Гепатопротектори для печінки: список і опис препаратів

Гепатопротектори – група лікарських засобів, що надають позитивний вплив на функцію печінки. Їх діючі речовини перешкоджають руйнуванню клітинних мембран і стимулюють відновлення гепатоцитів.

Основні споживачі таких медикаментів — особи похилого віку, у яких відбувається порушення функції травлення, а також особи, які страждають алкоголізмом і наркоманією, працівники шкідливих виробництв. Очисна функція печінки — одна з найважливіших, її пригнічення позначається на якості життя, а також на збереження молодості організму. Випускається близько 200 найменувань гепатопротекторів.

Гепатопротектори для печінки: список і опис препаратів

Фармакологія та показання до прийому гепатопротекторів

Гепатопротектори — лікарські засоби, при прийомі яких потрібна консультація лікаря. Їх не можна вживати без призначення. Препарати можуть виписати за такими показаннями:

 • При лікуванні гепатиту, викликаного алкоголізмом на стадії, коли хвороба ризикує перерости в цироз печінки. Гепатопротектори допомагають відновити зруйновані клітини печінки. При цьому необхідно припинити згубний вплив спирту на клітини печінки.
 • При постановці діагнозу жировий гепатоз печінки. Захворювання схильні люди з зайвою вагою, що не займаються спортом та/або страждають на цукровий діабет. Щоб відновити очисну функцію печінки, необхідно перейти на правильне харчування і позбавлятися від зайвої ваги.
 • Як частина комплексної терапії при тривалому прийомі інших медикаментів. Багато лікарські засоби негативно впливають на функції печінки, тому органу потрібна додаткова захист.
 • Як допоміжна терапія при вірусних гепатитах, які переходять у хронічну форму. Клітини печінки відновлюють за допомогою гепатопротекторів.
 • Класифікація препаратів

  Гепатопротектори виробляють з різних компонентів, в залежності від діючої речовини і ділять на шість груп.

 • Препарати, виготовлені з клітин печінки тварин.
 • Препарати, виготовлені на основі амінокислот.
 • Препарати рослинного походження.
 • Есенціальні фосфоліпіди.
 • Препарати, виготовлені на основі жовчних кислот.
 • Біологічно активні добавки.
 • Гепатопротектори для печінки: список і опис препаратів

  Важливо! Вид ліки вибирає лікар. Він орієнтується на вид захворювання і ступінь ураження органу. Самостійно вибрати, який препарат приймати, пацієнт не може.

  Есенціальні фосфоліпіди

  Препарати з групи ессенціальних фосфоліпідів. Вони найбільш досліджені, є безліч позитивних відгуків від пацієнтів і лікарів. Їх часто призначають для зняття печінкової недостатності.

  • Фосфолип. Діюча речовина — лецитин. Ліки виписують при жировий гепатоз печінки, отруєння хімічними препаратами, інтоксикації вагітних. Застосовують перед операцією з видалення жовчного міхура. Проводиться у формі капсул. При загостренні доза становить 2 капсули 3 рази в день. Після зняття гострих симптомів дозу знижують до 1 капсули 3 рази в день.
  • Фосфонциале. Діючі речовини препарату – силамарин і фосфоліпіди.Допомагає як додаткова терапія при цирозі печінки, отруєнні, псоріазі, гестозу та порушення ліпідного обміну. Випускається у вигляді капсул. Курс лікування триває від 10 днів до 3 місяців.
  • Эссел-Форте. Діюча речовина препарату никотиномид. Допоміжні компоненти: фосфоліпіди, вітаміни групи В, вітамін Е. Використовують комплексному лікуванні при захворюваннях печінки і жовчовивідних шляхів. Пацієнти відзначають побоное дія — розлад стільця.
  • Ессенціале Н. Активний компонент – фосфоліпіди із соєвих бобів. Випускається у формі ампул для ін’єкцій та капсул. Засіб призначають у разі серйозних порушеннях функції печінки після вірусного гепатиту або отруєння неякісним алкоголем/хімічними препаратами. Крім того, Есенціале Н використовують для профілактики захворювань жовчовивідних шляхів. Капсули приймають три рази в день по дві штуки.

  Есенціальні фосфоліпіди не здатні регенерувати клітини печінки, вони лише зміцнюють клітини, ще не зазнали руйнування.

  Засоби тваринного походження

  Препарати Сірепар і Гепатосан виготовлені з клітин свинячої печінки. Вони відносяться до ліків з доведеною клінічною ефективністю і використовуються тільки для лікування цирозу печінки, гепатиту або гепатозу. Їх не можна застосовувати для профілактики, як загальнозміцнюючий засіб. До складу входять амінокислоти, ціанокобаламін та низькомолекулярні метаболіти.

  Гепатопротектори для печінки: список і опис препаратів

  До переваг препаратів відносять:

 • виведення отруйних речовин з організму.
 • регенерація клітин печінки.
 • відновлення захисної функції печінки.
 • Між тим лікарі попереджають про високий ризик алергії, а також про велику ймовірність имінопатологічного синдрому, який розвивається на основі гострих форм гепатиту.

  Крім названих препаратів, виготовлених на основі клітин печінки тварин, існують ще Прогепар і Гепатамин. Вони також покращують кровопостачання печінки і регенерують клітини, однак їх клінічна ефективність не доведена.

  Перед застосуванням будь-якої групи ліків, які використовуються для захисту печінки необхідна консультація лікаря. У препаратів великий список протипоказань та побічних ефектів.

  Амінокислоти

  Препарати, що захищають печінку, на основі амінокислот, в свою чергу, поділяються на дві групи.

  Гепатопротектори для печінки: список і опис препаратів

  Гепатопротектори з амінокислотами поділяються на дві групи препаратів.

 • Гептор і Гептрал: ліки, де діюча речовина — адеметионин. Це речовина незамінне при виробництві фосфоліпідів, виводить із клітин токсичні речовини і бере участь в регенерації клітин. Гептор і Гептрал призначають при жировому гепатозі, гепатитах в хронічній формі, а також при боротьбі з абстинентним синдромом. Препарати досить добре досліджено і підтвердили свою ефективність при отруєнні лікарськими та хімічними речовинами, а також вірусних гепатитах.
 • У багатьох країнах світу Гептрал застосовують як біологічно активну добавку, вважаючи препаратом з недоведеною ефективністю. Офіційна медицина виділяє його тільки в Росії, Німеччині та Італії. Вважається, що препарат ефективний при внутрішньовенних ін’єкціях.

 • Препарати, де діюча речовина орнита аспартам. (Гепа-мерц). Орнита аспартам — амінокислота, що захищає клітини печінки від агресивного впливу токсинів. Гепа-мерц — відмінний засіб для лікування жирової дистрофії та гепатиту, вывзванного отруєнням токсичними речовинами. Ліки знижує рівень аміаку. Його рідко використовують в якості профілактичної терапії з-за високої ціни. Ефективність ліків була доведена в ході рандомного дослідження осіб з цирозом печінки.
 • Вважається, що можливості препарату Гепа-Мерц дещо перебільшені. Так, він марний при лікуванні алкогольного ушкодження печінки.

  Амінокислоти, що входять в цю групу гепатопротекторів, синтезують біоактивні речовини і фосфоліпіди, регенерують клітини, виводять токсини з печінки.

  Бади або гомеопатичні препарати

  Часто пацієнти вважають біологічно активні добавки і гомеопатію більш безпечною групою ліків. До препаратів, чия ефективність підтверджувалася клінічними дослідженнями, відносяться:

 • Галстена. Виготовлений з екстрактів розторопші, кульбаби і чистотілу. Допоміжні речовини — фосфор і сульфат натрію. галстену виписують пацієнтам з порушеннями роботи печінки, гострих і хронічних формах захворювань, а також при жовчнокам’яній хворобі і хронічному панкреатиті.
 • Препарат потрібно приймати окремо від прийому їжі: після їжі або за годину до. Дорослі та діти після 12 років п’ють по 1 таблетці 3 рази на день, діти до 1 року — пів таблетки три рази в день. При загостренні захворювань збільшують частоту прийому. Цей процес контролює лікар!

  Гепатопротектори для печінки: список і опис препаратів

 • Хепель. Діюча речовина також рослинного походження: розторопша плямиста, У складі ліки є розторопша плямиста, компоненти хиннового дерева, чистотіл, мускатний горіх, фосфор і колоцинт. Препарат діє як протизапальний, болезаспокійливий, противодиарейное засіб. Може призначатися при газоутворенні, порушення апетиту, вугрової висипки і екземі. Ефективний при токсичних отруєннях. Денна доза препарату для дорослих — 1 таблетка. При особливо тяжкому перебігу захворювання використовують розчин для ін’єкцій.
 • Ліки жовчних кислот

  Такі препарати як Урсофальк, Урсосан, Эксхол, Холудексан, Урдокса призначаються при жовчнокам’яній хворобі. Активна речовина — урсодезоксихолева кислота. Лікар призначає дозування виходячи з показань, ваги, віку хворого і стадії захворювання. Зазвичай доза становить від 2 до 7 капсул в день. Лікування проводять від 10 днів до 2 років.

  Гепатопротектори для печінки: список і опис препаратів

  Препарати рослинного походження

  До списку гепатопротекторів з доведеною ефективністю, де активний компонент рослинного походження відносять:

 • Гепабене. Виготовлений на основі екстракту рутки, плодів розторопші. Нормалізує відтік жовчі, захищає печінку при отруєннях. Препарат стимулює вироблення жовчі і її відтік, покращує роботу печінки при отруєннях. Призначають по 1 капсулі три рази на день.
 • Карсил. Препарат з діючою речовиною – екстракт плодів мучниці. Ліки ефективно при ушкодженнях печінки, викликаних отруєнням, для профілактики захворювань печінки. Регулює ліпоїдний обмін в організмі. Ефективний при боротьбі з цирозом печінки, гепатиті, жировий гепатоз. Проводиться у формі таблеток і драже.
 •  Хофитол. Перешкоджає застою жовчі, стимулює її продукування. Препарат допомагає при лікуванні гепатиту, холецестити і при отруєннях. Ефективний при нирковій і печінковій недостатності. Дорослі приймають 2 таблетки 3 рази на день, доза для дітей від 6 до 11 років — 1 таблетку. Дітям молодше 6 років препарат призначається у краплях (по 10 крапель два рази на день).
 • Гепатопротектори для печінки: список і опис препаратів

  Препарати мають протипоказання, призначати їх і визначати дозування може тільки лікар. Гепатопротектори не можна застосовувати при загостреннях захворювань нирок, непрохідність жовчовивідних шляхів, підвищену чутливість до компонентів ліки, при вагітності, в період грудного вигодовування.

  Найпоширенішим компонентів рослинних гепатопротекторів є силімарин, який міститься в розторопші. Її використовують в БАДах, рекламованих для чищення печінки».

  У перелік найбільш ефективних гепатопротекторів включені препарати нового покоління:

 • Гепатосан.
 • Сирепар.
 • Гепа-Мерц.
 • Список кращих гепатопротекторів з доведеною ефективністю

  Рейтинг препаратів складався на основі результатів клінічних досліджень, крім того, за відгуками пацієнтів і лікарів.

 • Гептрал.
 • Хофитол.
 • Ессенціале Н.
 • Урсосан.
 • Карсил.
 • Силимар.
 • Вартість гепатопротекторів варіюється від 100 до 1600 рублів. Одним з найдешевших вважається Силимар і Карсил, найдорожчим — Гептрал. Один з найпопулярніших Есенціале Н коштує близько 700 рублів.

  Гепатопротектори для печінки: список і опис препаратів

  Склад гепатопротекторів розрізняється, активні компоненти покликані боротися з різними видами порушень роботи печінки, тому ліки може призначити тільки лікар. Займатися самолікуванням неприпустимо.

  Гепатопротектори, чия ефективність була офіційно підтверджена, беруть участь у комплексному лікуванні захворювань печінки і жовчовивідних шляхів. Виходячи з діючої речовини, всі засоби ділять на шість груп. Вибір здійснює лікар, орієнтуючись на вік пацієнта, вид його захворювання, стадію захворювання. Механізм дії — захист від клітин від руйнувань і відновлення пошкоджених тканин.

  Є протипоказання. Необхідна консультація фахівця

  Моя довідка - Корисні поради