Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

Самим знаменитим алкогольним напоєм Чехії і фактично візитною карткою цієї країни є Бехеровка – трав’яний лікер, вироблений в Карлових Варах. Жартома і з-за своєї величезної популярності Бехеровка була названа тринадцятим цілющим джерелом Карлових Вар.

Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

Спочатку Бехеровка замислювалася як ліки від розладів шлунку, але настоянка швидко перейшла в групу знаменитих алкогольних напоїв. Бехеровка володіє неповторним смаком і ароматом, а її оригінальний рецепт відомий тільки на заводі, де проводиться напій.

Історія появи напою

Бехеровка була створена діловим і заповзятливим фармацевтом, Йозефом Бехером. Йозеф був власником готелю «Три жайворонка», приносив йому хороші засоби. Одним із гостей цього готелю виявився якось граф Плеттенберг-Миттинген, англійський суддя.

Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

Граф приїхав в Карлові Вари з метою поправити розхитане здоров’я. У поїздці його супроводжував лікар Фробриг. Господар готелю і фармацевт Йозеф Бехер і лікар Фробриг стали приятелями, вони ділилися один з одним рецептами, разом робили трав’яні настоянки. Залишаючи готель, Фробриг залишив Бехера клаптик паперу, на якому був написаний рецепт настоянки.

Бехер визнав, що виробництво нової лікувальної настоянки може бути дуже вигідним і почав експерименти з залишеним рецептом. В результаті проб і помилок Бехер визначив оптимальний рецепт незвичайного напою, який він назвав лікувальної настоянкою від хвороб шлунка і нервових розладів.

Виробництво напою було організовано вперше в 1807 році. Бехер назвав своє ліки «English Bitter» на честь свого друга і колеги Фробрига. Через деякий час настоянка була перейменована: по всій видимості, Бехера хотілося, щоб вона носила його ім’я, адже він доклав чимало зусиль для створення нового лікарського засобу.

Настоянка стала називатися «Original Karlsbader Becher bitter» (Оригінальний бітер Бехера з Карлсбада). А вже згодом назву було ще скорочено до Бехерівки.

Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

Перед смертю Йозеф Бехер передав рецепт настоянки своєму синові Йогану. У 1841 році молодший Бехер всерйоз зайнявся виробництвом настоянки. Він змінив обладнання на заводі на нове, оновив упаковку напою, який з цього часу став випускатися у фірмових пляшках. Мудрий Йоганн доручив своєму швагрові Карлу Лаубу зробити дизайн пляшки для оригінального напою.

Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

Від Йоганна Бехера рецепт і сімейна справа в 1890 році перейшли до його сина, Густаву, який продовжив бізнес, знову удосконаливши обладнання і зареєструвавши торгову марку «Бехеровка». У 1901 році керівництво компанією прийняв брат Густава. В цей час уже почалося активне просування напою, в окремих країнах з’явилися філії, куди поставлялася Бехеровка.

Склад Бехеровки і її виробництво

Рецепт Бехеровки тримається в секреті, він передається тільки по чоловічій лінії в родині Бехера. І унікальність напою надає йому ще більшу славу і популярність.

Загальний принцип приготування напою відомий, але ніхто не знає, скільки в точності трав і в якій кількості йде на приготування напою. Любителі і цінителі спиртного вже не раз намагалися створити рецепт Бехеровки, але якщо смак і виходив трохи близьким, то лікеру такого оригіналу ще ніхто не зробив.

 • Відомо, що для приготування Бехеровки використовується близько 20 трав (ростуть у Чехії і привізних). Гвоздику, коріандр, аніс, кардамон, перець запашний, полин, лимон та інші інгредієнти засипають у полотняні мішки, які далі поміщають у ємності зі спиртом і витримують близько тижня.
 • Після цього отриманий екстракт поміщають в бочки, додають необхідну кількість води і цукру і залишають настоюватися протягом 2-3 місяців.
 • У створенні унікального напою існує безліч тонкощів, але відомі лише деякі. Так, Бехеровка проводиться на воді з Карлових Вар, а вода в цих місцях особлива, цілюща й незвичайно чиста. Бочки, в які розливається Бехерівка для настоювання, робляться так, що спиртова настоянка максимально взаємодіє з дубовими стінками.
 • Після закінчення трьох місяців Бехеровку розливають в пляшки. Її фортеця (в класичному варіанті напою) становить 38%.
 • Бехерівка – це оригінальний і досить дорогий напій. У Росії ціна пляшки цього лікеру становить від однієї тисячі до кількох тисяч рублів. У Чехії вартість Бехеровки трошки нижче.

  Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

  Сорти або види Бехеровки

  Протягом майже двохсот років напій і його рецепт залишався незмінним. Останнім часом почали випускати різні сорти Бехерівки. Перерахуємо основні:

 • Бехеровка оригінальна (Becherovka Original) – це як раз той самий напій, який в низинному вигляді випускається в Карлових Варах з початку XIX століття. Фортеця оригінальної Бехеровки становить 38%. До складу настойки крім інших трав входять аніс, кориця, апельсинова цедра, кардамон, перець запашний.
 • Бехеровка Кордіан (Becherovka Cordial) – до складу даного виду Бехеровки входить липовий цвіт і біле вино. Міцність напою становить 35%, випускається цей вид Бехеровки з 2008 року.
 • Becherovka KV 14 – цей вид напою містить класичний лікер з додаванням червоного вина. KV в назві є скороченням від «Карлові Вари». У цьому вигляді напою не найвищий вміст цукру. Його фортеця становить 40%.
 • Бехеровка лимонна (Becherovka Lemond) – дуже оригінальний смак даного виду напою обумовлений додаванням цитрусових. Фортеця цього різновиду Бехеровки – всього 20%, найнижча серед усіх видів. Лимонна Бехеровка випускається всього близько 10 років, також з 2008 року.
 • Бехеровка Лід і Вогонь (Becherovka ICE & FIRE) – це новий продукт фабрики Бехера, який почав проводитися з березня 2014 року. Бехеровка цього виду містить 30% спирту, дуже хороша вона в поєднанні з безалкогольними напоями. Цей новий варіант Бехеровки містить два різних смаку. Спочатку поціновувачі напою відчують гірчинку трав і аромат цитрусових, а далі оцінять післясмак з пряного перцю і крижаного ментолу.
 • Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

  Не всі представлені види Бехеровки виробляються на експорт, якісь з них можна придбати виключно на заводі в Карлових Варах.

  Смакові та дегустаційні характеристики

  Бехеровка відноситься до трав’яним лікерів або біттер.

  • Вона володіє солодкуватим смаком, в якому відчувається пікантна гірчинка, і ароматним оксамитовим смаком трав.
  • Післясмак у напою зберігається довго, містить аромат цитрусових.

  Яскраво-золотистий, сонячний, насичений колір цього оригінального лікеру не залишить байдужим жодного поціновувача якісних алкогольних напоїв. А густий аромат трав і суцвіть, властивий Бехерівку, є максимально привабливим.

  Як вибрати напій і відрізнити його від підробок

  Як вже було зазначено вище, пляшки, в які розливають Бехерівку, мають свій унікальний дизайн, який фактично не змінюється з середини XIX століття. Пляшки виготовлені з темно-зеленого скла, і мають стандартний обсяг. Вкажемо всі обсяги, в яких випускається справжній напій у Карлових Варах: 0,05 л, 0,1 л, 0,35 л, 0,5 л, 0,7 л, 1 л, 3 л.

  Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

  Дуже важливо відрізняти справжню Бехеровку про можливих підробок. Справжню Бехеровку можна дізнатися за допомогою ряду розпізнавальних ознак і прикмет, властивих їй.

  • Так, на склі лицьової сторони пляшки завжди вказується рік створення напою і логотип. Ці елементи опуклі, виглядають рельєфно на пляшці. Під етикеткою вигравірувано ім’я творця, воно повторюється і під контрэтикеткой разом із зазначенням місця виробництва (Czech Republic, Karlovy Vary).
  • Пляшки збоку завжди є логотип торгової марки, він також зроблений об’ємним, а по площині збоку нанесені об’ємні лінії.
  • Кришка у пляшки з Бехерівкою синього кольору, на ній є логотип, представлений на червоному тлі. За формою кришка покриває всі горлечко пляшки.
  • Важливою відмінною особливістю цього лікеру з Карлових Вар є дві смуги етикетки, верхня і нижня, що охоплюють всю пляшку.

  Правильне вживання Бехеровки

  Бехеровка з самого початку була лікарським засобом, і досі цей алкогольний напій володіє рядом лікувальних якостей. Ще Йозеф Бехер рекомендував пити Бехеровку як трав’яну настоянку: в чистому вигляді, без додавання води, з маленьких чарок, призначених для коньяку.

 • Високий вміст трав у Бехерівку сприяє виділенню у людей шлункового соку, жовчі, розслаблення напружених м’язів шлунково-кишкового тракту.
 • Як настоянку-аперитив Бехеровку п’ють до їжі, щоб поліпшити апетит.
 • Випита після прийому пиши, Бехеровка покращує травлення.
 • Після споживання 20-30 мл напою з’їдена їжа буде засвоюватися швидше і краще перетравлюватися. Це пов’язано з інтенсивною виробленням шлункового соку, виробленої після споживання Бехерівки.
 • Завдяки безлічі корисних трав, Бехеровка також покращує стан кишечника, знімає роздратування, наявні в органах травлення.
 • Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

  20-30 мл напою, що приймаються щодня, по суті справи і є ліками. Бехеровка в таких невеликих кількостях, яку в даному випадку рекомендують приймати у чистому вигляді, здатна зменшувати симптоми розлади травлення, усувати метеоризм, відрижка, відчуття переїдання і дискомфорту в шлунку, печію, нормалізувати стілець.

 • Зазначене кількість Бехеровки сприяє розширенню судин, покращує циркуляцію крові, нормалізує приплив живильних речовин до органів і тканин.
 • Зрозуміло, Бехеровка чудово допомагає розслабитися і зняти втому. Чарочка напою, що вживається після стресових ситуацій або важкого робочого дня, відмінно знімає напругу.
 • Звичайно, не можна забувати про те, що цей напій може принести користь у тому випадку, якщо приймати його правильно і в обмежених кількостях.

  Оскільки Бехеровка відноситься до міцних алкогольних напоїв, надмірне її споживання може призвести до згубних наслідків, алкогольної залежності та різних хвороб.

  Ритуал дегустації та подача напою

  У лікувальних цілях дотримуються класичної схеми подачі напою.

  • Пляшку Бехеровки охолоджують до 5-7 градусів, розливають напій у коньячні чарки. П’ють Бехеровку маленькими ковтками, повільно, щоб відчути весь букет ароматів трав і відчути присмак.

  Якщо температура напою буде вище, аромат його проявиться яскравіше, але от смак зміниться на менш тонкий і приємний: стануть відчутними гіркі і важкі ноти трав.

  • Любителі і цінителі біттера рекомендують взагалі відмовитися від всіляких закусок Бехеровки, так як вони не дозволять повною мірою відчути аромат. Якщо напій подається в якості дижестива, закушування його може погіршити лікувальні властивості.
  • Кращої і фактично єдино прийнятною закускою Бехеровки є часточки апельсина, які іноді посипають корицею.

  Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

  • Такі види Бехеровки як Лемонд або Кордіан часто вживають в якості десерту. У цьому випадку напій логічно поєднується з фруктами: яблуками і грушами, виноградом, апельсинами, мандаринами і грейпфрутами, а також з солодощами: шоколадом, тістечками.
  • У Словаччині дуже поширене вживання Бехеровки з пивом. Поєднання трав біттера з солодом і хмелем, насправді, дає цікавий смак.

  Правильне вживання Бехеровки з пивом виглядає так: спочатку випивають разом чарочку Бехеровки і відразу запиваючи її склянкою охолодженої світлого пива. В цьому випадку необхідно пам’ятати, що різниця в градусах алкогольних напоїв (Бехеровки і пива) може призвести до більш швидкого сп’яніння людини.

  Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

  • Поширене також споживання Бехеровки з різними соками: яблучним, вишневим, виноградним. Любителі напою змішують Бехеровку і сік в різних пропорціях на свій смак.

  Аналоги Бехеровки

  Дегустатори Бехеровки відзначають її неповторний смак і аромат. Не випадково рецепт напою тримається в таємниці. Є, звичайно, ряд напоїв того ж класу, за смаком віддалено нагадують Бехеровку:

 • Лікер Єгермейстер. Він настоюється більш ніж на 50 травах протягом року.
 • Куантро – прозорий лікер на основі апельсинів з солодким квітковим ароматом.
 • Лімончелло – популярний італійський лимонний лікер. Схожість з цим лікером має один з видів Бехеровки, Becherovka Lemond. Дуже схожі і прийоми споживання цих напоїв, обидва лікеру п’ють охолодженими.
 • Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

  Коктейлі з Бехеровки

  Популярність Бехеровки швидко поширилася на межі Карлових Вар, а потім і за межі Чехії. Хтось знайшов у Бехерівку допомагає йому лікарський засіб і п’є її нерозбавленою, комусь до душі оригінальний смак напою, який втрачається при його розведенні.

  Однак Бехеровка, особливо Becherovka KV 14 і Becherovka Original, має досить високу міцність, деякі люди воліють вживати Бехеровку складі алкогольних коктейлів.

  Коктейлі з Becherovka Original мають високу популярність серед любителів вишуканих напоїв подібного типу. Зараз існує вже кілька десятків різних рецептів і варіантів рецептів коктейлів з Бехерівкою.

  При приготуванні коктейлів дуже важливо дотримуватися дотримання рецептом, який вкаже на правильні пропорції інгредієнтів.

  Уявімо кращі коктейлі з Бехеровки і рецепти їх приготування. Швидше за все, вони не зможуть залишити байдужим навіть дуже досвідченого дегустатора.

  Бехеровка: опис напою, історія, види, склад

  • «Бетон»

  Цей коктейль дуже затребуваний у молодих людей, походження назви його пояснюється просто: коктейль складається з Бехеровки і тоніка. Рецепт приготування цього напою надзвичайно простий і займає всього пару хвилин, але сам напій володіє дивовижним смаком, м’яким, з притаманними Бехерівку ароматами і послевкусиями.

  Для приготування коктейлю «Бетон» потрібно 30-40 мл Бехеровки, 10-15 мл соку свіжого лимона віджиму, 180-200 мл тоніка, а також близько 10 шт. льоду у формі кубиків і цедра одного лимона.

  Етапи приготування:

 • Беремо високий келих і до самого верху заповнюємо його льодом.
 • У келих наливаємо Бехеровку і лимонний сік.
 • За допомогою ножа або ложки вливаємо в цей же стакан тонік.
 • Дуже акуратно перемішуємо компоненти в склянці з допомогою барної ложки.
 • Перед подачею напою його потрібно прикрасити цедрою лимона, вставити в склянку трубочку.
  • «Бехефрут»

  Цей напій має надзвичайно гарний колір і тонкий смак. Він робиться з додаванням соку грейпфрута, з використанням мінеральної води, яка трохи пом’якшує присмак яскравих цитрусових, знижує градус алкоголю і втамовує спрагу.

  Для приготування коктейлю «Бехефрут» потрібно 30-40 мл Бехеровки, 140-160 мл мінеральної води, 140-160 мл соку грейпфрута (необхідний свіжовичавлений сік), близько 5-7 гр. цукрового піску, близько 8 шт. льоду в кубиках.

  Етапи приготування:

 • У шейкер наливаємо Бехерівку, грейпфрутовий сік, додаємо цукор.
 • Все перемішуємо до повного розчинення цукрового піску.
 • Далі у високий келих викладаємо лід і заливаємо отриманий склад з соком.
 • У склянку, наявний вільний простір, додаємо мінеральну воду, акуратно вливаючи її тонкою цівкою.
 • Дуже акуратно перемішуємо компоненти в склянці з допомогою барної ложки.
 • Прикрашаємо склянку часточкою грейпфрута і опускаємо в напій трубочку.
  • «Бехерита»

  Цей коктейль є дуже освіжаючим, він відмінно втамовує спрагу завдяки тонкому і дивовижному поєднанню текіли і Бехеровки. Він більш складний у приготуванні, однак отриманий напій порадує гурманів тонким смаком.

  Для приготування коктейлю «Бехерита» потрібно 30-40 мл Бехеровки, 55-65 мл. срібної текіли, 55-65 мл. нектару персика, 8-10 мл яєчного білка, 20-25 мл холодної води, близько 120-140 гр. колотого льоду, а також 30-40 гр. цукрового піску.

  Етапи приготування:

 • Доводимо воду до кипіння в каструльці.
 • Всипаємо в закипілу воду цукровий пісок і розмішуємо воду до його розчинення.
 • Як тільки солодка вода знову закипить, зменшуємо вогонь і на слабкому вогні варимо цукровий сироп 4-5 хвилин, прибираючи ложкою з’являється пінку і інтенсивно розмішуючи рідина.
 • Знімаємо сироп з вогню і охолоджуємо.
 • У шейкер поміщаємо лікер, текілу, персиковий нектар і яєчний білок.
 • Ретельно все перемішуємо в шейкері.
 • Вливаємо в шейкер охолоджений цукровий сироп і знову все перемішуємо.
 • Келих наповнюємо до верху льодом і заливаємо отриманою рідиною.
 • Опускаємо в трубочку коктейль. Напій готовий!
  • «Хуліган»

  Швидше за все, назва даного коктейлю пов’язано з його оп’яняючими властивостями і відповідною поведінкою людей, які споживають даний напій.

  За смаком напій дуже приємний: трав’яний присмак і легка гіркуватість змішуються з ароматом коли і при збільшенні градуси напою за рахунок абсенту і горілки відчуваються по-особливому.

  Для приготування коктейлю «Хуліган» потрібно 25-35 мл Бехеровки, 25-35 мл абсенту, 25-35 мл горілки, 140-160 мл коли, близько 110-120 р. льоду в кубиках і одна часточка апельсина.

  Етапи приготування:

 • Беремо високий келих і до самого верху заповнюємо його льодом.
 • На лід зверху виливаємо абсент, горілку, Бехеровка, колу в зазначеній кількості, строго дотримуючи послідовність інгредієнтів.
 • Через пару хвилин, обережно перемішуємо інгредієнти за допомогою барної ложки.
 • Келих прикрашаємо за допомогою часточки апельсина і опускаємо в нього трубочку.
  • «Лавина»

  Даний вид коктейлю є гарячим, його можна уподібнити глінтвейну. Бехеровка, сама по собі не употребляющаяся в теплому вигляді, разом з червоним вином і лимонним соком стає новим теплим напоєм, дуже ароматним і смачним.

  Для приготування коктейлю «Лавина» потрібно 45-55 мл. Бехеровки, 10-15 мл свіжого лимонного соку, 120-130 мл напівсолодкого червоного вина (можна взяти і напівсухе), 15-20 мл розтопленого меду, паличка кориці і одна щіпка меленої кориці.

  Етапи приготування:

 • У каструльку заливаємо вино, лікер і лимонний сік.
 • Підігріваємо дану суміш, при цьому постійно помішуючи. Але суміш не можна доводити до кипіння.
 • Робимо вогонь слабким і додаємо в каструльку мед і дрібку кориці.
 • Заважаємо все і тримаємо на вогні ще близько хвилини.
 • Подаємо коктейль в невеликих чашках або високих келихах, перед подачею прикрашаємо паличкою кориці.
  • «Різдвяний пунш»

  Цей коктейль особливо сподобається дамам, так як він не дуже міцний і має приємний аромат і солодкуватий смак.

  Для приготування коктейлю «Різдвяний пунш» потрібно 45-55 мл. Бехеровки, 90-100 мл молока, одне курячої яйце, 1 шматочок гіркого шоколаду, 10-15 гр. цукрової пудри.

  Етапи приготування:

 • У посуд поміщаємо лікер і молоко, розбиваємо туди куряче яйце, додаємо цукрову пудру.
 • Ретельно збиваємо всі компоненти міксером або віночком до отримання однорідної маси.
 • Перелити все в високий келих.
 • Прикрашаємо отриманий напій стружками гіркого шоколаду.
  • «Малюк Бехер»

  Цей коктейль є варіантом коктейлю «Бетон». Відрізняється він від «Бетону» тим, що містить менше гіркоти, так як Бехеровка при його приготуванні змішується зі спрайтом.

  Для приготування коктейлю «Малюк Бехер» потрібно 25-35 мл Бехеровки, 25-35 мл горілки, 130-140 мл спрайту, близько 150-160 гр. колотого льоду.

  Етапи приготування:

 • Наповнюємо високий келих льодом.
 • Заливаємо Бехерівку, горілку і спрайт.
 • Перемішуємо вміст келиха барною ложечкою. Напій готовий!
 • У Чехії є кілька різновидів Бехеровки, але для створення коктейлів використовують виключно оригінальний напій з 38% спирту, якщо, звичайно, у рецепті приготування коктейлю не зазначено інше.

  Відгуки про Бехерівку

  Валентина, 65 років. Я пенсіонерка, зрозуміло, є різні труднощі зі здоров’ям, у тому числі з тиском, травленням. Мені порекомендували брати Бехеровку. Стала пити по 30 мл в день перед чаєм. І самопочуття значно поліпшилося. Шлунок став працювати краще, печінка не болить, пройшли набряки і головні болі. Чудовий напій, це навіть не лікер, а бальзам. Спасибі його творцям.
  Іван, 33 роки. Бехерівка – дуже приємний напій з сильним запахом трав, гвоздики. Якщо напій остудити, то запах зникає, але я вважаю, що цей аромат можна і не приховувати, так як фортеця у напою не така вже велика. Тепла Бехеровка солодкувата, спочатку трохи обпікає, відчувається аромат і смак грейпфрута, гвоздики і горобини. П’ється лікер невеликими ковтками. Якщо Бехеровку остудити, то смак буде більш солодким, і цитрусова гіркоту проявляється по-іншому. Дуже подобається цей лікер, так як він зроблений на основі трав.

  Надмірне вживання алкоголю шкодить вашому здоров’ю!

  Моя довідка - Корисні поради