Алкогольний зрив: причини, наслідки та перша допомога

Майже всі люди, які борються з алкогольною залежністю, або ті, хто вже переміг цю згубну звичку, рано чи пізно опиняються в стані зриву.

Це ситуація непереборного бажання вжити алкоголь. Людина в такому стані має тільки одне бажання – випити. Зрив дуже небезпечний під час лікування від алкогольної залежності, тому що він здатний звести нанівець всі зусилля, докладені раніше. У даній статті ви дізнаєтеся, які фактори сприяють цьому явищу, і як уникнути зриву при алкоголізмі.

Алкогольний зрив: причини, наслідки та перша допомога

Чи можливо уникнути алкогольних зривів?

Як уникнути алкогольного зриву? Відповідь – ніяк. На перших порах зовсім неможливо оминути такі стани. Ви повинні перечікувати їх, як би не було складно. Пам’ятайте, подібних ситуацій буде ставати все менше і менше. Настане час, коли такі стани взагалі припиняться. При правильній програмі одужання ви зможете досягти стабільної тверезості.

Ризик виникнення зриву існує завжди, скільки б часу не минуло з моменту початку утримання від алкоголю. У деяких випадках зривів схильні навіть люди після кодування. Найголовніше – потрібно пам’ятати, як вести себе в подібних ситуаціях.

Що робити, якщо ви відчуваєте, що ось-ось зірветеся?

Пам’ятайте, ви і тільки ви зможете надати собі першу допомогу в такому стані. Для того, щоб уникнути зриву, потрібно діяти за таким планом:

 • Ви повинні усвідомити, що перебуваєте у так званій стадії зриву. Потрібно також прийняти цей факт і зрозуміти, що це дуже слизька доріжка, здатна привести до запою. У 99% випадків саме заперечення і неприйняття ситуації приводять людину до зриву. Якщо ви зможете подолати цей етап, то, швидше за все, не зірветеся.
 • Далі вам потрібно перебудувати свою звичну життя. Зупиніться, спиніть себе, змініть що-небудь у житті. Якщо продовжувати жити в звичному для вас ритмі, можна зірватися.
 • На даний момент дуже важливо розпізнавати симптоми відвикання. Візьміть блокнот і запишіть все, що ви відчуваєте. Які дивні і безглузді думки не приходили вам в голову – запишіть їх всі. Виглядати це буде приблизно так: «Я відчуваю спазм в центральній частині грудної клітини», «Я відчуваю прискорене серцебиття», «У мене утруднене дихання». Чим більше ви напишете симптомів і чим вони будуть чіткіше, тим краще ви зможете їх усвідомити. Останнє, в свою чергу, веде до придушення сили цих симптомів. Написання на папері або озвучення своїх симптомів сприятиме формуванню усвідомленості при відмові від алкоголю.
 • Ви повинні організувати свій час. Подумайте, чим ви можете себе зайняти, коли відчуваєте сильну тягу до алкоголю. Багато люди зриваються тільки тому, що не мають плану дій у разі подібних ситуацій. Зазвичай у них тільки одне бажання – випити. Подумайте, що буде з вашим життям, якщо при будь-якому стресі або проблеми ви будете шукати допомогу та підтримку «в стакані»? Навіть коли вас злегка «штормить», відмовляйтеся від інших справ і займіться тим, що вас дійсно відверне. Нижче наведено план дій, який становив для себе колишній алкоголік, який зумів побороти цю згубну звичку. Отже, при сильному бажанні випити, він рекомендує:
  • Прогулятися по вулиці;
  • Сходити в магазин;
  • Приготувати щось поїсти;
  • Полежати 20 хвилин в тиші;
  • Зробити якісь фізичні вправи;
  • Поговорити з кимось по телефону.
 • Також можна спробувати зробити прибирання. Пам’ятайте, що прибирання навколишнього вас простору веде до наведення порядку всередині вас.
 • Заведіть щоденник або поговоріть з ким-небудь. Це дозволить вам виговоритися і на якийсь час відволіктися від думок про алкоголь.
 • Можливо, ви просто давно не відпочивали. Ваше моральне і фізичне здоров’я може бути підірвана через нестачу відпочинку. Пам’ятайте, стрес часто є приводом випити. В такому випадку вам необхідно поспати або хоча б полежати в тиші деякий час. Після цього щільно поїжте. Взагалі ви повинні бути ситі завжди. Голод – це зайвий стрес.
 • Також рекомендується читання гарної книги або перегляд цікавого фільму.
 • Алкогольний зрив: причини, наслідки та перша допомога

  Виконуючи ці прості дії, ви відволікаєтеся від бажання випити. У вас просто не буде часу на те, щоб думати про алкоголь. Якщо все-таки ці нав’язливі ідеї вас відвідують, пам’ятайте про те, що це всього лише думки, не дозвольте їм керувати власною волею. Почуття й емоції не повинні диктувати вам, що робити. Тільки ви є господарем своїх думок. Можна визнати факт їх наявності, але не більше.

  Шлях до подолання бажання випити лежить через усвідомленість. Вам потрібно залишитися наодинці з собою і подумати, чи дійсно ви хочете позбутися від алкозалежності. Краще, якщо ви будете це робити на свіжому повітрі під час прогулянки. Будь-яка фізична активність не дозволяє концентруватися на нав’язливих думках про алкоголь. Також в оточенні людей вас має «відпустити».

  Здорова зайнятість формує здорове мислення. Раніше що б не трапилося, ви вирішували будь-які проблеми з допомогою алкоголю. Однак людина в такому випадку не розуміє того, що, знімаючи напругу зараз, він створює собі великі проблеми в майбутньому.

  Формуючи так звану здорову занятість, ви направляєте життя у правильне русло, вільний від алкогольної залежності. Надалі, коли у вас з’явиться бажання випити, мозок буде асоціювати це з якоюсь іншою дією (читання книги, заняття спортом). В майбутньому ці корисні звички і зовсім замінять тягу до спиртного. Ви зрозумієте, що, випиваючи, ви одягали на себе наручники.

  Мозок буде ще довго намагатися направляти вас до второваним шляхом, т. е. до випивки. Це відбувається тому, що до цього ви тільки так знімали напругу. Не ведіться на цю хитрість.

  Зараз ви повинні свідомо формувати правильні звички. Спочатку це буде здаватися важким і протиприродним. Наприклад, для вас, можливо, буде дивним йти гуляти, робити прибирання або займатися якимось хобі.

  Однак з часом у вашій голові сформуються нові цілі, інтереси і мрії. Це означає, що бажання випити спочатку відійде на другий план, а потім і зникне зовсім. З часом у вас з’являться якісь інші захоплення і звички, які будуть вже постійними. Таким чином, наслідки алкоголізму залишать вас раз і назавжди.

  Алкогольний зрив: причини, наслідки та перша допомога

  Пам’ятайте, що та форма зайнятості, яку ви для себе оберете, не повинна перейти в залежність. Наприклад, не варто вибирати в якості альтернативи алкоголю, паління або переїдання.

  Дуже важливим є те, що без усвідомленого ставлення до ситуації ви не зможете закріпити результати відмови від алкоголю. Вас знову і знову буде вабити можливість випити. Однак формуючи усвідомлені правильні звички, ви зможете вирішувати всі проблеми, переживати стрес і непрості життєві ситуації без спиртного.

  Насправді, будь-яка звичка (згубна або здорова) однаково впливають на наш мозок. З цієї причини, якщо виробити у себе правильну звичку, яка не буде шкодити здоров’ю, ви зможете істотно підвищити якість свого життя.

  Читайте, спілкуйтеся з людьми, займайтеся спортом, гуляйте по парку, знайдіть хобі. Ваше життя залежить від того, чим ви годуєте» свій мозок. Не піддавайтеся на провокації почуттів, думок і різних раптових поривів.

  Якщо вам навіть після тривалого утримання вам загрожує алкогольний зрив, почніть знову записувати всі свої справи в блокнот, складати плани. Це потрібно для того, щоб ви чітко усвідомлювали, чим можна зайнятися, коли виникне сильне бажання випити. Відкривайте цей блокнот і прямо промовляйте: «Я займуся спортом», «Я відпочину», «Я вважаю». Це ваш арсенал «справ тверезості».

  Алкогольний зрив: причини, наслідки та перша допомога

  Навіть формуючи корисні звички, людина може забуватися. Забудькуватість – одна з основних причин зриву. Часто людина думає: «Залежність – це не про мене». Ви ніби відчуваєте свою невразливість і думаєте, що назавжди вільні від алкоголю.

  Забудькуватість в даному випадку – це повернення звичок, які були під час залежності. До них належать агресивність і ворожість до інших людей. Людина вважає себе особливим, кращим, ніж інші. Йому весь час здається, що його ображають.

  Насправді в цей момент говорить ваше вражене его, а не ви. Всі ці конфлікти з навколишнім світом ведуть до виникнення стресів, які знову підштовхнуть вас до випивки. Почуття тривоги, занепокоєння, біль від сварок з близькими – все це і призводить до зриву.

  Що робити, щоб цього не сталося? Необхідно вчасно зупинитися і усвідомити, що ви звичайна людина. Проаналізуйте свої помилки, зрозумійте, що ви не праві і когось образили.

  Повертайтеся до смирення, незалежності внутрішнього щастя від зовнішніх обставин. Не женіться за невиправданою видимістю благополуччя, не порівнюйте себе з іншими людьми. Якщо ви будете вважати, що щастя має якісь зовнішні прояви, то вас буде ранити будь-яка, навіть сама незначна проблема. Не змушуйте життя доводити свою значущість за допомогою інших людей.

  Алкогольний зрив: причини, наслідки та перша допомога

  Багато проблеми йдуть з дитинства. Будучи дітьми, всі любили, коли їх хвалили. Навіть у дорослому стані деякі люди шукають цього, чекають, коли хтось скаже: «Молодець!», «Ти хороший». Багато працюють на знос тільки заради похвали інших людей. Пам’ятайте, немає потреби комусь щось доводити. Найголовніше те, як ви самі відчуваєте себе. Думка інших людей не повинно впливати на вас і формувати ваші бажання. Відштовхуйтеся тільки від власних цілей, планів і поглядів.

  Чому все це так важливо? Бажання виділитися, створити відчуття благополуччя, отримати похвалу неодмінно веде до стресів. Останні, в свою чергу, провокують бажання випити.

  Щоб уникнути алкогольний зрив, потрібно слідувати духовному зростанню і розвитку щодня. Ставтеся до інших людей так, як хочете, щоб ставилися до вас. Не принижуйте їх, не зневажайте нікого навіть в думках. Найголовніше – не зневажайте себе.

  Часом людина занадто багато часу приділяє зовнішньому, забуваючи про внутрішній світ. Цього робити не можна. Пам’ятайте про усвідомленості і не випробовуйте на міцність свою нервову систему.

  Тверезість полягає в умінні організувати своє життя так, щоб у ній не було місця зайвому стресу. Для цього потрібно перебудувати своє життя. Почніть правильно харчуватися, вчасно відпочивайте, вчіться безконфліктного поведінки з іншими людьми. Распознавайте перші сигнали стану, коли ви ось-ось зірветеся і вип’єте.

  Відвикання від алкоголю супроводжується певними симптомами. Це незрозуміле почуття тривоги і занепокоєння, негативні емоції і почуття по відношенню до оточуючого світу і т. д. Людина відчуває душевний і фізичний біль від непереборної тяги до спиртного.

  Алкогольний зрив: причини, наслідки та перша допомога

  Важливо знати, що неможливо позбутися цього болю, бо її джерело перебуває в минулому, це алкоголь. Біль у даному випадку – наслідок, її потрібно пережити, перечекати.

  Перераховані вище симптоми відвикання викликають стрес, який є найсильнішим каталізатором виникнення стану зриву. Саме тому так важливо розпізнавати стресові ситуації і відразу ж виходити з них. Мінімізуйте стрес у своєму житті. Біль і негативні емоції будуть супроводжувати вас до тих пір, поки ви не усвідомлюєте і не прийміть наявність зриву або не вживаєте алкоголь. Останнє, зрозуміло, не повинно статися.

  Як подолати стрес? По-перше, вам необхідно зупинитися і змінити звичні дії, привести в порядок думки. Відверніться від усіх справ, не думайте про проблеми.

  Це може здатися складним, але тільки воно здатне допомогти вам вийти зі стресової ситуації. Не займайтеся тим, що останнім часом. Відпочиньте від сторонніх думок. У даній ситуації всі вони будуть приводити вас до негативу. Переносите будь-які міркування на інший час.

  Згадайте про план дій, який раніше записували на випадок виникнення зриву. Після того, як цей період закінчиться, потрібно усвідомити, які саме фактори послужили так званої іскрою, яка викликала зрив. На майбутнє їх потрібно постаратися мінімізувати. Можливо, в цей день ви погано їли, сварилися з близькими і т. д.

  Уявіть ситуацію. Ви йдете по вулиці і несподівано починається ураган. Що ви зробите? Напевно, постарайтеся уникнути зіткнення зі стихією, знайдете укриття. Так от, ураган – це як раз зрив.

  Зазвичай залежні люди продовжують заперечувати наявність цієї стихії і йдуть в її епіцентр. Однак людина, що потрапляє в саму гущу урагану, сильно постраждає. Краще йому змінити маршрут і сховатися від стихії. Те ж саме і зі зривом. Після будь-якого урагану вийде сонце, так і через зрив час закінчиться. Головне, змінити свій маршрут, уникнувши найсильніших симптомів алкогольного зриву.

  Алкогольний зрив: причини, наслідки та перша допомога

  Пам’ятайте, ніколи не пізно зупинитися. Навіть якщо ви відчуваєте, що ось-ось зірветеся, просто зробіть паузу, видихніть, перестаньте гнатися за тим, що вам насправді не потрібно. Скажіть собі: «Стоп! Я вступив у стадію зриву, пора змінити свою поведінку».

  Необхідно зрозуміти свої помилки і виправити їх. Усвідомте, що відвикання – це тимчасовий процес. Він пройде, якщо ви самі цього захочете. Цей період потрібно не тільки перечекати, але й прийняти і зрозуміти його причини. Зрозуміло, це вживання алкоголю в минулому, але що послужило виникненню цього бажання зараз? Подумайте і зробіть роботу над своїми помилками.

  Все перераховане вище є відповіддю на питання «Що робити, коли дуже хочеться випити?». Якщо ви скористаєтесь усіма порадами даної статті, у вас більше ніколи не виникне такого питання.

  Ваше життя зміниться в кращу сторону, з’являться нові здорові звички. Навіть всі знайомі, які продовжують випивати, будуть дивуватися з того, як ви здатні не вживати алкоголь і жити, разом з тим, цікаво і насичено. А секрет цей дуже простий. Потрібно всього лише усвідомлено ставитися до свого життя і формувати корисні звички.

  Коментар фахівця

  Бабин Костянтин Олександрович – лікар психіатр-нарколог вищої категорії, кандидат медичних наук

  «Зрозуміло, психологічний аспект дуже важливий при лікуванні алкоголізму. Однак потрібно враховувати, що дане захворювання – це не лише психологічна проблема. В даному випадку важливим є питання про біохімічної складової. У людини, яка тривалий час досягав ейфорії шляхом вживання психоактивної речовини, з’являється стійка блокада вироблення власних гормонів щастя – ендорфінів. З цієї причини не менш важливий аспект подолання зриву – грамотно призначене лікування під наглядом фахівця».

  Моя довідка - Корисні поради