Алкогольна енцефалопатія: симптоми, діагностика і лікування

Алкогольної енцефалопатії називають токсичне ураження головного мозку, викликане системною дією алкоголю. Симптоматика захворювання проявляється в кінці II або на початку III стадії алкоголізму, іноді раніше.

Вона характеризується гострим або хронічним перебігом. У хворого виявляються збої неврологічної природи, розбудовується психіка і уражаються внутрішні органи. У нього знижуються апетит і маса тіла, його турбує почуття тривоги, мінливість настрою, розлади пам’яті та збої в узгодженості рухів.

Пацієнт може бачити галюцинації і марити. Йому показана консервативна терапія.

Алкогольна енцефалопатія: симптоми, діагностика і лікування

Що таке алкогольна енцефалопатія

Про те, що таке алкогольна енцефалопатія головного мозку, знають небагато. Так називають патологію головного мозку, викликану його деструкцією клітин під дією продуктів розпаду алкоголю.

Початок хвороби зазвичай синхронізується з кінцем II або початком III стадії алкоголізму. До цього часу пацієнт регулярно зловживає алкоголем протягом 7-20 років, але іноді менше. В окремих випадках захворювання викликається не постійним, а періодичним споживанням алкоголю без супроводу ознаками алкоголізму.

Код алкогольної енцефалопатії за МКХ-10 – G31.2, або «Дегенерація нервової системи, викликана алкоголем».

Алкогольна енцефалопатія – патологія алкогольного генезу. Це серйозне захворювання головного мозку, має несприятливий прогноз. У різних джерелах вказується різна ймовірність летального результату, яка коливається в межах 30-70%.

У виживших пацієнтів виявляють психічні порушення різної сили виразності. Наслідками алкогольної енцефалопатії можуть стати слабоумство, псевдопаралитический, а також психоорганічний синдром. Саме тому хворим потрібно спеціальне і раннє лікування, яке проводять в наркологічній клініці в умовах стаціонару.

Чому розвивається алкогольна енцефалопатія

Зазвичай хвороба розвивається за систематичного прийому високих доз алкоголю. Початкові симптоми алкогольної енцефалопатії виникають після щоденного вживання алкогольної продукції протягом декількох років. Іноді їм передують епізодичні багатотижневі і багатомісячні запої.

Алкогольна енцефалопатія: симптоми, діагностика і лікування

Частіше захворювання розвивається при прийомі сурогатного або технічного спирту. Воно також може виникнути у пацієнта, не страждає алкоголізмом, але регулярно споживає малі кількості алкоголю. Індивідуальні особливості організму, можуть стати причиною розвитку патології всього після кількох епізодів зловживання спиртовмісними напоями.

Захворювання обумовлене збоєм в метаболізм (обмін речовин), властивому алкоголізму. В першу чергу – гіповітаміноз, особливо дефіцит вітамінів групи В.

При алкогольній інтоксикації в організмі збільшується витрата вітаміну В1, тому його стає менше. Цьому сприяє також погане засвоєння тіаміну в кишечнику, недотримання режиму харчування або повна його відсутність в період запоїв, а також дисфункція печінки.

В результаті порушується метаболізм головного мозку. Патологія розвивається активніше при дефіциті вітамінів В6 і PP. Від їх нестачі порушується робота органів ШКТ, і збільшується проникність кровоносних судин мозку, що може спричинити набряк органу.

За домінуючим ознаками, стрімкості їх розвитку, варіантів результату та іншої специфіки патології розрізняють гострі і хронічні енцефалопатії. До гострих відносять:

  • синдром Гайе-Верніке (геморагічне запалення сірого речовини мозку);
  • мітігірованная гостра енцефалопатія і надгостра (з блискавичним прогресуванням).

Хронічні форми патології зустрічаються у пацієнтів, що перенесли раніше гостру енцефалопатію або токсичний психоз. До них відносять алкогольний псевдопараліч і параліч (корсаковський, або полинейротический психоз).

Гострі енцефалопатії алкогольного генезу

Початком гострої енцефалопатії служить швидка втомлюваність, що супроводжується поганим апетитом та розладом сну. Протеино – і жиросодержащая їжа здається хворому огидною, тому він починає робити упор на високоуглеводние продукти.

Алкогольна енцефалопатія: симптоми, діагностика і лікування

Від цього метаболізм погіршується сильніше, може виникнути анорексія. У пацієнтів порушується робота органів ШКТ: їх турбує ранкова нудота, супроводжує блювотою. З’являються симптоми диспепсії (эпигастральные болю, печіння в стравоході, відрижка і розлади стільця). Маса тіла падає, погіршується фізичне здоров’я, організм виснажується. Іноді приєднується алкогольна полінейропатія.

Передвісником енцефалопатії Гайе-Верніке зазвичай є біла гарячка середнього ступеня прояву. Хворим є фрагментарні зорові образи, галюцинацій властиві складні рухи, що повторюються. Фази порушеної і нерухомого стану чергуються з переважанням перших. У стані спокою у пацієнта відзначається м’язовий гіпертонус. Він може марити, тому побудувати з ним діалог не можна.

Виснаження організму супроводжується набряком обличчя. Рухи стають неузгодженими, розвиваються розлади неврологічної природи (тремтіння і різні розміри зіниць, зниження м’язової сили).

Температура тіла підвищується, ЧСС збільшується, дихання частішає, а при погіршенні стану падає АТ. Мова знаходить густо-червоне забарвлення, збільшується об’єм печінки, порушується стілець. При посилення вираженості симптомів порушується свідомість з тенденцією до прогресування. Можливо як легке оглушення, так і ступор, при важкій формі хвороби настає кома.

Летальний результат при білій гарячці можливий через 10-15 діб після перших її проявів. Ризик підвищується, якщо делірій супроводжується іншими захворюваннями: пролежнями, запаленням легень тощо

Якщо пацієнт уникнув смерті, захворювання триває від 3 до 6 тижнів і закінчується розвитком психоорганічного синдрому. Для нього властиві збої пам’яті, втрата адаптації до повсякденного обстановці і психічна безпорадність. У хворих зменшується стресостійкість, працездатність, порушуються вольові якості. Патологія може перерости з гострою в хронічну.

Початок алкогольної енцефалопатії митигированного типу супроводжується хронічною втомою, поганим настроєм, розладом сну і втратою апетиту. З’являється тривожність, можливо розвиток іпохондрії. У ролі неврологічних розладів виступають неврити зі слабкою симптоматикою.

Від появи перших ознак патології до її розпалу може пройти від 4 до 8-9 тижнів. Потім настає біла гарячка. Після виходу з неї зберігається хронічна втома, починаються збої пам’яті, лікування яких не має великої ефективності.

Блискавична токсична енцефалопатія швидко прогресує і часто закінчується летальним результатом. Продромальний період хвороби триває близько 21 доби, після чого настає важкий психоз. До нього приєднуються дисфункція внутрішніх органів і неврологічні розлади.

Температура тіла збільшується до 40 ° с і вище, порушення свідомості швидко прогресують. Через кілька діб пацієнт впадає у кому, а потім помирає. Сприятливий результат полягає у розвитку псевдопаралітичного синдрому. Він проявляється безпечністю, задоволеністю хворого собою та іншими людьми у зв’язку з втратою здатності критично мислити. Пацієнт переоцінює особисті можливості і дивно себе веде.

Хронічні енцефалопатії алкогольного генезу

Корсаковський психоз зазвичай розвивається у дорослих жінок. Він супроводжується розладами пам’яті, просторової дезорієнтовністю і неправдивими спогадами. Хворі погано засвоюють нову інформацію і майже не пам’ятають, що було до розвитку психозу. Вони часто розповідають про те, чого з ними ніколи не відбувалося.

Алкогольна енцефалопатія: симптоми, діагностика і лікування

Пацієнти втрачають орієнтацію у часі та просторі, навіть при перебуванні в знайомому місці. Їх мова і рухи стають бідними. Серед збоїв неврологічної природи спостерігаються неврити. Ознаки патології зменшуються при відмові від алкоголю.

У чоловіків частіше зустрічається алкогольний псевдопараліч. Він може розвиватися повільно або швидко, якщо пацієнт переніс делірій. Хворий втрачає засвоєні знання і навички, розвивається слабоумство, порушується пам’ять, зникає самокритичність. У нього відзначаються різкі перепади настрою, його поведінка відрізняється брутальністю та цинізмом.

Збої неврологічної природи виражаються у вигляді тремору рук і особи, мовними розладами і множинними ураженнями нервових клітин.

Діагностика та лікування алкогольної енцефалопатії

Постановка діагнозу здійснюється після збору анамнезу та вивчення симптоматики. Перед тим, як лікувати енцефалопатію, її необхідно відрізнити від захворювань, що мають схожі прояви. До таким відносять інші види психозів, пухлини головного мозку та шизофренію.

Алкогольна енцефалопатія: симптоми, діагностика і лікування

Лікування алкогольної енцефалопатії полягає в складанні раціону з підвищеним вмістом вітамінних речовин і протеїну. Хворим призначають препарати з вітамінами групи В (особливо тіамін), нейрометаболитики і засоби, що відновлюють метаболізм та кровообіг мозку. Додатково проводять терапію патологій внутрішніх органів.

Прогноз

Вірогідність сприятливого результату буде вище, якщо пацієнт припинить прийом алкогольних продуктів. При цьому підвищується результативність лікування токсичної енцефалопатії, а ризик наслідків скорочується. Скасуванням алкоголю можна попередити перехід патології з гострої форми перебігу в хронічну.

Уникнути негативних наслідків допоможе звернення в наркологічну клініку, де лікуванням алкогольної залежності буде займатися кваліфікований фахівець. Залежно від індивідуальних особливостей пацієнта йому будуть запропоновані: медикаментозна терапія, вшивание ампули, гипносуггестивное лікування або кодування за методикою Довженка.

Хворий потребує комплексного відновлення, подальшому контролі психотерапевта і нарколога, а також у відвідуванні груп підтримки.

Моя довідка - Корисні поради