Етанол (етиловий спирт): що це таке, формула

Етанол – це речовина, що володіє специфічним ароматом і смаком, яке вперше було отримано за допомогою реакції бродіння. Для цього метаболічного процесу застосовувалися різноманітні продукти: злаки, овочі, ягоди. Згодом були освоєні дистиляційні процеси і методи одержання розчину з більш високою концентрацією спирту.

Етанол (як, власне, і його аналоги) став широко затребуваний через ряду своїх властивостей. Щоб уникнути небезпечного впливу на організм необхідно з’ясувати, якими особливостями володіє ця речовина і яка специфіка його використання.

Етанол (етиловий спирт): що це таке, формула

Етанол – що це таке

Етанол, який також називають винним, або етиловим спиртом, являє собою одноатомний спирт. Це означає, що до його складу входить один-єдиний атом. Назва речовини на латині звучить як Aethanolum. Формула етанолу – C2H5OH. Даний спирт використовується в самих різних областях: косметологічної, фармацевтичної, косметологічної, промислової. Градус його може змінюватись.

Етиловий спирт ліг в основу виробництва різноманітної алкогольної продукції завдяки здатності його молекули пригнічувати центральну нервову систему.

Нормативними документами етиловий ректифікований спирт має ГОСТ 5962-2013. Необхідно відрізняти його від технічної варіації рідини, яка отримала застосування головним чином у промисловій сфері. Виробництво та зберігання спиртовмісних напоїв суворо контролюють держ. органи.

Чим шкідливий і корисний етиловий спирт

Якщо вживати етанол в малих дозах, він робить корисний вплив на організм людини. Відпускається він виключно за рецептом лікаря. Вартість залежить від обсягу ємності.

Етанол (етиловий спирт): що це таке, формула

Етиловий спирт має таке позитивне дію:

 • є профілактичним засобом для боротьби із захворюваннями міокарда;
 • розріджує кров;
 • нормалізує функціонування шлунково-кишкового тракту;
 • покращує кровопостачання;
 • зменшує больові відчуття.

Якщо регулярно вживати етиловий спирт, в організмі може початися кисневе голодування. Клітини головного мозку стрімко гинуть, в результаті чого погіршується пам’ять і концентрація уваги, знижується больовий поріг.

Систематичне вживання етанолу негативним чином впливає і на внутрішні органи, сприяючи розвитку супутніх захворювань.

Зловживання алкогольними напоями загрожує сильною інтоксикацією і настанням коматозного стану. Спирт викликає не тільки фізичну, але і психічну залежність. Якщо не будуть прийняті необхідні лікувальні заходи і людина не перестане вживати алкогольні напої, відбудеться деградація особистості, порушення повноцінних громадських зв’язків.

Властивості

Етиловий спирт є природним метаболітом за рахунок своєї здатності синтезуватися в людському організмі.

Властивості етанолу можна умовно розбити на три групи:

 • хімічні;
 • фізичні;
 • пожежонебезпечні.

Етанол (етиловий спирт): що це таке, формула

У першу групу включено опис зовнішнього вигляду та інших фізичних параметрів. В нормальних умовах винний спирт проявляє летючі властивості, виділяється серед інших речовин специфічним запахом і пекучим смаком. Один літр рідини важить 790 р.

Етанол добре розчиняє різні органічні речовини. Закипає він при температурі 78,39 °C. Етиловий спирт має меншу густину, ніж вода (згідно вимірювання ареометром), внаслідок цього він легше її.

Етанол являє собою пальне, швидкозаймиста речовина. При спалаху полум’я має синій колір. З-за цього хімічного властивості не складає труднощів відрізнити етиловий спирт від метилового, який є отрутою для людини. Полум’я метилового спирту при горінні має зеленим кольором.

В домашніх умовах для визначення горілки, виготовленої на метанолі, нагрівається мідний дріт і опускається в ложку горілки. Гниловатый яблучний аромат вказує на наявність етанолу, запах формальдегіду служить ознакою метилового спирту.

Винний спирт – це пожежонебезпечне речовина, оскільки запалюється при температурі 18 °С. З цієї причини під час контакту з етанолом не можна допускати його нагрівання.

Надмірне вживання етанолу згубна для організму, що обумовлено тими механізмами, які запускає прийом якого б то не було алкоголю. Суміш води зі спиртом сприяє виділенню ендорфінів, іменованого в народі «гормоном щастя».

З-за цього виявляється седативно-гіпнотичний вплив, іншими словами, пригнічення свідомості. Останнє виявляється в превалювання процесів гальмування, що виявляється такими ознаками, як зниження реакції, уповільненість мовлення та рухів.

Для передозування етиловим спиртом спочатку характерна збудженість, яка згодом змінюється процесами гальмування.

Історична довідка

Етиловий спирт почали використовувати ще в епоху неоліту. Це підтверджують сліди спиртовмісних напоїв, розшукані в Китаї на кераміці, вік якої налічує приблизно 9 тисяч років. Винний спирт уперше був отриманий в 12-му столітті в Салерно. Тоді це була водно-спиртова суміш.

Чистий продукт отримав у 1976 році російський вчений Товій Єгорович Ловиц. Як фільтраційного кошти він застосував активоване вугілля. Протягом багатьох років це був єдиний метод отримання спирту.

Етанол (етиловий спирт): що це таке, формула

Потім формулу етилового спирту обчислив швейцарський вчений Ніколо-Теодор де Соссюр. Описав речовина як вуглецевого з’єднання французький хімік Антуан Лоран Лавуазьє. У 19-20 століттях проводилося ретельне дослідження етанолу і було дано докладний опис його властивостей. За рахунок останніх він став широко застосовуватися в самих різних сферах людського життя.

Чим небезпечний алкоголь

Винний спирт належить до тієї групи речовин, незнання властивостей яких може обернутися негативними наслідками. З цієї причини, перш ніж застосовувати етанол, необхідно з’ясувати, чим він може бути небезпечний.

Етиловий спирт: чи можна його пити

Вживати етанол у складі спиртовмісної продукції можна тільки з дотриманням важливої умови – робити це рідко і в малих дозах.

Надмірне вживання винного спирту призводить до формування фізичної і психічної залежності, іншими словами, до алкоголізму.

Якщо вживати алкогольну продукцію у великих кількостях (коли концентрація етилового спирту, що дорівнює 12 р. на 1 кг. ваги людини), це викличе сильне отруєння організму, яке при ненаданні термінової медичної допомоги може призвести навіть до смерті.

Етанол (етиловий спирт): що це таке, формула

Пити етанол в нерозведеному вигляді суворо заборонено!

Які хвороби викликає винний спирт

При вживанні етилового спирту особливо небезпечні продукти його розпаду в організмі. Одним з таких отруйних речовин, що викликають спадкові зміни – мутації, належить ацетальдегід.

Канцерогенні властивості етанолу провокують розвиток злоякісних пухлин.

Чим загрожує безконтрольне вживання винного спирту:

 • гинуть клітини головного мозку;
 • розвиваються печінкові (цироз) і ниркові захворювання;
 • погіршується пам’ять;
 • деградує особистість;
 • розбудовується робота шлунково-кишкового тракту (виразка дванадцятипалої кишки, гастрит);
 • порушується функціонування серцево-судинної системи (інфаркт, інсульт);
 • відбуваються незворотні процеси в центральній нервовій системі.
 • Етанол (етиловий спирт): що це таке, формула

  Застосування етанолу

  Багатий спектр дії винного спирту дозволяє застосовувати його в різних сферах. Саме широке поширення він отримав в наступних областях:

  • В якості автомобільного палива

  Застосування етанолу як моторного палива пов’язане з ім’ям американського промисловця Генрі Форда. У 1880 році він винайшов перший автомобіль, що працює на етиловому спирті. Згодом це речовина почали застосовувати для роботи ракетних двигунів, різноманітних нагрівальних приладів, грілок для туристів і військовослужбовців.

  Зараз також активно використовується бензин Е85 і Е95 на основі біоетанолу, що сприяє зменшенню споживання нафтопродуктів, викиду парникових газів і застосування викопного палива.

  Таким чином, завдяки використанню автомобільного палива з повним згорянням (біоетанол і його суміші) поліпшується екологічна ситуація, оскільки повітря мегаполісів забруднюють переважно транспортні викиди.

  До складу продуктів згоряння бензину входить величезна кількість речовин, які становлять небезпеку для здоров’я.

  • Фармакологічне виробництво

  У цій галузі етанол використовується по-різному. Дезінфікуючі властивості медичного спирту допускають його застосування для обробки операційного поля, рук лікаря-хірурга. Завдяки використанню етанолу вдається зменшити прояви лихоманки, виготовляти основи для настоянок та компреси.

  Винний спирт належить до противоядиям, допомагає при інтоксикації етиленгліколем і метанолом. Він також застосовується як піногасник при подачі кисню або штучної вентиляції легенів.

  Так що етиловий спирт є незамінним речовиною в медицині як для зовнішнього застосування, так і для використання в якості питної рідини.

  Етанол (етиловий спирт): що це таке, формула

  • Хімічна галузь

  Використовуючи етанол, який отримують інші речовини, наприклад, етилен. Оскільки винний спирт є чудовим розчинником, він отримав застосування у виробництві лакофарбової продукції, засобів побутової хімії.

  • Харчова індустрія

  Етанол служить основним компонентом алкогольних напоїв. Він входить до складу продуктів, отриманих за допомогою процесів бродіння. Етиловий спирт застосовують в якості розчинника різноманітних ароматизаторів і консервантів при виробництві хлібобулочних і кондитерських виробів. Він також служить харчовою добавкою Е1510.

  • Косметична промисловість

  Виробники косметичних і парфумерних засобів використовують етанол для виготовлення туалетного води, духів, шампунів, одеколонів, спреїв і іншої продукції.

  • Інші напрями

  Етиловий спирт застосовується для роботи з препаратами, що мають біологічну природу.

  Як взаємодіє з іншими речовинами

  В інструкції по застосуванню зазначено, що винний спирт при спільному використанні сприяє посиленню дії лікарських препаратів, що пригнічують дихальний центр, процеси кровопостачання, центральну нервову систему.

  Етанол (етиловий спирт): що це таке, формула

  Про взаємодію етанолу з деякими речовинами можна дізнатися із таблиці, наведеної нижче.

  Лікарський препарат Дія етилового спирту при одночасному використанні
  Нейролептики Підсилює ефект медикаментів
  Протисудомні Викликає епілептичний припадок
  Анельгезирующие Поява важкої непереносимості ліків
  Серцево-судинні Формування колапсу, в результаті якого різко знижується тиск
  Антикоагулянти Поява кровотечі і крововиливи у внутрішньовенні органи, паралічі кінцівок, смерть

  В залежності від застосування етиловий спирт може приносити як користь, так і шкоду. В результаті вживання спиртовмісної продукції виробляється алкогольна залежність. Внаслідок цього використання міцних напоїв в якості засобу для боротьби з депресією не повинно входити в звичку.

  Надмірне вживання алкоголю шкодить вашому здоров’ю!

  Моя довідка - Корисні поради