Гострий панкреатит: причини, симптоми і лікування

Панкреатит — це патологічний стан, що характеризується запаленням тканин підшлункової залози. У міжнародній класифікації МКБ-10 дане захворювання має код К85.

Важливо пам’ятати, що гострого панкреатиту схильні як чоловіки, так і жінки. Захворювання не характерна для конкретного віку, воно може вразити і дорослих, і дітей. Згідно зі статистикою, в Росії гострим панкреатитом страждають до 40 осіб на 100000 населення країни. Захворювання це супроводжується значними проблемами, а в окремих випадках може призвести до смерті.

У даній статті ви дізнаєтеся про клінічних рекомендаціях при загостренні гострого панкреатиту, познайомитеся патогенезом і з принципами лікування захворювання.

Гострий панкреатит: причини, симптоми і лікування

Розвиток захворювання

У механізмі розвитку гострого панкреатиту ключовим моментом є активація ферментів підшлункової залози ще до моменту їх потрапляння в дванадцятипалу кишку. При нормальному процесі травлення підшлункова залоза виробляє цілий ряд ферментів, які беруть безпосередню участь в перетравленні їжі. Ці ферменти потрапляють спочатку в порожнину дванадцятипалої кишки, де під впливом інших ферментів травного тракту відбувається їх активація. Після цього вони здатні перетравлювати харчові маси.

У випадку гострого панкреатиту активація цих ферментів відбувається ще в просвіті протоки підшлункової залози, тобто до моменту потрапляння їх в дванадцятипалу кишку. У таких випадках відбувається процес аутолізу або, кажучи іншими словами, самопереванивания. Тобто ферменти активізуються ще в тканині підшлункової залози, де безпосередньо починається перетравлення. З усього цього складається клінічна картина такого важкого захворювання, як гострий панкреатит.

Причини виникнення гострого панкреатиту

Говорячи про етіологію даного патологічного стану, необхідно зазначити, що гострий панкреатит найчастіше виникає на тлі підвищеної харчової навантаження.

Гострий панкреатит: причини, симптоми і лікування

Одноразове масивне вживання великої кількості жирної їжі може ставати провокуючим фактором розвитку гострого панкреатиту. В окрему групу виділяють гострий алкогольний панкреатит, що виникають на тлі вживання великих доз алкогольних напоїв.

Необхідно відзначити, що гострий алкогольний панкреатит необов’язково виникає у осіб, які тривалий час зловживають спиртними напоями. Найчастіше це може відбуватися у тих пацієнтів, які один раз випили велику кількість алкоголю, не маючи до цього подібного досвіду. Таким чином, при вживанні алкогольних напоїв необхідно бути гранично обережним і не перевищувати дозу.

Що стосується інших причин розвитку гострого панкреатиту, то в більш рідкісних випадках він може виникати на тлі бактеріальної, вірусної або грибкової інфекцій. Саму легку форму гострого панкреатиту називають набряклою. Крім цього виділяють групу посттравматичного панкреатиту, що розвивається на тлі травматичних пошкоджень підшлункової залози.

Ціла група захворювань являє собою постманипуляционный або післяопераційний панкреатит. Необхідно сказати, що існує також ще одна з форм захворювання, така як біліарний панкреатит, який розвивається на фоні порушення роботи жовчовивідних шляхів. Найчастіше вона протікає спільно з жовчнокам’яної хворобою. У таких випадках біль може локалізуватися не тільки епігастрії та лівому підребер’ї, але і в правій підреберній області, де проектуються жовчні шляхи.

Види гострого панкреатиту

На сьогоднішній день існує велика кількість методів діагностики, які ґрунтуються на малоинвазивном проникненні в тканині підшлункової залози. Серед них виділяють наступні:

 • Пункція підшлункової залози під контролем УЗД з метою виявлення там злоякісних новоутворень.
 • Проникнення в порожнину вірсунговому (тобто панкреатичного) протоки через дванадцятипалу кишку.

Гострий панкреатит: причини, симптоми і лікування

Ендоскопічні маніпуляції з підшлунковою залозою досить часто закінчуються негативною реакцією у вигляді гострого панкреатиту.

Що стосується клінічної картини даного захворювання, то можна поділити її на два періоди:

 • Реактивний, коли відбувається процес активації ферментів підшлункової залози і розвивається виражений больовий синдром. Як правило, він локалізується у верхній частині живота і має оперізуючий характер. Хворий постійно скаржиться на різкі болі в подложечной області, які віддають в ліве підребер’я в області спини. Крім гострого больового синдрому при реактивному періоді гострого панкреатиту у пацієнтів виникає нудота і багаторазова неприборкана блювота. Також у пацієнта з’являються загальні інтоксикаційні симптоми, які характеризуються підвищенням температури тіла, слабкістю, задишкою, блідість шкірних покривів. Цей період триває приблизно тиждень. Після цього гострий панкреатит переходить в наступну стадію.
 • На цьому етапі розвитку гострого панкреатиту виникає період сильного запалення. У пацієнтів, як правило, зменшується больовий синдром, що може свідчити про так зване уявне благополуччя. Цей період називають так тому, що на тлі зруйнованої тканини підшлункової залози починають утворюватися гнійні смуги і гнійні затекло. Формування абсцесу в цьому органі може супроводжуватися затеками в зачеревну жирову клітковину. Пацієнти зазвичай відчувають полегшення, але, разом з тим, у них виникає постійне підвищення температури тіла до 38-39 градусів. Також поступово наростають інтоксикаційні симптоми, такі як загальна слабкість, посилення задишки, пітливість, блідість шкірних покривів.
 • Діагностика захворювання

  Діагностика гострого панкреатиту має диференціальний характер і ґрунтується на ряді лабораторних та інструментальних методів дослідження. Серед лабораторних обстежень здійснюється загальний аналіз крові, в якій, як правило, відзначається підвищення рівня лейкоцитів.

  Гострий панкреатит: причини, симптоми і лікування

  Також проводяться аналізи крові на амілазу і сечі на діастазу. Ці речовини є ферментами підшлункової залози, які в нормі виробляються цим органом і потрапляють в порожнину дванадцятипалої кишки.

  При такому деструктивному стані, як гострий панкреатит, ці ферменти потрапляють у кровоносне русло, де викликають підвищення рівня амілази. Після того фільтрації нирками — ще й підвищенням діастази в сечі. Діастаза є тією ж амилазой, яка проходить фільтрацію в ниркових канальцях.

  Інструментальна діагностика гострого панкреатиту заснована на:

  • ультразвуковому дослідженні,
  • фіброгастродуоденоскопія,
  • комп’ютерної томографії.

  УЗД дозволяє виявити потовщення і набряклість підшлункової залози. При гострому панкреатиті можлива поява рідини тканини навколо підшлункової залози і черевної порожнини при реактивної формі перебігу захворювання. Таким чином черевна порожнина реагує на гостре запалення всередині неї.

  Фіброгастродуоденоскопія дозволяє виявити винятково непрямі ознаки гострого панкреатиту, такі як нависання стінки дванадцятипалої кишки з боку підшлункової залози, що свідчить про набряк останньої.

  Комп’ютерна томографія дозволяє більш точно і чітко візуалізувати тканину підшлункової залози з усіма патологічними змінами, що відбулися в ній.

  Терапія захворювання

  Що стосується лікування гострого панкреатиту, то воно залежить від стадії перебігу захворювання.

  Гострий панкреатит: причини, симптоми і лікування

  Пацієнтам призначають препарати, що знижують рівень ферментів у крові, а також ліки, що пригнічують секрецію підшлункової залози, що попереджає розвиток захворювання.

  Зважаючи вираженого больового синдрому пацієнту призначаються великі дози знеболюючих препаратів. У разі неефективності застосування нестероїдних протизапальних медикаментів, відсотками можуть призначатися наркотичні анальгетики.

  У всьому іншому застосовується соматична терапія. Спрямована на зниження температури тіла, запобігання блювоти або інших симптомів, що виникають у пацієнтів з гострим панкреатитом.

  Під час інтоксикаційного періоду спостерігається підвищення температури тіла і відбувається утворення абсцесів в тканини підшлункової залози. Таким пацієнтам необхідно оперативне втручання, яке полягає у розкритті даного абсцесу та видалення гнійного вмісту. Нерідко подібні операції мають несприятливий результат. До того ж, дуже часто хворі потребують повторної операції.

  Лікування гострого панкреатиту в домашніх умовах

  Багато людей воліють лікувати гострий панкреатит в домашніх умовах. Для того, щоб зняти больовий синдром, вони використовують різні таблетки і антибіотики.

  Робити цього не можна, і при перших симптомах необхідно терміново звернутися до лікаря.

  Медики нададуть хворому невідкладну першу допомогу. Лікуючий лікар на підставі історії хвороби вирішить, що робити і як лікувати захворювання. В іншому випадку можуть виникнути серйозні ускладнення. Відгуки пацієнтів, які вирішили лікуватися самостійно, є тому підтвердженням.

  Харчування відіграє дуже важливу роль при лікуванні гострого панкреатиту. Один з найпоширеніших питань лікаря пов’язаний з тим, що можна їсти при такому захворюванні.

  Гострий панкреатит: причини, симптоми і лікування

  Необхідно пам’ятати, що терапія передбачає дотримання особливої дієти. У меню хворого повинні входити супи на овочевому бульйоні, житні сухарі, нежирне пісне м’ясо, деякі види риб (судак, окунь, тріска тощо).

  Список продуктів поповнюється овочами (картопля, морква, кабачки тощо), крупами (гречана, рис, геркулес та ін).

  З фруктів дозволяється їсти печені яблука.

  Пити можна неміцний чай, мінеральну воду, різні відвари з трав і ягід.

  Урізноманітнити стіл допоможуть десерти, такі як желе, мус, кисіль, фруктові пюре. При бажанні можна знайти рецепти з даних продуктів і розподілити їх на тиждень, щоб їжа була смачною, і не виникало питання «що приготувати?».

  Таким чином, гострий панкреатит є одним з найбільш важких захворювань органів черевної порожнини і заочеревинного простору.

  Це патологічний стан серед усіх хірургічних захворювань має найвищий відсоток смертності пацієнтів. У зв’язку з цим, щоб зберегти здоров’я, підшлункової залози, необхідно проводити профілактику. Вона полягає в підборі правильного дієтичного харчового раціону та уникнення алкогольних навантажень підшлункової залози.

  Якщо ж попередити гострий панкреатит не вдалося, і має місце розвиток його нападу, необхідно негайно госпіталізувати хворого в спеціалізований хірургічний стаціонар. Тільки цілодобове спостереження з масивною інфузійною терапією може застерегти пацієнтів від розвитку токсичної фази гострого панкреатиту і вберегти його від оперативного втручання, що не у всіх випадках має сприятливі наслідки.

  Раннє лікування передбачає сприятливий прогноз. Тому не варто затягувати з лікуванням гострого панкреатиту та зверненням до лікаря при появі перших симптомів даного діагнозу. У такому разі без сумнівів можна розраховувати на сприятливий результат.

  Моя довідка - Корисні поради