Цироз печінки: симптоми, причини, діагностика та лікування

Цироз печінки являє собою патологічне розростання і розвиток рубцевої тканини органу, яка заважає його нормальній роботі. Якщо пацієнт страждає алкогольною залежністю, це значною мірою погіршує ситуацію, оскільки орган випробовує максимальні навантаження.

У цьому випадку наслідки захворювання можуть стати незворотними. Вилікувати його можливо при ранньому діагностуванні і правильному, вчасно призначеному курсі лікування. При цьому одну з головних ролей грає повна відмова від вживання спиртних напоїв.

Цироз печінки: симптоми, причини, діагностика та лікування

Загальні відомості

Печінка є одним з найважливіших органів травної системи людини, вона виробляє необхідні речовини для розщеплення і засвоєння жирів, а також відфільтровує токсичні речовини, що проходять з кишечника в кров.

Крім того, вона виробляє основні білки і гормони для кровоносної системи, життєво необхідні для загального обміну речовин, регуляції життєдіяльності організму і згортання крові, і контролює протидії організму інфекціям.

При розвитку захворювання нормальна жива тканина заміщується рубцевою, що перешкоджає її функціонування.

Найчастіше цироз є наслідком хронічного запального процесу, викликаного надмірним вживанням алкоголю, а також вірусами гепатиту B і C. Іншими причинами, що викликають таке запалення можуть бути вплив сильних лікарських засобів, спадкові чинники, а також неправильне харчування, що містить недостатню кількість білків.

Класифікація захворювання

Захворювання має код Аж70.3 по системі МКБ.

За характером і розміром ушкоджень тканин цироз визначається як дрібновузлового, великовузлового або змішаний. Медики ділять цироз на три види в залежності від рівня пошкодження тканин.

 • Компенсований являє собою початкову стадію, при цьому тканини практично не пошкоджені, симптоматика незначна. Це перша ступінь, хвороба ще можна вилікувати.
 • Субкомпенсований вид характеризується погіршенням самопочуття, потемнінням сечі, кровоточивістю ясен, незначними ушкодженнями кровоносних судин, помітними на поверхні шкіри.
 • Декомпенсований супроводжується явною печінковою недостатністю, функціонування печінки сильно обмежена. Симптомами є асцит — накопичення рідини в животі, внутрішні кровотечі в шлунку, патологічні порушення в роботі мозку. Це остання стадія розвитку хвороби, вона призводить до небезпечними наслідками, серйозних порушень у функціонуванні організму і ускладнень, в підсумку — до смерті.

Цироз печінки: симптоми, причини, діагностика та лікування

Кома є термінальною стадією цирозу, при якому відбувається повний відмова печінки, стан хворого постійно погіршується, порушується дихання та кровообіг, людина поступово вмирає.

Аліментарний тип характерний для людей, які в значній мірі порушують збалансовані норми харчування, замінюючи необхідний організму білок на вуглеводи і хімічно вироблені замінники. При цьому захворюванню сприяють ожиріння і діабет. Тривалість життя при такому способі харчування сильно скорочується.

Аутоімунний тип полягає в заміщенні клітин органа сполучною і жировою тканиною, що загрожує виникненням небезпечних для життя ускладнень.

Кардіальний тип класифікується як вторинний, оскільки головна причина патології — хронічна серцева недостатність.

Симптоми цирозу печінки

На першому етапі захворювання клінічні ознаки і симптоми можуть не проявлятися зовсім, або бути настільки розмитими, що досить важко визначити почалася хвороба. Насамперед, це загальне погіршення самопочуття, втомлюваність, постійне відчуття втоми, втрата апетиту. Іноді різко підвищується або знижується артеріальний тиск, іноді може виникати біль в правій стороні живота.

Цироз печінки: симптоми, причини, діагностика та лікування

Якщо хвороба продовжує розвиватися, і пацієнт не звертається до лікаря, починають проявлятися явні симптоми цирозу печінки, схожі у чоловіків і жінок.

 • По-перше, це сильна втрата ваги при звичайному режимі харчування.
 • По-друге, зміна шкірних покривів: колір шкіри стає нездоровим, губи набувають незвичайно яскраве забарвлення, шкіра може пожовтіти, також, як і білки очей, долоні червоніють, шкірні поверхні сверблять і лущаться, виникають синці і синці, при цьому спостерігається випадання волосся.
 • По-третє, набряки живота і ніг відбуваються постійно, при цьому живіт росте і сильно збільшується в розмірах.
 • По-четверте, у хворого починаються проблеми з концентрацією і координацією.
 • По-п’яте, відзначаються гормональні зміни: у чоловіків збільшується груди, і зменшуються розміри яєчок, а у жінок симптомом цирозу печінки стають нерегулярні менструації.
 • На більш пізньому етапі проявляються такі симптоми, як кривава блювота, дуже чорний і смолистий стілець, висока температура і лихоманка з-за можливої вірусної інфекції, проблеми з диханням, порушення мозкової діяльності, сильне пожовтіння шкірних покривів. Людина виглядає, як вмираючий, такий стан небезпечно для життя і може значно скорочувати термін.

  На цьому етапі хвороба повинна лікуватися тільки в стаціонарі кваліфікованими медиками.

  Іноді цироз печінки виникає і у дітей, проявляючись такими симптомами, як шкірний свербіж, пожовтіння шкірних покривів, слабкість, поганий апетит, розширення судин і вен на животі та на грудях, больовий синдром у правому боці, збільшення живота, печінки і селезінки, кровотечі із стравоходу, кишечника або шлунка. При цьому білірубін і жовтяниця не завжди є симптомами цирозу у дітей, особливо у новонароджених.

  Діагностика

  Процедура визначення етіології захворювання та встановлення діагнозу являє собою комплекс заходів, що включають повну оцінку стану хворого, в тому числі, історію хвороби та результати аналізів і досліджень.

  Фізичний огляд пацієнта проводиться лікарем-спеціалістом, при цьому дуже важливо точно передати докторові симптоматику, яка виникає у хворого в різні періоди перебігу хвороби. Перед візитом до лікаря необхідно ретельно проаналізувати всі хворобливі відчуття, які пацієнт відчуває, із зазначенням часу і місця їх виникнення. Доктор уважно огляне все тіло хворого, щоб дізнатися, чи дійсно з’явилися симптоми є ознакою цирозу. При пальпації він виявить хворобливі відчуття і можливе збільшення розмірів печінки.

  Цироз печінки: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Зовнішній огляд також включає виявлення змін дерматологічного характеру. Обов’язково проводиться повний аналіз історії хвороби пацієнта, включаючи спадкові та хронічні захворювання, шкідливі звички, особливо вживання алкоголю та сильнодіючих препаратів. Для лікаря дуже важливо виключити можливість отруєння токсичними речовинами.

  Лікарю також необхідно оцінити психічний стан пацієнта, щоб виключити діагноз печінкової енцефалопатії, при якій уражені тканини печінки чинять негативний вплив на функціонування головного мозку.

  Остаточна формулювання діагнозу базується на патогенезі хвороби і результати інструментальних методів дослідження.

  Лабораторні методи дослідження

  На підставі загального аналізу фахівець може зробити висновок про основні показники і характеристики крові пацієнта. Насамперед, необхідно визначити рівень гемоглобіну, зниження якого значно погіршує забезпечення тканин організму киснем, відповідно, викликає анемію у пацієнта. Крім кількості еритроцитів у крові, визначається також рівень тромбоцитів, які відповідають за згортання крові.

  Цироз печінки: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Біохімічний аналіз перевіряє нормальне функціонування клітин печінки і визначає вміст мікроелементів у крові. Для постановки правильного діагнозу визначається активність гамма-глутамилтранспептидов, аспартат-амінотрансфераз та аланін-амінотрансфераз, біологічно важливих компонентів, відповідальних за правильну роботу органу і повноцінний обмін речовин в організмі. Підвищений рівень еритроцитів і білка трансферину, переносить залізо, а також високий рівень імуноглобуліну, захисту від вірусів і бактерій, що можуть вказувати на патологію.

  Лабораторні аналізи обов’язково включають визначення маркерів присутності вірусного гепатиту. Загальний аналіз сечі робиться для виявлення проблем сечовидільної системи і роботи нирок. Копрограма, тобто аналіз калу, проводиться для визначення можливих патологій системи травлення.

  Інструментальні методи дослідження

  Крім лабораторних методів дослідження лікар обов’язково призначить ряд інструментальних, щоб полегшити постановку точного діагнозу і виявити характеристики перебігу та стадії розвитку захворювання. Зазвичай це УЗД, МРТ, при необхідності КТ та інші методи.

  • Ультразвукове дослідження дає можливість побачити і оцінити структуру та розміри печінки.
  • Магнітно-резонансна томографія дозволяє досліджувати склад тканин, комп’ютерна дає рентгенівське зображення.
  • Пункційної биопсическое дослідження є пробій внутрішніх тканин, еластографія – альтернатива біопсії, визначає фіброзне ураження за допомогою ультразвуку.
  • При эзофагогастродуоденоскопическом дослідженні оглядають стан стравоходу і шлунку із застосуванням видеоэндоскопа.
  • Ретроградна холангіографія проводиться із застосуванням фарбувальних речовин для дослідження системи жовчовиділення.

  Усі зазначені процедури дають можливість фахівцям точно визначити проблеми, пов’язані з постановкою діагнозу і призначення відповідного курсу лікування у хворих з підозрою на цироз.

  Лікування цирозу печінки

  При лікуванні алкогольного цирозу які-небудь прогнози можна давати тільки при виявленні хвороби на ранній стадії, коли ступінь патології тканин ще не надто висока.

  Цироз печінки: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Шанси вилікувати захворювання повністю залишаються, вони значно збільшуються при своєчасному призначенні терапії, повному дотриманні рекомендацій лікуючого лікаря, при нормальній вазі тіла пацієнта і, обов’язково, при повній відмові від вживання алкогольних напоїв.

  Для визначення статистичних показників виживаності при даному захворюванні зазвичай вважається кількість померлих пацієнтів у відсотковому відношенні до тих, хто прожив після постановки діагнозу більше 5 років. За статистикою показник виживаності при цій хворобі досить високий: більше половини живуть довше 7 років. У хворих на цироз в останній стадії термін виживаності становить приблизно півроку, їх зараховують до групи інвалідності, єдиним способом лікування є трансплантація.

  Розвиток хвороби диференціальне, у чоловіків воно проходить значно легше і з менш вираженими симптомами, чим у жінок. Існує кілька варіантів лікування, всі вони є комплексними, що включають в себе консервативні методи, дієту, іноді потрібно хірургічне втручання.

  Хвороба на першій стадії, судячи з відгуків, непогано лікується народними засобами і травами. Будь-який варіант терапії обов’язково включає в себе відповідну дієту, зазвичай це дієта №5, основні принципи якої полягають у дробовому харчуванні, тобто хворим рекомендується 5-6 разовий прийом їжі. З меню виключаються гострі, жирні та копчені продукти, обмежене вживання солі, білка. При цьому рекомендується включати продукти, що містять значну кількість вітамінів і мікроелементів.

  Іноді комплекс терапії доповнюють лікуванням стовбуровими клітинами. Стовбурові клітини — це незрілі клітини живого організму, здатні оновлюватися самостійно. Вони вводяться у вигляді внутрішньовенних крапельних інфузій два рази з проміжком в 2 місяці. При попаданні в організм вони переносяться кровотоком в печінку і перетворюються в гепатоцити. При цьому фібрози зникають, структура стає більш однорідною, функціональність органу поступово відновлюється.

  Результат лікування у кожному випадку залежить від того, на якому етапі розпочата терапія. Чим раніше поставлений діагноз, чим більш ретельно хворий виконує всі необхідні рекомендації лікаря, тим більш сприятливий прогноз може дати лікуючий лікар.

  Медикаментозні методи

  Захворювання ефективно лікується медикаментозними препаратами, при стандартному комплексному лікуванні лікар призначає групу медикаментів, взаємодія яких надає максимальний терапевтичний вплив.

  • Гепатопротектори активізують функції клітин, найбільш ефективними серед них вважаються препарати на основі розторопші.
  • Аденометиониновая група призначається для регенерації фіброзних тканин, вони збільшують жовчовиділення, фільтрують токсини, активізують поділ клітин і перешкоджають негативному впливу на тканини мозку.
  • Містять урсодезоксихолевую кислоту ліки захищають тканини від руйнування.
  • Комплекси з вітамінами групи В, А, С і Е значно покращують обмін речовин.
  • Глюкокортикоїдні синтетичні гормони борються із запаленням, виключаючи появу нових рубців.
  • Інгібітори ангиотерзин-перетворюючого ферменту нормалізують артеріальний тиск і перешкоджають запаленню.
  • Інгібітори тканинного протеаза зменшують швидкість розпаду білків, що значною мірою зменшує ймовірність появи фіброзної тканини.

  Цироз печінки: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Приймати будь-які медикаменти можна тільки після призначення їх хворому лікарем. При появі будь-яких тривожних симптомів при їх прийомі також звертайтеся до фахівця.

  Хірургічні методи

  У деяких випадках остаточний діагноз ставиться хворому тільки після термінової госпіталізації у відділення швидкої допомоги або хірургії з абсолютно іншим діагнозом, наприклад, варикозне кровотеча, перитоніт або печінкова енцефалопатія.

  Хірургічне втручання проводиться тільки у виключних випадках, коли стан хворого значно погіршився, і зволікання може викликати серйозні ускладнення, небезпечні для його життя.

  Цироз печінки: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Операційним шляхом проводиться видалення з живота зайвої рідини в тих випадках, коли неможливо контролювати набряклість за допомогою медикаментозних засобів або дієти.

  Операція відноситься до малої хірургії, проводиться під місцевою анестезією на невеликій ділянці живота пацієнта і не вимагає особливого післяопераційного догляду. У більш серйозних випадках, наприклад, для купірування кровоточивих вен і артерій печінки, проводиться процес лігування кровоточивих смуг: хірург пов’язує пошкоджені судини еластичними стрічками.

  Щоб зупинити кровотечу, також може застосовуватися шунтування: шунт дозволяє створити новий канал для відтоку крові і зниження тиску.

  При активному прогресуванні хвороби, особливо на останній стадії, крайнім хірургічним методом є трансплантація, при якій хворому пересідає здоровий донорський орган. Операція з пересадки — це дуже складна і дорога процедура, яка вимагає від пацієнта абсолютної відмови від вживання спиртних напоїв до кінця життя.

  Ускладнення при алкогольному цирозі

  Існує ряд серйозних ускладнень, що призводять до фатальних наслідків, які розвиваються на основі цирозу і потребують невідкладної медичної допомоги.

  Цироз печінки: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Портальна гіпертензія — це постійно кривавий варикоз в шлунку або стравоході, який розвивається на тлі підвищеного тиску з-за обмеженого кровообігу в печінці. Діагностика проводиться шляхом ендоскопії, необхідна негайна терапія. За стандартом схема лікування включає застосування гормонів гіпофіза, нітратів, бета-адреноблокаторів, діуретиків, антибактеріальних і препаратів лактулози.

  Асцит являє собою скупчення рідини в черевній порожнині, живіт набрякає, з’являється біль і лихоманка. Необхідно використовувати діуретики і альбуміни. У критичних випадках, коли медикаментозна терапія не приносить результатів, показано видалення рідини операційним шляхом.

  Печінкова енцефалопатія виникає, коли токсичні речовини, що утворюються при руйнуванні тканин печінки, починають негативно впливати на функціонування головного мозку. Терапія заснована на використанні спеціальної дієти, доповнюється лактулозою, при цьому показано антибактеріальні та інфузійні процедури.

  Найсерйознішим ускладненням вважається рак, найбільш поширений вид якого вимагає складного і тривалого лікування.

  Профілактика та рекомендації

  Найдієвіший спосіб зменшити ймовірність захворіти — це максимально обмежити кількість споживаних алкогольних напоїв, а найкраще — взагалі перестати пити алкоголь. Завжди слід пам’ятати, що саме алкоголізм веде до утворення цирозу у величезній більшості випадків, тому краще запобігти виникненню хвороби, ніж витратити значні кошти, час і сили на лікування від неї.

  Цироз печінки: симптоми, причини, діагностика та лікування

  Ще одним важливим чинником, що сприяє профілактиці, є правильне харчування. Дотримання режиму прийому їжі, виключення з меню особливо гострої, жирної, солоної їжі, що містить велику кількість вуглеводів, буде сприяти здоров’ю вашого організму на багато років вперед.

  При появі будь-яких тривожних симптомів негайно потрібно звернутися до лікаря, оскільки рання діагностика і правильний курс лікування здатні позбавити вас від проблем назавжди.

  Якщо у вас вже діагностовано цироз, необхідно точно слідувати всім рекомендаціям лікаря. При настанні вагітності навіть при такому серйозному діагноз медики в більшості випадків дають позитивний прогноз, якщо майбутня мама повністю відмовиться від спиртних напоїв.

  Цироз на початковій стадії при відсутності важких ускладнень практично не впливає на нормальний розвиток дитини. Звичайно ж, при постановці на облік потрібно обов’язково попередити лікаря про ваше захворювання. Постійне спостереження протягом усього періоду вагітності гарантує вам правильний розвиток плоду.

  Бережіть своє здоров’я і здоров’я ваших дітей.

  Моя довідка - Корисні поради