Пиво: склад, користь і шкоду для здоров’я людини

Пиво є слабоалкогольним напоєм, отриманим в слабкому бродінні солодового сусла за допомогою пивних дріжджів. Зазвичай у цей напій також додають хміль. Пиво вважається одним з найперших алкогольних напоїв, його історія сягає далеко в минуле.

Існує думка, що зернові почали вирощувати саме для приготування цього пінного напою, а не для приготування їжі. Пиво фігурує в багатьох легендах і казках різних народів. Навіть А. С. Пушкін у своїх творах згадував цей напій.

Пиво: склад, користь і шкоду для здоровя людини

У даній статті мова піде про те, чим шкідливе пиво і чи є у нього корисні властивості. Також ви дізнаєтеся, наскільки даний напій шкідливіше іншого алкоголю.

Користь пива

Для початку зазначимо корисні властивості, які приписують пінному напою. Пиво містить естрогеноподібний сполуки, які здатні запобігти деякі види онкологічних захворювань, а також зменшити ризик розвитку цукрового діабету.

Проблема тільки в тому, що хмелю, який містить ці сполуки, в пиві мізерна кількість. Також за рахунок все того ж хмелю улюблений багатьма напій має у своєму складі більше антиоксидантів, ніж, наприклад, червоне вино, зелений чай, соєві продукти. Однак щоб відчути користь від цих антиоксидантів, необхідно випивати 450 літрів пива в день.

Недавні дослідження американських вчених показали, що якщо випивати одну пляшку якісного пива в день, можна запобігти розвиток сечокам’яної хвороби.

Солод і пивні дріжджі збагачують пиво вітамінами групи В, але при приготуванні напою концентрація корисних речовин значно знижується. При цьому, вітамін В1 у комбінації з алкоголем сприяє утворенню і накопиченню жиру в організмі.

Шкоду, яку завдає організму пиво

Статистика свідчить, що кожен росіянин за рік випиває майже 60 літрів пива. Деякі люди вважають, що цей пінний напій є більше корисним, ніж шкідливим. Пояснюється його користь тим, що пиво містить ячмінь, який, у свою чергу, включає в себе необхідні людині білки і вуглеводи.

Пиво: склад, користь і шкоду для здоровя людини

Проте шкоду пива значно перевищує його можливі корисні властивості. Через нього страждають печінка і серце, у чоловіків може розвинутися імпотенція.

Це тільки мала частина побічних ефектів. Пиво завдає істотної шкоди всім системам життєзабезпечення організму.

Перший орган, який страждає від вживання пива — шлунок. Це пов’язано з тим, що у пиві є яке-то кількість етилового спирту. Звичайно, зміст останнього в пиві набагато менше, ніж, наприклад, в горілці, але це не зменшує його шкоди. До того ж, деякі сорти пива мають 10-14 % алкоголю. Це означає, що такий напій прирівнюється до 50-100 грамам горілки.

Якщо щодня наповнювати стравохід, шлунок і кишечник алкоголем з елементами бродіння, то стан цих органів значно погіршується.

Дуже сильно від пива страждає слизова. Залози внутрішньої секреції, розташовані на стінках шлунка і виробляють шлунковий сік, з-за пива виділяють багато слизу, після чого зовсім атрофуються.

Не менш сильний удар цей алкогольний напій завдає травленню: їжа застоюється, не перетравлюється і потрапляє в кишечник в такому вигляді. У результаті людина отримує проблеми зі стільцем і навіть ризикує отримати гастрит, у тому числі хронічну алкогольну форму цього захворювання.

Останній недуга характеризується загальною слабкістю, пригніченим настроєм, зниженою працездатністю, металевим та гіркуватим присмаком у роті, відчуттям важкості в надчеревній області.

Пиво: склад, користь і шкоду для здоровя людини

Найбільшу небезпеку алкоголь представляє для печінки. Основна функція цього органу – очищення організму. Якщо примусити печінка спрямувати всі свої сили на боротьбу з пивом, то виникає ризик порушення її антитоксичної функції.

У такому разі цей орган уже не зможе ефективно боротися з іншими сильнодіючими і отруйними речовинами. Надмірне вживання улюбленого багатьма пінного напою здатне привести до виникнення різних запальних процесів і навіть гепатиту.

До речі, хронічний пивний гепатит часто протікає в прихованій формі і не має яскраво виражених симптомів. Безконтрольне вживання пива доводить людину до цирозу печінки.

Пиво: склад, користь і шкоду для здоровя людини

Якщо пити пиво в необмежених кількостях, можна істотно підірвати здоров’я підшлункової залози. Цей алкогольний напій обмежує виділення даним органом ферментів, з-за чого природний процес розщеплення поживних речовин порушується.

Пиво: склад, користь і шкоду для здоровя людини

Пиво робить істотний вплив на стан нирок. Останні, в свою чергу, є головними санітарами нашого організму. Нирки беруть участь у регуляції водно-електролітного балансу, а також кислотно-лужного складу організму. Пиво діє на ці процеси і порушує їх, т. к. змушує нирки працювати з більшою силою, ніж зазвичай.

Будь-яка людина, яка хоч раз пробував пиво, знає, що цей напій є сильним сечогінним засобом. Нестерпне бажання сходити в туалет в науці носить назву поліурія або посилене сечовиділення, яке викликано роздратуванням ниркової тканини з-за впливу на неї спирту. Також в такій ситуації фільтраційна функція володіє потужним сечогінним ефектом.

В результаті всіх цих процесів з організму вимиваються важливі макро – і мікроелементи, такі як магній, вітамін С та інші. Недолік калію тягне за собою збій серцевого ритму, болі в литкових м’язах, слабкість в ногах у цілому.

Із-за дефіциту магнію страждає настрій людини: виникає плаксивість, дратівливість, а також з’являється недосип. Нестача вітаміну С сприяє зниженню імунітету, внаслідок чого зростає ризик простудних захворювань.

Пиво може викликати запущений алкоголізм. З-за цього здатні з’явитися більш серйозні захворювання. До них відносяться склероз ниркових судин, крововиливи в нирці, інфаркт нирок, відмирання нирок. З плином часу на місці загиблих клітин виникає заміщає їх сполучна тканина, а сам орган зменшується в розмірах, зморщується.

Пиво: склад, користь і шкоду для здоровя людини

Пиво всмоктується досить швидко в кров, із-за чого кровоносні судини миттєво переповнюються. У людини, яка вживає пиво часто і у великих кількостях, з’являється варикозне розширення вен, а серце збільшується в розмірах.

В медичній науці це явище отримало назву «пивне серце», «бичаче серце» або «капронову панчоху». Серце, вимушене постійно перекачувати надмірна кількість рідини набуває в’ялий вигляд, зовні заростає жиром.

Частота серцевих скорочень збільшується, з’являється аритмія, підвищується тиск. Навантаження на нервову систему переносяться все важче, у пацієнта спостерігається задишка.

Ризик розвитку ішемічної хвороби серця у хворих на пивний алкоголізм вище, ніж у здорової людини. Також виникає серцева недостатність із-за зниження скорочувальної здатності серця і збільшення його обсягів. Відповідно, у таких людей в 2 рази збільшується смертність від інсульту.

Пиво: склад, користь і шкоду для здоровя людини

Пиво містить фітоестроген — це рослинний аналог жіночого статевого гормону прогестерону. Він з’являється в цьому напої з шишечок хмелю, які використовують в приготуванні пива для додання того специфічного гіркуватого смаку.

З цієї причини постійне вживання пива порушує роботу ендокринних органів у чоловіків. Даний напій зменшує вироблення тестостерону, в результаті чого в організмі починають домінувати жіночі гормони.

Останні викликають зміни зовнішнього вигляду. До них відносяться зменшення волосяного покриву на тілі та обличчі, виснаження м’язової маси, збільшення грудних залоз.

Також пиво веде до зміни тембру голосу, появи пивного живота, відкладенню жиру в області стегон і талії. Гормональний збій призводить до зниження потенції. Таким чином, чоловік, часто п’є пиво, поступово стає схожий на жінку.

Пиво: склад, користь і шкоду для здоровя людини

Безалкогольне пиво

Багато хто задається питанням: шкідливо безалкогольне пиво чи ні? Всім відомо, що його воліють автолюбителі, а також ті, кому подобається пивний смак, але не п’яніти хочеться.

Деякі люди п’ють його після тренування, щоб освіжитися. Буває, навіть вагітні вживають такий напій. Багато батьки дають безалкогольне пиво підліткам, будучи впевнені в його нешкідливості. Однак таке воно невинне?

Слід пам’ятати, що навіть в даному вигляді пива є сліди алкоголю, які складають 0,5 %. Крім помітного сп’яніння, безалкогольне пиво завдає організмові такої ж шкоди, як і звичайне. Тому питання, наскільки безалкогольне пиво безпечніше, є спірним.

Пивний алкоголізм

Багато людей дотримуються думки про те, що такі слабоалкогольні напої, як пиво, не викликають звикання. Нібито це тільки від горілки може виникнути алкоголізм. Однак це помилково, медицина знає навіть термін «пивний алкоголізм».

Звикання до пива відрізняється від звикання до горілки тим, що розвивається до 4 разів швидше. При цьому бажання випити проявляється набагато сильніше. В якійсь мірі це пов’язано з деякими життєвими установками, звичками, а також доступністю напою і легкістю його вживання.

Іншими словами, для того, щоб ужити пиво, не треба кликати гостей або влаштовувати свято: випити пінний слабоалкогольний напій можна і одному після роботи, як вважають багато людей. З точки зору наркології, пивний алкоголізм є досить важким захворюванням. До того ж він досить важко піддається лікуванню, позбавлятися від нього дуже нелегко.

Ще одна причина, чому пивний алкоголізм небезпечний, залежні люди вкрай рідко звертаються за допомогою до фахівців. Найчастіше вони приходять не до психіатра і нарколога, а до гастроентеролога і кардіолога, скаржачись на роботу серця і органів шлунково-кишкового тракту. У результаті лікарі, обстежуючи пацієнта, виявляють головну причину всіх його недуг, якою є саме надмірне вживання пива.

Пиво: склад, користь і шкоду для здоровя людини

Фахівці нагадують, що пивний алкоголізм – це досить важке захворювання. Люди, які зловживають цим напоєм, поступово звикають не тільки до оп’яняючої дії пива, але і до заспокійливого нерви седативній дії. Бажаний ефект розслаблення хочеться відчувати знову і знову, з-за чого доводиться збільшувати дозування. У таких випадках вживання пива перетворюється на залежність.

Важливо знати ознаки пивного алкоголізму, щоб вчасно позбутися від цього захворювання. Отже, до симптомів звикання до пива відносяться:

 • вживання більше 1 літра пива в день;
 • дратівливість і агресивність без цього напою;
 • постійне розпивання пива в компанії друзів;
 • погане самопочуття, погіршення стану здоров’я;
 • поява пивного живота;
 • проблеми з потенцією у чоловіків;
 • неможливість розслабитися і заснути без випивки;
 • сильне бажання похмелитися.

Самостійно позбавитися від залежності дуже і дуже важко. Якщо ви помітили перераховані вище симптоми у своїх близьких, вам необхідно допомогти йому повернутися до нормального життя. Існує кілька порад, щоб зробити це:

 • Не мовчіть. Поговоріть з хворим про проблему. Для цього потрібно серйозно підготуватися до бесіди: вивчіть можливі захворювання, викликані вживанням пива, знайдіть думки медиків про це захворювання і т. д.
 • Відверніть людини. Спробуйте зайняти його чимось цікавим. Зробіть так, щоб у хворого не вистачало часу навіть думати про випивку. Для цього можна відвідати кіно, театр, музей. Також гарною альтернативою стане рибалка, пікнік, невелику подорож. Займіться разом спортом, ходите в тренажерний або спортивний зал.
 • Зараз в нашій країні існує величезна різноманітність пива: світле і темне, міцне і «нулівка», живе, нефільтроване, пшеничне, різне і т. д. Деякі люди готують пиво в домашніх умовах. Для того, щоб зберегти своє здоров’я, необхідно вміти пити в міру, не перевищуючи дози. Також звертайте увагу на якість напою. Не купуйте алкоголь в сумнівних закладах.

  Пам’ятайте, що вживання пива кілька разів на тиждень – це вже привід замислитися. Пивний алкоголізм з’являється непомітно.

  Таким чином, незважаючи на наявність деяких необхідних організму речовин, пиво не є корисним ні для чоловіків, ні для жінок.

  Надмірне вживання алкоголю шкодить вашому здоров’ю!

  Моя довідка - Корисні поради