Пивний алкоголізм: що буде, якщо пити пиво щодня

Пивний алкоголізм – це поняття, яким позначається хворобливе, патологічне пристрасть до пива. Пивний алкоголізм розвивається дуже стрімко.

Його відмінними рисами є:

 • постійна тяга хворого до пива;
 • споживання їм великих доз даного напою, часто супроводжується втратою людиною контролю над собою;
 • поява абстинентного синдрому і яскраво вираженою алкогольної залежності.

Пивний алкоголізм: що буде, якщо пити пиво щодня

Для пивного алкоголізму характерна сильна психічна залежність, крім того, пацієнти, які пристрастились до необмеженого щоденному споживанню пива, просто не можуть відмовити собі в ньому, виправдовуючи себе відносно невисоким вмістом алкоголю в пиві, а також користю напою.

Між тим, діагноз «пивний алкоголізм» небезпечний. Людям, що страждають даним захворюванням, призначається відповідне лікування.

Пивний алкоголізм як різновид алкогольної залежності

Офіційно не існує такого медичного терміна, як «пивний алкоголізм». Немає в Міжнародній класифікації хвороб 10-го перегляду. Він не розглядається як окреме захворювання зарубіжними наркологами, не визнається як офіційний діагноз.

Між тим, все більша кількість вітчизняних лікарів схильні визнавати пивний алкоголізм самостійною формою алкоголізму, яка має свої особливості, стадії, симптоми.

Споживання пива небезпечно тим, що часто люди не порівнюють небезпеки застосування великої кількості цього напою і не усвідомлюють шкідливих наслідків, загрози виникнення алкогольної залежності.

Нерідко люди починають зловживати пивом, самі цього не помічаючи: вони починають випивати в день по кілька літрів, поступово збільшуючи дози і переходячи до більш міцним спиртним напоям. Хоча на перших стадіях все починається з приємного відчуття, з легкого сп’яніння, що дозволяє людині не втрачати контролю над собою.

Доступність напою, невисока частка спирту, що міститься в пиві, привабливість його в молодіжному середовищі, реклама – все це сприяє поширенню захворювання серед молоді.

Причини пивного алкоголізму

Пивна залежність за принципами свого розвитку мало чим відрізняється від алкогольної залежності, викликаної вживанням інших спиртних напоїв.

Пивний алкоголізм: що буде, якщо пити пиво щодня

Однак ряд відмінностей є. Основне з них пов’язано з доступністю напою, «легким» похміллям, що викликається після його вживання. Все це призводить до того, що пиво починає протиставлятися іншим спиртним напоям, отримуючи найменування нешкідливого продукту. Іноді для того, щоб молодь не стала вживати більш міцні напої, споживання пива навіть заохочується батьками.

На основі спостережень, систематизації матеріалів вітчизняні наркологи призводять такі фактори, що впливають на появу пивного алкоголізму:

 • Існування схильності до алкоголізму в сім’ї. Якщо в сім’ї людини, серед його найближчих родичів і предків були люди, які страждали від алкогольної залежності, а також мали відхилення в плані психічного стану, необхідно бути особливо пильним та обережним, адже у людини з великою часткою ймовірності існує схильність до раніше були у родичів захворювань. Нерідко від предків людині дістаються і особливості обміну речовин, які можуть зумовити швидке звикання до алкоголю або сприяти тому, що на початковому етапі людина може пити пиво у великих кількостях і при цьому не відчувати почуття сп’яніння.
 • Відсутність належного виховання. Нерідко пивний алкоголізм з’являється у тих людей, які в дитинстві не отримували належної уваги або, навпаки, були дуже опекаемы старшими. Стреси і психологічні розлади, отримані в дитячому віці, а також складнощі у взаєминах з близькими людьми, неможливість самореалізації – все це обумовлює початок вживання спиртного, зокрема пива, і стає причиною пивного алкоголізму.
 • Індивідуальні особливості людини. Тип будови нервової системи, особливості характеру людини, придбані їм звички, спосіб життя також дуже впливають на розвиток пивного алкоголізму. Так, люди з підвищеною збудливістю, схильні до розладів, переживань або до спалахів гніву, не вміють тримати контроль над своїми емоціями, як правило, частіше страждають від пивного алкоголізму.
 • Астенічний синдром. Пивного алкоголізму, особливо схильні ті люди, які починають пити пиво на тлі проблем, сильної втоми. Бажання таких людей відпочити, розвіятися, яке нерідко виникає в моменти виснаженості організму, приводить до швидкого переходу від разового прийому спиртних напоїв до алкоголізму. Ймовірність розвитку пивного алкоголізму вище, якщо людина перебуває в стадії відновлення після хвороби або якщо його організм обтяжений будь-якої іншої інтоксикацією.
 • Ставлення до спиртних напоїв і пива. Велике значення серед причин пивного алкоголізму має відношення людини і його оточення до регулярного і необмеженого споживання цього напою. Схвальне ставлення до пива в сім’ї і на роботі, в компанії друзів може привести до зловживань пивом і розвитку захворювання.

Розвиток захворювання

Пивний алкоголізм як захворювання заснований на порушенні регуляції нейромедіаторів у головному мозку. Після прийому алкоголю в кров людини викидається дофамін і норадреналін. Людина збуджується, він відчуває почуття задоволення, позитивні емоції.

Якщо прийом спиртного стає регулярним, механізми регуляції організму починають давати збої, рівень норадреналіну і дофаміну різко знижуються, в результаті людина перестає радіти життю, втрачає працездатність.

Він потрапляє в зачароване коло: прийом колишньої частки алкоголю лише на короткий час робить його стан краще. Поступово колишні обсяги пива вже не приносять бажаного ефекту, людина випиває все більше і більше. А в зв’язку з тим, що багато людей і не підозрюють про небезпеку безконтрольного споживання пива в необмежених кількостях, пивний алкоголізм розвивається непомітно для самої людини.

Розширена класифікація пивного алкоголізму

Наявні класифікації алкогольної залежності представлені трьома етапами, однак більшість лікарів-наркологів вважають за необхідне доповнити класифікацію.

Пивний алкоголізм: що буде, якщо пити пиво щодня

Кращі і найвизначніші вітчизняні лікарі-наркологи, що займаються вивченням і описом пивного алкоголізму (А. А. Ковальов А. С. Охапкин, В. А. Пузиенко А. С. Карпов), використовують класифікацію Н.Н. Іванця, що включає п’ять різних стадій розвитку захворювання, з яких дві стадії вважаються перехідними:

 • 1 стадія – спостерігається збільшення обсягу одноразово споживаної частки пива, а також частота прийому. Між споживанням пива проходить, як правило, не більше доби.
 • Перехідна стадія від 1 до 2 – зовнішня причина стає підставою для початку тривалого прийому пива, людина вже не може контролювати кількість споживаного їм напою.
 • 2 стадія – колишні дози пива стають маленькими для отримання стану сп’яніння, людина починає випивати кожен день, безконтрольно збільшуючи дози.
 • Перехідна стадія від 2 до 3 – людина починає деградувати, регулярно йде в запої.
 • 3 стадія – захворювання набуває хронічного характеру. Поряд з щоденним споживанням пива людина п’є більш міцні напої. Деградація прогресує, запої приймають важкий характер.

З точки зору швидкості розвитку захворювання виділяють повільно прогресуючий, помірно прогресуючий і швидко прогресуючий алкоголізм. Зазначені форми визначають та перебіг самої хвороби: пивний алкоголізм може бути постійним (щоденне вживання пива), періодичним (бувають справжні і помилкові запої) і змішаним (щоденний прийом алкоголю переходить в запої).

Симптоми пивного алкоголізму

Лікарі виділяють кілька симптомів пивного алкоголізму.

Пивний алкоголізм: що буде, якщо пити пиво щодня

Одним з найважливіших негативних факторів, що впливають на розвиток захворювання, є ранній вік, в якому людина пробує пиво і починає його пити. Небажання боротися з власними слабкостями, людське безвольність, сильний потяг до алкоголю часто призводять до пивного алкоголізму ще дуже молодих людей. Нерідко пивний алкоголізм на ранніх стадіях спостерігається у студентів і молодих людей і дівчат, які навчаються у коледжах.

Як ми вже обговорювалися вище, початок споживання пива пов’язано з намаганням людей перемогти стрес, підняти собі настрій. У зв’язку з тим, що на перших порах пиво допомагає значно поліпшити самопочуття, підняти самооцінку, додати сил, формується ложноположительное ставлення до даного напою.

Нерідко люди починають шукати привід для чергового споживання пива, організовують свята як привід для споживання алкоголю. На тлі швидкого збільшення дози споживання напою і втрати самоконтролю виникають деякі психічні зміни, далі починають загострюватися всі особливості пивного алкоголізму.

Друга стадія захворювання характеризується збільшеною тривалістю прийому пива, людина стає нестійкий до зовнішніх подразників, нерідко відчуває стан туги, дратівливості, тривожності. Спостерігаються зниження концентрації уваги, працездатності, погіршення сну, пітливість ніг і рук, болю в животі.

На цій стадії кількість пива, необхідне для отримання стан сп’яніння, збільшується в 5-10 разів у порівнянні з аналогічними цифрами на першій стадії. Так як організм людини до цього часу вже звикає функціонувати при постійному перебуванні в крові великої кількості продуктів розпаду алкоголю, при припиненні прийому пива у людини спостерігається яскравий абстинентний синдром.

Примітно, що у випадку з пивним алкоголізмом, деградація починає наступати тільки на третій стадії. При споживанні пива людина досить довго зберігає пам’ять, тверезість розуму, здатність слідування своїм морально-етичним особистісним особливостям. Але на тлі триваючих запоїв деградація починає йти швидкими темпами.

В цей час абстинентний синдром посилюється іпохондричними переживаннями, які супроводжуються соматичною патологією, тяжкими відчуттями з боку життєво важливих органів.

Діагностика: як виявити захворювання

Для встановлення діагнозу пивний алкоголізм лікар-нарколог досліджує симптоми хвороби, а також проводить лабораторні дослідження аналізів. Але в даному випадку лабораторні дослідження є вторинними, супутніми, на перший план виходять клінічні ознаки.

Пивний алкоголізм: що буде, якщо пити пиво щодня

Перерахуємо ознаки, які є ключовими при діагностиці пивного алкоголізму і констатувальні залежність від пива:

 • прийом пива набуває безумовну важливість в житті людини;
 • людина споживає щодня більше 1 літра пива, втрачає контроль кількості випитого напою;
 • при припиненні споживання пива з’являється синдром відміни.

Для діагностики і в її процесі використовується ряд методик. Наведемо основні з них:

 • Спілкування з наркологом. В ході опитування пацієнта лікар з’ясовує, як довго хворий вживає пиво, спиртні напої п’є, якими захворюваннями він хворів і продовжує хворіти, які серйозні проблеми є в його житті, які є скарги на подразники.
 • Проведення тестів. В ході проведення тестів пацієнт відповідає на ряд питань, а його відповіді стають джерелом додаткової інформації про залежності. Популярним є тест, розроблений в штаті Мічіган в 1971 році і отримав назву «Мічиганський». В ході вибору придатних та не придатних до себе тверджень, пацієнт описує свій стан. Далі лікар або тестуючий оцінює результати і за шкалою вираховує відсоток ймовірності алкоголізму.
 • Лабораторні дослідження. При проведенні аналізу крові людини, що страждає пивним алкоголізмом, виявляється підвищення рівня аланінамінотрансферази, алкогольдегідрогенази, астспартатаминотрансферазы, гамма-глутамілтранспептидази і дефіцит мікроелементів. Крім того, у людини відзначається зміна еритроцитів, анемія, тромбоцитопенія.
 • Також є методики виявлення алкоголізму, засновані на оцінці рівня імуноглобулінів і аутоантитіл до глутаматным рецепторів. В даному випадку оцінюється синаптична пластичність – механізм, що лежить в основі пам’яті і навчання.

  Пацієнту призначають консультації різних фахівців: невролога, кардіолога, терапевта та інших, а лікарі призначають відповідні процедури (УЗД, МРТ) та дослідження.

  Ускладнення пивного алкоголізму: що буде, якщо пити пиво щодня

  При прогресуванні пивного алкоголізму спостерігається дистрофія тканин печінки, підвищення артеріального тиску, яке фактично не знижується і переростає далі у гіпертонію. У людей, які страждають пивним алкоголізмом, відбуваються незворотні зміни в серці: саме серце розширюється, його стінки товщають, з’являються некрози в міокарді.

  Пивний алкоголізм: що буде, якщо пити пиво щодня

  У хворих з’являється ниркова недостатність, гастрити і виразки, знижується репродуктивна функція (пиво дуже негативно позначається на чоловічому здоров’ї, так як пригнічує вироблення тестостерону). Пиво є причиною м’язової слабкості і дистрофії, споживання пива призводить до різкого збільшення маси тіла, через що зростає навантаження на судини і серце, нижні кінцівки, з’являється небезпека розвитку варикозу.

  Вчені та лікарі фіксують зв’язок між регулярними прийомами пива і різними психологічними порушеннями. Хронічний алкоголізм супроводжується головними болями, тремором, пошкодженням мієлінових оболонок нервових клітин.

  Методи лікування пивної залежності

  Лікування пивного алкоголізму є досить трудомістким і тривалим процесом. Проводиться дане лікування в державних наркологічних диспансерах, а також у приватних клініках.

  Пивний алкоголізм: що буде, якщо пити пиво щодня

  Нерідко пацієнтам, які перебувають в запої, доводиться надавати термінову лікарську допомогу, проводити дезінтоксикацію організму. Зазвичай при тяжких випадках застосовують підтримуючу терапію, використовують вітаміни, мікроелементи, що вводяться в організм у вигляді крапельниць з розчинами, сприяють виведенню токсинів з організму.
  Для лікування пивної залежності проводять:

  • медикаментозну терапію – у пацієнта з’являється різко негативна реакція на прийом пива за рахунок використовуваних при лікуванні медичних препаратів;
  • кодування із застосуванням гипносуггестивных методів – хворому проводиться навіювання про те, що у нього в мозку формується центр нервових клітин, блокує потяг до алкоголю, до пива. Проводиться релаксуючий масаж, робота з тілом і пр. Дана методика розроблена лікарем-практиком А. Р. Довженка.
  • психотерапію – при проведенні цієї методики з хворим працюють психіатри і психотерапевти, вони виявляють приховані причини алкоголізму, допомагають знайти рішення проблем. Іноді робота з лікарем будується у вигляді індивідуальних сеансів, часом лікарі-психотерапевти працюють з групами пацієнтів.

  Після медикаментозного лікування і проведення відповідних процедур нерідко проводиться соціальна реабілітація. Для покращення стану пацієнтів з ними проводиться профілактична робота, добре допомагає участь у хворих товариства анонімних алкоголіків, заснованих на взаємодопомозі, спробах виявити і усунути приховані причини хвороби.

  Необхідно пам’ятати, що якщо Ваш близький родич (чоловік, брат, батько і т. д.) страждає на алкоголізм, пивний алкоголізм, необхідно приймати термінові заходи, звертатися за лікарською допомогою.

  Пивний алкоголізм руйнує здоров’я людини, сильно скорочує тривалість життя. Люди, які страждають пивним алкоголізмом, втрачають інтерес до життя, у них спостерігається апатія, з’являються численні захворювання внутрішніх органів, надмірна вага.

  Для чоловіків, які страждають пивним алкоголізмом, характерні виділяються животи. І лише відмова від спиртного, повернення до нормального способу життя, дієта сприяють схудненню.

  Як перемогти пивний алкоголізм

  І чоловічий, і жіночий пивний алкоголізм піддаються ефективному лікуванню на початкових стадіях. Прогноз у розвитку захворювання та його лікування багато в чому визначається особливостями організму пацієнта і тривалістю споживання пива, занедбаністю хвороби.

  На останніх стадіях захворювання лікування часто буває дуже важким, пацієнту потрібно кілька видів терапії, які проводяться неодноразово. При наявній і яскраво вираженою деградації людини, відсутність у нього бажання повертатися до нормального життя ситуація з лікуванням ще більш ускладнюється.

  Хворі з важкими формами пивного алкоголізму обов’язково підлягають госпіталізації. Після проведеного лікування тяга пацієнта до пива проходить не відразу. В середньому потрібно 3-4 місяці для завершення терапії і повернення нормального стану після того, як людина кидає пити. У цей час потрібно, щоб пацієнт перебував з ким-то, під постійним контролем лікарів, близьких.

  Дуже важлива профілактика пивного алкоголізму. Вона полягає у пропаганді здорового способу життя, підвищення культури харчування і вживання спиртних напоїв, поясненні дітям і підліткам негативних сторін згубних звичок, створення гармонійної атмосфери для розвитку підлітків і сприятливого психологічного настрою в сім’ї.

  Моя довідка - Корисні поради