Абстинентний синдром: симптоми, причини і лікування

Абстиненція виникає при відмові алкоголіка від вживання спиртного. Сукупність хворобливих проявів, звана алкогольним абстинентним синдромом, нагадує похмілля, однак у абстиненції є ряд відмітних ознак, наприклад, тривалість.

З абстинентним синдромом стикаються ті люди, чия алкогольна залежність досягла другої або третьої стадії. Існує безліч негативних проявів синдрому: тремор, підвищене потовиділення, тахікардія, порушення координації, різка зміна настрою і розлад сну.

Є ймовірність, що патологія перейде в білу гарячку, яку медики називають алкогольним делірієм. При лікуванні застосовується інфузійна терапія.

Абстинентний синдром: симптоми, причини і лікування

Що таке абстиненція

Алкогольна абстиненція інакше називається синдромом відміни. Як розвивається ця патологія? Спочатку людина відмовляється від прийому спиртних напоїв, потім виникає цілий комплекс психологічних і соматичних порушень, вегетативних і неврологічних розладів.

Тільки ті, хто страждає залежністю (починаючи з другої стадії), стикаються з абстиненцією, яка почасти схожа з похміллям. Проте існують важливі відмінності.

При похмілля пацієнт не страждає від непереборного бажання випити, і воно триває всього кілька годин. Синдром відміни триває кілька днів.

Від моменту, коли людина починає зловживати спиртними напоями, до моменту, коли з’являється алкогольний абстинентний синдром, має пройти певний час. Це період від 2 до 15 років.

Вік і стать пацієнтів впливають на час виникнення патології. Підлітки та юнаки, які регулярно вживають спиртне, стикаються з ознаками абстиненції вже через 1-3 роки. 2-5 років — і захворювання можна назвати яскраво вираженим і тривалим. Що стосується жінок, то у них патологія з’являється приблизно через 3 роки систематичного прийому алкоголю.

Код абстинентного синдрому за МКХ-10

F10.2. Синдром алкогольної залежності. Через зловживання алкоголем з’являються порушень психіки і поведінки.
F10.3. Синдром відміни. Через зловживання спиртним виникають розлади психіки і поведінки.

Про патогенез абстинентного синдрому при алкоголізмі

Існує кілька варіантів розщеплення етилового спирту, яка потрапляє в організм.

Перший шлях: етанол переробляється за допомогою алкогольдегідрогенази (цей фермент в основному «працює» в клітинах печінки).

Другий варіант: у метаболізмі бере участь каталаза (фермент, присутній у всіх клітинах). Також етанол розщеплюється за участю мікросомальної етанолокислювальної системи (знову ж у клітинах печінки). У всіх трьох випадках розпад етанолу призводить до утворення ацетальдегіду. Висока токсичність цього органічного з’єднання викликає похмілля, вносячи розлад у роботу всього організму.

Абстинентний синдром: симптоми, причини і лікування

Якщо людина здорова, то етанол в його організмі метаболізується переважно за участю алкогольдегідрогенази. Зловживання спиртними напоями запускає процеси альтернативної переробки етанолу, в яких задіяні каталаза і мікросомальна этанолокисляющая система.

З-за цього в крові зростає кількість ацетальдегіду. Він накопичується в тканинах та органах і впливає на синтез і розпад дофаміну — особливої речовини, що впливає на нейрони.

Тривале вживання міцних напоїв веде до дисбалансу дофаміну. Дефіцит «гормону щастя» заповнюється наступним чином: етанол з’єднується з рецепторами нейронів. Якщо людина не вживає алкоголь, то недостатня кількість дофаміну призводить до того, що рецептори не стимулюються належним чином. В тверезому стані пацієнт відчуває дискомфорт. Так відбувається на першій стадії залежності, недолік «гормону щастя» стає причиною психічної прихильності до алкоголю.

Друга стадія алкоголізму — час перелому: якщо пацієнт не приймає спиртне, то відбувається зрив компенсації, усугубляемый активним синтезом і розпадом дофаміну. Високий рівень дофаміну провокує негативні вегетативні реакції, характерні для алкогольної абстиненції.

Дисбаланс дофаміну значної шкоди завдає організму: підвищується артеріальний тиск, з’являється занепокоєння і дратівливість, порушується сон. Рівень «гормону щастя» впливає на вираженість абстиненції. Перевищення норми в три рази призводить до білої лихоманки.

Ацетальдегід, про яку говорилося вище, не тільки впливає на кількість нейромедіаторів, але і порушує роботу еритроцитів. Червоні кров’яні тільця не справляються із забезпеченням тканин необхідною кількістю кисню, тому виникають метаболічні порушення і кисневе голодування. Тканинна гіпоксія веде до соматичною симптоматикою (ще одна ознака алкогольного абстинентного синдрому).

Скільки триває абстиненція? Чим сильніше уражений організм пацієнта, тим довше зберігаються прояви синдрому. Знайоме багатьом похмілля докучає людині всього кілька годин, абстинентний синдром триває 2-5 діб. На третій день зрив компенсації досягає межі, симптоми стають максимально вираженими. В особливо запущених випадках пацієнт страждає від патології протягом 2-3 тижнів.

Симптоми абстиненції

Класифікація алкогольної абстиненції пов’язана з вираженістю симптомів, ступенем тяжкості і часом появи тих чи інших ознак.

Абстинентний синдром: симптоми, причини і лікування

Розмова про класифікації варто почати з другої стадії залежності. На цій стадії виділяється три ступені тяжкості:

 • 1 ступінь. Цю ступінь можна назвати проміжною. Хворий знаходиться між першою і другою стадіями алкоголізму, йде в нетривалі (2-3 дні) запої. Симптоми переважно астенічні, відзначаються вегетативні порушення. Людина відчуває сухість у роті, що супроводжується прискореним серцебиттям та підвищеним потовиділенням.
 • 2 ступінь. Характерна для піку другій стадії залежності, що виникає після тривалих (від тижня до 10 днів) запоїв. Вегетативні розлади ускладнюються неврологічними порушеннями і збоями в роботі внутрішніх органів. Артеріальний тиск «скаче», частішає серцебиття, з’являється почервоніння білків очей і шкірних покривів, у людини тремтять руки, язик і віки. Крім того, в голові відчувається тяжкість, а хода стає нерівною.
 • 3 ступінь. Характерна для переходу з другої стадії на третю, коли запої тривають довше 7-10 днів. Зберігаються вегетативні і соматичні прояви, а на перший план виходять порушення психіки. Пацієнт страждає від розладу сну, його відвідують кошмарні сновидіння, не залишає почуття тривоги і провини. Пригнічений настрій змінюється спалахами агресії і роздратування.
 • Що стосується третьої стадії алкоголізму, то в цьому випадку абстиненція стає яскраво вираженою, об’єднуючи всі вищевказані прояви. Ознаки алкогольного абстинентного синдрому можуть змінюватись. Стадія залежності, загальний стан організму, тривалість запою впливають на поведінку симптомів.

  Важлива примітка: при алкогольної абстиненції пацієнт одержима тягою до спиртного, яка посилюється в другій половині дня. У цьому відмінність патології від простого похмілля.

  Симптоми абстинентного синдрому діляться на дві групи. Ранні симптоми з’являються протягом 6-48 годин після того, як пацієнт припиняє приймати алкоголь. Коли людина знову починає пити спиртне, ці ознаки або значно слабшають, або взагалі зникають.

  При відмові від міцних напоїв пацієнт стає дратівливим і неспокійним, його руки трясуться, серцебиття частішає, а тиск зростає. Виникає підвищена пітливість, розлад ШКТ, відраза до їжі, зниження м’язового тонусу. Пам’ять і увага погіршуються, втрачається ясність думок.

  Абстинентний синдром: симптоми, причини і лікування

  Протягом 2-4 діб після відмови від спиртного з’являються пізні симптоми, які в основному пов’язані з психічним станом пацієнта. Ранні симптоми (тремор, гіпергідроз, тахікардія тощо) — фон для психічних порушень. Швидко змінюється стан людини посилюється припадками, потьмаренням свідомості, баченнями і маренням, який виникає через галюцинацій. Як правило, хворий страждає від марення переслідування.

  Зазвичай ранні симптоми — попередники пізніх проявів. У деяких випадках це закономірність порушується. У легких випадках пізніх симптомів не спостерігається.

  Іноді пізні симптоми виникають раптово при загальному задовільному стані і відсутніх/маловиражених ранніх симптомах. Той чи інший пізній симптом здатний слабшати, не доводячи пацієнта до білої гарячки, яка настає при сукупності всіх ознак.

  Зафіксовані випадки, коли епілептичний припадок став першим проявом патології, а інші симптоми проявилися пізніше.

  Існують чотири варіанти перебігу абстиненції. У кожному випадку переважає симптоматика з тієї чи іншої системи. Такий поділ має велику значимість для фахівців, тому що дозволяє зрозуміти, які органи були найбільше вражені, і вибрати відповідне лікування.

  Класифікація алкогольного абстинентного синдрому

 • Нейровегетативний варіант. Зустрічається найчастіше. Це свого роду «фундамент», на якому ґрунтуються інші прояви. Характеризується стрибками артеріального тиску, тремор, гіпергідрозом, набряком, тахікардією, сухістю в роті, слабкістю, втратою апетиту і порушеннями сну.
 • Церебральний варіант. Вегетативні порушення поглиблюються запамороченнями і непритомністю, сильним головним болем та непереносимістю гучних звуків. Іноді трапляються напади.
 • Соматичний варіант, також званий вісцеральним. Виявляються порушення в роботі внутрішніх органів. Білки очей злегка жовтіє. З’являється аритмія, задишка і болі в області серця. Хворого мучить блювота, нудота і діарея, неприємні відчуття в епігастральній області.
 • Психопатологічний варіант. Хворий стикається з порушеннями сну, ілюзіями, що переходять в зорові і слухові галюцинації, тривожністю, перепадами настрою і безпричинним страхом. Людина втрачає просторово-часову орієнтацію. Суїцидальні думки можуть перерости в спроби покінчити з собою.
 • Яким би не був варіант перебігу патології, пацієнт завжди страждає від психічних розладів. Цей період демонструє, як деградувала особистість алкоголіка і як це помітно оточуючим.

  Сторонні бачать, що здатність хворого мислити значно втрачено, що людина з працею розуміє вказівки і пояснення, часто веде себе недоречно. Пацієнт або не в змозі сприймати іронію і гумор, або розуміє їх в дуже спрощеному вигляді.

  Як правило, молоді люди страждають від тривожності, а літні — від пригніченого настрою. При хронічному алкоголізмі і супутньому абстинентному синдромі людину мучить почуття безвиході.

  Хворий не може утриматися від вживання міцних напоїв, здійснює непривабливі бездумні вчинки, що призводить до почуття провини. Іноді з пацієнтом трапляються панічні атаки.

  Пригніченість змінюється цілеспрямованістю, яка пов’язана з бажанням випити. Такий нестабільний стан знищує моральні орієнтири. Алкоголік не зупиняється ні перед чим! Хворий здатний брехати близьким людям, випрошувати гроші навіть у сторонніх, скоювати крадіжки або втечі з дому, розкривати замки і т. п.

  Лікування алкогольної абстиненції

  Лікуванням цієї патології займаються фахівці-наркологи, які знають, як позбутися від проявів абстиненції і як полегшити стан пацієнта. Хворі, які зіткнулися з легкою формою алкогольного абстинентного синдрому, можуть отримати необхідну допомогу вдома або амбулаторно.

  Абстинентний синдром: симптоми, причини і лікування

  Стаціонарне лікування

  Як виглядає схема лікування? Лікар повинен провести дезінтоксикацію організму пацієнта за допомогою активованого вугілля. Хворому також знадобиться внутрішньовенне крапельне вливання сольових розчинів і вітамінотерапія. Відновити функції внутрішніх органів і нервової системи допоможуть спеціальні засоби.

  Бензодіазепіни — особливі препарати — полегшать стан пацієнта. Такі препарати усувають вегетативні порушення, позитивно впливаючи на вегетативну нервову систему. Бензодіазепіни знижують тривожність, усувають нав’язливі стани, заспокоюють, знімають судоми і поліпшують сон.

  Можливо, що алкоголіку знадобиться госпіталізація. Зміни свідомості, епілептичні напади, підвищена температура, тремор, тремтіння мови і повік, бачення, виснаження і зневоднення — показання для лікування в стаціонарі.

  Терапія у медичному закладі потрібна при соматичній патології. Важкий бронхіт і пневмонія, печінкова і дихальна недостатність, кровотечі в шлунку і кишечнику — це причини негайної госпіталізації.

  Шизофренія, алкогольна депресія і алкогольний психоз, маніакально-депресивний психоз — все це теж показання для лікування в стаціонарі. Терапія в умовах лікарні проходить за особливою програмою. Хворий повинен буде пройти медикаментозне лікування.

  Амбулаторна терапія доповнюється застосуванням багатьох ліків: ноотропних препаратів, нейролептиків, заспокійливих, снодійних, засобів для усунення соматичних і психічних розладів.

  Існує безліч позитивних відгуків про немедикаментозних способів лікування — спеціально розробленій дієті, плазмаферезі тощо Перед початком терапії необхідно провести обстеження. Спостереження за пацієнтами здійснює лікар-нарколог, який точно знає, що робити.

  Як зняти абстинентний синдром в домашніх умовах

  Як зняти алкогольну абстиненцію будинку? Для цього необхідно дотримувати ряд умов. По-перше, запій не повинен перевищувати тижневий період, а попередній повинен був закінчитися більше 3-х місяців тому. Також пацієнтові повинно бути менше 60 років, а його залежності — менше 5 років. При таких умовах можна займатися самостійним купіруванням абстинентного синдрому.

  Абстинентний синдром: симптоми, причини і лікування

  Для лікування в домашніх умовах знадобиться наступне:

 • Адсорбуючі засоби. Такі препарати допоможуть вивести з організму продукти розпаду етанолу. Для «очищення» знадобляться активоване вугілля, Полісорб та Ентеросгель.
 • Аскорбінова кислота. Вітамін С має антиоксидантну, освіжаючу і тонізуючу дію, виводить токсини з організму. У цьому йому допомагають антиоксидантні властивості.
 • Сечогінні засоби. Діуретики сприяють якнайшвидшої утилізації токсичних речовин.
 • Седативні препарати. Заспокійливі знімають перенапруження і тривожність, борються зі страхами і тривогою.
 • Серцеві ліки. Міцні напої наносять сильний удар по серцево-судинній системі, тому необхідно підтримати її діяльність у складний період.
 • Снодійні засоби. Якщо пацієнт лікується вдома, то йому потрібен повноцінний відпочинок, який дозволить відновити нервову систему. Часто після запою хворі страждають від безсоння, а це ще більше руйнує вже потерпілий організм.
 • Судинорозширювальні препарати. Ці медикаменти застосовуються при спазмах і зростанні тиску для профілактики інсульту.
 • Засоби, що стимулюють кровопостачання мозку і відновлення нормальної розумової діяльності, — Гліцин і Пірацетам.
 • На питання «Як пережити абстинентний синдром» і «Як вийти зі стану синдрому відміни» існує багато відповідей. Є один корисний секрет: при боротьбі з алкогольним абстинентним синдромом необхідно вживати багато рідини. Після запою організм страждає від зневоднення, тому треба пити воду питну та мінеральну), соки, зелений чай та ін.

  Прогноз при абстинентному синдромі

  Зняття абстиненції природним шляхом, тобто без лікування, вимагає близько 10 днів, при лікуванні в домашніх умовах або амбулаторно — близько 5. Якщо алкогольний абстинентний синдром взяв важку форму, то прогноз залежить від вираженості симптомів і порушень, від ступеня патології.

  Психопатологічна симптоматика з ухилом в білу гарячку піддається лікуванню найважче. Нейровегетативний та вісцеральний варіант лікується простіше, і патологія протікає за більш короткий термін.

  Важливо не забувати, що вже сформувалася залежність від спиртного призводить до алкогольної абстиненції. Якщо хворий алкоголізмом людина продовжує пити міцні напої, то його неправильний вибір тягне за собою погіршення стану та прогресування залежності.

  Поява алкогольного абстинентного синдрому — причина швидкого звернення до нарколога. Спеціаліст вибере дієву схему терапії. Пацієнта можна лікувати медикаментозно, застосувати кодування по Довженко, скористатися гипносуггестивным методом, встановити кодує імплант.

  Після лікування людині потрібна реабілітація, програму якої також вибирає лікар.

  Моя довідка - Корисні поради