Позбавлення прав за п’янку: про покарання за їзду в п’яному вигляді

Керування автомобілем в нетверезому вигляді – часте явище на дорогах. На жаль, дуже часто це несе небезпеку як для самого автолюбителя, так і для звичайних перехожих, пасажирів і т. д. Однак бувають ситуації, коли тверезого чоловіка підозрюють у вживанні спиртного за кермом.

Прочитавши цю статтю, ви дізнаєтеся, як проходить процедура огляду на стан алкогольного сп’яніння, а також познайомитеся з заходами покарання за п’яну їзду.

Позбавлення прав за пянку: про покарання за їзду в пяному вигляді

Допустима доза алкоголю в організмі водія

В даний час законодавством Російської Федерації передбачена допустима норма наявності алкоголю в крові людини при управлінні транспортним засобом. Вона становить 0,16 проміле на 1 літр повітря. Однак це не означає, що людина може якимось чином розрахувати необхідну дозу, яку можна вжити перед тим, як сісти за кермо. Дана норма покликана лише нівелювати похибку приладів для огляду на наявність алкоголю в організмі водіїв.

Покарання за водіння в нетверезому вигляді

Навіть якщо вас зупинили за водіння у п’яному стані в перший раз, це не врятує від покарання. Існує стаття 12.8 Кодексу про Адміністративні Правопорушення Російської Федерації, в якій описані заходи, передбачені за керування автомобілем у стані алкогольного сп’яніння.

Отже, за п’яну їзду накладається штраф у розмірі 30 000 рублів, а також проводиться позбавлення прав на термін від півтора до двох років. Слід зазначити, що несплата вищеназваної суми тягне за собою дворазове збільшення розміру штрафу.

Позбавлення прав за пянку: про покарання за їзду в пяному вигляді

У 2015 році були прийняті поправки, згідно з якими повторне затримання за керування транспортним засобом (ТЗ) в стані алкогольного сп’яніння є вже не адміністративним, а кримінальним правопорушенням.

Таким чином, якщо протягом року вдруге відбувся прецедент з водінням транспорту в стані сп’яніння, покарання стає жорстокішим. Крім того, що тепер виникає кримінальна відповідальність, водій зобов’язаний заплатити штраф у розмірі 300 000 рублів. Також збільшується тривалість позбавлення водійських прав за повторне водіння в нетверезому вигляді: тепер людина не зможе керувати автомобілем протягом 3 років.

Водій може повернути свої права після закінчення зазначеного строку позбавлення. Однак для цього йому потрібно скласти теоретичну частину іспиту в ГИБДД. Також чоловік не повинен мати боргів за штрафи. Погасити їх треба не більше ніж через 60 діб з моменту вчинення правопорушення.

На жаль, за останні кілька років на території Росії почастішали випадки не тільки водіння автомобіля в п’яному вигляді, але і загибелі невинних людей з-за цього. Слід пам’ятати, що за шкоду життю і здоров’ю навіть однієї людини покарання для водія буде набагато більш серйозним.

 • За тяжку шкоду здоров’ю водій позбавляється волі на строк до 4 років. Також може бути вибрано інше покарання – до 3 років примусових робіт, а також позбавлення прав на такий же час.
 • Якщо водіння в нетверезому стані призвело до загибелі людини, водієві загрожує позбавлення волі до 7 років, а так само втрата прав на 3 роки.
 • У ситуації, коли управління автомобілем в нетверезому стані призвело до смерті двох і більше людей, водій може потрапити у в’язницю на строк до 9 років. У такій ситуації можливе призначення іншого покарання – примусових робіт до 5 років. Зрозуміло, людина позбавляється водійських прав на 3 роки.

Процедура огляду водіїв на алкогольне сп’яніння

Що робити, якщо вас зупинили за підозрою на алкогольне сп’яніння? В першу чергу необхідно знати і розуміти значення основних термінів.

Позбавлення прав за пянку: про покарання за їзду в пяному вигляді

Огляд на наявність стану алкогольного сп’яніння — це так зване огляд на місці, коли водієві пропонують продути алкотестер в машині ДПС або на найближчому посту.

Медичний огляд на знаходження в стані алкогольного сп’яніння — це огляд у лікаря, який проводиться медичними працівниками. Важливо розуміти, що огляд на стан алкогольного сп’яніння встановлює лише факт вживання водієм спиртного.

Причини

Стан наркотичного або алкогольного сп’яніння може встановити тільки медичний працівник. Існує всього 5 причин, на підставі яких вас можна запідозрити у вживанні п’янких речовин. До них відносяться:

 • порушення мови;
 • різка зміна забарвлення шкірних покривів на обличчі;
 • нестійкість пози;
 • запах алкоголю з рота;
 • поведінка, що не відповідає обстановці.

Якщо жодного з перерахованих ознак не було виявлено, огляд вважається незаконним.

У разі, якщо виявлено тільки один чи кілька з перелічених ознак, то у відповідності з кодексом про адміністративні правопорушення Російської Федерації складається протокол про відсторонення від керування транспортним засобом, копія якого відразу видається на руки.

Ця процедура обов’язково відбувається в присутності двох понятих або при наявності відеозапису. Поняті своїми підписами в протоколі засвідчують наявність у вас первинних ознак стану алкогольного сп’яніння, перерахованих раніше.

Після цього вам в обов’язковому порядку пропонується пройти огляд на стан алкогольного сп’яніння в машині інспектора ДПС за допомогою алкотестера. Ви можете або погодитися, або відмовитися від цієї процедури.

Позбавлення прав за пянку: про покарання за їзду в пяному вигляді

За відмову від огляду з допомогою алкотестера інспектори прав не позбавляють. Проте вони мають право зробити це за відмову від медичного огляду.

У даній ситуації необхідно бути уважними, так як досить часто інспектори дають підписати замість відмови від алкотестера заяву про відмову від медичного огляду. Це, в свою чергу, веде до позбавлення прав. У разі відмови від перевірки на алкотестері, інспектор ДПС направляє водія на медкомісію в спеціальну установу.

Результати огляду

Якщо ж ви погоджуєтесь пройти огляд у інспектора, необхідно пам’ятати, що алкотестер повинен мати ідентифікаційний заводський номер, пломбу, сертифікат, акт перевірки, а також прилад повинен видавати результат у вигляді чека на папері. Поняті підтверджують факт, що процедура здійснена і запевняють результати огляду:

 • У випадку, якщо результат нульовий, тобто доведено, що ви тверезий, а інспектор згоден з цим, то вважається, що причина відсторонення від керування транспортним засобом усунена. Таким чином, ви можете продовжувати рух далі.
 • Якщо алкотестер показує, що ви п’яні, то інспектор ДПС складає акт огляду на наявність стану алкогольного сп’яніння. У такому випадку вам видається копія цього акта, до нього також прикладають чек-роздруківку алкотестера з показаннями приладу. В результаті ви можете погодитися або не погодитися з показаннями приладу. Якщо ви згодні, то інспектором складається протокол про адміністративне правопорушення, а також видається його копія. В іншому випадку, якщо ви не згодні з показаннями алкотестера або інспектор, незважаючи на нульовий результат продувки, підозрює вас у стані наркотичного або алкогольного сп’яніння, вас зобов’язані направити на медичне освідування.
 • Існує всього три підстави для направлення на медкомісію:

  • відмова водія від огляду з допомогою алкотестера;
  • незгода водія з показаннями алкотестера;
  • незгода інспектора з нульовими показниками алкотестера, якщо співробітник ДПС вважає, що ви все-таки перебуваєте в стані сп’яніння.

  Інші причини направлення до медиків є незаконними. Однак при наявності однієї з трьох вищеназваних випадків, інспектор ДПС зобов’язаний скласти протокол направлення на медичний огляд та видати вам копію.

  Даний протокол обов’язково складається у присутності понятих, які підтверджують причину направлення на медичний огляд, а також вашу згоду або незгоду пройти таку процедуру.

  Порядок медичного огляду

  Медичний огляд має проводитися в установі, що володіє відповідною ліцензією на проведення таких робіт. Після проходження медичного огляду на стан алкогольного сп’яніння у нарколога складається акт про вчинення даної процедури в трьох примірниках. Один залишається у медиків, а два інших видаються вам і інспектору.

  Позбавлення прав за пянку: про покарання за їзду в пяному вигляді

  Після проходження медичного освідування поняті більше не потрібні. Якщо медиками наявність алкоголю в організмі водія не виявлено, але ваш стан говорить про те, що ви п’яні, лікар оформляє направлення на хіміко-токсикологічне дослідження. Для проведення останнього проводиться відбір проби біологічної рідини — крові або сечі. Це необхідно для визначення наркотичних або психотропних речовин в організмі.

  Проводити дослідження на наявність наркотиків може тільки лікар. Інспектор ДПС має право перевірити вас тільки на стан алкогольного сп’яніння.

  Якщо за результатами огляду встановлено, що ви п’яні, працівником ДПС складається протокол про адміністративне правопорушення, а також протокол про затримання транспортного засобу. Копії даних документів видаються вам, а ваш автомобіль відвозять на штрафмайданчик.

  Якщо інспектор ДПС не затримує автомобіль, а, наприклад, передає його тверезого пасажиру, це є порушенням процедури оформлення. Дана ситуація, поряд з іншими порушеннями, допущеними інспектором при оформленні матеріалу, може бути використана в якості захисту у суді, як підставу для припинення провадження у справі про адміністративне правопорушення.

  Висновок

  Керування транспортним засобом в стані алкогольного сп’яніння загрожує не тільки вашому життю і здоров’ю, але і представляє серйозну небезпеку для інших людей. Будьте обережні і не сідайте за кермо, якщо випили. Навіть якщо ви вживали спиртні напої напередодні і керуєте автомобілем будучи тверезим, у вашій крові все-таки може міститися неприпустима доза алкоголю. Щоб уникнути неприємних ситуацій також краще відмовитися від водіння, скільки б ви не випили.

  Будьте особливо обережні, якщо вже були зупинені раніше за їзду в п’яному вигляді. Не варто робити це вдруге, а вже тим більше третій і наступні рази. Пам’ятайте, повторне порушення тягне за собою більш тяжкі наслідки.

  Моя довідка - Корисні поради