Алкогольна кома: симптоми, причини, наслідки і лікування

При зловживанні алкоголем протягом тривалого часу може виникнути серйозна проблема – алкогольна кома. Стан людини при алкогольній комі варіюється від важкого до вкрай важкого і потребує термінової медичної допомоги. Нехтування цим фактором часто призводить до летального результату.

Алкогольна кома: симптоми, причини, наслідки і лікування

Інтоксикація організму – наслідок надмірного і систематичного зловживання алкоголем. При інтоксикації перестає працювати шлунок, під впливом токсичних речовин відмовляють органи, нервова система, уражаються головний і спинний мозок. Негативні наслідки алкоголізму – цироз печінки, рак легенів і горла, погіршення роботи серця і т. д.

Алкогольна кома виникає не тільки при зловживанні спиртними напоями. Причиною може стати мала частка алкоголю, але прийнята на порожній шлунок. На тлі поєднання прийому лікарських препаратів і алкоголю також є ймовірність виникнення алкогольної коми. Вживання підробленого, так званого «паленого» алкоголю також можна включити в цей список.

В офіційному реєстрі алкогольна кома має код МКБ-10-Т51.

Як вже згадувалося раніше, затягування лікування і реабілітації людини з алкогольною комою може призвести до летального результату. Хоча її симптоми проявляються не швидко, не варто затягувати з наданням медичної допомоги, так як це стабілізує самопочуття пацієнта і врятує йому життя.

Симптоми алкогольної коми

До ознак алкогольної коми відносять:

 • Погіршення самопочуття, розладу шлунково-кишкового тракту: нудота, блювання. Це перші ознаки збоїв в організмі людини. Через певний час після прийому великої кількості спиртного (інтоксикації) починається запаморочення, пацієнт насилу сприймає навколишнє середовище. Основні симптоми, що свідчать про наближення алкогольної коми це – судоми, м’язова слабкість, звуження зіниць, збліднення обличчя, посиніння кінцівок.
 • Перехід у важку стадію загального стану. На другому етапі симптомом алкогольної коми є прискорене серцебиття. Людина задихається, йому не вистачає кисню. Низький артеріальний тиск також частий симптом другій стадії недуги. При критичних ускладненнях – дефекації, мимовільному сечовипусканні, відмову мовних і рухових здібностей варто невідкладно госпіталізувати хворого.
 • Третя стадія алкогольної коми характеризується повним занепадом фізичних сил. Людина не реагує на зовнішні фактори, що його тіло покривається плямами, зіниці розширюються, а пульс сповільнюється. Звичайній людині може здатися, що хворий просто заснув, але саме це і є кінцева, третя стадія – безпосередньо алкогольна кома.

Алкогольна кома: симптоми, причини, наслідки і лікування

Інтоксикація алкоголем має яскраво виражені симптоми, тому не варто їх ігнорувати на перших двох стадіях, коли пацієнта ще можна уберегти від впадіння в кому. Токсичні речовини виходять з організму протягом 5-12 годин і, при наданні медичної допомоги, за цей час хворий прийде у свідомість. Якщо ж не здійснити госпіталізацію в найкоротші терміни, то смерть може настати через кілька годин.

Наслідки

Алкогольна кома чинить негативний вплив на внутрішні органи і нервову систему, і при їх пошкодженні можуть виникати ускладнення:

 • Погіршення сприйняття навколишнього середовища. Пошкодження кори головного мозку призводить до часткової, або повної втрати пам’яті. Пацієнт може не впізнавати обличчя рідних і знайомих, забути певні моменти свого життя. Порушення м’язової пам’яті і рухових здібностей стануть причиною для повторного навчання ходьбі.
 • Проблеми з шлунково-кишковим трактом. Запалення, виразки, порушення роботи відповідних органів. При алкогольній комі саме ця область організму страждає найбільше – при знаходженні в коматозному стані більше 12 годин сильно сповільнюється обмін речовин, відповідно уповільнюється виведення токсинів, що веде до ще більших пошкоджень різних систем органів.
 • Серцева недостатність. При інтоксикації у зоні ризику також перебувають легені, а недостатня кількість кисню веде до розвитку тахікардії, задишки і сприяє частим втрат свідомості. Без належної профілактики та медичного лікування хворий потрапляє під ризик інфаркту і задухи.

Хворий може перебувати в комі до 12 годин і більше. Весь цей час організм вбирає токсичні речовини, тому якнайшвидший вихід з коми – кращий варіант для організму. У тому випадку, якщо медична допомога була надана, але кома все одно триває більше доби з’являється висока ймовірність ускладнень, в тому числі і летальний результат.

Лікування алкогольної коми

Перший і основний крок до порятунку хворого, при визначенні ознак інтоксикації – це виклик невідкладної медичної допомоги. За час приїзду фахівців необхідно провести ряд простих дій і надати першу допомогу:

 • Відкрити доступ до кисню. Людини варто вивести на вулицю, на свіже повітря. Якщо така можливість відсутня відкрийте всі вікна і подбайте про циркуляції повітря в приміщенні. Не варто також забувати, що людина може замерзнути
 • Запобігти попадання токсинів в кров. Прийнявши велику кількість рідини (3-5 літрів) необхідно штучно викликати у хворого блювоту до тих пір, поки блювотні маси не будуть прозорого кольору, а відповідно очиститься шлунок. Доповненням до всіх процедур послужить клізма. Дані дії необхідно проводити у швидкому темпі, щоб запобігти подальше погіршення стану.

Алкогольна кома: симптоми, причини, наслідки і лікування

У тому випадку, якщо людина не приходить в свідомість покладіть його на бік, на тверду поверхню. Це допоможе йому не вдавитися блювотою.

При госпіталізації хворому проводять ряд процедур. В переважній більшості ситуацій цей комплекс дозволяє повністю відновити здорову життєдіяльність хворого протягом 2-3 днів.

Ось кілька етапів лікування алкогольної коми:

 • Відкат інтоксикації. Медпрепарати не призначаються, поки з організму не буде повністю виведений спирт. Тому хворого прокопують фізрозчином і глюкозою. Тим, хто в свідомості можуть промити шлунок, а тим, хто вже в комі колють атропін.
 • Зняття залишкових симптомів. Пацієнту призначається комплекс препаратів, спрямованих на відновлення роботи різних систем організму. Протягом прийому цих препаратів поступово нормалізується робота шлунково-кишкового тракту, нервової, серцево-судинної системи, поліпшується мозкова діяльність. Даний курс допомагає відновленню роботи організму в найкоротші терміни.
 • Кінцева профілактика. По завершенню курсу реабілітації пацієнт повторно діагностується для посвідчення в повному відновленні. Надалі часу йому рекомендований курс прийому вітамінів Ст. При виникненні алкогольної коми на тлі систематичного зловживання спиртним пацієнту слід звернутися за допомогою до психотерапевта.
 • Дихальна і серцево-судинна система – першочергові місця ураження при алкогольної інтоксикації, тому госпитализируя хворого фахівці одразу ж концентрують увагу на лікуванні цих областей організму. Для їх підтримки використовують кофеїн, інсулін, преднізолон. В особливих випадках хворого підключають до апарату штучного вентилювання легенів.

  Способи запобігання і профілактика

  Проявляючи обачливість і відповідальність при прийомі алкогольних напоїв, не доведеться в майбутньому відчувати негативні наслідки отруєнь, інтоксикація та звертатися за медичною допомогою.

  Алкогольна кома: симптоми, причини, наслідки і лікування

  Для цього необхідно:

  • Дбати про якість алкоголю. Придбання спиртних напоїв в точках без відповідних дозволів та ліцензій, а також придбання алкоголю, виробленого в домашніх умовах, значно підвищує ризик його сумнівної якості, що може повести за собою вищеописані проблеми.
  • Знати міру в кількості вживання алкоголю. У всьому варто знати міру. Коли тривале застілля переходить в неправильне русло, варто чимось відволіктися від прийому алкоголю. Варто знати свою міру і контролювати себе, при перших ознаках сп’яніння.
  • Пийте тільки за випадками. Залежність спонукає людину знову і знову шукати приводи для чергової «дози» алкоголю. При черговій прийомі алкоголю задумайтеся – чи це дійсно важливі привід? Відмовтеся від щоденного вживання пива під час перегляду телевізора і щотижневих пиятик з друзями по вихідним. Кращим варіантом буде повна відмова від систематичного вживання спиртного.
  • Слідкуйте зі станом здоров’я. Ведення здорового способу життя поліпшить ваш стан в цілому і в потрібні моменти утримає від зайвих прийомів алкоголю. Правильне харчування, фізичні навантаження, налагоджений режим дня допоможуть відволіктися від згубних пристрастей, а як підсумок – згодом, в результаті чергової п’янки, впасти в алкогольну кому.

  Головна проблема знаходиться в голові людини – залежність, як алкогольна, так і будь-яка інша, викликає ускладнення і призводить лише до проблем. Необхідно вчасно зупинитися, а в цьому допоможуть в першу чергу близькі – не варто нехтувати порадами і стурбованістю, саме вони вкажуть на ваші проблеми, а також підтримають під час відновлення.

  Від алкогольної залежність можливо позбутися. Але це залежить тільки від самої людини – визнає він свою залежність, чи ні, і чи готовий він змінюватися надалі.

  Алкоголізм стає причиною не тільки особистісної деградації і руйнування стосунків у сім’ї. Він прямо веде до серйозних захворювань і загибелі – хронічний панкретатит, онкологічні захворювання, серцева недостатність та багато іншого щорічно «ховає» десятки тисяч людей.

  Залежний від алкоголю людина стає паразитуючим і абсолютно марним ланкою суспільства – він більше не може продуктивно працювати на благо держави і, насамперед, сім’ї. Така людина не здатний виховувати дітей і приносити емоційне користь своїм близьким.

  Алкоголізм – бич сучасного суспільства, тому не варто нехтувати цією проблемою, а боротись усіма можливими методами і, в разі виникнення проблем, невідкладно звертатися за допомогою.

  Моя довідка - Корисні поради