Примусове лікування від алкоголізму думку лікаря

Питущий чоловік у сім’ї – це завжди велике горе. Алкоголь зруйнував вже не одну сім’ю і зламав життя мільйонів людей. Найчастіше від зловживання спиртними напоями одним з членів сім’ї страждають інші домочадці і родичі. У ситуації постійної напруги, агресії і негативу близькі від відчаю готові здати хворого в клініку навіть без його згоди.

Лікар-психотерапевт вищої категорії, кандидат медичних наук Олександр Васильович Галущак розповідає, про те, чи можна відправити алкоголіка на примусове лікування. Також фахівець відповість, куди саме краще помістити хворого.

Примусове лікування від алкоголізму думку лікаря

Основні проблеми, що виникають при лікуванні алкоголізму

З якими проблемами можуть зіткнутися родичі хворого алкоголізмом і сам пацієнт в процесі лікування від залежності?

У процесі лікування є кілька етапів формування проблем і кілька їх рівнів.

 • Перший рівень проблеми – це те, що залежність від алкоголю формується повільно, поступово, поетапно. Багато питущі люди навіть не помічають і не виявляють у себе цієї проблеми.

Тобто рідні, знайомі, друзі, колеги бачать наявність захворювання, сім’я страждає, а сам залежний вважає, що все нормально. Таким чином, перший рівень проблеми криється у відсутності критики.

 • Другий рівень проблеми полягає в тому, що п’є конкретна людина, а страждають при цьому його рідні.
 • Третій рівень проблем становлять ситуації, коли родичі та близькі люди починають алкоголіка підштовхувати до лікування, а людина не хоче ні за що не погоджується. Всі спроби допомогти йому призводять до опору, агресії. Це, як раз, одна з найголовніших проблем.

Нерідко можна почути від алкоголіка: «Я що, хворий?», «Йди сама лікуйся!», «У нас демократія, я що, не можу випити?». Під цими приводами про свободу та право випивати або палити людина ховає свою алкогольну залежність.

Дуже важливо знати, що подолання вищезгаданих проблем допомагає зацікавити в лікуванні.

Чи можна змусити алкоголіка лікуватися примусово?

Якщо людина не визнає в собі алкоголіка, чи можна його примусити лікуватися примусово? Наприклад, в Радянському Союзі була така практика. А як сучасна медицина до цього ставиться?

Примусове лікування від алкоголізму думку лікаря

Ми зараз живемо в демократичному суспільстві. Це стосується і Білорусі, і Росії, і України, і Казахстану — тут всі пострадянські держави. Країни СНД зараз прийняли демократичні закони не тільки в суспільстві, але і в медицині. Також багато чого з того, що існувало в радянський час, відпала.

Я лікар з великим досвідом. У Радянському Союзі я працював довгий час саме практичним наркологом. Тобто я виявляв, лікував алкоголіків. Пам’ятаю всі ці етапи, коли приходив працівник міліції, виявляв тих, хто ухиляється від лікування або неодноразово порушував його. Далі співробітник внутрішніх органів формував списки людей, яких відправляли на примусове лікування. Це було насправді. Навіть я брав участь у комісії, писав укладення і т. д.

Така методика дійсно працювала, тому що людина якийсь час не пив.

Я не кажу про якість лікування, але, справді, на якийсь час його ізолювали, у залежного не було доступу до алкоголю, а сім’я відпочивала від питущого людини. У сучасній медицині існує закон про психіатричну службу, де поняття «примусове лікування» взагалі відсутня.

Чи можна змусити лікуватися від алкоголізму за рішенням суду?

Можна судовому порядку відправити алкоголіка на примусове лікування? Чи можливо зробити це самим близьким родичам (дружині, батькам, дітям)? Якщо людина п’є і це переходить всякі межі, що робити в такій ситуації?

Примусове лікування від алкоголізму думку лікаря

Коли ми говоримо про лікування алкоголізму як залежності, про примусової терапії не може йти мови. Це виключено, тому що відповідно до Законодавства Російської Федерації не можна застосовувати насильство по відношенню до будь-якій людині. Та й взагалі ласкаво насильством не робиться.

Однак тут існує кілька інших шляхів. Я хочу дати підказку рідним і близьким. Один із шляхів полягає в усвідомленні пацієнтом всього негативу, який приносить йому даний образ життя. До речі, цей метод всі практикуючі лікарі рекомендують.

Пияцтво – це, дійсно, спосіб життя. Це ритуали, знайомства, плани, інтереси, захоплення, тобто те, чим людина живе. Зрозуміло, все це не збігається з інтересами родини і суспільства. Алкоголік знає про це і приховує свою залежність. Таким чином, людина змушена жити подвійним життям або виправдовувати свою поведінку, пояснювати мотиви власних вчинків і т. д. Від цього, звичайно, багато хто страждає.

 • З цієї причини лікарі – психологи, психотерапевти, наркологи рекомендують родичам не покривати своїх близьких. Іншими словами, не треба їм допомагати купувати лікарняні листи, брехати їх знайомим і т. д. Таким чином, потрібно дати йому право самому вирішувати всі ці проблеми. Створив проблеми – вирішуй.
 • Тобто він повинен відчути, що він дійсно сам формує собі різні складності. Якщо сім’я допомагає, він спивається далі.

 • Наступний крок – показати, що буде, якщо людина почне пити. Поки він цього не зробив, треба показати йому, до чого в підсумку приведе його пияцтво. Отже, коли людина випила, рідні повинні створити йому ситуацію можливих наслідків. Нехай у нього нарешті з’явиться зацікавленість у тому, щоб не допускати таких казусів.
 • Якщо це не допомагає, то можна вдатися до такого методу, як обмеження цивільних прав, тобто дієздатності. Питуща людина має сім’ю, роботу і він виправдовує себе: «Маю право після роботи випити». У такій ситуації гроші йдуть на друзів, на компанію, на випивку. Загалом-то, повільно він так і спивається.
 • Якщо все це завдає матеріальної шкоди добробуту сім’ї, то є можливість через суд обмежити дієздатність алкоголіка. Що це дає? Він працює, отримує за свою трудову діяльність гроші, але має право розпоряджатися лише незначним відсотком від цієї суми. Основну частину зарплати отримує за нього опікун, який призначається судом. Також і всі великі угоди вирішує опікун.

  Тобто в такій ситуації у хворого більше немає матеріальної можливості далі пиячити.

  Виходить, навіть у такому випадку примусово в державній установі неможливо змусити людину лікуватися?

  Змусити алкоголіка лікуватися неможливо. У такій ситуації дружина або чоловік стають просто ворогами № 1. Однак відправити на примусове лікування від алкоголізму можуть органи піклування, начальство з роботи, ініціативу можуть проявити близькі та рідні люди. Також існує так званий відділ по піклування, який може виступати в ролі ініціатора.

  Примусове лікування від алкоголізму думку лікаря

  Однак не варто проявляти ініціативу чоловікові або дружині. Таким чином, складається ситуація, коли ніби суспільство розпоряджається, що потрібно вилікувати алкоголіка без його бажання.

  Навпаки, щоб зацікавити хворого і довести необхідність лікування, важливо думка найближчого оточення: родини, друзів, родичів. Іншими словами, тут необхідна підтримка того середовища, в якому людина існує. Близькі друзі, як і родичі, теж повинні дати зрозуміти, що він якось не так живе. Дуже важливо відчути це не тільки від близьких, рідних, а також і від друзів.

  Таким чином, на людину тиснуть кілька факторів: близькі починають відвертатися, стан здоров’я погіршується, виникають проблеми на роботі, а з-за цього страждає оплата праці. Іншими словами, з’являється маса проблем соціальних, виробничих, фінансових, а також труднощі зі здоров’ям.

  Примусове лікування в приватних клініках

  Приватні клініки беруться за примусове лікування?

  Кваліфіковані клініки не лікують з допомогою примусу.

  • Лікарі пропонують пацієнту випивати вже менше, звичайно всі хворі погоджуються йти на це. Якщо раніше близькі говорили йому: «Не пий зовсім!», лікарі пропонують лише взяти під контроль процес вживання спиртного. Іншими словами, хворому не забороняють пити, наполягають тільки на зменшенні дози. Якщо у пацієнта виходить, то добре, якщо ні – фахівці шукають причини цього.

  Примусове лікування від алкоголізму думку лікаря

  Тобто лікарі підводять хворого до того, щоб він сам захотів кинути. Тому так важливий індивідуальний підхід, а також терпіння і анонімність.

  • Поряд з цим велику роль у лікуванні відіграє рівень довіри між лікарем і пацієнтом. Наприклад, якщо в останнього не виходить подолати алкогольну залежність, потрібно поговорити з лікарем і попросити у нього допомоги. А це можливо тільки при повній довірі до фахівця. Звичайно, все це робиться виключно при амбулаторної анонімної допомоги.

  Також в приватних клініках робота в групах не є основним методом. Хворий повинен зрозуміти, що йому, як окремої особистості, виявляється належну увагу і участь. Госпіталізація в стаціонар в більшості випадків сприймається як образа.

  Тому в приватних клініках намагаються уникнути такої реакції саме з допомогою анонімного та особистісного підходу.

  Моя довідка - Корисні поради