Як виховувати гіперактивного дитини: помилки батьків та поради

Гіперактивні хлопці відрізняються імпульсивністю, неможливість всидіти на одному місці, мінливістю інтересів. Самі батьки, часом неправильно трактуючи поведінку улюбленого чада, починають робити помилки, які ускладнюють ситуацію. Тому мамам і татам треба знати, як правильно виховувати гіперактивного дитини.

Причини гіперактивності

Гіперактивність дитини є розладом розвитку поведінкового характеру. У медицині така особливість називається синдромом дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ). Причиною такого відхилення лікарі вважають несприятливий розвиток дітей всередині материнської утроби, а також важкі пологи у жінки.

До інших причин, що сприяє тому, що малюк стає гіперактивним, відносяться:

 • ураження мозку плода на останніх термінах вагітності, під час пологів, а також у перші тижні після появи малюка на світ;
 • прийом вагітною жінкою сильнодіючих ліків, снодійних і гормональних препаратів;
 • поява на світ за допомогою кесаревого розтину;
 • мозкові дисфункції мінімального характеру у малюка;
 • деякі порушення, що відбулися у немовляти в грудничкового віці;
 • вагітність жінки, що протікає з ускладненнями, сильним токсикозом, інфекціями і частими стресами.

Такі порушення впливають на психічний розвиток дитини. Малюк, може, і хотів би вести себе добре і слухняно, але не може цього зробити. У групу ризику також входять діти, які з народження перебувають на штучному вигодовуванні, а також народилися недоношеними і з маленькою вагою.

Як виховувати гіперактивного дитини: помилки батьків та поради

Іноді провокуючим фактором стає спадковість. Якщо хто-небудь в роду відрізнявся підвищеним занепокоєнням і збудливістю, тоді існує ризик того, що дитина теж зіткнеться з гіперактивністю.

Як зрозуміти, що у дитини гіперактивність?

Розпізнати гіперактивність у власної дитини можна за характерними ознаками. У однорічних малят помітні порушення з боку ритму великої моторики і координації рухів. У два роки з’являється затримка розвитку мовлення. Малюк може сказати свої перші слова, а потім замовкнути і намагатися спілкуватися за допомогою жестів.

В подальшому підростаюче чадо може мати складнощі у спілкуванні і проблеми в поведінці.

Самостійно визначити гіперактивність малюка можна за наступною симптоматикою, яка відрізняється систематичним проявом:

 • метушливість і непосидючість;
 • неуважність і відставання в розвитку від однолітків;
 • малюкові важко всидіти на одному місці, нічого при цьому не роблячи;
 • рухи дитини не скоординовані і часом незграбні;
 • є різні порушення зі сном;
 • з боку поведінки спостерігається імпульсивність і непередбачуваність.

Як виховувати гіперактивного дитини: помилки батьків та поради

Критичний вік

Гіперактивність найбільше проявляється у віці від трьох до шести років. Поведінка дитини моментами стає нестерпним. Він не сприймає зауважень, які лунають з боку батьків. У малюка починаються проблеми зі спілкуванням з однолітками. Ситуація покращується лише до 12 років, коли ознаки гіперактивності поступово згладжуються.

Потрібно йти до лікаря

При підвищеній гіперактивності малюка варто звернутися до дитячого невролога. Якщо поведінкове відхилення не скориговано, то його ознаки можуть потім перейти у доросле життя, негативно позначаючись на побудові кар’єри і сімейних відносин.

Дитячий невролог призначає наступні препарати:

 • вітамінний комплекс;
 • ноотропи;
 • фітопрепарати.

Як виховувати гіперактивного дитини: помилки батьків та поради

Лікування лікарськими засобами допоможе усунути супутню неприємну симптоматику у дитини, пов’язану з фізіологічним зміною стану.

Як вести себе з дитиною з СДВГ?

Крім медикаментозної терапії, лікар призначить корекцію поведінки батьків малюка. Це:

 • уникнення занадто завищених вимог до дитини;
 • дотримання режиму дня;
 • часті похвали малюка;
 • навчання дитини правильним взаєминам з однолітками;
 • знайомство малюка з соціальними нормами в ігровій формі.

Батьки повинні намагатися створювати для дитини ті ситуації, в яких він зможе показати найсильніші сторони. Для цього краще використовувати різні ігри, в яких рухова активність поєднується з моментами спокійного стану.

Як виховувати гіперактивного дитини: помилки батьків та поради

Скорегувати поведінку гіперактивної дитини допомагає плавання, ліплення, танці. Але без медикаментозного лікування також не обійтися.

Як виховувати активного «непосиду»?

У виховних заходах не варто ламати чадо, потрібно намагатися з ним домовлятися. На негативні вчинки треба намагатися не звертати уваги. Саме цього і добивається дитина.

Якщо таку дитину насильно посадити на стілець і почати читати книжку, або намагатися пояснити, що можна і не можна робити, він все одно нічого не зрозуміє і не запам’ятає.

Всі внутрішні сили будуть спрямовані на те, щоб залишатися в стані спокою. А ось під час пустощів малюк якраз і може засвоїти основний обсяг інформації.

Зрозуміти особливості

Батькам треба постаратися зрозуміти специфіку поведінки, психології і фізіології гіперактивного дитини. У діток з такою особливістю бувають проблеми з вестибулярним апаратом і кровообігом. Впоратися в такій ситуації допомагає зміна пози або активний рух.

Як виховувати гіперактивного дитини: помилки батьків та поради

Враховуючи підвищену збудливість нервової системи, малюкові складно зосередитися на чомусь одному. А якщо він починає пустувати, то вже не може зупинитися. Ніякі заборони на нього не діють. Батьки повинні зрозуміти, що так дитина веде себе лише тому, що у нього є природні особливості фізіологічного характеру.

Встановити правила

Незважаючи на те, що гіперактивній дитині досить складно контролювати свої вчинки, це не означає, що йому батьки повинні дозволяти абсолютно все. Такі діти повинні знати, що існують деякі правила і строгий розпорядок дня. Тому батькам потрібно розробити спеціальний графік, в якому буде зазначено час для всіх занять та їх послідовність.

Як виховувати гіперактивного дитини: помилки батьків та поради

Керувати скиданням енергії

Гіперактивний дитина володіє великою кількістю енергії. І її потрібно направити в мирне русло. Для цього батькам слід придумувати для свого чада різні заняття та корисні ігри. Це може бути невелика робота по дому, спортивні секції. При цьому важливо дозувати навантаження, щоб дитина не перевтомлюватися. Інакше в ослабленому стані він може стати неконтрольованим.

Прибрати подразники

Для дітей з гіперактивністю важливо створити спокійну навколишню атмосферу. Для цього потрібно відмовитися від активних ігор перед сном, кімнату малюка бажано зробити в пастельних тонах. Слід прибрати з поля зору немовляти речі та іграшки, які будуть відволікати його. Не варто будинку збирати галасливі компанії і не потрібно влаштовувати занадто масштабні свята з великою кількістю людей. Малюкові краще перебувати у вузькому колі.

Як виховувати гіперактивного дитини: помилки батьків та поради

Що робити при істериці?

Якщо у гіперактивного дитини сталася істерика, і він перестає чути оточуючих, батькам можна просто піти в іншу кімнату. Тоді малюк, залишившись без наявної аудиторії, поступово заспокоїться.

Можна спробувати переключити увагу дитини на цікавий мультфільм або нову іграшку. Непогано запропонувати йому пограти в активну гру, наприклад, догонялки. Також дитині корисно зробити заспокійливий чай або теплу солодку воду.

Щоб в подальшому уникнути істеричного стану власної дитини, потрібно зміцнювати його нервову систему. Для цього корисно робити ванни з додаванням трави валеріани.

Як виховувати гіперактивного дитини: помилки батьків та поради

Можливі помилки при вихованні

Найголовнішою помилкою батьків при вихованні гіперактивного малюка є ігнорування ними такого відхилення. До основних помилок, що здійснюються мамами і татами, можна віднести:

 • завищені очікування від дитини;
 • занадто жорсткі вимоги щодо розвитку та навчання;
 • підвищена опіка над малюком.

Гіперактивні діти неслухняні. Дисципліна – точно не для них. Вони байдуже ставляться як на похвалу, так і до покарань. Вони легко відволікаються на сторонні речі, не закінчуючи розпочату справу.

Якщо батьки дуже строгі і вимогливі до власного чаду або, навпаки, надмірно його опікують, то малюк росте тривожним і гіперактивною дитиною. Буває і так, що нещодавно мама з татом все дозволяли, а потім раптом стали забороняти бавитися. Тоді він може сприйняти болісно такі різкі переходи у виховній методикою.

Моя довідка - Корисні поради