Біла гарячка (алкогольний делірій): симптоми і наслідки

Алкогольний делірій (біла гарячка або «білочка») – різновид психічного порушення, що виражається в небезпечній формі і виявляється після запою на тлі абстинентного синдрому («ломки»). Як правило, виникає у пацієнтів на другий-третій стадії алкоголізму. Делірію схильні як чоловіки, так і жінки.

Біла гарячка (алкогольний делірій): симптоми і наслідки

Код за МКХ-10: F10.4.

Біла гарячка вимагає швидкого лікарського втручання при виявленні перших ознак і симптомів, так як її наслідки невтішні. 16% подібних випадків закінчуються смертю, а 75% — тим же летальним результатом, але з причини виниклих ускладнень.

Причини алкогольного делірію

Біла гарячка в середньому може починатися вже на п’ятий рік постійного вживання алкоголю. Сам напад приходить на перший-четвертий день після запою, коли алкоголік вже протверезів.

Основною причиною алкогольного делірію є отруєння етиловим спиртом внутрішніх органів, що веде до збою обміну речовин і неправильній роботі головного мозку. Так, в стані білої гарячки кількості дофаміну збільшується в 30 разів, а ендорфінів і серотоніну – в 15. Крім того, з найбільшою ймовірністю гарячка здатна наступати при наявності:

 • захворювань ЦНС;
 • травм головного мозку;
 • хвороб ендокринної системи;
 • захворювань печінки;
 • інтоксикації сурогатом алкоголю.
 • Клінічні прояви білої гарячки

  Алкогольний делірій у чоловіків і жінок приходить одночасно з соматичними і неврологічними порушеннями, характерними для абстинентного синдрому.

  Біла гарячка (алкогольний делірій): симптоми і наслідки

  Характерні ознаки:

  • тремтіння в кінцівках;
  • відчуття нудоти;
  • головний біль;
  • судомний синдром;
  • ломота;
  • болі в серцевому м’язі;
  • підвищення температури тіла;
  • артеріальна гіпертензія.

  Білій гарячці притаманне поступальний перебіг з подальшим рецидивуючим ефектом (для хронічних алкоголіків).

  Стадії алкогольного делірію

  • I стадія (рання)

  Для ранньої білої гарячки характерні наступні симптоми: підвищена рухова активність, втрата орієнтації у просторі і часі, мігрень, короткочасні зорові галюцинації, загальне нервове перезбудження. Людина здатна відчувати різницю між реальним і нереальним.

  • II стадія (гостра)

  Галюцинації стають не лише зорових, але й слуховими, а також тактильними (найчастіше алкоголік бачить міфічних або надприродних істот). Визначити різницю між справжнім і вигаданим складніше. Здатні проявлятися маревні стани (параноїдальний синдром, манія переслідування). Посилюється психічне перезбудження, частішає пульс, відбувається надмірне потовиділення, починається задишка.

  • III стадія (обважніла)

  Утяжеленному алкогольного делірію відповідають всі основні ознаки синдрому, але в більш важких проявах. Характерне нервове перенапруження досягає свого піку, коли людина здатна заподіяти шкоду собі і оточуючим.

  Далі відбувається різкий перехід до пригнобленого стану: погляд расфокусирован, починається коматоз, що супроводжується набряком головного мозку. Подібне може виникнути під дією сильного алкоголю, змішаного з пивом. При цьому ступінь агресії людини і тяжкість подальшого стану залежать від градуса алкоголю і кількості випитого.

  Діагностика білої гарячки

  Звертатись у медичний заклад або викликати швидку допомогу необхідно при перших ознаках погіршення стану після закінчення запою.

  Біла гарячка (алкогольний делірій): симптоми і наслідки

  Діагноз білої гарячки встановлюється фахівцями виходячи з проявилися симптомів. Також в діагностиці важливі результати тестування розуму, коли за просте запитання нараховується певна кількість балів:

  • перерахувати три будь-які вподобані книги – 1 бал;
  • написати на аркуші продиктоване пропозиція – 1 бал;
  • виконати дію, написане лікарем на аркуші – 1 бал;
  • окреслити рукою в повітрі геометричну фігуру, повторити те ж дію – 1 бал;
  • перерахувати наявні в кімнаті предмети – 2 бали;
  • назвати будь-які три слова з інтервалом в одну секунду, повторити те ж дію – 3 бали;
  • скласти аркуш паперу навпіл, залишити на столі – 3 бали;
  • повторити нещодавно названі три слова з тим же інтервалом – 3 бали;
  • озвучити поточну дату – 5 балів;
  • провести просте математичне дію – 5 балів;
  • назвати свою адресу – 5 балів.

  У нормі людина має набрати понад 29 балів. Менша кількість означає або придбане слабоумство (деменцію), алкогольний делірій. Додаткове обстеження необхідне для підтвердження або спростування діагнозу.

  Що робити при білій гарячці

  Слід знати, що вилікувати «ломку» у домашніх умовах шляхом прийому чергової дози алкоголю неможливо. Подібні дії лише погіршують алкоголізм, призводячи до тяжких наслідків, і не усувають ймовірність повернення білої гарячки.

  Як правило, вона проходить сама протягом 3-5 діб. Однак нічого не робити також не можна. Делірій небезпечний набряком головного мозку, позбутися якого без прийому ліків неможливо (90% подібних випадків закінчуються летальним результатом).

  Тому при виявленні початкових ознак слід звертатися в невідкладну допомогу. Щоб зняти напад, лікарі застосовують спеціальну комплексну терапію. Але для усунення делірію повністю необхідно лікувати саму алкогольну хворобу.

  Швидка допомога та реанімація

  При виявленні перших ознак алкогольного делірію необхідно або телефонувати в швидку допомогу, або привезти людину в психіатричний заклад самостійно. При цьому до контакту з лікарями слід спробувати заспокоїти алкоголіка. Якщо ж він буянить – зв’язати його.

  Біла гарячка (алкогольний делірій): симптоми і наслідки

  Приступ білої гарячки знімається внутрішньом’язовим введенням 15 мг Діазепаму, 0,6 г Барбамила або 1 мг Корглікону спільно з 10 мг глюкози.

  Лікування в стаціонарі

  Пацієнти з діагнозом «алкогольний делірій» знаходяться на стаціонарному лікуванні протягом 20-45 днів. Як правило, терапія складається з наступних пунктів:

  • прийом 3 таблеток активованого вугілля на добу для зняття інтоксикації;
  • інфузійне лікування (відновлює кислотно-лужний і водний баланс в організмі);
  • введення допомогою крапельниці вітамінів В і С (нормалізують метаболізм вуглеводів і інших ферментів, необхідних для стабільної роботи ПНР);
  • гемодіаліз і прийом діуретиків (при гострій нирковій недостатності);
  • введення харчових сумішей через зондове годування (у більшості випадків пацієнти з білою гарячкою відмовляються від прийому їжі).

  Біла гарячка (алкогольний делірій): симптоми і наслідки

  Медикаментозне лікування

  Основними препаратами для лікування алкогольного делірію є бензодіазепіни. Вони усувають симптоми білої гарячки, а також знижують нервове збудження.

  При наявності алергічної реакції ліки цієї групи замінюються на комплекс з Дексмедетомидина і снодійних засобів. Як правило, припадок починає проходити протягом доби.

  Якщо ж цього не відбувається, до курсу терапії додають нейролептики. Додатковими препаратами у процесі лікування є бета-адреноблокатори, нормалізують тиск і роботу серця.

  Біла гарячка (алкогольний делірій): симптоми і наслідки

  Лікування алкогольного делірію у дітей

  Причиною прояви білої гарячки у дитини може з’явитися прийом алкоголю або зараження інфекційним захворюванням (або наявністю патологічного процесу в організмі). Тому при виявленні перших симптомів необхідно негайно викликати швидку допомогу.

  В умовах стаціонару терапія починається зі зниження рівня нервового збудження. Далі лікар приступає до нормалізації водного балансу в дитячому організмі, після чого лікування носить індивідуальний характер.

  Наслідки і ускладнення білої гарячки

  Те, скільки тривають наслідки білої гарячки, залежить від швидкості надання допомоги при виявленні перших симптомів і подальшої поведінки пацієнта. Наявність повторних епізодів делірію приводить до появи таких захворювань, як:

 • Набряк головного мозку. Найбільш поширена причина смерті після алкогольного делірію. Якщо пацієнта все ж вдається врятувати, то реабілітація буде довгою, а ймовірність того, що людина стане розумово відсталим, висока.
 • Печінкова недостатність. Має властивість розвиватися в 60% випадків хронічного алкоголізму. Крім того, будь-яка хвороба печінки підвищує ймовірність нового нападу білої гарячки з подальшою комою в 3 рази.
 • Рабдоміоліз. Дане захворювання призводить до відмирання м’язових тканин і подальшої смерті пацієнта в наслідок гіперкаліємії або ниркової недостатності.
 • Алкогольна кардіоміопатія. Виникає в 30% випадків і у 5% з них є причиною летального результату.
 • Тривалість життя після перенесеної білої гарячки

  У 2016 році Центр психіатрії та наркології імені Сербського почав вести статистику того, скільки може тривати тривалість життя алкоголіків, а також який рівень смертності серед даної категорії пацієнтів.

  Біла гарячка (алкогольний делірій): симптоми і наслідки

  З 1000 осіб на обліку більше половини мінімум один раз перебували в медичному закладі з причини нападу на тлі білої гарячки. У перші добу семеро пацієнтів померли через набряку головного мозку, на третю добу – ще п’ять. Решта пройшли курс лікування, але 10% з них померли протягом календарного року у зв’язку з резвившимися ускладненнями.

  Таким чином, незважаючи на те, що делірій піддається лікуванню, алкоголіки після перенесеної білої гарячки не мають високих шансів на достатню тривалість життя.

  Профілактика алкогольного делірію

  Запобігти гарячку реально, якщо виводити людину із запою поступово. В даному випадку ймовірність появи білої гарячки падає на 30%.

  Уникнути нападу повністю можна тільки при зверненні до медичної установи з подальшим перебуванням під наглядом нарколога-психіатра. Слід знати, що, якщо у алкоголіка вже був делірій, шанс нового припадку після чергового запою становить 80%. В даному випадку тільки 1 з 7 переживав 3 нападу.

  Відгуки

  Семен, 17 років. Зловив білку в 2003 році. Пив десь тиждень, а, як вийшов із запою, вночі став бачити якихось чортів з танцюючими тінями. Вдень все пройшло, але я не міг виносити будь-які звуки. Дратувало все: голоси людей, робота мікрохвильовки, кроки по сходах. Для мене вони були оглушительны. Я бігав, кричав, щоб усі замовкли. Лікарі швидкої відвезли мене лікуватися в психлікарню. Протримали місяць. Хотіли залишити ще на кілька тижнів, але відпустили під розписку мами.

  Валера, 40 років. У мене була білка. Я розмовляв з померлими родичами, які все чого від мене вимагали і хотіли. До лікаря я сам пішов, бо злякався того, як за мною ходив покійний дідусь. Десь місяць мене лікували, зараз я на обліку і не можу працювати (я водій).

  Моя довідка - Корисні поради