Отруєння метиловим спиртом (метанолом): симптоми, допомога

Метанол – це речовина, яке також відоме як гідроксид метилу, деревний спирт, карбінол, метилгидрат і метиловий спирт. Являє собою безбарвну отруйну рідину з характерним спиртовим запахом.

Метанол використовується у багатьох сферах діяльності людини. Наприклад, він необхідний у газовій та лакофарбовій промисловості, при дослідженнях в галузі хімічної науки. Також його додають у паливо, а в деяких країнах метанол використовують при виготовленні парфумерних продуктів.

До речі, на території Російської Федерації робити це заборонено. Вище наведено лише невеликий список сфер застосування метанолу. Проте вже звідси стає очевидним, що вживати метиловий спирт в їжу ні в якому разі не можна, тому що він чинить пригнічувальну дію на організм людини.

Отруєння метиловим спиртом (метанолом): симптоми, допомога

Незважаючи на всі застереження, щорічно величезна кількість людей отримує отруєння метанолом. З якої причини це відбувається і що робити, якщо отруєння все-таки сталося, ви можете дізнатися в цій статті.

Попадання метанолу в організм

Яким чином метанол може потрапити в організм? Справа в тому, що технічний метиловий і питний етиловий спирти не відрізняються один від одного ні за кольором, ні запахом, ні за смаком.

На перший погляд ці дві речовини абсолютно ідентичні, звичайна людина ні за що їх не відрізнить. Отже, метиловий і етиловий спирти дуже просто переплутати.

Незважаючи на разючу подібність двох цих речовин, пити метанол не можна. Навіть якщо людина не вживає алкоголь взагалі, а також веде здоровий спосіб життя, все одно є ризик потрапляння в її організм метилового спирту. Високі шанси на отруєння цією речовиною пов’язані з тим, що навіть пари метанолу дуже отруйні.

Отруєння метиловим спиртом (метанолом): симптоми, допомога

Деякі автолюбителі воліють заощаджувати на всьому, включаючи омивач для скла. В цьому їх підтримують також нечесні виробники даної продукції, використовують при створенні омивача метиловий спирт. Це пов’язано з тим, що метанол значно дешевше. Кожне розбризкування склоомивача на основі цієї речовини породжує величезну отруйна хмара, частина якого потрапляє в салон автомобіля.

Вплив метанолу на організм

Наслідки вживання метанолу відображаються в пригніченні видільної системи, розвитку дихальної недостатності і порушення кислотно-лужного балансу організму. Метиловий спирт настільки отруйна, що доза в 5-10 мл здатна призвести до повної сліпоти в результаті ураження очного нерва та відшарування сітківки.

Отруєння метиловим спиртом (метанолом): симптоми, допомога

Втрата зору при цьому, як правило, є незворотною: відновлення здатності бачити спостерігається лише у 10-12 % госпіталізованих.

Смерть від метанолу

Смертельна доза метилового спирту становить усього лише від 30 до 100 мл рідини, а також залежить від індивідуального сприйняття організму. Людина, уживши таку кількість отрути, повільно помирає від зупинки дихання. Якщо ж дозування була близька до смертельної, людина відчуває погіршення самопочуття протягом 60 хвилин після прийому спирту. При прийнятті більше 200 мл метилового спирту смерть приходить за лічені години.

Метанол в алкогольних напоях

Метанол також використовують нечисті на руку виробники контрафактного алкоголю. Замість дорожчого етилового спирту ллють метиловий, повністю усвідомлюючи наслідки своїх дій.

Якщо ви не уявляєте життя без вживання дешевої горілки, купленої в ларьку, або економите на дорогих напоях, купуючи їх де попало за пів ціни, пам’ятайте: отруєння метанолом безслідно не проходить.

Отруєння метиловим спиртом (метанолом): симптоми, допомога

З чого починалася історія отруєння метанолом

Раніше найчастіше отруєння метиловим спиртом отримували водії вантажівок. На підприємствах видавали метанол для заливання його в гальмівну систему автомобіля. Однак водії часто пили рідина, яка точнісінько схожа на етиловий спирт.

Після хвилі отруєнь, сліпоти і летальних випадків з водіями і механіками проводили бесіди, в ході яких працівникам розповідалося про шкоду метанолу.

На жаль, це не допомагало: пили незважаючи ні на що. У зв’язку з цим в метанол стали додавати барвники отруйних квітів, але і це не зупиняло любителів дармової випивки. Люди продовжували пити блакитне, фіолетове і помаранчеву рідини, що нагадують звичайний алкоголь.

Ситуація прийняла такі масштаби, що підприємства стали залишатися без водіїв і механіків тільки тому, що ті або ставали інвалідами і не могли працювати, або зовсім гинули. У зв’язку з цим було прийнято рішення видавати їм звичайний етиловий спирт, який можна пити.

Ознаки отруєння метанолом

Розглянемо перші симптоми отруєння метиловим спиртом:

 • неприємні відчуття у шлунку;
 • головний біль;
 • нудота;
 • підвищене слиновиділення;
 • «мушки» перед очима;
 • задишка;
 • пригніченість або агресивність;
 • запаморочення;
 • тахікардія;
 • сплутаність свідомості;
 • Отруєння метиловим спиртом (метанолом): симптоми, допомога

  При появі симптомів отруєння метанолом зволікати ні в якому разі не можна. Якщо допомога не буде надана швидко і якісно, то летальний результат може наступити протягом доби.

  Перша допомога при отруєнні метанолом

  Отже, при перших ознаках отруєння метиловим спиртом потрібно надати невідкладну допомогу.

  Для початку варто добре промити шлунок. Для цього потрібно пити теплу воду і викликати блювоту. Цікаво, що, якщо сталося отруєння метанолом, в якості першої допомоги стане у нагоді етанол. Якісна горілка буде служити антидотом метиловому спирті.

  Чому так відбувається? Справа в тому, що алкогольдегідрогеназа – фермент, що розщеплює обидва спирту в організмі, — більш активний щодо етанолу, ніж метанолу. Фермент починає окислювати етиловий спирт, істотно уповільнюючи розщеплення метилового. Без впливу ферменту метанол не розщеплюється на формальдегід і мурашину кислоту, які й завдають шкоди організму.

  Найголовніше – не захоплюйтеся протиотрутою. До речі, відомі випадки, коли алкогольдегідрогеназа працює неправильно і не розщеплює метиловий спирт. У цій ситуації його вживання не несе негативних для здоров’я наслідків. Однак такі випадки вкрай рідкісні, так що не варто перевіряти наявність цього ефекту на собі.

  Таким чином, отруєння метанолом – явище не тільки вкрай неприємне, але і смертельно небезпечне. Якщо бути акуратним, не купувати неперевірений алкоголь в сумнівних місцях, не економити на омивачі для скла в автомобілі, а також побутової хімії, то можна прожити довго, не стикаючись з цією отрутою.

  Моя довідка - Корисні поради