Алкогольна полінейропатія: симптоми, діагностика і лікування

Алкоголізм поступово, болісно руйнує людину. Етанол – дуже токсична речовина, і його продукти розпаду завдають непоправної шкоди всім системам організму. Алкоголізм призводить до ослаблення імунітету, погіршення психічного здоров’я, повної особистісної деградації.

Алкогольна полінейропатія – одне з десятків захворювань, що виникають на грунті зловживання алкоголем.

Алкогольна полінейропатія: симптоми, діагностика і лікування

Алкогольна полінейропатія – небезпечна хвороба, проявляющяяся у інтоксикації нервової системи. Але не тільки алкоголізм може стати причиною полінейропатії – провокувати цю хворобу може цукровий діабет або інфекційне зараження.

У перших двох випадках захворювання розвивається поетапно, з поступовим погіршенням симптомів. Приблизно в 10% випадків полінейропатія розвивається вкрай різко і всього за кілька днів може завдати серйозної шкоди організму. Але не варто заздалегідь турбуватися – медичне втручання, здійснене вчасно, на ранніх стадіях хвороби, дозволить повністю з нею впоратися. В іншому випадку вона може придбати хронічну форму.

Алкогольна полінейропатія по МКБ-10 має код G62.1

Симптоми алкогольної нейропатії

Симптоми проявляються повільно, тому виявити нейропатію не просто. Основною ознакою перебігу хвороби є ураження нервової системи хворого.

Спочатку людина відчуває легке оніміння в пальцях на руках і ногах. Після цього неприємні відчуття поширюються далі на кінцівки. Кровообіг погіршується, згодом чого хворий може відчувати холод у ногах.

Поступово атрофується м’язи, їх візуальне зменшення можна спостерігати на власні очі. Частішають сильні судоми, особливо в нічний час. Шкіра на нижніх кінцівках синіє, набуває «мертвий» колір.

Подальший розвиток хвороби призводить до повного паралічу всіх кінцівок. Як підсумок – людина не може пересуватися, стає фізично недієздатним. Найчастіше з цього моменту більшість хворих весь свій час проводять не встаючи з ліжка.

На цьому руйнівну дію алкогольної полінейропатії нижніх кінцівок не закінчується – організм продовжує слабшати, людина може відчувати фантомні болі, як це нерідко буває після ампутації. Розлади психічного здоров’я також можуть погіршити перебіг хвороби.

Проблемами з кінцівками нейропатія також не обмежується – її вплив поширюється на зорові, дихальні функції і серцево-судинну систему. Але в першу чергу під загрозою знаходяться саме ноги хворого – щоденні погіршення все більше заважають рухової функції.

Незалежно від причин появи нейропатії, її основні симптоми аналогічні: судоми, поступова атрофія м’язів, і, як підсумок – параліч, розвиток подальших побічних симптомів може відрізняти в індивідуальних ситуаціях.

Під час медичного втручання та лікування захворювання симптоми поступово йдуть на відкат у зворотному порядку, хоча в деяких ситуаціях, по завершенні лікування можуть залишатися деякі первинні ознаки.

Діагностика алкогольної полінейропатії

В першу чергу, в медичному закладі лікар збирає інформацію про хворого, його звичках, способі життя. Проводиться перевірка на сторонні фактори, хвороби, які могли спровокувати полинейропатию, після чого пацієнта оглядає невролог для виявлення первинних ознак захворювання.

Алкогольна полінейропатія: симптоми, діагностика і лікування

Електронейроміографія (ЭНМГ) – процедура, що дозволяє визначити ступінь ураження нервової системи. Вона виявляє те, наскільки поширилася хвороба, вражені чи периферичні нерви і яка стадія захворювання – гостра або хронічна. ЭНМГ здатне виявити дистрофію м’язів, тунельний синдром, аміотрофічний синдром. Регулярне проведення електронейроміографії допоможе у контролі лікування і спостереження за процесом відновлення організму.

У деяких випадках проводять біопсію тканин нервової системи. Ця складніша процедура здатна виявити ряд інших тяжких захворювань, і точніше провести діагностику полінейропатії. Ці методи в найкоротші виявлять захворювання, його ступінь, поширення і ускладнення, що допоможе максимально оперативно приступити до лікування.

Лікування алкогольної полінейропатії

У більшості випадків лікування алкогольної полінейропатії проходить в домашніх умовах. На останніх стадіях розвитку хвороби, коли під загрозою знаходиться життя пацієнта курс лікування здійснюється в стаціонарі.

Алкогольна полінейропатія: симптоми, діагностика і лікування

Залежно від причини виникнення хвороби, використовуються різні етіологічні методи для визначаються перших кроків у відновленні. Якщо ця причина – алкоголізм, то головним фактором, без якого все подальше лікування буде марним – повна відмова від спиртного. Саме, необхідно повністю і назавжди відмовитися від алкоголю, нехай навіть в невеликих кількостях.

На жаль, людині, який зловживає алкоголем, тим більше протягом довгого часу, буде неможливо самостійно позбутися від цієї згубної звички. Тут складе службу допомога психотерапевта, методи кодування і підтримка з боку близьких та друзів. Комплексне використання цих факторів мінімізує вірогідність зривів.

Наступним кроком до повернення в людський стан стане відновлення правильного режиму і здорового способу життя. Продуманий денний графік, здорове харчування та фізичні навантаження значно прискорять одужання хворого. При алкогольній нейропатії необхідно зробити упор на багату вітамінами і білкову їжу. Але не варто у всьому покладатися на свою обізнаність – складати детальну дієту необхідно індивідуально для кожного і робити це може тільки лікар.

Лікування препаратами

Перераховані вище чинники поєднуються з лікуванням медикаментами.

Алкогольна полінейропатія: симптоми, діагностика і лікування

При лікуванні алкогольної нейропатії використовують ряд препаратів, який ділиться на декілька основних груп:

  • Комплекс вітамінів. Хворому важливо заповнювати брак в організмі вітаміну Ст. Допоможуть у цьому препарати Пентовіт і Комплівіт, які позитивно впливають на нервову систему.
  • Нейротропні препарати.
  • Ноотропні препарати. Вони допомагають розвитку розумової діяльності, зменшують вплив токсинів на головний мозок, покращуючи психічний стан пацієнта (Пірацетам, Фенібут, Гліцин).
  • Антидепресанти. Цей тип препаратів також позитивно впливають на психіку і сприяють повної відмови людини від алкоголю (Амітриптилін).
  • Метаболічні препарати. Покращують обмін речовин. Приймаються хворим під час відновлення комплексно, разом з фізіотерапією.

У разі ураження печінки, які можуть бути призначені гепатопротекторні препарати і антиоксиданти для загального зміцнення організму. Додатково можливе використання рецептів народної медицини. Це настоянка з гвоздик, насіння розторопші, оливкова олія, сік з моркви.

Немедикаментозне лікування нейропатії

Фізіотерапія та пов’язані з нею процедури грають важливу роль в лікуванні хворого. Електростимуляція спинного мозку і нервових волокон досить часто включаються в цю категорію. Якнайшвидшому відновленню сприяють навіть такі процедури, як звичайний масаж, лікувальна фізкультура і акупунктура.

Алкогольна полінейропатія: симптоми, діагностика і лікування

На території нашої країни повсюдно практикують магнітотерапію, хоча точного наукового підтвердження ефективності цього методу немає. Тільки в якості додаткового засоби лікування (магнітотерапія йде на користь, хоча у неї є свої прихильники і позитивні відгуки. У клініках США використання і продаж всіх коштів, пов’язаних з магнитотерапией заборонено на державному рівні.

Емоційна підтримка – як терапевтична, так і на побутовому рівні важливий фактор одужання. Розмірене побутова атмосфера, зміна навколишнього оточення і нові знайомства прискорять медикаментозне лікування і стануть хорошою профілактикою алкогольної нейропатії.

Виконання умов для профілактики: виключення спиртного з життя, відвідування оздоровчих центрів, регулярний відпочинок і мінімізовані стресові ситуації змусять забути про хвороби.

Відомі численні випадки, коли пацієнти в критичному стані, знаходяться на грані інвалідності повністю відновлювалися.

Ускладнення алкогольної нейропатії

Нервова система – складна структура організму людини. Вона відповідає за правильну роботу органів, розумові та рухові здібності, генез, а також впливає на інші системи організму. Відповідно, при порушенні та пошкодженні нервової системи буде страждати весь організм: можлива відмова органів і навіть повна зупинка серця. Хвороба може зачіпати різні нерви, наприклад, зоровий.

Атрофія м’язів на пізніх стадіях може призвести до остаточно і безповоротній інвалідності. Проблеми з дихальною системою також будуть давати про себе знати. Якщо хворий продовжує на пізніх стадіях вживати спиртне, то ймовірно різке погіршення пам’яті, розумових здібностей, а врешті-решт це призведе до недоумства.

Алкогольна полінейропатія: симптоми, діагностика і лікування

Прогноз алкогольної нейропатії

Своєчасно надана допомога однозначно призведе до позитивних результатів. Однак, на жаль, нерідко лікування починають занадто пізно, давши початися незворотних процесів. У результаті пацієнт нехай і одужує, але залишається непрацездатним, або зовсім інвалідом.

Повне відновлення до нормального життя можливо тільки за умови беззастережного відмови від алкоголю та дотримання всіх вказівок лікаря.

Одужання від алкогольної полінейропатії відбувається протягом 3-4 місяців. Лікування, розпочате не вчасно, або не відповідає потребам хворого не буде мати такого позитивного ефекту. На жаль, часто повністю відновитися від захворювання не виходить. При відсутності ж лікування зовсім, в половині випадків гарантований летальний результат в найближчі 10 років.

Моя довідка - Корисні поради