Алкогольна амнезія (втрата пам’яті): причини, види, лікування

Пам’ять – одна з найважливіших властивостей людської психіки. Без пам’яті саме людське життя стає неможливою.

По пам’яті «б’ють» всі можливі види інтоксикації організму. Будь-яке хронічне отруєння руйнує людську пам’ять. Також деформують її які-небудь дегенеративні захворювання, а це такі патології, які руйнують організм в цілому. Кожна адекватна людина розуміє, що втрата пам’яті є серйозним недугою, що заважає нормальній життєдіяльності.

Алкоголізм практичні завжди супроводжується деформацією нормального функціонування пам’яті. Справа в тому, що алкоголізм — це хронічне отруєння, що призводить до ураження головного мозку. Пам’ять просто не може не страждати при надмірному вживанні алкоголю.

Алкогольна амнезія (втрата памяті): причини, види, лікування

Типи алкогольної амнезії

Фахівці виділяють 2 види алкогольної амнезії: лакунарну і тотальну.

Лакунарна форма розбивається також на антероградную і ретроградну. Для лакунарного типу алкогольної амнезії характерно збереження у пам’яті всіх подій в цілому, але при цьому людина не пам’ятає окремих епізодів.

 • В результаті антероградної форми страждають спогади про окремих часових проміжках. Підпилий людина не в силах згадати те, що відбувалося під час застілля. Однак події до цього він пам’ятає чітко. Дуже часто людина домысливает протягом тій чи іншій ситуації. Антероградный вид алкогольної амнезії характеризується надмірною дратівливістю і втомою.
 • Ретроградна форма видаляє з пам’яті людини події, які сталися до вживання алкоголю. Зазвичай неможливо згадати те, що було за 1-2 години до застілля. Спогади про події, що сталися раніше, не постраждали.
 • При тотальної амнезії людина забуває дуже велику кількість інформації. В окремих випадках хворий не в змозі назвати навіть своє ім’я, а також адресу, не впізнає близьких людей. Зрозуміло, така форма алкогольної амнезії піддається терапії виключно у спеціалізованих медичних установах.

  Причини алкогольної амнезії

  Втрата пам’яті після алкоголю є закономірним явищем. Продукти розпаду етанолу потрапляють в головний мозок, що викликають деградацію нейронних зв’язків. Останні якраз відповідають за передачу імпульсів і збереження всієї інформації, що надходить у мозок. Особливо страждають ділянки довгострокової пам’яті, які відповідають за спогади.

  Алкогольна амнезія (втрата памяті): причини, види, лікування

  Таким чином, в результаті даних процесів багато подій просто стираються, а також відбувається в цей час ситуації, в пам’яті не запам’ятовуються. Відновити їх, до речі, також не представляється можливим.

  Існує ряд причин, завдяки яким людина, вживаючи спиртні напої, може отримати алкогольну амнезію:

 • Вживання неприпустимо високої дози алкоголю. Кількість спиртного, яке організм в змозі нормально перенести, завжди розраховується індивідуально. Воно залежить від статі, віку, форми статури, чутливості до алкоголю і т. д.
 • Фортеця спиртних напоїв: чим вище градус у алкоголю, тим збільшуються шанси виникнення втрати пам’яті.
 • Комбінування алкогольних напоїв різної міцності.
 • Алкоголь на порожній шлунок. Якщо вживати алкоголь голодним, то і сп’яніння настане швидше, і можливі провали в пам’яті найбільш вірогідні.
 • Наркотики, нікотин, медикаментозні препарати в поєднанні з алкоголем здатні впливати на пам’ять.
 • Прояви алкогольної амнезії

  Як починають виявлятися порушення пам’яті? На перших етапах розвитку хвороби алкогольна амнезія може проявлятися у вигляді так званих алкогольних палімпсестів. Палімпсести — це випадіння пам’яті, характерне для людей, що вживають алкоголь. Зазвичай цей процес відбувається по ночах, тому що, як правило, саме на цей час доби випадає пік алкогольного отруєння.

  Алкогольна амнезія (втрата памяті): причини, види, лікування

  Поява алкогольних палімпсестів – це ознака зловживання алкогольними напоями, що передує появі амнестичних форм алкогольної деградації. Іншими словами, палімпсести є одними з перших сигналів про те, що людина страждає алкоголізмом.

  Людина, яка живе поруч з залежним, здатний помітити, що у хворого з’явилася алкогольна амнезія. Звичайно, сам алкоголік розповідати не буде. Це пов’язано з тим, що кожна нормальна людина випадіння пам’яті приховує, тому що це соромно і неприємно. До того ж над такою людиною часто жартують, що також є негативним явищем для хворого.

  Помітити алкогольні палімпсести у людини можна за забування їм якоїсь значимої інформації. Наприклад, у стані сп’яніння залежний щось шукав, прагнув щось зробити, поклав кудись певні речі і т. д.

  Однак у стані настала тверезості людина, як правило, не пам’ятає цього, починає звинувачувати близьких у тому, що вони переклали його речі, наприклад. Однак непитущі родичі пояснюють алкоголіку, що він зробив це сам, а людина не вірить. Виникнення таких ситуацій є однією з основних симптомів алкогольної амнезії.

  Зверніть увагу, що дане захворювання діагностується випадання саме значущих для людини подій і явищ. Варто відрізняти їх від виправдання алкоголіком своєї поведінки в п’яному вигляді.

  Як відомо, нетверезий чоловік здатний зробити самі неприємні вчинки: побитися із кимось, образити близьку, одним словом — робити вчинки, які в нормальному стані він би собі не дозволив. Зрозуміло, після настання тверезості людині стає соромно.

  Щоб хоч якось виправдати себе, він може говорити рідним: «Я п’яний був вчора і нічого не пам’ятаю». Деякі люди можуть прийняти ці слова за ознака алкогольної амнезії, але ця думка помилкова. Таким чином, його розповіді про те, що він не пам’ятає здійснення морально засуджуваних вчинків, не є симптомом цієї хвороби.

  Відновлення пам’яті

  Як вже було сказано, втрата пам’яті після алкоголю може істотно заважати нормальній життя. Зрозуміло, будь-яка людина, опинившись у стані втрати пам’яті хоче відновити забуте і пригадати всі події, що відбулися з ним. У зв’язку з цим люди задаються питанням: «Як після п’янки згадати те, що було під час вживання алкоголю?».

  Алкогольна амнезія (втрата памяті): причини, види, лікування

  На жаль, медична наука ще не здатна запропонувати єдиного ефективного засобу або таблетки, з допомогою яких можна швидко відновити пам’ять. Людина в силах лише уникнути повторної появи алкогольної амнезії.

  Порада лікарів тут один – пити з розумом. Нижче наведено більш докладні рекомендації медиків про уникнення алкогольних палімпсестів:

 • Вживайте помірну дозу алкоголю.
 • Приймайте активоване вугілля після того, як випили спиртне. Доза складається з розрахунку 1 таблетка на 10 кілограм ваги.
 • Під час застілля пийте якомога більше рідини поряд зі спиртним.
 • Якщо не хочете провалів у пам’яті, не вживайте міцні алкогольні напої. Чим вище градус, тим більше ймовірність виникнення амнезії.
 • Перед тим, як пити алкоголь, обов’язково поїжте. Також не забувайте приймати їжу і під час розпиття спиртного.
 • Слід за один присід вживати один вид алкоголю. Змішування напоїв призведе до більш сильного сп’яніння і, як наслідок, до втрати пам’яті.
 • Під час застілля не сидите на місці. Потрібно більше рухатися, гуляти, танцювати, щоб уникнути алкогольної амнезії.
 • Загальний стан організму також впливає на те, чи доведеться вам відновлювати спогади або з вашою пам’яттю внаслідок вживання алкоголю нічого не трапиться.

  Здоровий сон, правильне харчування, повноцінний відпочинок і минимизирование стресу не тільки зміцнюють організм у цілому. Дотримання норм здорового способу життя допоможе вам насолоджуватися застіллям або посиденьками з друзями без побоювання отримати алкогольну амнезію.

  Клінічне лікування

  Іноді випадки алкогольної амнезії потребують амбулаторного лікування. Це необхідно, щоб не допустити розвитку даного синдрому і переходу його в більш важку форму. До того ж при вживанні алкоголю значно страждає головний мозок.

  Алкогольна амнезія (втрата памяті): причини, види, лікування

  Як з’ясували вчені, 100 грамів міцного алкоголю здатні зруйнувати до 8000 клітин цього органу.

  Таким чином, хворому можуть знадобитися процедури по відновленню оптимального функціонування пам’яті і всієї нервової системи в цілому. Для цього існують спеціальні препарати, такі як вітаміни групи В. Вони можуть призначатися у вигляді ін’єкцій або у формі таблеток.

  Лікування може тривати до кількох місяців: термін курсу терапії залежить від тяжкості ураження нервової системи. Також хворому показано лікарські засоби, призначені для поліпшення циркуляції крові в головному мозку. До них відносяться, наприклад, ноотропи та нейропротекторы.

  Пацієнту необхідна і особлива дієта, яка полягає у введенні в раціон великої кількості продуктів, що містять вітаміни групи В. Зрозуміло, терапія припускає повна відмова від алкогольних напоїв.

  Якщо випадки алкогольної амнезії повторюються регулярно, це привід звернутися до лікаря.

  Справа в тому, що дана патологія здатна з часом стати психологічною хворобою, яку лікувати досить важко. Щоб не доводити ситуацію до такого, необхідно не перевищувати допустиму дозу алкоголю і в цілому дотримуватися рекомендацій лікарів. Тільки при такій умові вам після п’янки не доведеться згадувати те, що було, тому що спогади не зникнуть з вашої голови.

  Коментар фахівця

  Бабин Костянтин Олександрович – лікар психіатр-нарколог вищої категорії, кандидат медичних наук

  «Поява амнезії після вживання алкоголю, як не прикро, є достовірним симптомом наявності алкогольної залежності. Якщо амнезія тільки з’явилася, ще не пізно і зовсім не важко залишити її позаду раз і назавжди».

  Моя довідка - Корисні поради