано нижче:

 • Розвиток і посилення стимулу на самовдосконалення самого себе, а також того середовища, в якій найчастіше знаходиться людина.
 • Усвідомлення власного «Я», усвідомлення себе як неповторної особистості з набором індивідуальних особливостей.
 • Придушення факторів, що сприяють виникненню схильності до захворювання.
 • Зменшення факторів, що провокують інтерес дитини до спиртного.
 • Формування навичок управління і контролю над власною поведінкою.
 • Підтримка з боку соціуму.

Ідеальним результатом проведення первинної профілактики стане повна відсутність тяги та інтересу людини до алкоголю.

Первинну профілактику алкогольної залежності зазвичай проводять вчителі в школі, викладачі в університеті, також в ній беруть участь сім’я, підліткові, молодіжні групи.

Вторинна

Вона необхідна тим, хто вже хворий на алкоголізм. Сюди відноситься не тільки робота з залежним людиною, але і з його родиною. Також хворому організують зустріч з колишніми алкоголіками, які придушили залежність. При вторинній профілактиці дуже важливий психологічний аспект.

Профілактика алкоголізму: профілактичні заходи та плани

Якщо коротко говорити про вторинній профілактиці алкоголізму, то слід зазначити, що вона включає в себе наступні заходи:

 • діагностика захворювання;
 • виявлення та аналіз причин, що призвели до алкоголізму;
 • психологічна допомога хворому (заняття в групі, бесіда з психологом, анонімна терапія тощо).
 • Крім профілактики варто окремо згадати про антиалкогольних програмах. Вони дієві якраз тоді, коли людині необхідно подолати існуючу залежність. Нижче перераховані деякі види таких програм:

  • Короткострокова детоксикація. Хворому пропонується допомога у відмові від алкоголю і подолання тяги до нього протягом декількох днів, а також курс лікування. Зазвичай дезінтоксикація здійснюється протягом 5 днів.
  • Реабілітаційні програми безпосередньо в медичному закладі. Даний метод включає у себе як індивідуальну, так і групову роботу. У хворого формується відраза до спиртного. Пацієнтам також рекомендується відвідування так званих зборів анонімних алкоголіків після виписки з реабілітаційного центру.
  • Програми на основі соціальної моделі. Вони спрямовані на реабілітацію хворого в соціумі. З допомогою фахівців пацієнт виробляє прийнятне для суспільства поведінку, а також знову вчиться комунікації з іншими людьми.

  Це тільки частина програм, що допомагають хворим в боротьбі з алкоголізмом. У будь-якому випадку вибір методу антиалкогольної програми базується на індивідуальних особливостях пацієнта, а також на рекомендаціях лікаря.

  Третинна

  Включає в себе допомогу людям, избавляющимся від алкоголізму. Тут найважливішими методами є психологічні консультації, а також робота в групах (так звані клуби анонімних алкоголіків).

  Профілактика алкоголізму: профілактичні заходи та плани

  Багато фахівців вважають, що третинну профілактику людина може здійснювати самостійно. Лікарі-наркологи та психіатри рекомендують такі методи:

 • Не тримайте вдома спиртне. Не піддавайтеся імпульсу і не випивайте навіть невелика кількість алкогольних напоїв.
 • Більше часу проводите з родиною. Вам потрібно почати налагоджувати теплі відносини, які зіпсовані за багато років пияцтва.
 • Відновити на роботі, займіть ту посаду, яка у вас була до пристрасті до алкоголю. Також можна знайти другу роботу, яка нічим не буде нагадувати про колишню життя. Коли ви зайняті, у вас просто немає часу на те, щоб думати про нав’язливе бажання випити. Робота допоможе вам поліпшити фінансову ситуацію, а це також позитивно вплине на сімейні відносини.
 • Подумайте, що вам хочеться займатися у вільний час. Можливо, у вас є якесь хобі. Людина завжди отримує задоволення від улюбленого заняття. Також хобі сприятиме підвищенню вашої самооцінки.
 • Для ефективної профілактики залежності від алкоголю вам необхідно визнати наявність проблеми. В особливо складних ситуаціях краще звернутися до психолога.
 • Займіться спортом, запишіться в тренажерний зал або відвідайте уроки танців. Фізична активність дозволить тримати своє тіло в красивому і здоровому стані. Погодьтеся, не хочеться губити все це алкоголем.
 • Проведіть не тільки зовнішню, але і внутрішню роботу. Для цього вам потрібно розібратися зі своїми внутрішніми протиріччями. Як відомо, головна причина алкоголізму криється саме в психологічному стані хворого. Робота над собою є хорошою профілактикою алкоголізму. Дуже важливо вміти приймати себе. В іншому випадку, навіть стороння допомога іноді безсила. Прийміть той факт, що ви людина, тому як і у всіх, у вас є як позитивні, так і негативні якості. Усвідомивши останні, ви зможете працювати над собою, що призведе до поліпшення власних особистісних якостей.
 • Підвищена тривожність — це популярна риса, характерна для людей з проблемами з алкоголем. Зрозуміло, для ефективної терапії цього треба позбуватися. Зазвичай тривога наздоганяє людини перед вчиненням будь-яких подій, але хвилювання це, як правило, носить безпричинний і необгрунтований характер. Навіть сама людина не може пояснити, що його турбує. Хворому все бачиться в негативних тонах, життя ніби стає одноманітним та нецікавим.
 • Визнавайте життєві труднощі і знаходите рішення проблем. Впоравшись з непростими ситуаціями, ви будете кожен раз підвищувати свою самооцінку.
 • Постарайтеся уникати будь-якого негативу навколо. Наприклад, не читайте новини про різні катаклізми з великою кількістю жертв, хворобах, аваріях і т. д. Такого роду інформація тільки підвищить рівень тривожності, а цього краще уникати в період лікування.
 • Розширюйте діапазон своїх задоволень. Нехай ними стануть ласощі, приємна музика, цікава книга, захоплюючу подорож, перегляд хорошого фільму, допомога кому-небудь, обновка, спілкування з домашнім улюбленцем. Саме тоді спогади про задоволення від алкоголю будуть все більше віддалятися від вас.
 • Намагайтеся якомога частіше перебувати на свіжому повітрі, гуляти. Зараз вам просто необхідно відволікатися від звичної обстановки.
 • Визнаєте себе Особистістю, і це буде першою сходинкою до життєвих змін, пов’язаних з повним відмовою від алкоголю.
 • Зверніть увагу на свій зовнішній вигляд. Почніть стежити за тим, у що ви одягнені, як виглядає ваша зачіска і т. д. Якщо ви будете задоволені своїм зовнішнім виглядом, то отримаєте задоволення, а також отримаєте мотивацію для подальшого вдосконалення себе.
 • Якщо ви відчуваєте, що можете зірватися, не чекайте цього моменту і звертайтеся до психолога. Не потрібно соромитися свого положення, тому що зловживання алкоголем, як і будь-яку хворобу, краще всього лікувати на ранніх стадіях.

  Таким чином, профілактика алкоголізму, а також пристрасть до іншим шкідливим звичкам, може мати різні форми. Зрозуміло, краще всього, коли людині допомогла рання профілактика в дитячому і молодому віці. Однак тоді, коли людина вже хвора на алкоголізм, профілактика все одно буде ефективною.

  Моя довідка - Корисні поради