Лікування алкоголізму: як і чим вилікувати залежність

Проблема алкогольної залежності хвилює суспільство вже багато років. За цей час з’явилася велика кількість терапевтичних і народних методів боротьби з алкоголізмом. Однак для швидкої і впевненої перемоги над цією тяжкою недугою потрібно вміти грамотно застосовувати ці методики.

На жаль, в сучасному суспільстві зловживання спиртними напоями вважається мало не нормою. Навіть поява абстинентного синдрому для багатьох не є підставою визнати свою алкозависимость. З кожним роком таких хворих стає все більше, при цьому зменшується і віковий поріг захворювання.

Найбільш небезпечним у цій ситуації є відсутність розуміння того, що тяга до алкоголю є не що інше, як хвороба. Більшість людей пов’язують формування алкогольної залежності з відсутністю дисципліни.

Лікування алкоголізму: як і чим вилікувати залежність

Однак потрібно розуміти, що по мірі розвитку захворювання алкоголік дедалі більше втрачає контроль над собою, у нього порушується обмін речовин, що призводить до необхідності постійно збільшувати дозу алкоголю.

Загальна схема лікування алкогольної залежності

Алкогольна залежність давно є предметом вивчення медицини. Таке серйозне увагу дозволило впорядкувати боротьбу з алкоголізмом і підвищити її ефективність. Застосовувана сьогодні схема лікування таких хворих складається з чотирьох етапів:

 • пригнічується патологічна тяга до алкоголю;
 • усуваються наслідки токсичного впливу етанолу на організм;
 • відновлюється пошкоджена психіка залежного;
 • проводиться профілактика, дозволяє закріпити досягнутий результат.
 • До виходу алкоголіка із запою і прийняття свідомого рішення позбутися від тяги до алкоголю будь-які ліки будуть безсилі. Без психологічної підтримки хворий дуже скоро знову повернеться до згубної звички. Тільки комплексний підхід допоможе отримати позитивний результат, над закріпленням якого доведеться потрудитися.

  Виведення з запою

  Лікування алкоголізму повинна починатися з скорочення кількості вживаного алкоголю. На цьому етапі завдання хворого – усвідомити і визнати проблему.

  Лікування алкоголізму: як і чим вилікувати залежність

  Потім проводиться детоксикація, метою якої є звільнення організму від продуктів розпаду етанолу. При проведенні дезінтоксикаційної терапії пацієнту слід:

  • Подбати про здоровий сон. Міцний сон допомагає впоратися з тягою до спиртного. Допускається прийом снодійних і седативних препаратів кілька разів в день. Однак слід пам’ятати, що не можна поєднувати такі ліки з алкоголем. З цієї причини потрібно обов’язково виключити повторне споживання останнього.
  • Застосовувати сечогінні засоби, які допоможуть вивести накопичені в організмі шлаки. Можна використовувати для цих цілей «Фуросемід» або відвар шипшини. Останнє засіб є найбільш кращим. Застосування шипшинового відвару з медом допоможе не тільки позбутися від продуктів розпаду алкоголю, але і наситити організм вітамінами і мінералами.
  • Домогтися відновлення водного балансу. Це можна зробити за допомогою препаратів для регідратації з дезінтоксикаційним ефектом, наприклад, «Регідрону». Гіпертонічний розчин слід пити в кількості не менше 4 літрів в день.

  Є і народні рецепти боротьби з запійним станом:

 • Вживання кисломолочних продуктів, бульйонів і супів, які сприяють виведенню токсинів і заспокоюють роздратовану слизову оболонку шлунка;
 • Заняття спортом, прогулянки на свіжому повітрі;
 • Фізичне навантаження сприяє активізації кровообігу, а свіже повітря – насичення крові киснем;
 • Будь-які заняття, здатні відвернути від випивки (робота, хобі).
 • Як лікувати алкоголізм за допомогою медикаментів

  На сьогоднішній день існує близько 150 препаратів для купірування алкогольної залежності. При цьому фармацевти постійно працюють над створенням нових коштів. Такі медикаменти призначені для вирішення різних проблем, починаючи від дезінтоксикації і закінчуючи корекцією психологічних відхилень.

  Лікування алкоголізму: як і чим вилікувати залежність

  Сьогодні найбільш популярним способом позбавлення від алкоголізму є кодування. Викликати стійку відразу до алкоголю можна за допомогою таблеток, капсул і уколів. Їх застосовують для виведення людини з запою, після чого можна приступати до комплексного лікування.

  Також є препарати для зниження ефекту від алкоголю. Після їх прийому у питущого пропадає ейфорія від сп’яніння і, отже, втрачається інтерес до випивки.

  Крім того, широко використовуються народні способи боротьби проти алкоголізму. Ці методики засновані на прийомі настоянок, відварів та інших засобів, які допомагають навіть при важких запоях.

  У сучасних препаратів практично немає побічних ефектів, однак вони мають ряд протипоказань. З цієї причини до медикаментозного лікування алкогольної залежності можна приступати тільки після консультації з фахівцем.

  Психотерапевтичне лікування

  Пристрасть до алкоголю є не тільки фізичної, але і психологічною проблемою. Тому, щоб впоратися з алкоголізмом, після дезінтоксикації потрібно обов’язково зайнятися відновленням психічного здоров’я питущого.

  Лікування алкоголізму: як і чим вилікувати залежність

  Найбільш ефективними вважаються такі психотерапевтичні методи боротьби з пристрастю до спиртного:

  • НЛП — нейролінгвістичне програмування. Допомагає хворому навчитися справлятися зі стресом і отримувати задоволення від життя без алкоголю.
  • Гіпноз. Використовується для впровадження в підсвідомість алкоголіка байдужості або відрази до алкоголю.
  • Емоційно-когнітивна терапія. На таких сеансах людина тренує силу волі, вчиться контролю над власними емоціями і придушення тяги до випивки.
  • Эриксоновская терапія. Ґрунтується на бесідах з психотерапевтом, які допомагають алкоголіку навчитися відмовлятися від спиртного на свідомому і підсвідомому рівнях.
  • Всесвітня організація «Товариство анонімних алкоголіків». Рятує алкоголіків на будь-якій стадії захворювання. На групових сеансах п’ють емоційно підтримують один одного, також застосовуються всі перераховані вище методи психологічної терапії.

  Закріплення та профілактика

  Після подолання залежності та усунення тяги хворого до спиртного слід зафіксувати результат. Для цього потрібно сформувати новий, здоровий спосіб життя, заснований на розумінні того, якими можуть бути наслідки зловживання алкоголем. Думки про зруйнованих родинах, втрати здоров’я, проблеми з законом сприяють відразі до випивки.

  Лікування алкоголізму: як і чим вилікувати залежність

  Подолати згубну звичку можна і за допомогою тривалої соціально-психологічної роботи. Для питущого людини вкрай важлива підтримка близьких людей, а також наявність інтересів, улюбленої роботи, соціально-активних друзів.

  Види боротьби з алкоголізмом

  Чим сильніше абстинентний синдром, тим важче позбутися від залежності. Тому для успішного лікування алкоголізму в домашніх умовах важливо розуміти, на якій стадії хвороби знаходиться п’є.

  Перша стадія: як відмовитися від алкоголю самостійно

  Це можливо на першій стадії алкоголізму, коли формується і посилюється толерантне ставлення до спиртних напоїв, але фізичної потреби в алкоголі ще немає.

  Лікування алкоголізму: як і чим вилікувати залежність

  У цей час ще можна самостійно усвідомити проблему і відмовитися від випивки. Найчастіше хворий повертається до нормального життя без будь-яких препаратів, знайшовши опору в своїх близьких.

  Друга стадія: без відома хворого

  На другій стадії алкоголізму психіка питущого помітно змінюється, і він наполегливо заперечує проблему навіть при її повної очевидності. На цьому етапі подолати алкогольну залежність можна тільки за допомогою ліків і народних засобів.

  Лікування алкоголізму: як і чим вилікувати залежність

  Третя стадія: примусове лікування

  На третьої стадії алкоголізму людина не може впоратися з тягою до випивки без допомоги фахівця. Подолати хронічний алкоголізм здатний тільки професійний підхід і тривала терапія.

  Лікування алкоголізму: як і чим вилікувати залежність

  Роль близьких в лікуванні алкоголізму

  Щоб перемогти алкоголізм, потрібно в першу чергу зрозуміти, які внутрішні причини викликали розвиток цієї згубної звички.

  Наприклад, якщо страждає алкоголізмом дружина, чоловік повинен оточити її увагою. Для жінок дуже важлива емоційна складова, тому вони часто починають пиячити з-за нудьги і самотності.

  Для лікування чоловіка-алкоголіка потрібно зрозуміти причину його хвороби. З допомогою алкоголю чоловіки часто намагаються розслабитися або впоратися зі стресом. У цьому випадку впоратися з проблемою допоможе розслабляючий масаж і приємне проведення часу.

  Аномальна потяг до випивки більш характерна для представників старшого покоління. Діти алкоголіків, які сильно страждають від хвороби своїх батьків, зазвичай готові на все, щоб допомогти батькам впоратися з пагубною звичкою. Поки алкоголізм не перейшов в хронічну форму, досить оточити батьків увагою і підтримкою. Давати п’є гроші не рекомендується, так як він може використовувати їх для покупки випивки.

  Головне завдання родичів – допомогти людині вийти із запою і протриматися без спиртного хоча б пару місяців. Після ослаблення тяги до алкоголю хворим повинно бути прийнято тверде рішення не повертатися до згубної звички. Протягом всього терміну лікування його не слід залишати на самоті, потрібно надавати йому допомогу в адаптації до нового життя. Для лікування від алкоголізму дуже важлива підтримка друзів і близьких людей, які повинні мотивувати хворого на ведення здорового способу життя.

  Особливості лікування алкоголізму в домашніх умовах

  Питуща людина замикається в собі. У нього починаються проблеми на роботі або навчанні, з-за чого він багато часу проводить вдома в компанії пляшки.

  Кращий засіб боротьби з алкоголізмом, створення навколо хворої людини сприятливого середовища. Постарайтеся знайти для нього цікаве заняття, яке відверне його від спиртного, позбавтеся від усіх його «заначок». Лише після цього має сенс переходити до терапевтичних методів боротьби з алкоголізмом: дезінтоксикації, консультації психотерапевта і відвідування групових сеансів.

  Стаціонарне лікування алкоголізму

  Якщо самостійно вирішити проблему не вдається, слід вдатися до допомоги професіоналів.

  Лікування алкоголізму: як і чим вилікувати залежність

  У спеціалізованому закладі хворого помістять в палату, розроблять для нього індивідуальну програму лікування і проконтролюють, як він буде виконувати приписи.

 • Першим етапом програми лікування алкоголізму є інтенсивна дезінтоксикація із застосуванням гіпертонічних, плазмозаменяющих, ізотонічних і тіолових розчинів.
 • Одночасно з очищенням організму від токсинів хворий приймає вітамінний комплекс для заповнення в організмі запасу вітамінів B, C і PP груп.
 • При наявності у пацієнта психічного розладу йому призначають психотропні засоби у вигляді похідних 1,4-бензодіазепіну та інших транквілізаторів.
 • Поряд з перерахованими вище заходами приділяється увага поліпшенню якості сну. Для усунення безсоння хворий приймає нейролептики.
 • Для купірування вегетосоматических розладів, що супроводжують алкогольну абстиненцію, використовують апоморфін. Субрвотные дози в капсулах сприяють швидкому зниження тяги до спиртного.
 • Як вилікувати алкоголізм? Медики досі шукають відповідь на це питання, намагаючись запропонувати ефективний і безпечний спосіб вирішення даної проблеми.

  Де отримати допомогу?

  Якщо ви страждаєте від алкогольної залежності, слід звернутися в наркологічний диспансер свого міста, де вам нададуть допомогу кваліфіковані фахівці.

  Також можна пройти реабілітацію в приватній клініці. Судячи з відгуків людей, які пройшли там лікування від алкозалежності, такий спосіб боротьби з алкоголізмом є досить результативним.

  Вартість лікування визначається стадією захворювання, місцем проживання пацієнта та обраної схеми терапії. В середньому курс лікування від алкоголізму в Москві і Санкт-Петербурзі коштує 35 тисяч.

  В якості висновку

  Для успішного лікування алкоголізму важливо визначити причину розвитку хвороби. Після її усунення питущий людина сама в силах кинути пити. У випадку з важкою формою алкоголізму є тільки один вихід – звернення в наркодиспансер, де хворому буде надана професійна допомога.

  Моя довідка - Корисні поради