Алкогольна епілепсія: симптоми, діагностика і лікування

Алкогольна епілепсія належить до так званої симптоматичної епілепсії, тобто не є істинним психічним захворюванням, але має схожу з ним прояв — у судомах. Відноситься до однієї з форм ускладнень при тривалому вживанні алкоголю.

Деякі фахівці переконані, що патологія може розвиватися і без алкогольної залежності, але в стані глибокого сп’яніння спиртними напоями.

Серед пацієнтів з II і III стадіями алкоголізму симптоматична епілепсія зустрічається в 4-10% випадків.

По МКБ-10 алкогольна епілепсія класифікується як «Інші уточнені форми епілепсії» (G40.8).

Причини захворювання

Головна причина виникнення алкогольної епілепсії у дорослих — токсична дія алкоголю на клітини головного мозку, тканини якого дуже чутливі до впливу отруйних продуктів розпаду спиртів.

Алкогольна епілепсія: симптоми, діагностика і лікування

При тривалому зловживанні алкоголем порушується проникність клітинних мембран, а разом з цим процеси газообміну і метаболізму. Як наслідок — відмирання нейронів. Все це передує розвитку судом.

Ризик прояву ускладнень у формі епілепсії підвищується в залежності від тривалості вживання спиртних напоїв, а також при розпиванні неякісної продукції.

Також алкогольна епілепсія може бути спровокована:

 • Інфекційні хвороби з ускладненнями;
 • Травмуванням голови;
 • Пухлинні новоутворення в мозку;
 • Порушенням кровообігу.

Класифікація судомних проявів

На думку вченого Ц. Р. Жислина, припадки, властиві для алкогольної епілепсії, з’являються:

 • На тлі прийому алкоголю, на висоті похмільного синдрому або абстинентного розлади протягом декількох днів після вживання спиртного;
 • При проявах енцефалопатії Гайе-Верніке або алкогольного психозу («білої гарячки»).

Алкогольна епілепсія: симптоми, діагностика і лікування

Потрібно відрізняти алкогольну епілепсію від псевдоприпадков на тлі прийому міцних напоїв. Це можуть бути эпилептоподобные реакції, властиві особам з епілептичними рисами характеру (істероїдного типу).

Так, судоми при алкоголізмі можуть бути:

 • Епілептичної реакцією — вона виникає на тлі сильного сп’яніння у людей, випадково питущих, але не мають залежності. Як правило, проявляється на наступну добу і після виведення алкоголю з організму більше не турбує.
 • Епілептичним синдромом — це більш важка форма судомного нападу, яка може супроводжуватися галюцинаціями і вегетативними порушеннями — ознобом, головним болем, сильним потовиділенням. Напади можуть носити множинний характер.
 • Алкогольної епілепсію, яка виникає при тривалому і регулярному прийомі алкогольних напоїв, в запущених випадках алкоголізму. Наслідком алкогольної епілепсії може стати розвиток психозів.

Постановка діагнозу

Діагностика проводиться через огляд пацієнта, дослідження рефлексів і проведеної енцефалографії, яка дає уявлення про характер нападів. При алкогольної епілепсії у пацієнтів зберігаються звичайні ритми мозкових біострумів, немає аномалій, як при справжній епілепсії.

При проведенні комп’ютерної томографії або МРТ відзначається патологічне розширення бічних шлуночків мозку.

На тлі алкогольної епілепсії практично у всіх хворих відзначається деменція.

При тривалому утриманні від алкоголю припадки зникають, але частково можуть зберегтися у хворих старшої вікової групи. Але варто враховувати і симптоматичні напади, викликані сторонніми причинами або істинним захворюванням. У цьому випадку тверезість не рятує від нападів, і потрібне лікування основної хвороби.

Симптоми алкогольної епілепсії

Напади можуть бути поодинокими або генералізованими, що нагадують великі епілептичні напади, але йдуть короткими спалахами. Можуть з’являтися повторювані рухи кінцівок або всього тіла, а також різка зміна настрою.

Алкогольна епілепсія: симптоми, діагностика і лікування

В легкій формі судом може і не бути, а пароксизм буде протікати з помутнінням свідомості або проявом психоневрологічної аури. Головне — клінічна картина нападу у пацієнта завжди однакова: епілепсія проявляється одними і тими ж ознаками.

Як протікає напад:

 • Симптомами перед нападом алкогольної епілепсії можуть стати короткочасна поява аури, блідість шкіри (особливо на обличчі і руках).
 • На початку нападу хворий падає, закинувши голову. Це може трапитися в будь-якому місці, спричинити травму, на відміну від припадків дійсної епілепсії, при яких хворий падає «акуратно», поза небезпечного місця.
 • Тонічні судоми зовні виглядають як витягування людини «в струну», супроводжуються стогонами, скреготом зубів, можуть виникати порушення дихання і мимовільне сечовипускання. Порівняно з істеричною епілепсію, ця фаза в алкогольному типі більш тривала.
 • Клонічні судоми проявляються сильними, ритмічними рухів кінцівок і всього тіла. Ця фаза, навпаки, коротший, ніж у нападах дійсної епілепсії.

У рідкісних випадках напад може виглядати як:

 • Абсанс, тобто тимчасове відключення свідомості;
 • Повторення одних і тих же слів або фраз, які не відповідають тому, що відбувається навколо.

Наслідки нападу алкогольної епілепсії — безсоння або фантастичні сновидіння, в той час як при істинної патології після припадку хворий занурюється в глибокий сон і, прокидаючись, не пам’ятає нічого, що відбувалося між судомами і пробудженням.

Лікарі відзначають збільшення частоти епілептичних нападів при алкогольній залежності. При цьому все частіше після нападів виникають психози зі страшними галюцинаціями (бачення фантастичних істот, демонів, НЛО та інших ілюзій), які при відсутності належного лікування має несприятливий прогноз і може закінчитися смертю.

Перша допомога при алкогольної епілепсії

При виникненні судомного припадку необхідно забезпечити хворому безпечне становище, щоб він не отримав травми. Не можна стримувати людини, вставляти в рот сторонні предмети (шпателі). Це може ускладнити перебіг нападу і привести до так званого епілептичному статусі (коли один напад змінюється новим). Якщо після закінчення судом пацієнт не прийшов у свідомість, потрібно надати йому зберігання позу.

Як лікувати епілепсію алкогольну

Перше, з чого потрібно почати, — припинити вживання алкоголю, який провокує напади.

У важких випадках, крім антиалкогольної терапії, необхідно проводити:

 • Дегідратацію (позбавлення від надлишку рідини і виведення токсинів);
 • Відновлення гормонального фону, ферментативного і кислотно-лужного балансу для покращення метаболізму й нейродинаміки;
 • Прийом протисудомних препаратів;
 • Прийом психотропних ліків.

Алкогольна епілепсія: симптоми, діагностика і лікування

Для лікування судомних нападів при алкоголізмі лікар визначає найбільш ефективний в кожному конкретному випадку препарат, розраховує дозування. Також вибирає супутні методи лікування, які допоможуть досягти тривалої ремісії. При настанні поліпшення дози поступово будуть зменшуватися аж до повної відміни препаратів.

Серед препаратів, які призначають для лікування епілептичних судом: «Бензонал», «Гексамідин», «Морксуксимид», «Дифенін».

Важливо! Терапія алкогольної епілепсії проводиться безперервно і комплексно з урахуванням вікових та індивідуальних особливостей пацієнта і нападів. Тільки нарколог може призначити грамотну схему лікування і вчасно визначити ознаки звикання і зниження ефективності лікування. У такому разі спеціаліст плавно виводить початкові медикаменти і призначає нові.

Також для терапії алкогольної епілепсії використовують:

 • Транквілізатори — при малих нападах («Триметин», «Дифенін», «Діамокс»);
 • Нейролептики — при виникненні делірію, галюцинацій, сутінкових станів;
 • Антидепресанти — при вираженому психічному пригніченні;
 • Психотерапію — для усунення апатії, спустошеність, відчуття безглуздості життя, твердої установки на тверезість (групові форми раціонального переконання, гіпнотичний лікування). Позитивним результатом вважається добровільна кодування пацієнта;
 • Фізіотерапію — з обережністю, щоб не спровокувати нові судоми через голкотерапію, електротерапію.

Застосування народних засобів

Позбавити від алкогольної епілепсії народні засоби не можуть, але корисні при комплексному лікуванні і в перервах між курсами терапії.

Алкогольна епілепсія: симптоми, діагностика і лікування

Що можна зробити для підтримки хворого в домашніх умовах?

 • Настоянки і відвари із заспокійливих трав (без спирту), які допоможуть краще спати, зняти агресію і тривожність.
 • Розчин з кам’яного масла (3 гр) і води (2л), який знижує тягу до спиртного і зміцнює імунітет. Рекомендується не частіше разу на рік.

У народі поширені замовляння, молитви проти алкоголізму. Як частина психотерапевтичного впливу вони мають місце. Але позбавити від алкогольної епілепсії без медикаментів і грамотного лікування, призначеного лікарем, неможливо.

Профілактика

Тверезість — найкраща профілактика алкогольної епілепсії. Хороші результати дає лікування в реабілітаційних центрах, де пацієнт завжди під наглядом медиків і проходить великий курс лікувально-оздоровчих процедур і програм. Також важливо спілкування з такими ж людьми, які вирішили перемогти алкоголізм, і з тими, хто вилікувався.

Моя довідка - Корисні поради