Фетальний алкогольний синдром у дітей: ознаки та діагностика

Фетальний алкогольний синдром (ФАС) являє собою комплекс аномалій розвитку дитини, що з’явилися під час вагітності матері і викликаних впливом алкоголю.

Фетальний алкогольний синдром у дітей: ознаки та діагностика

Дитина, народжена з таким синдромом, як мінімум, відстає в психічному, розумовому та фізичному розвитку від своїх однолітків. Серед інших захворювань – порок серця, черепно-лицьової дисморфизм, гідроцефалія та інші аномалії. Можуть проявлятися важкі анатомічні патології, які призводять до ранньої смерті дитини і роблять її інвалідом I групи з народження.

ФАС у дітей та його поширеність

Алкогольний синдром плоду (фетальний алкогольний синдром) частіше всього зустрічається у дітей, народжених жінками, які мають хронічний алкоголізм. Явище досить поширене і порівнянно з появою дітей з синдромом Дауна.

За статистикою, частота народження таких дітей становить до 7 осіб на 1000 новонароджених. Мінімальна частота (2 дитини на 10 000 пологів) зафіксована в країнах з невисоким споживанням спиртовмісних напоїв. Росія до таких країн не відноситься: тут кількість дітей з ФАС наближається до максимального значення.

Діти, народжені з фетальным алкогольним синдромом, потребують постійної підтримки і терапії з боку медичних працівників, психологів і педагогів. Навіть при невеликих порушеннях такі діти відстають від однолітків у розумовому розвитку, нездатні без підтримки добре вчитися в школі і засвоювати знання, мають погану пам’ять і не вміють концентруватися на одній задачі довгий час.

При тяжких порушеннях такі діти вимагають коригуючої терапії у дитячого хірурга, кардіолога, ортопеда, логопеда, невролога та інших спеціалістів. Можуть також знадобитися операції і тривале лікування.

Причини фетального алкогольного синдрому

Головна причина появи ФАС у плода – вживання мамою під час вагітності напоїв, що містять спирт. Триместр і концентрація спирту в напої значення не має.

Етиловий спирт – сильний тератоген, який легко проникає через плаценту і потрапляє в плід. Навіть у перші тижні, на етапі формування плода і плаценти, алкоголь може серйозно пошкодити клітинну структуру зародка і змінити його розвиток. Плід не здатний переробити етанол, спирт довго циркулює в тканинах малюка, порушуючи нормальний розвиток дитини і приводячи до появи у нього фетального синдрому.

Фетальний алкогольний синдром у дітей: ознаки та діагностика

З приводу критичної дози алкоголю для плода у фахівців немає єдиної думки. Так, одні дослідники вважають, що 30-60 мл етилового спирту на добу можуть стати причиною появи ФАС у дитини. Інші фахівці вважають, що критичних і безпечних доз не існує, і навіть мінімальна кількість алкоголю, що потрапило в кров матері, може завдати істотну шкоду плоду.

Алкоголь впливає на плід різними способами і шляхами. Так, в першу чергу він порушує молекулярне будова клітин як плоду, так і статевих клітин матері і батька. Етиловий спирт і призводить до дефіциту кисню і гіпоксії плоду, а також до нестачі мікроелементів, вітамінів і амінокислот, необхідних для правильного розвитку. Такі елементи часто відсутні і в харчуванні матері, що страждає хронічним алкоголізмом.

Тератогенна дія алкоголю проявляється в будь-якому триместрі вагітності. Безпечного періоду не існує: навіть якщо ембріон ще не прикріпився до стінки матки, алкоголь може йому зашкодити. Більш того, саме в першому триместрі етиловий спирт завдає найбільшої шкоди і часто призводить до загибелі плоду (зупинення вагітності, викидня). Навіть якщо плід виживе, в його розвитку можуть з’явитися серйозні аномалії, з-за яких фахівці можуть порадити матері аборт.

Вживання алкоголю у другому триместрі приводить до структурних порушень центральної нервової системи та аномалій в скелеті, а в третьому – до загальної затримці розвитку плода і народженої дитини і функціональних порушень в роботі ЦНС.

Чим частіше мати вживає алкоголь під час вагітності, тим вище ризик розвитку тяжких вад у дитини. Значення мають і «стаж» вживання алкоголю і соціальні умови, в яких перебуває мати, і харчування. Діти, народжені в несприятливому середовищі жінками, які, поряд з постійним вживанням алкоголю погано харчуються і не спостерігаються у лікаря, часто мають вади розвитку.

Симптоми фетального алкогольного синдрому

Єдиного комплексу симптомів, які б проявлялися у дитини з фетальным алкогольним синдромом, немає. Однак є загальні риси і ознаки, які дозволили дослідникам виявити наслідки вживання алкоголю під час вагітності. Симптоми у різних дітей можуть розрізнятися дуже сильно.

Фетальний алкогольний синдром у дітей: ознаки та діагностика

Дослідники об’єднали симптоми ФАС в групи. Це гіпотрофія, соматичні каліцтва різного ступеня тяжкості, пошкодження мозку і ЦНС (від структурних до функціональних) і дисморфизм обличчя і черепа.

Візуально у дітей з фетальным алкогольним синдромом ясно видно наступні ознаки захворювання:

 • Тонка верхня губа, яку практично не видно.
 • Мікроцефалія тій чи іншій мірі: череп у такої дитини менше і не збільшується в розмірах, як у здорових немовлят.
 • Низька перенісся і лоб, які створюють відчуття важкого погляду.
 • Згладжений носогубний жолобок.
 • Косоокість, птоз століття (опущення), «монгольські» очі.
 • Глибокі вушні раковини.
 • Порушення прикусу, що нерідко супроводжуються важкими дефектами («заяча губа», «вовча паща»).
 • Виявити порушення можна ще до народження. Плід з ФАС повільніше розвивається, відстає у розвитку. При народженні діти важать значно менше норми: близько 2,2 кілограм, мають невелику довжину тіла (до 46 см). Фізично діти розвиваються повільніше однолітків. У перший рік вони відстають приблизно на 40%. Відставання помітно й під час подальшого дорослішання. Виростаючи, такі діти мають невеликий зріст і вага.

  Фетальний алкогольний синдром у дітей: ознаки та діагностика

  • Впливає алкоголь і на системи та органи дитини. Найчастіше страждає серце. Відкрита артеріальна протока, ДМПП, ДМЖП, тетрада Фалло та інші вади призводять до ранньої смерті або інвалідності потребують корекції хірургічними методами.
  • Нерідко виявляються дефекти і сечостатевої системи. Загальні для обох статей ознаки – свищі, аплазія або гіпоплазія нирки, проблеми з сечовим міхуром. Дівчатка страждають від гіпертрофії клітора, мають недорозвинені статеві губи, подвоєння піхви. У хлопчиків зустрічаються крипторхізм і гіпоспадія.
  • Найчастіше фетальний алкогольний синдром у дітей супроводжується проблемами зі слухом і зором (туговухістю, короткозорість), деформаціями суглобів і грудної клітини, грижами, атрезією заднього проходу та іншими аномаліями розвитку.
  • Новонароджені з ФАС часто гинуть через удушення, з’являються на світ раніше терміну, вмирають через недорозвиненість організму. Якщо мати страждає хронічним алкоголізмом і постійно вживає спиртне, діти можуть народитися з абстиненцією, тобто ніби в «похмілля». У перші години після народження проявляються судоми, тремор, блювота, апное.

  Досить багато симптомів можна помітити по мірі росту і розвитку дитини. Серед них зустрічаються:

 • Гідроцефалія в тій чи іншій мірі.
 • Гіперзбудливість: у перші місяці життя дитина не дає спати матері, постійно плаче, кричить.
 • СГДВ, ЗПР, розумова відсталість різної тяжкості.
 • Епілепсія.
 • Порушення мовлення, уваги, погана пам’ять.
 • Проблеми з моторною координацією.
 • Труднощі з навчанням.
 • Навіть якщо у дитини немає зовнішніх ознак і важких пороків розвитку, порушення проявляються у психічному та розумовому розвитку. Такі діти доставляють найбільше проблем у школі: вони погано вчаться і запам’ятовують, потребують постійному контролі з боку педагога, заважають іншим.

  Діти з ФАС часто хворіють, як з-за загального стану організму і поганого імунітету, так і внаслідок соціальних умов, в яких вони живуть. Серед типових захворювань – рахіт, анемія, дерматит. ГРВІ часто супроводжують таких дітей в дитячому садку і школі.

  Класифікація ФАС

  В одних випадках можна сказати про фетальному алкогольному синдромі за зовнішнім виглядом дитини, в інших потрібно більш ретельна діагностика. Дослідники розробили класифікацію ФАС, орієнтуючись на ступінь тяжкості симптомів:

  • Синдром I ступеня. Він зустрічається в 44% випадків і має слабо виражені симптоми. Багато з них приховані. Це недостатня зрілість плода, зменшений череп, деяка затримка в психічному розвитку, невеликий черепно-лицьової дисморфизм, який складно помітити.
  • ФАС II ступеня. Зустрічається трохи рідше, у 34% випадків. Симптоми проявляються більш явно, є порушення в будові черепа та обличчя, затримка в розвитку, різні дефекти.
  • ФАС III ступеня. Зустрічається у 23% дітей з виявленими алкогольним синдромом плоду. Такі діти мають розумову відсталість, виражений дисморфизм обличчя і черепа, аномалії у розвитку різних органів і систем, включаючи скелет.

  Фетальний алкогольний синдром у дітей: ознаки та діагностика

  Діагностика фетального алкогольного синдрому

  Фетальний алкогольний синдром може бути діагностований як до народження дитини, так і після. В останньому випадку нерідко захворювання виявляється не відразу.

  Якщо дитина має важкі аномалії розвитку, які можна побачити ще на ранньому терміні вагітності за допомогою УЗД-обстеження, жінці можуть порекомендувати аборт. Переривання вагітності за медичними показаннями роблять фактично на будь-якому терміні очікування дитини.

  На третьому триместрі акушер може виявити затримку в розвитку плоду візуально в ході огляду і зважування вагітної. УЗД дозволить точніше визначити діагноз дитини.

  Найчастіше ФАС діагностується відразу після пологів: дитина має характерні риси особи, важить менше інших новонароджених. Іноді в організмі малюка присутні важкі пороки, які видно неозброєним оком. У цьому випадку неонатолог відразу приступає до розробки плану лікування і терапії. Відразу після появи на світ дитини можна прооперувати, якщо є важкі пороки серця і інші аномалії, що загрожують життю.

  Алкогольний синдром плода легкого ступеня тяжкості може бути діагностований педіатром та іншими фахівцями, у тому числі, перед надходженням у школу і під час навчання.

  Фетальний алкогольний синдром у дітей: ознаки та діагностика

  Лікування фетального алкогольного синдрому

  ФАС – комплекс симптомів, вад розвитку плода, і «вилікувати» їх просто не можна. Можна тільки скорегувати або усунути патології тим чи іншим способом.

  Дитина з алкогольним синдромом плода повинен спостерігатися у педіатра та інших лікарів і фахівців. Всі порушення, виявлені в ході діагностики, усуваються:

  • Хірургічним шляхом: дитині роблять операцію на серці (якщо є порок), суглобах, особі (при тяжких порушеннях прикусу).
  • У ортопедів, зубних лікарів: усуваються проблеми з розвитком скелета, неправильним прикусом.
  • У логопедів, психологів, спеціальних педагогів, неврологів і психіатрів: дитині можуть бути призначені спеціальні препарати і заняття зі спеціалістами.

  Фетальний алкогольний синдром у дітей: ознаки та діагностика

  Лікувати фетальний алкогольний синдром, усуваючи одні симптоми і компенсуючи інші, доведеться багато років, якщо не все життя.

  Прогноз і профілактика фетального алкогольного синдрому у дітей

  Діти з діагностованим фетальным алкогольним синдромом страждають від наслідків свого стану практично все життя. Усунути порушення повністю досить складно, і хороший прогноз (після багатьох років зусиль) дають лише тим дітям, у яких виявлені невеликі дефекти у розвитку. При середньому або важкому ступені ФАС повністю скорегувати порушення неможливо.

  Єдиний спосіб уникнути вад і аномалій розвитку у дитини – профілактика. Вона досить проста і не вимагає серйозних зусиль. Це повна відмова від вживання алкоголю під час вагітності, а краще ще на етапі планування вагітності.

  Жінка, яка страждає на алкоголізм або употребляющая спиртні напої занадто часто і не здатна відмовитися від такого «дозвілля», повинна пройти лікування в спеціалізованій клініці ще до того, як завагітніти. В ідеалі необхідно усунути та наслідки хронічного алкоголізму, повністю очистивши організм. Тільки в цьому випадку є шанси на народження здорової дитини.

  Моя довідка - Корисні поради