Як виховати сина без батька справжнім чоловіком: рекомендації та можливі помилки

Як виховати сина справжнім чоловіком без батька, цікавляться жінки, змушені ростити дитину без чоловіка. На жаль, таких сімей не стає менше. І не у всіх вистачає мужності і здорового глузду приймати спільні рішення щодо виховання хлопчиків. Часто діти (разом з дружинами) потрапляють в категорію “колишніх”. Варто одиноким мамам впадати в зневіру? Звичайно, ні! Щаслива, самореализовавшаяся матуся здатна і без чоловіка виростити сина справжнім чоловіком.

Чи повинна мама замінювати тата?

А як взагалі можна кого-небудь замінити? Мама є мама, і вона повинна нею залишатися і в повній, і в неповній сім’ї. Поведінка мами повинно бути поведінкою жінки. І синові треба постійно це показувати: “Я слабка жінка, а ти мій чоловік, сильний, хоробрий і відповідальний”. Малюк з раннього дитинства повинен усвідомити: він відповідає за себе, маму і їх маленьку сім’ю.

Чи можна виховати сина справжнім чоловіком у сім’ї без батька

Не тільки можна, але і потрібно. Адже матуся виховує з хлопчика чоловіка, який завжди підтримає її у важку хвилину. І вік малюка тут ні при чому. Правильно вихований син і в 3 роки пошкодує розстроєну матусю і по-своєму допоможе їй.

І абсолютно не варто турбуватися з приводу відсутності поруч батька дитини. Людина, що не зумів зробити свою дружину щасливою, навряд чи зможе правильно виховати сина.

Які прийоми будуть сприяти цьому

Але процес виховання маленького чоловіка тривалий і складний. Для того щоб почати і закінчити його успішно, потрібно володіти спеціальними інструментами.

Як виховати сина без батька справжнім чоловіком: рекомендації та можливі помилки

Спілкування з чоловіками

Воно необхідно хлопчикові в будь-якому віці. Але з 3 років особливо. Мама повинна забезпечити для малюка можливість такого спілкування.

Для цього підійдуть варіанти:

 • Записати хлопчика в спортивну секцію. І краще, якщо це виявиться чоловічий спорт: бокс, боротьба. Дитина 3 рази в тиждень буде спілкуватися з такими ж маленькими чоловіками і тренером.
 • Дозволити запрошувати в квартиру однокласників і товаришів з двору. Нехай обговорюють свої проблеми під негласним контролем мами.
 • Забезпечити зустрічі з родичами-чоловіками, старшими за віком. Це можуть бути дядька, дідуся. Просте спілкування навчить хлопчика азам чоловічої поведінки.
 • Як виховати сина без батька справжнім чоловіком: рекомендації та можливі помилки

  Але при цьому чоловіки, з якими спілкується дитина, повинні бути гідними членами суспільства.

  Акцент на чоловіча поведінка

  Хлопчик поки не знає, як поведе себе чоловік в тій чи іншій ситуації. А мама знає. І від неї потрібно пояснити це синові. При спільних прогулянках слід звертати увагу дитини на те, як:

  • сторонній чоловік несе сумки своєї дружини;
  • незнайомий пан пропускає жінку в автобус, підтримує її під лікоть;
  • молодий чоловік дарує дівчині квіти.

  Як виховати сина без батька справжнім чоловіком: рекомендації та можливі помилки

  Юнак захищає малюка від хуліганів — теж чоловічий вчинок. Цей вчинок мама повинна докладно обговорити з сином.

  Похвала “маленького чоловіка”

  Виховання неможливе без заохочення. Кожен позитивний вчинок повинен бути винагороджений. І не варто боятися поцілунків і обіймів: справжній чоловік цінує ласку.

  В чому проблема виховання, якщо хлопчик не має батька

  Варто поправитися: гідного батька. Достойний батько і в разі розлучення буде брати участь у вихованні хлопчика. Він опиниться поруч у важку для дитини хвилину і допоможе. До трирічного віку дитина гостро потребує маминої допомоги і опіки. Але потім йому потрібен чоловік. Саме з ним він хоче ходити в дитячий садок і на прогулянку. І саме його поведінка почне копіювати. А якщо поруч такого чоловіка немає, то виникає дискомфорт. Мама вже не так потрібна, але замінити її ніким.

  Як виховати сина без батька справжнім чоловіком: рекомендації та можливі помилки

  Що може нашкодити дитині?

  Виховуючи самостійно справжнього чоловіка, слід уникати поширених помилок.

  Потужна материнська турбота

  Всім відома приказка: благими намірами моститься дорога в пекло. Звичайно, малюк вимагає турботи. Але і самостійність йому необхідна. Всі люди бажають вчитися лише на власних помилках. І хлопчики не виняток. Не варто засмучуватися, якщо:

  • син отримав двійку з-за невыученного уроку: він зробить висновок і стане пильніш;
  • застудився з-за забутого вдома шарфа (посидить вдома і подумає, як весело грають друзі на вулиці, а він змушений лікуватися);
  • забився на гірці (надалі стане акуратніше).

  Можна постійно твердити про те, що потрібно вчити уроки кожен день, але при цьому слід створити мотивацію. Двійка — це не тільки погана оцінка, але і стан знань на даний момент. А недостатні знання не дозволять досягти успіху в житті.

  Як виховати сина без батька справжнім чоловіком: рекомендації та можливі помилки

  Почуття жалості до себе і дитини

  Ось це зовсім недоречно. У хлопчика є любляча матуся, а у неї — турботливий і ніжний син. І причому тут жалість? Відсутність папи в сім’ї — зовсім не вирок, не запорука нещасть. Це просто якась особливість життя.

  Засудження і злість на батька

  Бідного тата не засуджувати, а пожаліти треба. Він позбувся (по добрій волі) спілкування з таким чудовим дитиною. Ну і нехай живе, як може. А хлопчик не відповідає за вчинки батька. І навіть якщо мама бачить якийсь випадковий збіг поведінки сина з діями колишнього чоловіка, не варто відразу ж звинувачувати дитину в цьому подібність. Так матуся лише відштовхне від себе хлопчика.

  Жінка намагається замінити батька

  Поширена помилка. Мама повинна завжди залишатися жінкою. Не варто ганяти з сином у футбол, досить відвести його в секцію.

  Як виховати сина без батька справжнім чоловіком: рекомендації та можливі помилки

  Набагато важливіше стати другом своїй дитині: маленький чоловік повинен знати, що всі його проблеми будуть почуті і вирішені.

  Як полегшити життя собі і дітям?

  Одинокій мамі слід зрозуміти: життя з сином без тата повинна бути щасливою. Тільки в спокійній і доброзичливій обстановці виросте справжній чоловік.

  Прийняти ситуацію

  Так, так склалося: тато хлопчика живе окремо. Але чи це так катастрофічно? Були б корисніше для мами і дитини:

  • постійне невдоволення колишнього чоловіка;
  • сварки;
  • пияцтво;
  • приховування грошей;
  • нескінченна брехня.

  Як виховати сина без батька справжнім чоловіком: рекомендації та можливі помилки

  Хіба не краще спокійне життя удвох?

  Дбати про себе

  Пора починати піклуватися про себе. Маленький чоловік повинен розуміти: жінка може бути ніжною мамою, відмінною господинею, єдиною добытчицей, але при цьому їй необхідно відвідувати косметолога, перукарню, зустрічатися з подругами. Якщо мама зустріне гідного чоловіка, син тільки порадіє за неї і охоче прийме в сім’ю вітчима.

  Плекати в собі повагу до тата дитини

  Так, сину потрібно легенда. Обивателі постійно сміються над тим, як жінки вигадують дітям батьків-полярників, героїв-льотчиків, які загинули при виконанні особливо небезпечного завдання. Але ж працює! А якщо батько хлопчика гідна людина, але спілкування перервано з об’єктивних причин, слід знайти потрібні слова і пояснити це дитині.

  Як виховати сина без батька справжнім чоловіком: рекомендації та можливі помилки

  Розмовляйте з сином, слухайте його

  Хлопчик повинен знати: мама завжди вислухає його розповіді про повсякденні справи, поспівчуває і щось порадить. І для душевної розмови немає незручних годин. Якщо жінка ще раз відмовиться поговорити з сином або посміється з його проблемами, він знайде з ким поділитися. Але де гарантія, що це буде гідний чоловік?

  Залишатися мамою

  Це непросто. Занадто багато функцій доводиться матусі зараз виконувати. Так і тягне забути про те, що мама і полає, і пожаліє. Хочеться гримнути, наказати. А маленькому чоловікові потрібно ласка. Він зовсім не проти поцілунків і обіймів (коли ніхто не бачить). А добре слово зігріє і розрадить.

  Рекомендації психологів

  Деякі матусі вдаються до рекомендацій психологів. Але навіть самий кваліфікований фахівець не позбавить від помилок. Він дасть всього лише загальні рекомендації. А вже сама мама повинна їх грамотно застосувати. Важливо пам’ятати: материнська любов і щире бажання виховати справжнього чоловіка допоможуть жінці подолати всі труднощі.

  Моя довідка - Корисні поради