Алкогольне отруєння: ознаки, симптоми, лікування

Алкогольне отруєння – це стан, при якому відбувається ураження внутрішніх органів спиртовими продуктами. При цьому виді інтоксикації відбуваються зміни у функціонуванні центральної нервової системи, а також трапляється стан зміненої свідомості, що триває деякий час. Змінюється також поведінка, світосприйняття.

Алкогольне отруєння: ознаки, симптоми, лікування

В даній статті піде мова про те, що робити при алкогольному отруєнні. Також ви дізнаєтеся, як допомогти людині, який отруївся спиртним.

Стадії алкогольної інтоксикації

Інтенсивність отруєння залежить від кількості випитого алкоголю, а також від якості напоїв. Фахівці виділяють три ступені алкогольної інтоксикації:

 • Легка стадія — порушення психічних функцій; концентрація алкоголю в крові становить 0,5 — 1,5 проміле.
 • Середня стадія – деградація роботи центральної нервової системи; концентрація алкоголю в крові становить 1,5 — 2,5 проміле.
 • Важка стадія – ураження систем, необхідних для нормальної життєдіяльності, а також збій у роботі внутрішніх органів. Концентрація алкоголю в крові становить 2,5 – 4 проміле.
 • Симптоми алкогольного отруєння залежать від ступеня інтоксикації. Розглянемо їх докладніше.

  Легка стадія

  • стан ейфорії;
  • грайливий настрій;
  • зайва самовпевненість;
  • прагнення здійснити вчинки, на які людина не вирішувалося у тверезому стані;
  • почастішання серцебиття;
  • порушення координації рухів;
  • рясне слиновиділення;
  • підвищена пітливість;
  • почервоніння шкіри обличчя і шиї.

  Середня стадія

  • збій в роботі центральної нервової системи;
  • труднощі з концентрацією уваги;
  • порушення мови, яка стає невиразною;
  • серйозні порушення координації, коли людина не здатна виконати елементарні руху;
  • неможливість адекватно сприймати світ і людей, в результаті чого виникає агресивність;
  • шкіра на обличчі і шиї стає більш червоною;
  • нудота, блювання.

  Важка стадія

  • припинення активної мозкової діяльності;
  • повне порушення свідомості;
  • відсутність реакції при зверненні до людини;
  • неможливість пересуватися;
  • пасивний стан;
  • звуження зіниць;
  • відсутність реакції організму на біль та інші подразники;
  • можливі проблеми з диханням і серцевою діяльністю.

  Дуже часто остання форма алкогольного отруєння тягне за собою серйозні проблеми зі здоров’ям. Вона здатна привести людину в стан коми або навіть спровокувати смерть.

  На ступінь алкогольної інтоксикації впливають такі фактори, як стать і вік людини, спосіб життя, а також загальний стан здоров’я. Впливає і наявність супутніх захворювань, швидкість обміну речовин. До того ж не варто забувати, що у кожної людини є свої особливості сприйняття алкоголю організмом.

  Алкогольне отруєння: ознаки, симптоми, лікування

  Перша допомога і лікування алкогольного отруєння

  В такому разі, безумовно, не варто займатися лікуванням у домашніх умовах, а необхідно відразу викликати швидку допомогу. При подібних симптомах алкогольного отруєння всі ваші спроби вилікувати людину самостійно можуть закінчитися плачевно. Часто в таких випадках усе закінчується смертю. Якщо людина у свідомості, рухається, у нього не порушена координація, але він рухається досить повільно, — це класичний варіант алкогольного сп’яніння. У такому випадку можна провести дезінтоксикацію і зняти больовий симптом, якщо він є, в домашніх умовах.

  При легкій формі отруєння хворий у змозі сама впоратися з інтоксикацією. Для цього потрібно припинити пити спиртні напої, вибравши безалкогольні. Однак далеко не завжди людина здатна адекватно оцінити ситуацію і прийняти рішення щодо припинення вживання алкоголю. Іноді люди просто не розуміють, що процес отруєння вже запущений. У таких випадках алкогольна інтоксикація переходить в середню і важку форми, що мають більш явні ознаки і, відповідно, серйозні наслідки.

  Алкогольне отруєння: ознаки, симптоми, лікування

  Перше, що необхідно зробити при інтоксикації будь-якою речовиною, — якомога швидше вивести токсичні агенти з організму. У нашому випадку ним є алкоголь. В даному випадку виникає питання про те, яким шляхом його виводити.

  Якщо людина пив недавно і алкоголь ще знаходиться у нього шлунку, то, відповідно, має сенс промивання шлунка ресторанним методом. Так називається спосіб, при якому потрібно випити 2-3 літри теплої води, засунути 2 пальця в рот і викликати блювотний рефлекс. Таким способом алкоголь вийде з шлунка, якщо він там є.

  Якщо чоловік вживав спиртне останній раз кілька годин тому, то алкоголь вже потрапив в кишечник. Виходить, що промивати шлунок не має сенсу. Однак і кишечника алкоголь можна вивести методом формованою дефекації.

  Кажучи простими словами, необхідно викликати пронос. Для цього можна прийняти велику дозу сольового проносного препарату, наприклад, сульфат магнію. При використанні декількох грамів у людини викликається потужний, сильний пронос, і той алкоголь, який міститься в кишечнику, благополучно покидає організм.

  Алкогольне отруєння: ознаки, симптоми, лікування

  Треба враховувати, що й очищення шлунка, і форсована дефекація призводять до того, що людина втрачає значну кількість рідини. З цієї причини необхідно компенсувати.

  Однак навіть якщо ви не скористаєтеся цим двом методам, в будь-якому випадку концентрацію тактичного агента алкоголю в організмі потрібно по можливості розбавити. Для цього буде достатньо вживання великої кількості води. Її обсяг залежить від маси тіла людини, а також від його стану. Рекомендується випивати кілька літрів рідини.

  Лікарі рекомендують використати і звичайну очищену воду, і мінеральну воду, і вітамінізоване питво. Зрозуміло, кава і чай тут не підходять. Алкоголь, само собою, теж не допускається. Це, начебто, очевидно, але деякі люди лікують, наприклад, горілку пивом.

  Можна використовувати препарати, які зв’язують токсичні агенти в організмі. Для цього підійдуть багато ліків, починаючи від самого банального активованого вугілля і закінчуючи будь-яким іншим препаратом, який є в аптеці.

  Дуже важливо, що при прийнятті різних медикаментів людина має перебувати у свідомості. В іншому випадку проводити процедуру не можна.

  Проте тут треба враховувати також те, що, якщо ви проводите таку терапію, наприклад, дали хворому активоване вугілля, то протягом наступних двох годин даний препарат поглине всі медикаменти, які людина прийме після.

  Тому, якщо ви все-таки дали хворому активоване вугілля або будь-який інший абсорбент, то, відповідно, вони не повинні перетинатися з іншими препаратами. Таким чином, прийом даних препаратів, які взаємовиключають дію один одного, повинен здійснюватися з інтервалом у 2 години.

  Алкогольне отруєння: ознаки, симптоми, лікування

  Пам’ятайте, що впоратися з алкогольним отруєнням після запою в домашніх умовах практично неможливо. У такій ситуації потрібно негайно звертатися до медичної установи.

  Необхідно окремо назвати медикаменти, які здатні допомогти при алкогольній інтоксикації. Специфічних антидотів у алкоголю немає. З цієї причини медикаментозна терапія (особливо в домашніх умовах) зводиться до вітамінотерапії.

  Допоможуть такі вітаміни, як:

  • B1,
  • B6,
  • B12,
  • нікотинова кислота,
  • аскорбінова кислота,
  • вітамін Д.

  Вони можуть бути використані у великих дозах. Краще всього, щоб вітаміни вводилися внутрішньовенно. Однак при внутрішньовенному краплинному введенні, при трансфузії не йдеться про домашньому лікуванні. Такі процедури повинен проводити тільки лікар. В домашніх умовах препарати потрібно приймати перорально, враховуючи те, що їх з адсорбентами, активованим вугіллям разом приймати не можна.

  Є протипоказання. Необхідна консультація спеціаліста.

  Подальше лікування залежить від симптоматики, тому що крім споживання алкоголю людина може мати масу хронічних захворювань. Відповідно, на фоні алкогольної інтоксикації вони посиляться. Алкоголь спочатку відчутно знижує артеріальний тиск, потім воно значно підвищується. Таким чином, необхідно контролювати артеріальний тиск, при необхідності його скоригувати.

  Режим харчування

  Після всіх лікувальних заходів щодо усунення алкогольної інтоксикації вимагається дотримання дієти. Хворому можна їсти відварені, тушковані та приготовлені на пару страви. Позбутися від токсинів допоможуть свіжі овочі і фрукти.

  Не рекомендується споживання гострих, смажених і солодких продуктів. Виключений будь-який алкоголь, не дозволяється ні шампанське, ні вино, також заборонені навіть менше алкогольні напої.

  Алкогольне отруєння: ознаки, симптоми, лікування

  У будь-якому випадку, лікарі не рекомендують займатися самолікуванням, якщо ви не володієте необхідними знаннями з прийому перерахованих вище препаратів, а також не знаєте напевно, як позбавитися від алкогольної інтоксикації.

  У такому разі спроби допомогти хворому можуть призвести до небажаних наслідків. Краще всього, щоб оздоровчі заходи проводив фахівець.

  Найефективніший метод боротьби з інтоксикацією будь-якого психоактивного речовини – не вживати подібні препарати.

  Моя довідка - Корисні поради