Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Підживлення помідорів — копітка справа. В першу чергу із-за того, що добрив існує безліч, і перш ніж вибрати яке-небудь знадобиться все детально вивчити.

Підживлення бувають мінеральні, органічні, комплексні, прискорюють ріст і т. д. Їх склад так само різноманітний. Багато воліють органіку за її натуральність і нетоксичність. Ті, хто не любить возитися з гноєм і готувати різні настої, використовують мінеральні або вже готові, комплексні живильні суміші. Всі вони націлені на допомогу у розвитку рослини, але надлишок будь-якого з них призводить до загибелі овоча або накопичення нітратів в плодах.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Головне добре знати, на якому грунті належить рости томатах і вміти розрізняти недолік речовин за зовнішнім виглядом зелені і плодів. Рослина обов’язково почне сигналізувати про свій стан, наприклад, зміною кольору листя або її скручуванням. Це, до речі, дуже схоже з огірками.

Зі статті ви дізнаєтеся про всі плюси і мінуси різних видів прикормок, навчитеся готувати поживні суміші для поливу з підручних засобів і багато іншого.

Які добрива потрібні для помідорів при посадці

Ось і прийшов час висадки розсади томатів у грунт. У цей період рослині необхідно допомогти акліматизації шляхом внесення в грунт відповідних добрив. Завдяки їм овоч буде добре рости і дасть чудові плоди.

Висадженої розсаді знадобиться азот для хорошого розвитку. Підгодівлю слід повторити через 2-3 тижні після першого внесення.

Знадобляться рослині калійно — фосфорні добрива. Вони сприяють хорошому розвитку кореневої системи, допомагають кращому всмоктуванню з ґрунту всіх потрібних мінеральних речовин. Підгодовувати слід безпосередньо після посадки.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Не забудьте і про такі важливі макро – і мікро — елементи: фосфор, кальцій, сірка, магній, калій, бор. Потреба рослини в них зростає в період цвітіння. Також стежте за кількістю внесених азотовмісних прикормок. Їх надлишок під час бутонізації може призвести до зростання листя, а не квіток.

Останній прикорм варто вводити, коли з’явилися перші плоди. Це повинні бути гумати або гумінові кислоти, які прискорять дозрівання врожаю і додадуть йому насичений смак.

Тепер давайте розберемося в чому містяться всі перераховані вище елементи. Звичайно ж повною мірою вони входять в склад мінеральних добрив, які можна купити в готовому вигляді. Можете приготувати поживну суміш самостійно користуючись перевіреними рецептами досвідчених городників.

Мінеральні добрива для томатів у відкритому грунті

Щоб помідори добре росли і давали багатий урожай, у грунті повинно бути достатньо поживних елементів. Найбільш важливими мінералами є калій, фосфор і азот. Вони поглинаються рослиною в більшій мірі, ніж інші, на всіх стадіях розвитку. Недолік цих трьох речовин у грунті загрожує поганого росту томатів і слабкого плодоношення.

Мінеральні підгодівлі діляться на 3 види — це прості, комплексні і органомінеральні. Прості містять у своєму складі один елемент, наприклад азот або фосфор. Комплексні складаються з цілого ряду поживних мінералів, які в повній мірі зможуть збагатити грунт всіма корисними речовинами.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Прості мінеральні суміші не дорогі і дозволять вам регулювати рівень вмісту в ґрунті того чи іншого відсутнього мінералу:

 • Азотні. Вони дуже важливі для гарного росту зелені кущів і нормального розвитку пагонів. Найкраще вносити їх на ранніх стадіях росту рослини та під час вирощування розсади. Потім кількість прикорму поступово знижують до періоду цвітіння, щоб активно почали розвиватися плоди, а не зелень. З усіх азотних добрив однокомпонентного типу найчастіше використовують аміачну селітру і сечовину. Щоб приготувати поживний розчин розведіть 1 столову ложку речовини в 10 літрах води.
 • Фосфорні. Їх наявність в грунті допомагає нарощувати підземну масу коріння. Активно підживлення вноситься під час росту розсади, пікіровки і пересаджування рослини. Добре розвинена коренева система буде повною мірою забезпечувати всіма необхідними елементами з грунту стебла, зелень і плоди. У чистої фосфорної підживлення є особливість — погана розчинність у воді, а в сухому вигляді речовина не засвоюється рослиною. В цьому випадку потрібно приготувати так звану «витяжку». Для цього візьміть 1 літр окропу і розведіть в ньому 1 столову ложку ортофосфата. Дайте настоятися добу. Потім змішайте з 10 літрами води і використовуйте в якості поливу.
 • Калійні. Цей елемент сприятливо впливає на розвиток кореневої системи томату, запобігає виникненню ряду захворювань і надає помідорів приємний смак. Калійну підгодівлю вносять на різних стадіях вегетації рослини, причому використовують тільки калійні солі. Це обумовлено тим, що вони не містять шкідливий для овоча хлор, на відміну від хлористого калію. Найчастіше збагачують грунт сульфатом калію. Щоб приготувати поживний розчин потрібно змішати 40 г речовини і 10 літрів води. Цією сумішшю можна полити близько 1 м2 насаджень.

Хлористий калій варто вносити після осіннього перекопування ділянки. Таким чином шкідливий хлор осяде, а в ґрунті залишиться тільки корисний для томатом калій.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Комплексні підживки мають вже збалансований набір необхідних поживних елементів. Це дуже зручно, адже не доведеться замислюватися про пропорціях внесених речовин:

 • Діамофоска. Це комплексна універсальна підживлення. У її складі знаходяться фосфор, калій і навіть азот, які в першу чергу необхідні для нормального розвитку томатів. Його легкорастворимая форма сприяє швидкому проникненню в грунт і миттєвого дії. Використовувати речовину можна як основне живлення грунту під час осіннього скопування. При цьому вносять приблизно 30 -40 г підживлення на 1 м2 землі. Для поливу саджанців використовуйте розчин: діамофоска 1-2 чайні ложки і відро води.
 • Амофос. Це мінеральне добриво, що складається з двох компонентів: фосфор і трохи азоту (приблизно 10 %). Гранули цієї поживної речовини сприяють гарному росту рослини і швидкому дозріванню томатів. Використовують його як для поливу, так і в сухому вигляді на відстані не менше 10 см від стовбура.
 • Нітроамофоска. Ця підгодовування сірого кольору включає 3 складові: азот фосфор і калій. Речовина добре розчинно у воді і чудово впливає на овоч. Препарат вносять в грунт в сухому вигляді під час осіннього скопування грунту і в розчинному для кореневої підгодівлі. По нормі на 1 м2 повинно бути використано 30-40 г нітроамофоска.

Перевагу варто віддавати препаратам амофос і діамофос. оскільки в них не містяться нітрати, на відміну від нітроамофоска. Перевищення вмісту нітратів в овочах сильно погіршить їх якість.

Органо-мінеральні добрива з’явилися порівняно недавно і все частіше користуються попитом у городників. Складаються вони з органічної основи (настій курячого посліду або гною) і мінеральних речовин. Даний вид прикорму має безліч плюсів:

 • Екологічність;
 • Легко засвоюється рослиною і дає бажаний результат у короткі терміни;
 • Благотворно впливає на стан грунту.

Вибираючи вид підживлення керуйтеся тим, який у вас грунт, спостерігайте за рослиною і результат не змусить себе чекати. Тільки обов’язково перед внесенням поживних сумішей уважно ознайомтеся з інструкцією.

Підгодівля для помідорів в теплиці. Коли і які добрива треба використовувати

Щоб отримати смачний і корисний урожай помідорів просто не обійтися без підгодівлі. Таким чином ви допомагаєте рослині увібрати в себе все саме корисне і необхідне для росту, запобігти виникненню хвороби томатів.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Отже, внесення кореневого прикорму потрібно розділити на 4 основних етапи:

 1. Для початку землю необхідно рясно полити і внести золу з гноєм. Потім грунт повинен ретельно просохнути. Далі ділянку під посадку перекопують і висаджують розсаду помідорів. Через тиждень після посадки під корінь вносять прикорм у вигляді розчину сечовини, аміачної селітри: по 2 чайної ложки кожного компонента на 10 л води.
 2. Наступного разу помідори підгодовують через 2 тижні після першої прикормки. Чудово підійде сульфат калію, який потрібно розвести у воді.
 3. Коду томати дали перші суцвіття обприскати їх таким розчином: нітрофоска — 2 ст. л, порошковий гумат натрію — 2 ч. л., вода — 10 л. Щоб обробити 1 м2 насаджень вам буде потрібно 5 літрів такого розчину.
 4. Коли з’явилися перші помідори починайте вносити мінеральні підгодівлі. Також можна використовувати раз в 2-3 місяці такий розчин: йод — 40 крапель, сироватка — 1 л, перекис водню — 1 ч. л. Цим складом обробляють рослину. Такий догляд зміцнює томатні кущі і захищає від ряду хвороб.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Позакореневе підживлення в період вегетації грає не менш важливу роль:

 • Якщо рослина атакувала фітофтора, то вам допоможе йод. Потрібно додати 10 крапель на 10 л води і обприскувати цим розчином кущі.
 • Коли з’явилися перші квіти обробіть рослину настоєм з деревної золи. Для цього 250 г попелу додають 3 л окропу і настоюють добу. Потім настій проціджують і одержаний розчин розводять зі звичайною водою (1:1).
 • Щоб добре розвивалися пагони і зелень, обробляйте листя 0,5 % розчином сечовини: 50 г речовини на 10 л води. Робити це варто тільки на етапі цвітіння.
 • Щоб заповнити недолік кальцію використовують кальцієву селітру, якої обробляють листя і обприскують кущі в період цвітіння. Розчин готується так: 7 г порошку на 10 л води.

Борна кислота, як добриво для томатів

Сам по собі бор дуже важливий на всіх стадіях вегетації томатів. Він сприяє активному росту клітин і допомагає синтезувати нуклеїнові кислоти. В першу чергу бор впливає на молоді частини рослини: зав’язі, точки росту і квітки.

Якщо томати не отримують належну кількість мікроелемента, то це сприяє накопиченню токсичних речовин в рослині, які його отруюють і призводять до загибелі. Розглянемо ряд ознак нестачі бору в помідорах:

 • На початкових стадіях відбувається опадання зав’язей, листя і погане дозрівання овоча.
 • На другій стадії відбувається скручування молодих пагонів і зміна кольору листя у їх підстави. У цьому випадку верхівка все ще зберігає свій природний зелене забарвлення.
 • Потім тільки з’явилися молоді листочки починають набувати світло зелений або білуватий колір і скручуються до основи.
 • На завершальній стадії прожилки вже хворих листків темніють, стебла легко ламаються, відмирають точки росту. Якщо рослина вже почало плодоносити, то на томатах утворюються темні плями.

Якщо було внесено надмірна кількість підгодівлі з вмістом азоту і вапна, то нестача бору буде тільки збільшуватися.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Використовувати борну кислоту можна на всіх стадіях росту томатів, в тому числі і при підготовці насіння до посадки.

 • Приготування розчину для обробки насіння і поливу грунту. Перед посадкою насіння їх рекомендується замочити для більш швидкого проростання в наступної суміші: 0,2 г порошку бору і 1 л води. Насіння вимочують у розчині 24 години, а після відразу висаджують. Такою ж рідиною, приготовленої з тими ж пропорціями, можна полити грунт перед садінням саджанців. Але робити це потрібно, якщо ви впевнені, що грунт потребує додаткового внесення в неї бору. Найчастіше цього елемента мало в підзолистих, заболочених і карбонатних грунтах.

Борний порошок, добре розчинний лише при t +55 — +60 °С. Тому доцільно розвести в невеликій кількості гарячої води потрібну кількість порошку. Потім довести до необхідного літражу водою кімнатної температури.

 • Приготування розчину для позакореневого підживлення. Тут все досить просто: потрібно розвести в 1 літрі води 1 р борного порошку. Цим розчином обприскується весь кущ. Таку підгодівлю потрібно повторювати хоча б 3 рази за сезон: під час бутонізації, цвітіння і плодоношення. Цей вид прикорму допомагає не тільки адаптуватися томатам до умов зовнішнього середовища, але і запобігає появі фітофторозу та грибкових захворювань.

Яке добриво краще для розсади помідор і перець на підвіконні

Помідори та перці відносяться до сімейства пасльонових, тому дуже схожі в плані догляду і прикорму. При грамотно підібраної підгодівлі ви отримаєте багатий урожай корисних і смачних овочів.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Отже, помідорів необхідні такі види живлення: мінеральні, органічні і приготовані за народними рецептами. Всі вони позитивно впливають на розвиток рослин і ріст плодів. Однак, не перестарайтеся. Варто уважно спостерігати за рослиною, щоб зрозуміти, яких мінералів і мікро-елементів йому не вистачає. Надлишок поживних речовин може призвести до загибелі овоча або наповнити плоди великою кількістю нітратів.

 • Мінеральні підгодівлі. Розсаду помідорів і перців можна поливати розчинами сечовини, суперфосфату, епіне і т. д. найефективнішою вважається поживна суміш під назвою «Богатир». У ній зібраний цілий комплекс мінералів, мікро-елементів та нутрієнтів для кореневого і позакореневого прикорму. Є ще добавка «Гера», яка стимулює ріст плодів, підвищує імунітет, додає приємний смак овочів і не містить шкідливого хлору.
 • Органічні підгодівлі. Вони використовуються у вигляді настоїв, розчинів і у чистому вигляді. Завдяки їм поліпшується не тільки стан овочів, але і якість самого ґрунту. До органіки відносяться: компост, гній, перегній, коров’як, кісткове борошно, дріжджі і пташиний послід. Варто зауважити, що для томатів і перців не дозволяється використовувати свіжий гній. З нього готують настої і розчини для прикорму.
 • Народні рецепти підживлень. Найчастіше використовують йод, дріжджі, перекис, яєчну шкаралупу і деревний попіл. Всі ці інгредієнти знайдуться у вас вдома і збагатять грунт всіма необхідними речовинами. З йоду готують розчин: 1 крапля речовини на 3 літри води. Цією сумішшю обробляють листя 2-3 рази за весь період росту. З яєчної шкаралупи готують настій: 500 г на 3 л води. Суміш відстоюють 3 дні і використовують, якщо є підозри в нестачі кальцію в рослин.

Дріжджова для підживлення огірків і помідорів

Дріжджове збагачення грунту полюбилося городниками за його екологічність. Такий прикорм живить грунт корисними елементами, дає гарний поштовх розвитку огіркам і не дозволяє накопичуватися шкідливих речовин в овочах. Проте є і мінус при використанні цих одноклітинних грибів — вони вимивають з грунту калій і кальцій, без яких не виросте гарний врожай. Тому потрібно паралельно підгодовувати огірки золою для заповнення відсутніх речовин.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Давайте розглянемо кілька корисних рецептів з дріжджів:

 1. В 1 літрі теплої води необхідно розчинити 200 г живих дріжджів,закрити і залишить на 3 години для бродіння. Потім розбавити розчин 9 л води і використовувати для поливу.
 2. У 2,5 літрах води розведіть 100 г дріжджів і додайте пів склянки цукру. Розчин ставлять у тепле місце настоюватися. Потім для поливу рослин використовують 200 мл концентрату на 10 л води. На одну рослину необхідний 1 л підгодівлі.
 3. У 10 л води розводять 1 пачка дріжджів (можна сухих) і додається чверть склянки цукру. Суміш настоюється кілька годин. Потім суміш розводять 5 л води і використовують для поливу.

Дріжджові підживлення скорочують кількість порожніх квіток, покращують якість зеленцов.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Такі прикормки для огірків слід вносити 3 рази за сезон:

 1. Коли з’являться перші 2 листочка;
 2. В період цвітіння;
 3. Під час активного плодоношення.

Не потрібно підживлювати грунт частіше, ніж сказано вище, т. к. надлишок одноклітинних дріжджів згубно позначиться на якості ґрунту і врожаю.

Інструкція по застосуванню препарату «Чистий аркуш»

«Чистий аркуш» — це вітамінний комплекс для рослин, вважається універсальним добривом і підходить всім рослинам, у тому числі і огірках. До його складу входять калій, азот, фосфор, аскорбінова і нікотинова кислота, тіамін, сірку та магній. Всі ці елементи відмінно впливають на швидкість росту, сприяють рясному цвітінню і плодоношенню.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Підживлення «Чистий аркуш» в кристалічній формі використовується для поливу і для позакореневого живлення:

 • Полив. Поливають під корінь. Концентрація розчину може змінюватись в залежності від стану грунту. Для нормального грунту суміш готується так: 2 — 3 мірні ложки речовини розвести в 5 — 10 літрах води. Лити під кущ кожні 10 — 12 днів.
 • Позакореневе підживлення. Нею обробляють повністю все листя рослини. Щоб приготувати суміш, 1 -2 мірні ложки розводять у 9 л води і обприскують кущі. Це потрібно робити кожні 12 – 15 днів у вечірній час, коли сонце менш активно.

Препарат буває і у формі палички. Він більш ефективний і живить грунт протягом 3-х місяців, сприяючи хорошому росту і цвітіння. Використовують її так: якщо діаметр горщика 5 — 10см, то ставлять 1 паличку, якщо більше 10 см — то знадобиться 2.

Перед використанням препарату обов’язково ознайомтеся з інструкцією щоб уникнути незворотних наслідків і загибелі рослини.

Курячий послід як добриво для томатів в домашніх умовах

Курячий послід вважається більш корисним, ніж коров’як або гній у кілька разів. В його користь переконалися багато городників, які дотримуються використання органічних добрив і повністю відмовилися від хімічних.

У складі курячого посліду є 4 найнеобхідніших елемента для росту та розвитку томатів: азот, фосфор, калій і кальцій. Куряк можна починати вносити в грунт ще в період оранки. Для цього по всій необхідної площі розсипається послід (з розрахунку на 1 м2 3,5 кг) та перекопується. Ця процедура збагатить грунт всіма необхідними поживними речовинами і допоможе добре прижитися розсаді помідорів.

Підживлення помідорів у відкритому грунті — коли і які добрива використовувати для томатів

Перед тим як вносити живильний розчин, зверніть увагу на сам кущ: якщо листя дуже густа, а стебло занадто товстий і соковитий, то слід призупинити внесення посліду. В іншому випадку рослина може так і не дати зав’язі, а надалі врожаю з-за того, що всі сили будуть направлені на розвиток зелені, а не плодів. Краще всього перед цвітінням обприскати помідори настоєм попелу, щоб призупинити дію азоту, який відповідає саме за активний ріст зеленої частини.

Отже, щоб приготувати поживний розчин необхідно змішати 1,5 кг посліду і 10 л води. Цією сумішшю можна відразу поливати томати, на один кущ буде достатньо 1 л.

Під час приготування настою з куряка суворо дотримуйтесь заданими пропорціями, т. к. перевищення кількості посліду в розчині може обпалити ніжні коріння помідорів.

Відео про те, як приготувати настій з кропиви для огірків і томатів

Серед досвідчених садівників набирає популярність підгодовування на основі кропиви. Завдяки органічному складу такий настій зможе значно збільшити врожайність і підвищити опірність огірків і помідорів до впливу зовнішніх факторів.

Всі види прикормок допомагають рослинам добре розвиватися і давати багатий урожай. Грамотний підхід до вибору добрив гарантує позитивний результат і ви зможете насолодитися корисними овочами. Дотримуйтесь наших порад і будьте здорові.

Моя довідка - Корисні поради