Алкогольний психоз: симптоми, причини, види і лікування

Регулярне зловживання алкоголем згубно впливає на організм, особливо на психіку людини. Поступово під впливом алкоголю психіки здорової людини починаються різні відхилення.

Психічні зміни з’являються у людини не відразу, а формуються поступово. Від разу до разу при споживанні великої кількості алкоголю організм людини пригнічується, а продукти розпаду алкоголю чинять незворотні дії на мозок і психіку.

У пацієнтів починають з’являтися різні відхилення, іноді дуже несхожі за симптомами і течією. Але в цілому всі вони дістали назву алкогольного психозу.

Алкогольний психоз: симптоми, причини, види і лікування

Що таке алкогольний психоз?

Алкогольним психозом називаються різні розлади психіки, що з’являються в результаті постійного вживання алкоголю.

Алкогольний психоз не має нічого спільного зі станом сп’яніння людини. Він виникає не одразу після прийняття спиртних напоїв, але виявляється набагато пізніше, коли безпосередній вплив продуктів розпаду випитого алкоголю вже не чинить дії на людину.

Продукти розпаду етанолу негативно діють на всі органи і системи організму людини, але найбільший негативний вплив вони надають на головний мозок і нервові клітини. Під час алкогольного психозу людина переживає відчуття, бачення, які в сукупності зі стресом організму, зі зниженням швидкості обміну речовин можуть бути надзвичайно небезпечними.

Час виникнення алкогольного психозу у кожного пацієнта дуже індивідуально. Іноді значні відхилення в психіці пацієнтів спостерігаються вже після 2-3 років регулярного споживання алкоголю в значних обсягах, іноді явні порушення психічного здоров’я можуть проявитися і через 8-10 років.

Такий тривалий термін, як правило, буває пов’язаний з тим, що людина п’є якісний алкоголь. А ось прийом сурогатів алкоголю – рідин, не призначених для застосування всередину, але часто використовуються для заміни алкоголю – значно скорочує терміни розвитку психічних відхилень.

Алкогольний психоз розвивається набагато швидше, якщо у людини є захворювання головного мозку, якщо його нервова система є слабкою.

За Міжнародною класифікацією хвороб алкогольний психоз має коди – F00–F99 / F10–F19 / F10.

Тривалість алкогольного психозу

Методи лікування алкогольного психозу підбираються лікарем-наркологом в залежності від стадії захворювання, індивідуальної ситуації пацієнта.

Алкогольний психоз – це дуже небезпечне захворювання, із-за якої людина може становити реальну небезпеку для оточуючих.

Як правило, на середніх і пізніх стадіях алкогольного психозу пацієнта неодмінно госпіталізують. Алкогольна інтоксикація може виявитися настільки сильною, що організм людини не впорається з нею.

При запої і прогресуючої інтоксикації у пацієнта можливий розвиток серцевої недостатності, часто трапляються інфаркти, інсульти. Тому при появі симптомів алкогольного психозу пацієнту необхідно терміново звернутися за лікарською допомогою.

Види алкогольного психозу

Як ми вже відзначили, алкогольний психоз – це загальна назва психічних змін, що відбуваються в результаті алкогольної інтоксикації.

Алкогольний психоз: симптоми, причини, види і лікування

Але в медицині виділяють ряд видів прояви алкогольного психозу:

 • алкогольний делірій (біла гарячка);
 • виникнення галюцинацій;
 • псевдопараліч, що з’являється під дією алкоголю;
 • алкогольний маревний психоз;
 • психоз Корсакова;
 • алкогольна енцефалопатія;
 • алкогольна шизофренія;
 • дипсоманія і патологічне сп’яніння;
 • алкогольна епілепсія.

Делірій або «біла гарячка»

Одним з найбільш поширених захворювань, що виникають при надмірному вживанні алкоголю, є делірій або «біла гарячка».

Дане відхилення виникає через кілька днів після прийому спиртного. Пацієнт, який перебуває в білій гарячці, не пам’ятає минулого, особливо найближчого. Він губиться в просторі і в часі, відчуває тривожність і агресивність, переживає галюцинації, бурхливо і гостро реагує на них.

Алкогольний психоз: симптоми, причини, види і лікування

Пацієнт, що страждає білою гарячкою, не просто погано спить, але часто повністю втрачає сон. Хвилини неміцного сну змінюються у нього новими пробудженнями. Свого піку симптоми досягають в темний час доби, до вечора і вночі. Характерною особливістю делірію є бачення і галюцинації, які залежать від особливостей складу й характеру людини.

Ті пацієнти, які в житті відносно спокійні, можуть бачити в галюцинаціях невеликих комах і тварин. А люди надзвичайно агресивні, як правило, спостерігають у снах померлих рідних, великих хижаків, неприємних тварин.

Найгострішим є перший напад делірію, у міру почастішання нападів вони стають менш вираженими, але це несе ще більшу загрозу для людини.

Алкогольний псевдопараліч

Постійне вживання алкогольного сурогату, неякісних спиртних напоїв, медичних настоянок, самогону домашнього приготування, не проходить належної очистки, як правило, призводить до псевдопараличу.

Алкогольний псевдопараліч отримав свою назву через схожість симптоматичних проявів з прогресивним паралічем.

При псевдопаралічі людина з працею керує своїм тілом, з’являються регулярні судоми нижніх кінцівок, параліч ніг. Різко знижуються основні пізнавальні процеси: мислення, увагу, пам’ять.

Алкогольний психоз: симптоми, причини, види і лікування

Дуже страждає інтелект людей, яким поставлений такий діагноз. Знижується загальний рівень доступних хворому понять, він втрачає здатності до абстрактного мислення.

Крім того, прогресує гіпомнезія: людина не тільки не запам’ятовує нових фактів, але і забуває минуле. Крім перерахованих вище симптомів для алкогольного псевдопаралича характерні наступні прояви:

 • зіниці людини перестають реагувати на збільшення і зменшення світла;
 • пацієнти відчувають постійні болі в ногах різної інтенсивності;
 • спостерігається тремтіння в руках;
 • знижується реакція, хворий знаходиться в сильно загальмованому стані;
 • порушується функціональна робота сухожиль;
 • з’являється авітаміноз, що розвивається на тлі інтоксикації і порушень харчування;
 • констатуються численні ураження нервів.

У тому випадку, якщо хворому надається медична допомога, симптоми захворювання швидко відступають, прогноз є позитивним, протягом 3-4 днів стан пацієнта нормалізується.

Алкогольна епілепсія

Алкогольна епілепсія є результатом і ускладненням важкого алкоголізму. Судоми, непередбачувані конвульсивні спалахи виникають в той час, коли хворий перестає споживати спиртне. Це пов’язано з загальною інтоксикацією організму.

Епілептичний припадок починається з втрати свідомості, у людини блідне обличчя, яке поступово набуває синюшний відтінок, відбувається спазм м’язів всього тіла з запрокидыванием голови назад, з болями і судомами.

Такі напади, тривають зазвичай 2-3 хвилини, надзвичайно небезпечні, оскільки хворий втрачає контроль над своїм станом, може задихнутися. Перший з епілептичних нападів, викликаних алкоголізмом, є найбільш сильним. Однак далі, якщо не проводити лікування, не боротися з недугою, хвороба переходить в хронічну стадію.

Алкогольна енцефалопатія

Алкогольна енцефалопатія є результатом тривалого вживання великої кількості спиртних напоїв. При даній патології спостерігаються незворотні зміни в головному мозку: продукти розпаду алкоголю діють на клітини мозку, руйнують їх.

Алкогольний психоз: симптоми, причини, види і лікування

При регулярному споживанні алкоголю, тим більше алкогольних сурогатів, відбувається сильна інтоксикація організму, порушується обмін речовин.

Пацієнти відчувають гострий дефіцит вітамінів групи В, особливо вітаміну В1, низький вміст якого призводить до порушення роботи мозку. Дефіцит вітамінів В1, В6, PP призводить до збоїв у роботі органів травної системи. Дуже страждають судини пацієнта.

Алкогольні енцефалопатії поділяються на гострі і хронічні. Бувають випадки блискавичного перебігу енцефалопатії.

Серед гострих енцефалопатій виділяють синдром Гайе-Верніке, що супроводжується делірієм середньої тяжкості, зоровими галюцинаціями, підвищенням температури, набряками, порушеннями роботи різних органів. Важкий перебіг хвороби може призводити до впадати хворого в кому.

Без термінового лікування, оперативної госпіталізації і застосування ряду препаратів можливий летальний результат, ймовірність якого збільшується при приєднанні інших захворювань: порушення роботи серця, пневмонії тощо

Як правило, протягом алкогольної енцефалопатії супроводжується безліччю неврологічних розладів. Перерахуємо деякі з них:

 • збої в роботі серця;
 • порушення серцевого ритму;
 • порушення дихання;
 • лихоманка;
 • численні судоми;
 • слабкість м’язів та їх параліч;
 • втрата ваги;
 • ністагм (порушення роботи рухи очей).

Алкогольні енцефалопатії починаються з сильного схуднення людини, розлади сну, втрата апетиту, підвищеної тривожності. Змінюється зовнішній вигляд шкіри: на ній з’являються судинні зірочки, пігментні плями. Відзначаються численні неврологічні порушення.

Надгостра форма алкогольної енцефалопатії характеризується дуже швидким розвитком. Спочатку починається важкий психоз, прогресують неврологічні й соматичні порушення, хворий втрачає свідомість. Температура тіла підвищується до 40-41 градуса. Без оперативного лікування захворювання все закінчується смертю пацієнта.

Лікування алкогольної енцефалопатії повинно починатися відразу після виявлення захворювання. Чим раніше хворий опиниться під контролем лікарів, тим більше буде шансів на його порятунок і зцілення.

Якщо хвороба виявлена у запущеній стадії, врятувати хворого буває важко, а відновлення всіх функцій організму практично неможливо.

Психоз Корсакова

Психоз Корсакова відзначається у людей, які протягом тривалого часу споживали сурогати алкоголю, алкоголь дуже низької якості. Психоз Корсакова пов’язаний з порушеннями пам’яті або повною її втратою, він названий по імені вітчизняного психіатра С. С. Корсакова, який вперше описав це захворювання в 1887 році.

Алкогольний психоз: симптоми, причини, види і лікування

Причиною цього виду психозу є хронічний алкоголізм. У пацієнта, що страждає психозом Корсакова, порушується координація рухів, а також зорове і слухове сприйняття.

Людина починає погано орієнтуватися в просторі, звужується коло його інтересів, розвивається поліневрит нижніх кінцівок, спостерігаються розлади пам’яті аж до повної втрати здатності нормально сприймати і запам’ятовувати інформацію.

В ході перебігу захворювання відбувається ураження головного мозку, у ряді випадків у пацієнтів розвивається недоумство.

Маревні стани

Алкогольне марення є однією з різновидів алкогольного психозу. Як правило, маревні стани на тлі тривалого й активного прийому алкогольних напоїв проявляються у вигляді агресії по відношенню до рідних і близьким.

Алкогольний психоз: симптоми, причини, види і лікування

Алкогольне марення виникає після тривалих запоїв, в той час, коли людина утримується від спиртного. Захворювання розвивається дуже повільно, часто погіршення його симптомів складно помітно. Патологічні психічні стани частіше виникають у чоловіків. Вони супроводжуються нападами ревнощів, нав’язливими думками, іноді людина відчуває необґрунтований сильний страх, тривогу, його мучать нав’язливі думки.

Хворі в стані алкогольного марення здатні до неконтрольованих дій, нерідко вони здійснюють необачні вчинки, які можуть бути небезпечні для їх життя та життя оточуючих. У стані алкогольного марення пацієнти виявляють агресію, найчастіше, вона буває спрямована на членів сім’ї людини, що страждає алкоголізмом.

Приблизна тривалість маячних станів становить 5-7 днів, іноді психози затягуються і тривають до місяця.

Відмінною рисою цього захворювання є наявність саме марення, не пов’язаного з з’являються зоровими галюцинаціями. Часто алкогольний марення розвивається саме в тих страждають алкоголізмом людей, які мають параноїдальний характер.

Діагностика захворювання починається з спостереження за хворим, опитування і його родичів. При необхідності проводять пробу з етиловим спиртом: на тлі алкогольного сп’яніння виникає загострення маячного стану, воно стає явним.

Люди, які страждають від алкогольного марення, раз за разом переживають страхи, які супроводжують їх протягом перебігу хвороби тільки посилюються в міру її прогресування.

Для лікування пацієнта необхідна його госпіталізація, іноді примусова, надання невідкладної допомоги. Правильний та ефективний курс лікування може бути визначений тільки лікарем-наркологом.

Профілактика і лікування алкогольних психозів

Всі види алкогольних психозів щодо їх медичної класифікації пов’язані з виникненням станів, небезпечних для життя людини. Яскравими проявами психозів є агресія, спрямована на оточуючих, суїцидальні прояви.

Алкогольний психоз: симптоми, причини, види і лікування

При перших же ознаках та симптомах алкогольного психозу необхідно терміново викликати швидку допомогу. Перерахуємо основні зовнішні прояви психозів і супроводжуючі їх стани, що виникають у людей, регулярно і у великих кількостях споживають алкоголь:

 • часта зміна настрою;
 • апатія, сменяющаяся агресією;
 • втрата сну та апетиту;
 • нав’язливі думки;
 • агресивні прояви по відношенню до рідних і близьких;
 • поява сп’яніння, що виникає навіть при вживанні невеликих доз алкоголю;
 • дивна і непередбачувана поведінка;
 • різкі випади по відношенню до близьких, невиправдані напади ревнощів.

Методику лікування хворого визначає лікар, призначаючи певні процедури і медикаменти в залежності від стадії захворювання та наявності інших проблем зі здоров’ям пацієнта. Лікування повинне проводитися в стаціонарі. Хворого потрібно захистити від спиртних напоїв, ізолювати зі звичного середовища. Як правило, всі процедури спрямовані на усунення інтоксикації організму, виведення токсинів.

Дуже велике значення має бажання самого пацієнта одужати і почати жити новим життям, зрозумівши і усвідомивши причину свого стану.

Алкоголізм – це одне з найстрашніших захворювань, що призводить до деградації людини, його випадання з нормального життя. Велике значення на кількість хворих алкоголізмом надає загальна негативна ситуація з матеріальною забезпеченістю населення. Однак моральне виховання людини, гідну освіту, проведення профілактичних заходів сприяють вихованню здорової нації.

Моя довідка - Корисні поради