Медовуха: рецепт приготування в домашніх умовах

Вже давно відомі алкогольні напої на основі меду. Вони виникли фактично з часу появи бджільництва. На Русі мед мав величезне значення, медовий напій був одним з найпоширеніших. Згадаймо приказку: «І я там був, мед, пиво пив…». У різних країнах вживання медового напою пов’язувалося з прилученням до божественного початку.

Медовуха: рецепт приготування в домашніх умовах

Технології створення спиртних напоїв з меду значно зробили крок вперед в останні століття і зараз вони продовжують удосконалюватися, але дивовижний смак і приємне сп’яніння медовухи та інших напоїв з меду залишилися колишніми. Подамо інформацію про те, як можна приготувати медовуху в домашніх умовах.

Що таке медовуха і коли вона з’явилася

Медовуха – це слабоалкогольний спиртний напій, міцність якого не перевищує 10-15%.

Слово «медовуха» відносно нове, воно з’явилося вже в новий час, коли була відома горілка. Поява медовухи було пов’язане з зверненням до старими рецептами, до споконвічно російській. На Русі медовий напій називали просто мед або медок, він був обов’язковим і центральним частуванням на всіх святах.

Раніше мед, тобто медовуха по-старовинному, готувався дуже довго. Близько десяти років медовий напій блукав, і в цей час його переливали з бочки в бочку. З XI століття медовий напій почали готувати по-іншому: після місяця бродіння його кип’ятили.

Медовуха: рецепт приготування в домашніх умовах

Особливу популярність у нашій країні медовуха набула в перші роки радянської влади. Пасічники не встигали переробляти весь зібраний мед, тому робили медовуху, додаючи в неї хлібопекарські дріжджі.

Медовуха швидко набирала популярність, її готували вдома багато сімей. Мед для медовухи стали брати вже відмінної якості, при необхідності його розбавляли водою. Швидко з’явилося і промислове виробництво цього напою. Одним з його центрів стало місто Суздаль, до цих пір зберіг завод по виготовленню медовухи – Суздальський медоваренный завод.

Отже, медовуху виробляють шляхом зброджування меду. Крім води і меду в напій додають найрізноманітніші смакові добавки: хміль, шавлія, коріандр, корицю, мускатний горіх, кардамон. Зрозуміло, трави надають медовусі пряний смак.

Медовуха: рецепт приготування в домашніх умовах

Один з основних компонентів, що додаються зараз в медовуху, це дріжджі. Однак вони використовуються для швидкості приготування напою, для бродіння. Роблять медовуху також і без дріжджів, в цьому випадку роль природного закваски виконують ягоди, пророщена пшениця, родзинки, перга.

А міцну медовуху виробляють не з допомогою методу бродіння, для її отримання в готовий продукт просто додають певну кількість спирту. Такий спосіб зручний для одержання сильно алкогольного напою, що містить аж до 75% спирту.

Сучасна медовуха в домашніх умовах

В цілому приготування медовухи не забирає багато часу, а готується вона за досить простому рецептом. Зробити медовуху в невеликому обсязі можна в умовах сучасної кухні в квартирі: тут не потрібні особливі простору, ні великі котли і спеціальні пристрої. Для приготування медовухи потрібні такі інгредієнти:

 • мед – 300 грам;
 • вода очищена (колодязна, добре профільтрована) – 2 літри;
 • сухі дріжджі – 1 десертна ложка. Дріжджі можна брати хлібопекарські, звичайні, сухі (приблизно 25 мг. сухих дріжджів);
 • шишки хмелю – 5 грам;
 • кориця і мускатний горіх – 1 щіпка.

Всі зазначені складові легко купити в будь-якому магазині, а шишки хмелю можна придбати в аптеці у вільному продажу. Вони запаковані в картонні коробочки, і однієї коробочки вистачить на кілька разів приготування медовухи.

Медовуха: рецепт приготування в домашніх умовах

Технологія приготування медовухи з додаванням дріжджів

Дана технологія складається з декількох етапів, розповімо про кожного з них у послідовності приготування напою.

 • Вибір меду.
 • Від вибору меду залежить якість і смак медовухи. Потрібно вибирати самі ароматні різновиди меду. Зрозуміло, в першу чергу враховуються смаки і вподобання тих, для кого готується напій. Якщо є переваги по виду меду, то варто зупинитися на тому, який подобається споживати. Наприклад, популярністю при приготуванні медовухи користується липовий, гречаний мед.

  Мед обов’язково повинен бути натуральним. Зараз серед продається меду чимало підробок, нерідко в мед додають цукор.

  З великою обережністю треба купувати рідкий мед весняний, так як саме він буває низької якості.

  Медовуха: рецепт приготування в домашніх умовах

 • Розчинення меду у воді.
 • Першим етапом власне приготування напою є розчинення меду у воді. Для цього беруть емальовану каструлю, наливають в неї воду і нагрівають до кипіння. При постійному помішуванні гарячої води в неї потихеньку додають мед, каструлю в цей час не забирають з вогню, продовжуючи кип’ятити. Через кілька хвилин на воді може з’явитися біла пінка, яку потрібно обережно прибрати ложечкою.

  При розчиненні меду необхідно бути гранично уважним, оскільки мед дуже легко запалюється і швидко пригорає. Каструля з киплячим розчином повинна бути завжди в полі зору людини.

 • Додавання інгредієнтів для смаку і аромату.
 • В процесі кип’ятіння води з розчиненим медом, після зняття білої пінки у розчин можна додати різні смакові складові: хміль, корицю, шавлія, мускатний горіх. Трави ретельно перемішують у гарячому розчині меду і води, й каструлю прибирають з вогню.

 • Підготовка до бродіння.
 • Після того як розчин охолоне до температури 25-30°C можна додавати в нього розведені дріжджі. Додавати дріжджі можна тільки в теплий, а не гарячий розчин. Якщо розчин буде гарячим, дріжджі загинуть і не почнеться процес бродіння.

  Медовуха: рецепт приготування в домашніх умовах

  Каструлю з розчином і поміщеними туди дріжджами потрібно помістити в тепле темне місце з приблизною температурою близько 25°C. Якщо температура навколишнього середовища нижче, можна штучно підняти її в якому-небудь невеликому приміщенні з допомогою обігрівача. Для того щоб розчин не потрапили комахи, інші дрібні предмети, каструлю необхідно закрити марлею.

  Приблизно через добу або двоє можна буде побачити почався процес бродіння: на поверхні каструлі з’явиться піна, процес буде супроводжуватися своєрідним шипінням. У цей час потрібно перелити рідину з каструлі в іншу ємність, в якій продовжиться процес бродіння, і закрити цю ємність, залишивши отвір для проходження повітря.

  Оптимально, якщо посудину вийде закрити гідрозатворів. Але якщо такого немає, на ємність для бродіння можна натягнути медичну гумову рукавичку, проробивши дірку в одному з пальців рукавички.

 • Бродіння.
 • Процес бродіння медовухи триває близько 5-6 днів. Про завершення бродіння сигналізує сдувшаяся рукавичка або зникнення бульбашок, що проходять через гідрозатвор. Також можна піднести до рідини запалений сірник. Якщо вона не потухне, то можна вважати, що процес бродіння завершений.

 • Фільтрація і розлив.
 • Фіналом приготування медовухи переливання готового продукту в іншу ємність. Необхідно акуратно піднімати ємність для бродіння при переливі медовухи в іншу посудину. На дні посудини для бродіння буде осад, його переливати не потрібно. Дуже важливо процідити медовуху через кілька шарів марлі.

  Медовуха: рецепт приготування в домашніх умовах

  Далі медовуху розливають у чисті скляні пляшки, щільно їх закривають і вміщують у холод. Вважається, що можна поміщати медовуху і в пластикові пляшки, так як сам напій не є сильно алкогольних і він не буде розчиняти пластик. І все-таки скляний посуд, звичайно, краще. Вона набагато краще виглядає, підлягає кращій обробці.

  Вживати медовуху можна відразу після приготування. Проте краще буде, якщо напій ще вистоїться кілька днів.

  Як зробити медовуху газованої

  В домашніх умовах можна не тільки зробити медовуху, але і газировать її.

  Для цього беруться добре промиті скляні пляшки. На дно кожної з них поміщається близько десертної ложки меду (в ємність, що вміщає 1 літр, кладуть десертну ложку меду, якщо обсяг тари більше, то і меду необхідно, відповідно, більше).

  Медовуха: рецепт приготування в домашніх умовах

  Мед повинен буде викликати вторинне бродіння, збагачує медовуху вуглекислим газом. У ємності з медом наливають медовуху, причому напій не доливають до самого кінця, наповнюючи пляшки по плічка.

  Пляшки щільно закупорюють і поміщають в темне приміщення приблизно на тиждень або на десять днів. Пару раз в день можна перевіряти тиск у пляшках, прибирати зайве. У фіналі газовану медовуху поміщають на 5-6 днів у прохолодне місце.

  Технологія приготування медовухи без дріжджів і кип’ятіння

  Це досить старовинний рецепт, який використовувався ще у Стародавній Русі. Раніше варили медовуху і без додавання дріжджів, використовуючи для бродіння ягоди. Мед взагалі розводили в холодній воді, а потім наполягали кілька місяців.

  Слід пам’ятати, що медовуха, приготована таким чином, буде приблизно на 2-4 градуси нижче за змістом спирту.

  Замість дріжджів можна використовувати ягоди: вишню, малину, суницю та інші, а також родзинки.

  Медовуха: рецепт приготування в домашніх умовах

  Розглянемо весь хід приготування.

 • Розведення меду в холодній воді. Пропорції залежать від вибору конкретного продукту для бродіння. Якщо в якості інгредієнта, початківця і підтримує процес бродіння, вибирається родзинки, необхідно 50 гр. ізюму на 1 л. води і 80 гр. меду. Якщо в якості інгредієнта для бродіння використовується якась ягода, приміром, вишня, необхідно взяти 4 кг вишні, 1 л. води і 2 кг. меду. Перед використанням вишні з неї потрібно видалити кісточки.
 • Підготовка до бродіння. Всі взяті складові перемішують, ємність з ними поміщають в тепле місце. Через добу йди дві доби почнеться бродіння. Так як в розчин не додаються дріжджі, процес бродіння буде протікати повільно.
 • Бродіння. Бродіння, як вже зазначалося вище, буде проходити з утворенням піни, яку необхідно зібрати.
 • Фільтрація і розлив. Далі перебродившую рідину потрібно кілька разів профільтрувати, перелити медовуху в скляні пляшки і щільно їх закрити. Зазначений метод приготування напою дозволяє приготувати так звану «ставленую медовуху», що не вимагає рукавички або гідрозатвори.
 • Витримка для дозрівання. Щільно закорковані пляшки з медовухою витримують у холодному місці (краще всього в холодильнику або льосі) близько чотирьох місяців.
 • Вийшла медовуха володіє тонкою кислинкою, вона дуже схожа на квас, алкоголь в ній не відчувається.

  Необхідно відзначити, що обидва рецепта приготування медовухи (з дріжджами і без дріжджів) гарні. Напій, отриманий різними способами, трішки відрізняється. Швидше за все, доречно спробувати обидва способи приготування медовухи в домашніх умовах і вибрати для себе оптимальний.

  Медовуха з бджолиних сот

  Своєрідний смак медовусі можна надати, якщо робити її з сотового меду. Для приготування медовухи необхідні наступні компоненти:

  • 0,5 кг. Меду в сотах;
  • 250 гр. перги бджолиної;
  • 2 л. джерельної, ключовий, очищеної або талої води.

  Медовуха: рецепт приготування в домашніх умовах

  Даний рецепт не сприймає кип’ятіння меду в сотах, так як при нагріванні мед буде змішуватися з воском, підгоряти.

 • Необхідно просто змішати всі інгредієнти і залишити бродити в темному і теплому місці.
 • Для зручності при приготуванні медовухи за цим рецептом краще зробити гидрозапор, так як процес настоювання стільникового меду без дріжджів становить, як було сказано вище, кілька місяців.
 • В ході очікування потрібно кілька разів перемішувати вміст каструлі. А далі необхідно буде провести подвійну фільтрацію (фільтрувати напій можна і кілька разів).
 • Після очищеиия медовухи від шматочків воску, від осаду, сам напій фільтрують ще раз.
 • Як і в попередньому рецепті, відфільтрований напій розливають в ємності зі скла і залишають до повної готовності медовухи на 4-5 місяців.
 • Зрозуміло, немає ніякої різниці між приготуванням медовухи з чистого меду або з меду в сотах. Обидва напої будуть рівноцінними як за своїми корисними якостями, так і за смаком.

  Медовуха є смачним і приємним напоєм. Він припаде до місця на дні народження, святковому вечорі з друзями. Так як медовуха не є міцним напоєм, її можна випити кілька склянок за вечір протягом бесіди, вечері, перегляду фільму.

  Цікавий і не складний процес приготування цього стародавнього напою, вибір компонентів і спецій, очікування медовухи власного приготування під час її витримки і, нарешті, довгоочікувана дегустація.

  Надмірне вживання алкоголю шкодить вашому здоров’ю!

  Моя довідка - Корисні поради