Алкотестер: як він працює, як користуватися, чи можна обдурити

Алкотестер – це прилад, який показує вміст етанолу в крові. Він обробляє виділяється людиною повітря і визначає результат в проміле. Це пристосування має невелику вартість і є відповідним замінником алкометра. Останній використовується працівниками ДАІ і медичних структурах.

Вміння користуватися алкотестером згодиться для визначення концентрації алкоголю у працівників малого підприємства, контролю власного стану перед управлінням транспортним засобом, та ін.

Алкотестер: як він працює, як користуватися, чи можна обдурити

Види алкотестерів

Всі пристрої поділяють на два види. Перші мають у своєму складі мундштук, а другі – ні. Принцип функціонування і застосування обумовлені видом алкотестера. Пристрої, оснащені мундштуком, більш точні, але мають велику вартість.

Типи алкотестерів

Алкотестери класифікують по-різному. В залежності від виду датчика їх ділять на напівпровідникові та електрохімічні.

 • У напівпровідникових пристроїв вимірником є сенсор, який можна зробити з оксиду олова. Слідом за включенням починається його нагрів до високих температур. Якщо видихуване повітря містить пари алкоголю, вони згоряють на поверхні вимірника, підвищуючи його провідність. Алкотестер аналізує показники та показує концентрацію алкоголю в крові.

Переваги приладів, оснащених напівпровідниковим датчиком – нескладна конструкція і недорога ціна.

Основним недоліком алкотестера є здатність реагувати на фактори навколишнього середовища. Тому, результат дослідження може змінитися під дією їжі, нікотину, з-за присутності в повітрі сірководню або аміаку.

Термін експлуатації таких алкотестерів невеликий – близько 300 вимірювань. Потім пристосування слід відкалібрувати самостійно або у центрі обслуговування, або замінити в ньому датчик.

 • Функцію сенсора в електрохімічному алкотестери виконує анод, покритий каталізатором. Внаслідок попадання на нього алкогольних парів виникає хімічна реакція з утворенням вільних радикалів, улавливающихся аналізатором. Це пристрій дуже точний: воно не чутливе до сторонніх домішок і оснащений насосом, що допомагає отримувати повітряні маси з глибини легень.

Прилади з електрохімічним датчиком стабільні, мають великий термін служби і здатні на 1000 вимірювань без установки. Однак, і ціна таких алкотестерів на порядок більше, ніж у напівпровідникових пристроїв.

Алкотестер: як він працює, як користуватися, чи можна обдурити

За способом тестування алкотестери поділяють на контактні і безконтактні. Виробляють додатково універсальні пристрої, які працюють у всякому режимі продувки.

 • Для виконання дослідження з використанням безконтактного пристосування алкотестер наближають до губ на відстань близько 2 см і сильно дмуть в окреме отвір. Прилад гігієнічний і призначений для використання не однією людиною відразу. Але є недолік – на достовірність показань здатні вплинути сильні запахи, вітер і ін
 • Контактний апарат оснащений мундштуком – маленька пластикова змінна насадка. Як користуватися алкотестером? Для здійснення аналізу мундштук слід сильно обхопити губами і зробити видих. Контактні алкотестери точніше безконтактних аналогів. На їх показання не впливають фактори навколишнього середовища. Більшість таких пристроїв реалізують в комплектації з декількома насадками для їх зберігання роблять відділення в корпусі.

Додатково алкотестери можна класифікувати за наявності екрана.

 • Апарати без дисплея – найменші і нескладні. Результат видається допомогою 3 світлодіодів. Зелений індикатор свідчить про відсутність етанолу в крові, жовтий говорить про невеликий концентрації етилового спирту, а червоний – про вираженою алкогольної інтоксикації.
 • Алкотестери з екраном, який показує вміст етилового спирту в крові, більш змістовні. Виробляють моделі, оснащені двома екранами – перший потрібен для виведення показників дослідження, а інший відображає час подібно цифровим годинником.

Зовні пристосування поділяють на звичайний прилад і алкотестер-брелок. Останній має менші розміри. В основному, це пристрій має мало функцій, є кільце для ключів. Стандартні алкотестери більш значні за розмірами схожі зі смартфоном.

Показники

Майже всі алкотестери видають результат у різних величинах виміру. Всі пристосування досліджують кількість парів етанолу в повітрі – цей показник визначають мг/л. Концентрацію етилового спирту в крові знаходять в залежності від значень мг/л. і позначають різними способами. Літери «ВАС %» означають відсоток, а ВАС ‰» – знайомі росіянам проміле.

Алкотестер: як він працює, як користуватися, чи можна обдурити

Такі характеристики приладів – інтервал вимірювання і похибку. Різні пристрої показують результати в діапазоні від 0 до 4 проміле, а на їх неточність впливає вид датчика і скільки прийнято алкоголю. Напівпровідникові алкотестери мають похибку вимірювання близько 10-20%, електрохімічні – 5-10%.

Елементами живлення алкотестерах служать батарейки типу ААА. Можна вибрати прилади, що працюють на акумуляторах, від мережі, прикурювача. Деякі підключаються до iPhone.

Крім основного призначення – виявлення етанолу в крові – пристосування оснащують додатковими функціями. Це можуть бути годинник, ліхтарик, таймер, будильник, термометр та інше.

Показники вибору

Зараз кожній людині доступний хороший алкотестер для особистого користування. Персональний прилад допомагає пройти обстеження в домашній обстановці. Щоб зробити правильну покупку, слід враховувати кілька параметрів.

Алкотестер: як він працює, як користуватися, чи можна обдурити

 • Якщо ви не страждаєте з постійного похмілля, можна купити алкотестер-брелок. Пристрій не займає багато місця, а його вартість – в районі декількох сотень рублів. На жаль, не всі прилади оснащені дисплеєм, так і інтервал вимірювань невеликий – близько двох проміле.
 • Серйозною, але відносно дешевою моделлю є алкотестер з напівпровідниковим датчиком. Для приміщень або закритого автомобіля підійде безконтактне пристосування.
 • Для передрейсового огляду водіїв оптимальні алкотестери з мундштуками. Насадки зменшують вплив факторів зовнішнього середовища, захищають пристрій від поломки внаслідок ненавмисного потрапляння їжі або слини всередину.
 • Який алкотестер краще для побутових цілей? Радимо розглянути варіант з мережевим адаптером – тоді не треба піклуватися про зміну батарейок. Якщо прилад необхідний в салоні автомашини, правильним стане придбання пристрою, що працює від прикурювача.
 • Власники гаджетів Apple зможуть оцінити пристосування для iPhone. Цим невеликим алкотестерам не потрібні батарейки – прилад підключають безпосередньо до смартфону.
 • Якщо ви часто керуєте транспортним засобом і вважаєте постійно використовувати алкотестер, оптимальним варіантом буде придбання надійного приладу, оснащеного електрохімічним датчиком. Подібні є в професійних алкометрах. Природно, вартість даної моделі на порядок вище, але зате це точний пристрій з вкрай малою похибкою, яка не потребує постійних калибровках.

Тим, для кого головним критерієм стає вартість алкотестера, радимо ознайомитися з інформацією про те, скільки коштує алкотестер.

Звичайний брелок без екрана коштує близько 300 рублів. Безконтактний напівпровідниковий прилад з дисплеєм коштує від 300 до 1000 рублів. Аналогічний алкотестер з мундштуком – від 1000 до 2000 рублів.

Клієнти, готові заплатити понад 2000 рублів, можуть придбати алкотестер, оснащений електрохімічним датчиком.

Алкотестер: як він працює, як користуватися, чи можна обдурити

Інструкція по застосуванню

Щоб отримати найбільш точні показники, слід знати, як грамотно працювати з алкотестером.

 • Необхідно пам’ятати, що використовувати прилад можна лише через півгодини після прийому алкогольних напоїв.
 • Не проводять тестування, після вживання їжі з гострим запахом або оцтом, куріння.
 • Краще використовувати алкотестер в приміщенні, оскільки вуличне повітря з надмірною вологістю може спотворити результат.
 • Контактний спосіб дослідження

  При застосуванні алкотестера з мундштуком у посудину для вимірювання проникає повітря, не містить сторонніх домішок. Це призводить до більш точних результатів. В цілях безпеки використовують прилади з одноразовими насадками.

  Тримаючи такий пристрій у руках, треба зробити тривалий сильний видих в мундштук. Коли повітря в приладі стане достатньо, почується сигнал.

  Безконтактний метод вимірювання

  При застосуванні алкотестера без мундштука, слід здійснити видих в окреме отвір на корпусі. Одночасно натиснути кнопку включення. Після видиху потрібно відпустити кнопку.

  Результати

  Показання видно на екрані в проміле. Якщо прилад оснащений кольоровим індикатором, то можливо дивитися на нього:

  • зелений відтінок – все нормально;
  • жовтий – можливі проблеми;
  • червоний – концентрація парів етилового спирту значно вище норми.

  Алкотестер: як він працює, як користуватися, чи можна обдурити

  Розшифрувати цифровий результат теж просто:

  • Менше 0,3 проміле – дозволений вміст спиртного.
  • Від 0,3 до 0,5 – мала концентрація.
  • Від 0,5 до 1,5 – невыраженное сп’яніння.

  Більший результат говорить про серйозну алкогольної інтоксикації. При показниках 3,0 і більше виникає критичний стан людини. Керувати транспортним засобом можна лише при наявності не менше 0,3 проміле.

  Як обдурити алкотестер

  Зустрічаються в народі методи ліквідації симптомів алкогольної інтоксикації ділять на 3 групи.

 • Способи, що уповільнюють процес всмоктування алкогольних напоїв в кров з шлунково-кишкового тракту (жирна їжа і масло рослинне).
 • Методи, що прискорюють обмін речовин і підсилюють виведення з організму продуктів метаболізму етанолу (фізичні вправи, лазня, рясний прийом рідини).
 • Маскуючі засоби (різні вироби, які характеризуються дезодорують властивостями).
 • Як правило, любителі спиртного бажають провести стаціонарні алкотестери, розташовані в клубах і на прохідних в різних структурах. До способів, описаних нижче, вдаються водії, яким треба проходити передрейсову перевірку. Нижче детальніше наведені найвідоміші народні способи.

  Алкотестер: як він працює, як користуватися, чи можна обдурити

  Олія рослинна і жирна їжа

  Рослинна олія насправді огортає слизову оболонку ШКТ, зупиняючи надходження алкоголю в кров, але продовжити цей час можна не більше, ніж на 30 хвилин. Цей спосіб підійде, якщо алкогольний напій був ужитий у малій кількості, і треба доїхати до будинку за півгодини.

  Схожі властивості притаманні і жирної їжі в пристойному кількості. Додатково, з-за того, що ферменти інтенсивно розщеплюють складні жири, трохи зменшується швидкість всмоктування етанолу. Але всупереч наявним відгуків, масло і жирна їжа не пов’язують етанол і не усувають його з організму у незміненому стані. Етиловий спирт все ж залишається у видихуваному повітрі близько 10 годин.

  Лазневі процедури та фізичні вправи

  Обидва способи гарні тільки в разі невираженою алкогольної інтоксикації і ґрунтуються на прискоренні метаболізму і швидкому виведенні з організму продуктів розпаду етанолу за рахунок інтенсивного потообразования.

  Лазню треба зробити розігрітій настільки, щоб перебувати всередині можна було кілька хвилин. Після всякого заходу необхідно змивати з шкіри виступив піт. Через деякий час після процедури алкотестер не покаже алкоголь? Щоб вигнати з організму етанол, що міститься в 1 л. слабкого спиртного, на баню доведеться витратити пару-трійку годин.

  З фізичних занять рекомендують плавати, віджиматися, бігати, підтягуватися на турніку – загалом, все, що призводить людини до рясного потовиділення.

  Рясний прийом рідини

  Більшість запитує, чи можна обвести прилад, вживши багато води і безалкогольних коктейлів. Прийом рідини, підкисленою соком лимона, насправді зменшує інтоксикацію організму. Але близько 90 % етанолу виводиться печінкою, тому спосіб не ефективний для істотного зниження вмісту алкоголю в крові і видихуваному повітрі.

  Алкотестер: як він працює, як користуватися, чи можна обдурити

  Маскувальні прийоми

  Такі методики спрямовані на ліквідацію алкогольного запаху і збільшення загального тонусу. Жування зерен кави, лаврового листа, листя петрушки, гвоздики ненадовго вбиває специфічний алкогольний запах, але не впливає на показання приладу. Не допоможуть ні жувальні гумки з м’ятою, ні дезодоранти для ротової порожнини.

  [/color-box]З останніми треба бути обережнішим, так як більшість з них містить етиловий спирт.[/color-box]

  Дієвим способом, що впливає на результати алкотестера, вважають випиту за хвилину до дослідження чашку міцного чаю або кави, але зробити таке перед працівником ДАІ складно.

  Перевагою перелічених заходів вважається те, що вони допомагають зосередитися, підбадьоритися, зовні здаватися тверезим і, тим самим, ослабити пильність поліцейського.

  Дихальні техніки

  Гіпервентиляція легенів прямо перед дослідженням може зменшити показники результату на 10-15 %.

  Затримка дихання, навпаки, збільшує свідчення алкотестера. Так, ще прилад може відреагувати на недолік повітряного об’єму.

  Трохи зменшити результати здатне переривчасте дихання, коли видихуване повітря змішується з вуличним. Проблема обох технік в тому, що зробити їх треба під наглядом поліцейського.

  Лікарські препарати

  Скажемо відразу, що чарівної таблетки, ликвидирующей наслідки алкогольного сп’яніння, поки що не існує.

  Широко відомі зараз засоби з групи «Антиполіцай», нібито дають можливість за пару годин прибрати етанол з організму, тільки мають у складі вітаміни і ароматизатори. Містяться речовини зменшують головний біль. Значення цих коштів у виведенні етилового спирту невелика.

  Таким же симптоматичним препаратом є «Алка-Зельтцер» та інші засоби, що мають аспірин.

  Алкотестер: як він працює, як користуватися, чи можна обдурити

  Попереднє вживання активованого вугілля (таблетка на 10 кг ваги тіла) здатне зробити алкогольну інтоксикацію менш вираженою. Однак це не сприяє суттєвому зменшенню концентрації етилового спирту в крові.

  Ефективною вважається крапельниці з глюкозою, вітамінами групи С і В. Але зробити дану процедуру за межами медичного закладу проблематично.

  Перш ніж вживати будь-який лікарський засіб, слід проконсультуватися у лікаря і уважно ознайомитися з інструкцією по застосуванню. Запам’ятайте, поліпшивши своє самопочуття з допомогою ліків, ви не позбавилися від етилового спирту зовсім.

  Враховуючи відгуки, використання даних препаратів не завжди має потрібний результат. Тому оптимальне рішення – відмовитися від спиртного перед роботою або перед управлінням транспортним засобом.

  Моя довідка - Корисні поради