Дитячий та підлітковий алкоголізм: вплив алкоголю на організм

Хвора тема сучасності – це алкоголізм у підлітків і дітей. Однак вони, на відміну від дорослих, не п’ють горілку, а, в основному, пиво та слабоалкогольні напої. Підлітки вибирають саме такі види спиртного, тому що вони приємні на смак, не залишають запаху, із-за чого батьки можуть навіть не запідозрити, що їх дитина п’яний.

Все це може тривати довго час, із-за чого дитина поступово звикає до регулярного вживання спиртних напоїв, асортимент яких з кожним роком тільки збільшується. Чому підлітки вживають алкоголь, і який вплив останній надає на організм, ви можете дізнатися в цій статті.

Дитячий та підлітковий алкоголізм: вплив алкоголю на організм

Алкоголь, який п’ють підлітки

Наведені вище та багато інших видів спиртного називаються досуговыми алкогольними напоями. Вони саме так і зроблено, щоб молодь їх вживала специфічне час, коли вони не піддаються спостереженню з боку дорослих людей.

Діти і підлітки п’ють на дискотеках, вечірках та інших заходах, де ніхто не стежить за наявністю алкоголю. Хлопці воліють слабкі напої, які викликають легке сп’яніння, але іноді їм потрібен ще і тонізуючий ефект. Для цього молодь вживає енергетичні напої, що містять алкоголь, щоб всю ніч відчувати себе бадьорими і веселими.

Алкоголь сприяють розкріпаченню, допомагає легше налагоджувати контакт, долати несміливість, скромність і сором’язливість, а також природне сонливість в нічний час.

Чому ж ця тара так приваблює підлітків? По-перше, яскравими кольорами: фіолетовими, жовтими, оранжевими. Етикетки насичені, молодіжні. На думку підлітків, така красива банку або пляшку в руці робить їх привабливішими.

Це своєрідна можливість прикрасити себе, не бути нудним, адже хочеться проводити час весело. Однак на другий і навіть на третій день діти лежать «пластом»: вони мляві, пасивні, сонні, їм нічого не хочеться. З’являється дратівливість, біль, втома.

Таким чином, в даному випадку алкоголь на підлітків впливає так само, як допінг на спортсменів. Тобто після бурхливих веселощів діти відчувають значний занепад сил: вони не можуть вийти на вулицю, нормально вчитися і сконцентрувати увагу, іноді не здатні навіть встати з ліжка.

Дитячий та підлітковий алкоголізм: вплив алкоголю на організм

Цікаво, що багато батьків не розуміють, чому їх діти так погано себе почувають. Навіть дорослі не завжди розуміють, що, раз підлітки не пили міцні напої (коньяк, горілку), їх все одно може супроводжувати сильне похмілля. Це нерозуміння у батьків породжує ще одне бажання – приховати правду і заохочувати прийом спиртних напоїв далі.

Алкогольна індустрія наповнює ринок великою кількістю спиртних напоїв, націлених на дітей і підлітків. Це справжня біда сучасності. На даний момент особливо поширені енергетичні напої, до складу яких входить алкоголь. Вони мають специфічну дію: людина ніколи не сп’яніє після однієї випитої банки цього напою. Однак через кілька таких банок починаються проблеми. Вони можуть проявлятися у прискореному серцебитті, болю серцевого м’яза і т. д.

Відомі випадки, коли передозування енергетичних напоїв зі спиртним призводила до летального результату. Медики в таких ситуаціях часто безсилі. Тільки реаніматологи у відділенні токсикології здатні повернути дитину до життя, якщо він вчасно потрапить в лікарню. З цієї причини поширення цих та інших, подібних їм, напоїв – дуже серйозна проблема на даний момент.

Дії батьків

Що робити батькам у такій ситуації? Буває так, що дитина, яка ніколи не пив, пішов на дискотеку, де йому пропонують випити його однолітки. Підліток не хоче здаватися білою вороною в молодіжному середовищі та погоджується вжити спиртне разом з друзями.

Дитячий та підлітковий алкоголізм: вплив алкоголю на організм

Така ситуація може повторюватися досить часто. Цього ні в якому разі допускати не можна. Діти і підлітки не знають, наскільки дані напої токсичні. Це препарати хімічного виробництва, де дуже багато кофеїну, тонина, стимуляторів, а також в них міститься алкоголь.

Всі вони в сукупності викликають тахікардію, серцебиття, пульсацію судин. Також виникає відчуття якоїсь незвичної бадьорості, впевненості в собі. Вживання алкоголю в купе з тонізуючими речовинами створює відчуття ейфорії, вседозволеності. Люди просто втрачають контроль.

Тому підліток повинен розуміти, в чому полягає шкода напою, який йому хочеться спробувати. Краще, якщо після отримання цієї інформації дитина віддасть перевагу більш корисні напої.

Іноді батьки у випадку з курінням, і зі спиртним вважають, що краще дитині спробувати якісний тютюн або хороший алкоголь. Причому мами і тата пропонують дитині грошей на все це, лише б той не вживав дешеві і неякісні напої і сигарети. Звичайно, це краще, ніж якщо підліток буде палити і пити низькопробні речовини.

Однак краще і цього уникнути, тому що важкі наслідки не змусять себе чекати. Завжди є альтернатива. Зверніть увагу на коло спілкування вашої дитини. Якщо серед його друзів є спортсмени, діти, які захоплюються туризмом і здоровим способом життя, а також займаються іншими корисними справами, тоді підліток, швидше за все, буде тягнутися за ними.

Можливо, дитина вхожий у коло багатих дітей, так званої «золотої молоді». Серед них часто трапляються ті, хто з малих років проводить своє дозвілля на дискотеках і вечірках. Завдання батьків – направляти вільний час дитини і його увагу в правильне, здорове русло.

Дитячий та підлітковий алкоголізм: вплив алкоголю на організм

Не варто забувати, що дитина прекрасно бачить, як живе сім’я, як зустрічають свята його рідні. Неможливо бути лицемірами: не зовсім правильно з боку батьків на святах дозволяти собі випити, а говорити дитині: «Не пий!».

Іноді відбуваються абсурдні ситуації, коли батько приводить дитину до нарколога, а сам в цей час або п’яний, або йде покурити. Зазвичай і матері, і батьки аргументують це тим, що вони вже дорослі, а їх діти – маленькі. Все це є лицемірством і подвійний правдою. Важливо пам’ятати, що підлітки вже не відчувають себе дітьми, а хочуть позиціонувати себе як дорослі.

Боротьбу з дитячим та підлітковим алкоголізмом потрібно починати з себе. Подумайте, як ви проводите вільний час, чим займаються і як поводяться інші родичі під час сімейних зустрічей. Проаналізуйте свої стосунки з дитиною.

Наприклад, бувають випадки, коли п’яний батько перевіряє шкільний щоденник сина або дочки, караючи його або її при цьому за погані оцінки. Або інша ситуація, коли мати або батько з сигаретою в руках сварять дитину за куріння.

При вихованні підлітків так робити ні в якому разі не можна. Батьки повинні самі змінюватися. Необхідно донести до дитини, що важливо дорожити своєю честю і своїм здоров’ям. Також важливо пояснити, що в житті кожної людини повинні бути цілі та плани, а вони зовсім не сумісні з алкоголем, курінням, наркотиками і т. п.

Дитячий та підлітковий алкоголізм: вплив алкоголю на організм

Зрозуміло, зробити це буває непросто. Найголовніше, щоб діти навчилися не втрачати контроль над власною поведінкою. Дитині потрібно вміти керувати собою і усвідомлювати відповідальність за свої вчинки перед собою, і перед сім’єю.

Клінічне лікування

Бувають ситуації, коли ні розмови батьків, ні власний приклад не допомагають. Тоді дитині для подолання алкогольної залежності здатне допомогти тільки лікування в спеціалізованій клініці.

Підлітку може знадобитися курс лікування у психолога або психотерапевта.

Фахівець проведе сеанси терапії, під час яких дитині допоможуть побачити, яким він може стати через три-п’ять років. Для цього береться альбом з фотографіями, та простежуються зміни, які відбулися протягом життя підлітка. Після цього потрібно спробувати уявити себе через кілька років і припустити, підніметься він вгору або ж спуститься на дно життя.

Завдяки цій вправі формується думка дитини про те, чи хоче він бути таким. Якщо ні, то підліток повинен буде проаналізувати фактори, що тягнуть його вниз, і видалити їх зі свого життя. В їх категорію обов’язково увійде і вживання алкоголю, куріння та інші шкідливі звички. Це пов’язано з тим, що вищеперелічені заняття руйнують життя і ламають будь-які плани.

Дитячий та підлітковий алкоголізм: вплив алкоголю на організм

Наприклад, бували випадки, коли хлопці вступали в бажані вищі та середньо-спеціальні навчальні заклади, а їх звідти вигнали за пияцтво. Таким чином, усі плани і мрії талановитих дітей знищувалися через алкоголю.

Спиртні напої часом позбавляють майбутнього. Багато такі підлітки, будучи вже дорослими людьми, спиваються, тому що не змогли вчасно зупинитися. Також це відбувається через брак підтримки, в першу чергу, від батьків.

Таким чином, лікування від алкогольної залежності становить, в основному, психотерапія. Вона включає в себе індивідуальну роботу з кожною окремою дитиною.

У групі терапію проводити не рекомендується, тому що це відверне увагу підлітка. Лікування від дитячого алкоголізму завжди здійснюється в атмосфері поваги і довіри.

Проте завжди краще попередити розвиток проблеми, ніж її усувати. Батьки повинні чітко усвідомлювати, що алкоголь і підлітки, а також діти молодшого віку, не сумісні.

За статистикою, в Росії від 50 до 70 тисяч дітей підліткового віку вживають спиртні напої. Для нашої країни ця цифра дуже велика. Обов’язок батьків – не допустити виникнення алкоголізму у своєї дитини, якщо вони хочуть бачити його здоровим, щасливим і успішним.

Моя довідка - Корисні поради