Парацетамол і алкоголь: сумісність та наслідки

Парацетамол – саме популярне лікарська жарознижуючий засіб для дорослих і дітей. Воно завжди використовується при появі головного болю, ломоти в тілі при застуді. Популярність обумовлена високою ефективністю, широкої поширеності та низькою ціною.

Парацетамол продається в будь-якій аптеці як в якості окремого препарату, так і в складі інших лікарських засобів для лікування симптомів застуди (Фервекс, ТераФлю та інші), тому проблема сумісності набагато актуальніша, ніж здається.

Парацетамол і алкоголь: сумісність та наслідки

Цей препарат, як і будь-який інший лікарський засіб, має ряд протипоказань до застосування.

Одне з них забороняє заважати Парацетамол з алкоголем.

У разі, якщо ви хочете позбутися від застуди, головного або зубного болю, то необхідно вибирати між спиртними напоями та парацетамолом.

Характеристики препарату

Парацетамол використовується як протизапальний, анальгізуючої і жарознижуючий засіб.

Він призначається при зубному або головного болю, підвищення температури, хворобливої менструації, інфекційних і запальних захворюваннях, що супроводжуються підвищенням температури (фактично, препарат виступає в якості універсальної першої допомоги при лікуванні в домашніх умовах).

Перевага парацетамолу в швидкому всмоктуванні в кров вже у верхніх відділах кишечнику, що забезпечує швидке зниження температури після прийому однієї таблетки масою 500 мг (тут вказана дозування для дорослих, а для дітей вона залежить від маси тіла, тому обов’язково перед прийомом потрібно прочитати інструкцію).

Також препарат випускається у формі сиропу або свічок, які краще підходять для лікування дітей, які не можуть або відмовляються приймати таблетку.

Всього протягом доби можна прийняти до шести таблеток з періодичністю не менше двох годин, що дозволить «збивати» при необхідності температуру (в якості альтернативи рекомендується чергувати прийом парацетамолу та ібупрофену).

Приймати парацетамол необхідно після їжі, що зумовлено ризиком появи нудоти або болю в шлунку (найбільш часто подібні проблеми фіксуються у людей, які страждають від виразки, гастриту та інших захворювань травної системи).

Парацетамол і алкоголь: сумісність та наслідки

Протипоказання і побічні ефекти

Можливість прийому парацетамолу дітьми не говорить про повну його безпеки. При передозуванні і наявності ряду захворювань препарат може викликати такі наслідки:

 • анемія;
 • ниркова коліка;
 • болі в шлунку;
 • сонливість або, навпаки, підвищена збудливість;
 • нудота;
 • зниження частоти скорочень серця;
 • висип на шкірі.

У найгірших випадках можливий розвиток печінкової недостатності, тому парацетамол заборонено приймати людям, що мають підвищену чутливість до діючої речовини і які страждають від захворювань печінки. В останньому випадку парацетамол погіршить ситуацію і може потенційно стати причиною смерті хворого.

Зверніть увагу, що у парацетамолу та алкоголю сумісність нульова навіть серед людей, що не страждають від згубної пристрасті до спиртного і не мають хвороб печінки.

Чи можна пити алкоголь з парацетамолом

У медицині прийнята п’ятибальна шкала небезпеки для організму реакції лікарських препаратів з етиловим спиртом. Парацетамол належить до четвертого класу, що відповідає високому ризику розвитку смертельних наслідків при спільному вживанні.

Парацетамол і алкоголь: сумісність та наслідки

Пити одночасно або з мінімальним часовим проміжком парацетамол і алкоголь заборонено з наступних причин:

 • Після окислення ліки в організмі утворюється N-ацетил-b-бензохинонимин, що чинить токсичну дію на печінку.
 • За виведення продуктів розпаду парацетамолу відповідає глутатіон, який також захищає печінку від дії алкоголю.
 • Якщо одночасно або з невеликим часовим проміжком вжити парацетамол з алкоголем, то у глутатіону може не вистачити сил на висновок одночасно двох речовин, що потенційно призведе до загибелі клітин печінки.

Все це при відсутності адекватної медичної допомоги через 3-4 дні може закінчитися розвитком печінкової недостатності навіть у здорової людини. На цьому тлі питання про те, чи можна парацетамол вживати одночасно з алкоголем і сумісні вони чи варто вважати закритим.

Найчастіше летальний результат фіксується у людей, які страждають від алкоголізму, що пов’язано з недостатньою кількістю глутатіону в організмі на тлі пошкодженої етиловим спиртом печінки.

Що буде, якщо випити парацетамол і алкоголь

Зазвичай спільне вживання парацетамолу і лікарських засобів, що містять його, зі спиртним призводить до появи симптомів відправлення вже протягом першої доби. Симптоми схожі з ознаками отруєння алкоголем:

 • нудота і блювання;
 • загальна слабкість;
 • проблеми з координацією руху;
 • запаморочення.
 • Парацетамол і алкоголь: сумісність та наслідки

  Додатково на ураження печінки вказує специфічне пожовтіння білків очей і шкірних покривів. Якщо ж фіксуються порушення дихання або настала печінкова кома, то це ознака прийняття хворим смертельної дози лікарського засобу.

  Перша допомога

  Першу допомогу при спільному вживанні алкоголю та парацетамолу можна зробити самостійно. Для цього достатньо промити шлунок, випиваючи велику кількість рідини і викликаючи блювоту (робити це потрібно до тих пір, поки при блювоті не буде виходити чиста вода).

  Якщо ознаки отруєння не зникли, то необхідно викликати швидку допомогу.

  У цьому випадку обов’язкова госпіталізація, під час якої буде введений антидот та проведено купірування всіх симптомів інтоксикації.

  Парацетамол і алкоголь: сумісність та наслідки

  Зверніть увагу, що парацетамол сьогодні виступає в якості стандартного компонента для комплексних лікарських засобів при лікуванні простуди і для знеболювання. Серед цих препаратів Колдрекс, Антигрипін, Пенталгін, Панадол, Колд-флю та інші.

  Вживати спиртні напої спільно з ними категорично заборонено для запобігання розвитку ускладнень з боку печінки.

  Через скільки можна приймати ліки

  Коли можна пити парацетамол після алкоголю? В ідеалі, не можна вживати алкогольні напої в період прийому будь-яких лікарських засобів. В реальності ж бувають ситуації, коли після кількох чарок з’являються симптоми застуди або сильно болить зуб. Для попередження несприятливого розвитку ситуації необхідно дотримувати наступні правила:

  • Після прийому парацетамолу мінімальний часовий проміжок для здорової людини до вживання алкоголю повинен становити не менше 5 годин.
  • Якщо ви вже випили спиртні напої, то приймати таблетку парацетамолу або вживати ліки з його змістом допускається не менше, ніж через 2 години (конкретний часовий проміжок визначається кількістю етанолу).
  • При наявності алкогольної залежності або хвороб печінки вживати парацетамол слід з дуже великою обережністю і не більше однієї таблетки (500 мг діючої речовини) за один раз. Перевищення цієї дози може призвести до серйозного отруєння і летального результату (ймовірність останнього швидко зростає при збільшенні стажу алкоголізму).

  Парацетамол і алкоголь: сумісність та наслідки

  Висновок

  Як ви вже помітили, саме звичне і безпечне на перший погляд жарознижуючий і болезаспокійливий лікарський засіб може призвести до смерті людини, що страждає алкоголізмом.

  Для попередження проблем при прийомі будь-яких ліків необхідно уважно вивчати інструкцію на предмет сумісності з алкоголем, наявність наявних протипоказань.

  Крім цього бажано проходити комплексне лікування від алкоголізму, приймати гепатопротектори, дотримувати рекомендації лікаря, так як більшість ліків негативно впливають на печінку, яка і так вражена етиловим спиртом. Одним з варіантів стане рішення приймати кошти для відновлення клітин печінки, які попередять розвиток цирозу і забезпечать активне життя на довгі роки.

  Відбудеться це за рахунок захисту цього внутрішнього органу від згубного впливу етанолу і прискорення відновлення його клітин.

  Є протипоказання. Необхідна консультація фахівця

  Моя довідка - Корисні поради