Алкоголь під час вагітності: чи можна пити вагітним

В даний час алкоголь вживає більшість дорослого населення нашої країни. Майже кожна людина хоча б один раз пробував спиртні напої. Алкоголь є невід’ємною частиною будь-яких свят, сімейних урочистостей і дружніх посиденьок.

Алкоголь під час вагітності: чи можна пити вагітним

Жінка, що перебуває в період очікування дитини, суворо обмежує себе у багатьох звичних справах і заняттях. Раціон майбутньої мами повинен також істотно змінитися. Жінка вже не може так само, як і раніше, відвідувати вечірки і підтримати компанію, дозволяє собі випити. Багато представниць слабкої статі не згодні з тим, що їм доводиться йти на такі великі обмеження. У цьому зв’язку виникає запитання: «чи Можна вагітним алкоголь?».

У даній статті мова піде про те, чи допустимо вживання алкоголю на початку вагітності і на більш пізніх її стадіях, а також скільки жінка може дозволити собі подібних напоїв під час очікування дитини.

Алкоголь під час вагітності: чи можна пити вагітним

Вплив алкоголю на здоров’я плода

Всесвітня Організація охорони Здоров’я (ВООЗ) і переважна більшість лікарів радять жінкам під час виношування дитини, а також тим, хто тільки планує вагітність, повністю утриматися від вживання алкоголю. Чому існують такі обмеження і які можуть бути наслідки?

Хоч деякі фахівці не бачать нічого поганого в помірному вживанні алкоголю, не можна забувати про можливі наслідки. Нижче перераховані найбільш тяжкі з них:

 • Порушення функціонування плаценти. З-за наявності спиртного в організмі всередині судини плаценти стискаються. Останнє призводить до того, що плід отримує недостатню кількість поживних речовин та кисню. Все це порушує розвиток малюка, що призводить до ризику передчасних пологів, а також різних відхилень у дитини. Недостатнє насичення плаценти киснем може викликати загибель дитини в утробі матері.
 • Підвищена ймовірність викидня. Як показує статистика, якщо жінка вживала алкоголь під час вагітності (особливо в першому триместрі), то ризик викидня зростає в 3-4 рази. Слід зауважити, що в даному випадку мова йде про втрату дитини вже в другому триместрі.
 • Шкоди внутрішнім органам дитини. Етиловий спирт значно впливає на формування внутрішніх органів плоду. Його наявність в організмі матері здатне призвести до неправильного формування життєво важливих систем організму. Ця небезпека виникає при вживанні алкоголю на ранніх термінах вагітності. Більше всіх страждають печінка, видільна та серцево-судинна системи.
 • Алкоголь під час вагітності: чи можна пити вагітним

  Однак найсильніший шкоду отримують головний мозок і нервова система.

  Важливо: мозок формується в першому триместрі, приблизно на 8-12 тижні. Пошкоджені клітини цього органу у плода не регенеруються, а лише знищуються. Саме тому алкоголь тягне за собою важкі недуги нервової системи: депресії, неврози, агресивність, гіперактивність, підвищена дратівливість і т. д.

  Діти, чиї матері пили на ранніх термінах вагітності, насилу навчаються, а також відчутно відстають у розвитку. Таким дітям дуже важко адаптуватися в суспільстві.

 • Деформована зовнішність. Риси обличчя дітей, мами яких випивали алкоголь, можуть бути значно спотворені. До можливих деформацій відносяться такі відхилення, як укорочена верхня губа, дрібні очниці, глибоко посаджені очі, складки на століттях, недорозвиненість виличної дуги і скроневої кістки.
 • Схильність до алкоголізму у дітей. Якщо мати під час вагітності пила спиртні напої, то її дитина з великою ймовірністю буде схильний до алкоголізму. Причому ця хвороба може з’явитися і в дитинстві, і в підлітковому віці. Тяга до спиртного стане сильніше на тлі психологічних відхилень, викликаних деформацією нервової системи.
 • Підсумовуючи даний список, варто зазначити, що відхилення внутрішньоутробного розвитку, викликані алкоголізмом матері, в медичній науці називаються алкогольним синдромом плоду.

  Алкоголь під час вагітності: чи можна пити вагітним

  Алкогольний синдром плоду характеризується аномаліями анатомічної будови, малою вагою і ростом при народженні, відставанням у фізичному і психічному розвитку. Такі діти часто важко піддаються вихованню і навчанню, мають складні неврологічні та поведінкові проблеми. Таким чином, алкогольний синдром плоду не виліковний, він супроводжує дитину протягом усього його життя.

  Таким чином, дитина власним здоров’ям відповідає за необдуману поведінку своєї матері.

  Що робити, якщо майбутня мати випила алкоголь, не знаючи про вагітність

  В даний час дуже популярно планування вагітності завчасно. Майбутні мами і тата починають вести здоровий спосіб життя, відвідувати лікаря, здають необхідні аналізи, а також психологічно готуються стати батьками. Проте не все в житті можна спланувати заздалегідь.

  Особливо це відноситься до народження малюка, адже звістка про те, що чоловік і жінка стануть батьками, часом стає для них сюрпризом. Також, на жаль, трапляються ситуації, коли жінка дізнається про вагітність та її терміни і з жахом розуміє, що перед зачаттям вона або її партнер випивали алкоголь. До того ж іноді майбутня мама, не знаючи про своє становище, вживала спиртні напої в перші тижні вагітності до затримки.

  Це вплине на здоров’я дитини?

  Алкоголь під час вагітності: чи можна пити вагітним

  Деякі матері стверджують, що пили алкоголь, тоді, коли не знали про те, що вагітні. Вони задаються питанням: «чи Не зашкодить це дитині?». Таке трапляється досить часто. Багато жінки п’ють алкоголь на 3 або 4 тижні, тобто до того, як дізнаються про свою вагітність. Можливо, кілька келихів алкоголю не зашкодять дитині, але надалі потрібно обов’язково виключити вживання алкоголю.

  Лікарі застерігають жінок від переривання вагітності. Справа в тому, що багато майбутні мами, зрозумівши, що випили пристойну дозу алкоголю, будучи в положенні, роблять аборт. Вони бояться, що дитина народиться із значними відхиленнями.

  Якщо вам здається, що у вас є проблема з алкоголем, поговоріть з лікарем, який веде вагітність. Будь доктор хоче допомогти своєму пацієнтові, тому медик підкаже, як вам бути в ситуації, що склалася.

  Алкоголь в період планування вагітності

  Переважна більшість фахівців вважають, що алкоголь серед усіх токсичних речовин, які можуть серйозно порушити фізичний і психічний розвиток плода, знаходиться на перших позиціях. Зрозуміло, при цьому не беруться в розрахунок наркотичні речовини, які просто вбивають вас і ваш плід.

  З цієї причини, якщо ви запланували зачаття дитини, необхідно мінімум за 6 місяців, а ще краще – за рік до цієї події відмовитися від усіх шкідливих звичок. Мова йде саме про вживання алкоголю і куріння тютюну.

  Алкоголь під час вагітності: чи можна пити вагітним

  Багато хто вважає, що досить 2-3 тижнів здорового способу життя, але це помилково.

  Що стосується чоловіків, то на цей рахунок існують різні дані. Деякі фахівці вважають, що алкоголь, випитий за 2-3 тижні до зачаття істотно впливає на здоров’я дитини, особливо на його психічний стан. Є лікарі, які встановлюють термін в 3 місяці, протягом яких майбутньому батькові небажано вживати алкоголь. З цієї причини, якщо хочете мати здорових дітей, краще утримайтеся від спиртного протягом якомога довшого часу до дати зачаття.

  Допустимі дози алкоголю під час вагітності

  Звичайно, шкода алкоголю, якому піддається плід, незаперечний. Проте фахівці все-таки з’ясували, які дози алкоголю є безпечними для здоров’я дитини.

  Алкоголь під час вагітності: чи можна пити вагітним

  Лікарі дозволяють 2-3 рази за вагітність випити 100-200 грамів якісного сухого вина. Будьте уважні, напій повинен бути натуральним, тому і ціна його повинна бути відповідною.

  Справа в тому, що червоне сухе вино приносить організму користь. Воно стабілізує рівень гемоглобіну, покращує травлення. З цієї причини, невелику кількість якісного сухого червоного вина не зашкодить дитині. Однак пам’ятайте, що краще уникати спиртного протягом першого триместру.

  Також фахівці не рекомендують вживати безалкогольне пиво. Справа в тому, що даний напій орієнтований на тривале зберігання. Це значить, що він містить велику кількість консервантів. Останнє точно не піде дитині на користь.

  Історична довідка

  Згубний вплив пияцтва батьків на плід відомо ще з часів античності. Про це оповідає й вірменська, грецька, римська, і багато інші міфології. Напевно, більшості людей знайомий сюжет давньогрецького міфу про сина Зевса Гефесті.

  Богиня Гера народила Зевсові сина. Причому бог грому і блискавки під час зачаття був п’яний. Так от, народжений дитина – Гефест – був слабкий, як фізично, так і душевно: він кульгав і мав деякі відхилення в психіці. Гефест, за легендою, був дуже добрим і м’яким, але, в той же час, вважався потворним зовні.

  Алкоголь під час вагітності: чи можна пити вагітним

  Існують різні національні традиції, згідно з яким нареченому і нареченій на весіллі суворо заборонено пити алкоголь. Наприклад, у Вірменії вважається поганим тоном, якщо наречений або наречена, пити вино на весіллі. За святковим столом молоді тільки піднімають келихи і відразу ж ставлять їх назад. Існують провінції, де чоловікові заборонено вживати спиртні напої до тих пір, поки у нього не народяться діти.

  Схожі суворі закони існують і донині в багатьох країнах. У першу чергу це стосується мусульманських держав.

  Висновок

  Сказати, що здоров’я дітей найголовніше для батьків, — не сказати нічого. Здорові діти – це завжди щастя. Турбота про здоров’я дитини, як вважають фахівці, повинна здійснюватися батьками ще до народження малюка.

  Алкоголь під час вагітності: чи можна пити вагітним

  Таким чином, лікарі настійно не рекомендують випивати протягом першого, другого та третього триместрів вагітності. Пам’ятайте, що алкоголь, випитий вами навіть в початкові 5 тижнів очікування малюка, здатний завдати йому великої шкоди.

  Причому вживання алкоголю в першому триместрі особливо небажано. Однак відгуки багатьох жінок свідчать про те, що дитина не отримав жодних ускладнень, якщо мама випила трохи спиртного в перші дні очікування малюка. У будь-якому випадку, не варто експериментувати, адже алкоголь під час вагітності не бажаний. Не губіть свою молодість і життя своїх дітей.

  Коментар фахівця

  Бабин Костянтин Олександрович – лікар психіатр-нарколог вищої категорії, кандидат медичних наук:

  «Вагітність складається з трьох триместрів, тобто трьох відрізків по три місяці кожний. Загальновизнано, що найбільш відповідальним є перший. Саме в перші три місяці відбувається формування зачатків всіх життєво важливих органів (серця, нирок, легень тощо). У першому триместрі будь кількості алкоголю категорично протипоказані. В подальшому допускається вживання так званої безпечної дози спиртного: 30 мл міцного напою або один келих столового вина.

  Якщо для вас це складно, а доза здається дуже маленькою, проконсультуйтеся з фахівцем. Якщо у вас або вашого партнера є очевидні проблеми з алкоголем, такі як запійний пияцтво або щоденне вживання невеликих доз», сконцентруйтеся на лікуванні наркологічного захворювання. Тільки після цього приступайте до планування вагітності».

  Моя довідка - Корисні поради