Як гасити соду для випічки?

Як гасити соду для випічки?

В рецепті улюбленої випічки потрібно погасити соду, але не знаєте, що це таке і навіщо це потрібно робити? У цій статті спробуємо розібратися, чи треба гасити соду для випічки, чим і як це правильно робити (оцтом, лимонною кислотою або соком, кефіром і т. д.) і в яких пропорціях.

Що означає гасити соду і навіщо це робити?

Гасіння соди – це хімічна реакція, яка відбувається в результаті впливу на соду якої-небудь кислоти (наприклад оцтової або лимонної), згодом чого активно виділяється вуглекислий газ, завдяки якому тісто виходить більш легким, пористим і повітряним.

У більшості випадків гасити соду радять в рецептах оладок, млинців, різної домашньої випічки, щоб вона стала більш об’ємною після термічної обробки і не мала присмаку соди.

На замітку: якщо за рецептом в тісто додають сметану або кефір (іншими словами кисломолочні продукти), то соду гасити не потрібно взагалі, вона вступити в реакцію з молочною кислотою в процесі термічної обробки цього тесту.

Можна гасити соду оцтом?

Самим популярним і поширеним способом гасіння соди є спосіб з використанням оцту (столового 9% або оцтової есенції 70%), але не багато початківці пекарі та кулінари замислюються, що цей спосіб вкрай безглуздий і від нього немає ніякої користі при приготуванні випічки.

Спробуємо пояснити, чому це так. Якщо залити харчову соду в певній пропорції оцтом, вони відразу вступають в реакцію і активно виділяється вуглекислий газ (прямо в ємності, в якій їх з’єднують), а в нашому випадку реакція повинна проходити не так швидко, при чому в самому тесті при його термічної обробки (смаження, випікання), щоб тільки тоді виділявся вуглекислий газ і тісто виходило більш повітряним.

Відповідно соду краще не гасити оцтом, а використовувати для цих цілей інші компоненти, про які й поговоримо далі.

Читайте також:
Рисова каша на молоці у каструлі

Як гасити соду лимонною кислотою

Зробити «домашній розпушувач для тіста можна з використанням лимонної кислоти, при цьому важливо враховувати пропорції:

5 частин соди + 3 частини лимонної кислоти + 12 частин борошна

У ролі частин можуть бути чайна або столова ложка, мірні або звичайні склянки і т. д. Ви спокійно можете зробити собі таку заготовку так званого «домашнього розпушувача» і використовувати її за потребою.

Важливо ретельно змішувати ці інгредієнти дотримуючись зазначеної пропорції і в сухому вигляді, а в тісто додавати в самому кінці замість зазначеної в рецепті соди або розпушувача (перед приготуванням випічки).

Якщо у вас не виявилося вдома лимонної кислоти, не турбуйтеся. Лимонну кислоту замінюємо лимонним соком, який додається в тісто в самому кінці приготування. Тобто ніяких заготовок вам робити не треба. Наприклад, у вас є рецепт і в ньому використовується один стакан борошна. Так ось на нього ми будемо використовувати наступну пропорцію інгредієнти: 1 чайна ложка соди + 9 чайних ложок лимонного соку, повторюся, на 1 склянка борошна. І всі інгредієнти ми будемо додавати безпосередньо при замішуванні тіста, плюс лимонний сік буде останнім доданим інгредієнтом.

Порада: при приготуванні тесту можна використовувати менше соди, ніж зазначено в рецепті, щоб вона не відчувалася готової випічки (у багатьох рецептах її пропорцію часто вказують з запасом).

Замість висновку до цієї статті зазначимо, що гасити соду у випічці чи ні, вирішувати тільки Вам і після перших дослідів приготування смачної випічки, Ви відразу ж побачите результат від цієї хімічної реакції і зрозумієте, чи від неї ефект чи ні. Багато рекомендують замість гасіння соди використовувати розпушувач для тесту, який можна купити в будь-якому продуктовому магазині і не починати непотрібних експериментів у себе вдома, але якщо Ви зважилися на подібні досліди, то краще використовувати лимонну кислоту. Свої відгуки та корисні поради, як правильно погасити соду (оцтом, «лимонкою» або інший кислотою), залишаємо у коментарях до цієї статті і ділимося їй в соціальних мережах, якщо вона була Вам корисна.

Моя довідка - Корисні поради