Що робити, якщо дитина не слухається: чому це відбувається і поради психолога

Часто, в момент неслухняності дитини, батьки губляться і не знають, як краще вчинити, щоб взяти ситуацію під свій контроль: покарати, накричати або умовити. Мало хто з дорослих думає в цей момент про малюка, як особистості, також має власну думку, яка не збігається з батьківським. Для тих, хто прагне розібратися в цьому питанні, пропонуємо ознайомитися з докладною інструкцією про те, що необхідно робити, якщо дитина не слухається.

Причини дитячого непослуху

Всіх батьків цікавить питання, як виховати слухняної дитини, тим не менш, не всі хочуть розбиратися в тонкощах. Так, наприклад, існує кілька причин, чому діти не слухаються:

 • Їх потреби не задовольняються. Якщо малюк не отримує те, чого потребує, він починає чинити опір у відповідь на прохання і вказівки батьків. Можливо, він просто голодний або хоче спати. Іноді трапляється й так, що він не отримує батьківську любов в повній мірі.
 • Нездатність батьків грамотно реагувати на те, як дитина проявляє емоції. У момент непослуху дорослі не показують правильну реакцію. У підсумку почуття малюка не приймаються в розрахунок.
 • Переживання з приводу невідомості. Дитина відчуває невпевненість у тих випадках, коли не знає, що його очікує. Краще розповісти про плани, це додасть дитині впевненість і спокій.
 • Втома, перевтома. Через втому або перевтому немає бажання йти на компроміс. Зараз батьки намагаються завантажити своє чадо максимальною кількістю інформації: гуртки, додаткові заняття, спортивні секції та багато іншого. Важливо простежити за тим, щоб така нагрузка була по плечах незміцнілого організму.
 • Завищені очікування і високі вимоги з боку батьків. Деякі дорослі вважають, що краще все знають. Звідси виникають надмірні вимоги, відповіддю на які батьки отримують опір з боку їх чада.
 • Що не можна робити, коли дитина не слухається

  При непослуху дітей батькам не варто поступати наступним чином:

 • Йти або загрожувати відходом у момент істерики. Найстрашніше для малюка – залишитися без рідної людини, тому таку поведінку з боку дорослого загрожує серйозними психологічними проблемами у нащадка в майбутньому.
 • Вимагати негайно заспокоїтися, погрожуючи застосуванням покарання. Миттєво заспокоїтися не вийшло б навіть у батьків. Це вимога нереально.
 • Висміювати або передражнювати. Знущання близької людини в момент, коли дитині погано, – точно не кращий варіант.
 • Перемикати увагу. Таким чином, у дітей відбирається можливість виплеснути гнітючі його почуття, які в підсумку заганяються всередину.
 • Ігнорувати. У подібному випадку у дитини складеться враження, що дорослому все одно, і можна продовжувати вести себе точно так само.
 • Що робити, якщо дитина не слухається: чому це відбувається і поради психолога

  Принципи навчання, виховання і розвитку послуху у дітей

  Пропонуємо вашій увазі кілька принципів, як зробити так, щоб спонукати дитину слухатися.

 • Любов. Дайте відчути своєму малюкові, що його люблять, навіть з його недоліками і капризами. Нехай це почуття буде безумовним.
 • Підтримка. Навіть дорослій людині важливо, щоб його підтримували у всьому. Так само йде справа і з малюками. Для них підтримка – це головне. Сюди не входять ситуації, коли має місце аморальну поведінку. Необхідно прищепити і пояснити, що таке «добре» і «погано».
 • Виховайте себе. Багато батьків бажають знати, як змусити дітей робити те, що вони хочуть. При цьому не всі замислюються, що необхідно почати з себе, адже діти – це наше відображення. Велика частина інформації, яку вони засвоюють, виходить від нас.
 • Що робити, якщо дитина не слухається: чому це відбувається і поради психолога

  Найбільш поширені дорослі помилки

  Є найбільш поширені помилки, вчинені дорослими, які зовсім не сприяють послуху. Отже, дорослі помиляються, коли:

  • оберігаючи чадо, не дозволяють відчувати почуття ризику;
  • при виникненні найменшої незначною небезпеки намагаються негайно прийти на допомогу;
  • дозволяють почуттю провини опинитися на шляху успіху;
  • надмірно просто захоплюються дітьми;
  • не розповідають про свої помилки минулого;
  • помилково думають, що інтелект і обдарованість є характеристиками зрілості;
  • не роблять самі те, чого навчають своє чадо.

  Що робити, якщо дитина не слухається: чому це відбувається і поради психолога

  Неслухняність з 1 до 4 років

  Тут має місце криза 1 року. Так, у дитини виникають потреби, і він прагне до самостійності, відповідно, стикається з заборонами. Потрібно терпляче пояснити малюкові, що можна, а що не можна.

  Непослух в 5-9 років

  Тут мова йде про кризу 7 років, що починається з 6. Для школяра характерні капризи, манірність, кривляння. З приходом розуміння і усвідомлення навколишньої дійсності криза йде.

  Непослух десятирічних і старше

  Тут вже можна говорити про ранньому підлітковому віці. У особистості з’являється відчуття зрілості, яке вона прагне підкреслити. Батькам на даному етапі варто більше спілкуватися з дитиною, намагаючись зрозуміти його інтереси без критики.

  Що робити, якщо дитина не слухається: чому це відбувається і поради психолога

  Як реагувати на непослух?

  Багато батьків задаються питанням, як себе вести, коли діти не слухаються. Тут все залежить виключно від випадку, а також особливостей особистості. Розглянемо найбільш поширені варіанти.

  Дитина демонструє небезпечну поведінку

  Тут є дві сторони: чадо робить це вперше або це увійшло в звичку. Якщо така поведінка для нього властиве, постарайтеся знайти, у чому причина, і поговорити.

  Якщо ви вже не раз стаєте свідком подібної поведінки, краще всього проконсультуватися з дитячим фахівцем.

  Дитина протестує

  Найбільш універсальний засіб – зрозуміти потреби дитини, а також його бажання, здібності та можливості. Не варто видавати власні бажання за бажання вашого малюка. Потрібно намагатися зрозуміти його стан і настрій. Найчастіше негатив у його житті – явище непостійне, тим не менше, воно може закріпитися і увійти в звичку в тому випадку, якщо з боку дорослих буде мати місце жорстке ставлення.

  Що робити, якщо дитина не слухається: чому це відбувається і поради психолога

  Дитина заважає оточуючим

  Це досить делікатне питання, так як, в основному, діти рухливі, а деякі дорослі, в принципі, швидко дратуються. Є ще і гіперактивні діти. У будь-якому випадку, ніхто краще за батьків не знає своїх дітей, тому тільки бесіди і розуміння причин поведінки зможе виправити ситуацію. Також можна постаратися захопити дитину в цей момент.

  Наприклад, якщо нащадок заважає оточуючим під час поїздки в громадському транспорті. Для цього слід заздалегідь подумати, що може захопити ваше чадо в дорозі.

  Дитина ігнорує батьків

  Найчастіше це трапляється, коли у маленької людини є своє бажання, а батько його не бере в розрахунок. Поговоріть по душах, зрозумійте своє чадо, а також те, що все-таки він – особистість.

  Що робити, якщо дитина не слухається: чому це відбувається і поради психолога

  Дитина вимагає купити їй щось

  Досить частий випадок. Кращий метод радикальний, а саме, мінімізуйте спільні походи в магазини. Якщо це проблематично, постарайтеся обґрунтувати причину відмови.

  Як навчити дитину слухатися з першого разу

  Є кілька досить простих рекомендацій, завдяки яким дитину можна привчити слухатися практично з першого разу. Але мама або тато повинні розуміти, що це, в першу чергу, вимагатиме від них певних зусиль.

 • Присвячуйте час повноцінному спілкуванню з дітьми.
 • Постарайтеся заслужити увагу своєї дитини.
 • Зведіть до мінімуму команди.
 • Взаємодія з малюком має бути злагодженим.
 • Що робити, якщо дитина не слухається: чому це відбувається і поради психолога

  Коли потрібно покарання?

  Коли дитина починає вередувати, батьки замислюються, чи варто і як його покарати. Далі пропонуємо розглянути, як найкраще вчинити з неслухняною дитиною.

  Як правильно карати дитину, рекомендації психолога

  Про те, як правильно карати, як не можна краще розкажуть короткі, але ємні поради психолога:

 • Розтлумачте дитині, він не повинен себе вести.
 • Займіться пошуком прихованих мотивів неслухняності.
 • Змініть середовище, яке оточує дитину.
 • Продемонструйте позитивний приклад.
 • Давайте право вибору.
 • Нехай станеться те, що має статися.
 • Відшукайте інше застосування бажанням чада.
 • Не приховуйте ваших почуттів.
 • Приймайте рішення разом, чуючи думку свого маленького співрозмовника.
 • Що робити, якщо дитина не слухається: чому це відбувається і поради психолога

  Про фізичне покарання

  У сім’ї, де фізичне покарання вважається прийнятним і навіть популярним методом виховання, дітям нічого іншого не залишається, як шукати різноманітні варіанти адаптації до подібної ситуації. Наприклад, зганяти образу на неживих предметах, тварин або навіть молодших хлопців.

  В житті фізичне покарання являє собою не стільки виховну міру, скільки прояв жорстокості до дитини з боку батьків.

  Деякі дослідники в галузі психології вважають, що фізичні заходи застосовуються в тих сім’ях, де між подружжям є конфлікт. У підсумку, образа одного з батьків на іншого вымещается на беззахисній дитині. Якщо проаналізувати більшість ситуацій, коли батько вдається до фізичного покарання, найчастіше має місце не виховний момент, а нездатність дорослого тримати себе в руках і управляти своїми емоціями.

  Що робити, якщо дитина не слухається: чому це відбувається і поради психолога

  Не варто карати своє чадо зопалу, спробуйте заспокоїтися і зробити аналіз ситуації, що склалася.

  Про покарання ізоляцією

  Деякі батьки, і навіть навчальні заклади, застосовують покарання ізоляцією, коли дитину на час позбавляють спілкування і, наприклад, змушують сидіти десь на самоті. Головне тут – пояснити, що послужило причиною, інакше результату не буде. Як вважають дослідники, такий вид покарання не несе фізичного або емоційного шкоди.

  Тим не менш варто враховувати особливості особистості. Так, наприклад, якщо малюк страждає острахом замкнутого простору, це тільки погіршить ситуацію.

  Про словесних покараннях

  На перший погляд, це покарання здається найбільш лояльним. Навряд чи існує батько, який жодного разу в житті не крикнув на своє чадо. Поряд з цим тут має місце афективна реакція, а не виховний захід, тому сенсу в подібному покарання мало. Краще справлятися з проблемою без словесного покарання.

  Що робити, якщо дитина не слухається: чому це відбувається і поради психолога

  Про покарання працею

  Часто за незадовільну поведінку дорослі змушують мити посуд і пилососити, але це помилка. Праця не повинен бути покаранням, адже, по суті, це допомога по дому. В результаті, дитина добровільно не стане це робити. Покарання працею в майбутньому може обернутися негативним ставленням до подібної роботи.

  Позбавляємо задоволення

  Позбавити задоволення дитини гуманніше, ніж зробити йому, в рамках покарання, щось погане. У разі проступку обмежте його в тому, що він любить робити. Це може бути похід у кіно, спільна прогулянка, катання на ковзанах. Поряд з цим, таким способом покарання не можна зловживати.

  Моя довідка - Корисні поради