Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

Закупорка молочних проток при грудному вигодовуванні – часте явище, що виникає внаслідок недосвідченості. Що робити при застої молока у годуючої мами? Необхідно уважно поставитися до симптомів захворювання: нагрубання грудей, підвищення температури. Лактостаз лікується в домашніх умовах протягом 2-4 днів, якщо будуть вжиті своєчасні заходи.

Короткий опис хвороби

Лактостаз або застій починається через припинення циркуляції молока по протоках залози. Суміш із згорнутого молока і загиблих епітеліальних клітин перекриває молочні ходи. Порушення виходу молока викликає набряклість. Груди твердне, на її поверхні видно горбки. При пальпації в глибині молочної залози відчуваються кульки: скупчення загустів від довгого перебування в залозі молока.

Причини виникнення лактостазу

Застій молока може бути:

 • при малому обсязі висмоктує дитина молока немовлям;
 • тривалій перерві в годівлі;
 • завершення годування груддю;
 • з-за однією і тією ж пози при годуванні;
 • травми грудної залози;
 • недостатнє споживання рідини;
 • тісної білизни;
 • перевтоми;
 • перепаду атмосферного тиску;
 • вживання дитиною сосок і пустушок.

Ознаки лактостазу можуть з’явитися після припинення вигодовування.

Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

Симптоми і ознаки захворювання

Перші симптоми застою – шишки в грудях. З розвитком процесу грудна залоза збільшується в об’ємі. На поверхні з’являється кульку. Шкіра в цьому місці червоніє або блідне. Починаються розпираючий болі, що посилюються під час годування, зціджування, з температурою до 37,4 градуси.

Тривалість захворювання – 2 доби. При відсутності належного лікування болісний процес трансформується в неінфекційний мастит.

Відмінність лактостазу від різних захворювань грудей

Симптоми застою молока мають схожість з патологічними процесами в грудній залозі. Лактостаз без лікування призводить до прогресування захворювання і переходу в більш небезпечну форму: мастит. Грудні залози дуже чутливі до стану гормонального фону в організмі жінки. Збій в роботі яєчників знаходить своє відображення у стані молочних залоз. Постановка остаточного діагнозу в таких випадках вимагає спеціалізованого обстеження.

Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

Мастит

Розрізняють неінфекційний та інфекційний мастит. Через 2-3 дні лактостаз переходить в мастит. Порушення венозного кровообігу створює умови для інфікування. Причиною інфекційного маститу може стати проникнення в молочну залозу стафілококів/стрептококів через тріщини в соску. Джерелом зараження можуть бути бацилоносії, немовля, предмети побуту.

Температура при маститі – до 38 градусів з ознобом, слабкістю, втратою апетиту. Шкіра на грудях набуває глянсовий відтінок, зціджування молока не приносить полегшення. При відсутності медикаментозного лікування розвивається гнійна форма маститу.

Мастопатія

Мастопатія – доброякісний патологічний зміна грудної залози з-за гормональних порушень. Первинний симптом – збільшення грудей з-за розростання сполучної тканини. Згодом, в залежності від форми мастопатії, пальпуються безформні дрібні (з просо) або великі (з волоський горіх) вузлики. В пахвовій западині набухають лімфатичні залози.

Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

Спостерігається затвердіння і біль у грудях, що віддає під лопатку, виділення з сосків прозорого, білого секрету.

Кіста

Кіста є однією з форм мастопатії. Розростання сполучної тканини молочної залози відбувається через порушення балансу між гормонами, що виробляються яєчниками.

Відмінність кісти від лактостазу:

 • зміна форми соска (сплощення, втягування);
 • ущільнення овальної або округлої форми, пружне на дотик;
 • заліза може не тільки збільшуватися, але і зменшуватися.

Порожнина всередині кісти може бути наповнена кров’ю, інфільтратом. Дрібні кісти виявляються при обстеженні. Погіршення самопочуття (температура, тягнучі болі) відбувається при нагноєнні вмісту.

Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

Доброякісні пухлини

До доброякісних новоутворень відносяться фіброаденома, ліпома, внутрішньопротокова папілома. Причина виникнення фіброаденоми – гормональні порушення. Виявляється у верхній частині грудей, як пружний шар, розміром до 7 сантиметрів. Листоподібна різновид фіброаденоми перероджується в злоякісну пухлину.

Ліпома – тістоподібної або вузлової форми розростання жирової тканини. Виникає при захворюваннях печінки, з-за нестачі жовчі. Жировик може розвинутися на місці розтяжок на грудях, викликаних годуванням груддю. Збільшення пухлини призводить до стиснення прилеглих тканин і переродження в рак.

Вірус папіломи вражає спочатку сосок, а потім молочну залозу. Відноситься до супутніх симптомів фіброзно-кістозної мастопатії. Характерні ознаки: виділення з соска, больові відчуття при здавлюванні грудей. При діагностуванні видаляється.

Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

Злоякісні пухлини

Злоякісні новоутворення мають 3 форми:

 • дифузну;
 • вузлову;
 • соска.

Ознаки розвитку пухлини:

 • безформні ущільнення в грудях, пов’язані з шкірою, швидко збільшуються в розмірах;
 • збільшення, затвердіння лімфовузлів під пахвами;
 • біль при стисканні грудей;
 • порушення симетрії сосків і грудних залоз.

Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

З розвитком онкопроцесса шкіра над пухлиною грубіє, червоніє, покривається виразками, з сосків виділяється гнійний вміст.

Можна продовжувати годування груддю при лактостазі?

При застої молока годування – один з основних методів лікування. Немовля, правильно прикладений до грудей, звільнить молочні протоки від згустку молока, що допоможе відновленню циркуляції.

Як діагностують хворобу?

Лактостаз складно відрізнити від асептичної форми маститу в початковій фазі: схожість зовнішніх ознак, неактуальність клінічних аналізів до розвитку гнійного маститу.

Інформативні методи, що дозволяють визначити не запальний застій молока, від маститу:

 • ультрасонографія;
 • бактеріальний посів грудного молока;
 • пункція грудей для отримання проб з ущільнень.

Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

Комплексне обстеження перерахованими способами дасть відповідь про характер захворювання і засобах для лікування ущільнень в грудних залозах.

Лікування застою молока при грудному вигодовуванні в домашніх умовах

Позбутися від закупорки проток нескладно. Головний цілитель у цьому випадку – немовля. Необхідно прикладати його до грудей, не чекаючи, коли він зголодніє. Не давати в цей час пустушок і сосок, щоб він зберіг сили для смоктання. Молочні згустки можуть утворюватись у будь-якій частці залози. Для відновлення прохідності потрібна певна поза при годуванні дитини, так як його нижня щелепа працює ефективніше, ніж верхній.

Правильна поза при годуванні

Пози дитини для розсмоктування застою молока в залежності від розташування закупореній частки:

 • З боку пахв: дитина лежить ніжками назовні, рука матері притримує його зверху, підборіддя спрямований у бік ущільнення.
 • Середня частина залози: груди знаходиться над малюком, лежачим на боці.
 • Нижня частка: дитина сидить на колінах обличчям до матері.
 • Верхня частина: немовля лежить в перевернутому положенні ніжками від матері, мати схиляється над ним.
 • Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

  Масаж молочної залози

  Головне правило при масажі, щоб расцедить груди, – не докладати надто великих зусиль, щоб уникнути травми залозистої тканини, з якої складаються частки. Розм’якшити ущільнення необхідно разминающими, що погладжують, круговими рухами. Робити масаж треба перед початком лактації, починаючи від периферії і поступово переміщаючись до соска.

  Мазі

  При лактації дозволено застосовувати гомеопатичний засіб Траумель. Мазь не має побічних дій для дитини і матері. Застосування препарату сприяє поліпшенню кровообігу, зняттю набряклості, почервоніння. Для зняття набряку також рекомендуються Гепариновая мазь, Троксевазин гель.

  Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

  Лікувальні компреси

  Народна медицина пропонує, в якості лікувальних компресів, капустяний лист, сир, мед.

  Способи, щоб позбутися застою:

 • Капустяний лист злегка розминають і прикладають до хворої грудей до повного вбирання соку в шкіру. Сухий лист міняють на свіжий. Перед годуванням сосок обмивають.
 • Для компресу з сиру знадобиться марля в 2 шари, куди викладається сирна маса і накладається на ущільнення на 20 хвилин.
 • Мед змішують з борошном для отримання коржі і прикладають на півгодини на місце закупорки.
 • Компреси роблять після годування та зціджування.

  Лікарські препарати та антибіотики

  Антибактеріальні препарати при лактації не призначаються, за винятком Флуоксациллина.

  Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

  При гострому перебігу захворювання, коли утворилися грудки у всіх частках, призначається комбінація препаратів для прийому всередину:

  • для припинення грудного вигодовування – Достинекс;
  • антибіотик – Амоксилав;
  • для розсмоктування – Вобэнзин.

  Застій у грудях зменшується після ін’єкції Окситоцином, що викликає спазм молочних проток.

  Фізіопроцедури

  Одного-двох прийомів фізіопроцедур буває достатньо для зняття симптомів лактостазу.

  Види зовнішнього впливу:

  • ультразвук;
  • магнітотерапія;
  • электронейростимуляция.

  Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

  За відсутності лікувального ефекту процедури відміняють.

  Методи зціджування грудного при лактостазі

  Для звільнення молочних проток від молочного згустку застосовують особливу техніку зціджування і молоковідсмоктувачі. Щоб полегшити відходження молока, злегка розігрівають м’язи грудей, приклавши нагріту пелюшку, і змазують шкіру дитячим кремом, для кращого ковзання.

  Як расцедить груди:

 • Кисті рук розташовують таким чином, щоб великі пальці були на верхній частині грудей, а решта обхоплювали її знизу і збоку. М’якими, сдавливающими рухами просувати молоко від нижніх часток до соска.
 • Вказівним і великим пальцем, притримуючи груди іншою рукою, промассировать зону біля соска, без сильного натиску видавлюючи молоко з проток.
 • Визначити ареал ущільнення. Круговими масажними рухами розм’якшити місце застою.
 • Повторити всю процедуру від початку.
 • Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

  Застосування молоковідсмоктувача прискорює расцеживание. Перед його використанням необхідна підготовка: розігрів грудей, легкий масаж.

  Чого робити не можна?

  Застій молока не впливає на його якості. Біль у грудях через переповнення молоком не відіб’ється на дитині. Припиняти годувати грудьми малюка під час лактостазу не можна.

  При застійних явищах під час лактації протипоказано:

 • Робити гарячі компреси на груди між годуванням або зціджуванням. Замість розсмоктування застійного вогнища продукування молока посилиться.
 • Застосовувати спирт камфорний спирт, що володіють здатністю всмоктуватися через шкіру. Попадання в грудне молоко етанолу і камфори зробить його непридатним для годування.
 • Обмежувати прийом рідини. Годуюча жінка, щоб уникнути зневоднення організму і збільшення в’язкості молока, повинна випивати щодня не менше 2 літрів рідини.
 • Застій молока у годуючої мами: що робити, як расцедить в домашніх умовах

  При підйомі температури треба уникати додаткового перегріву, збільшити споживання рідини.

  Коли звертатися до лікаря?

  Збереження ознак застою без високого підйому температури більше 2-3 діб може означати, що лактостаз переходить в асептичний мастит, що буває при годуванні і припинення прикладання дитини до грудей. Потрібно звернутися за консультацією до мамолога чи гінеколога.

  Негайна лікарська допомога необхідна:

  • при температурі вище 38 градусів;
  • появі тріщин на сосках;
  • якщо після годування, зціджування зберігається болючість грудей, не знижується температура.

  Очікування, що запальний процес пройде сам по собі, може призвести до тяжких ускладнень.

  Профілактика застою молока при ГВ

  Для запобігання закупорки проток під час годування груддю необхідно:

  • спати на боці;
  • пити достатньо води;
  • уникати стресових ситуацій;
  • годувати дитину на вимогу;
  • не носити тісний одяг;
  • перед годуванням робити легкий масаж грудей.

  Завершення періоду грудного вигодовування необхідно проводити під контролем лікаря.

  Моя довідка - Корисні поради