Що повинна уміти дитина в 9 місяців (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини 9 місяців

Що повинна уміти дитина в 9 місяців (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини 9 місяцівДев’ятимісячний вік малюка є, по своєму, показовим. В цей час оцінюються всі його досягнення – нові навички, фізичний та нервово-психічний розвиток. Нагадаємо, що установлених нормативів у цьому плані бути не може і середні стандартні показники – це тільки орієнтир для батьків, які бажають знати, що повинен вміти дитина в 9 місяців. Невелике відставання не повинно турбувати дорослих, а випередження однолітків, іноді, прямо пов’язане з тим, що з дітьми проводяться регулярні розвиваючі заняття і спеціальна гімнастика.

Особливості фізіологічних змін до 9 місяців

У віці 9 місяців для дитини дуже важливо рівномірний нарощування і зміцнення м’язової і жирової тканини. Якщо перша потрібна йому для поліпшення рухової функції, підвищення витривалості і сили, підшкірно-жировий шар необхідний для амортизації при падіннях та інших ушкодженнях. Це, дійсно, актуально, так як діти вже починають потихеньку ходити і потребують зміцнення мускулатури рук, ніг, стегон і плечей, сполучної тканини, яка є основою зв’язок.

Лікарі наполягають на ретельно продуманому і збалансованому раціоні в цей період, адже надлишок жирової тканини може негативно позначитися на імунітет малюка і формування його нервової системи.

Травна система маленької людини продовжує інтенсивно розвиватися, і зазнає деякі зміни, з-за чого кишечник неприродно активний. Це може стати причиною утруднення його спорожнення і навіть непрохідності. Цей момент дуже важливий, і батьки повинні приділити йому особливу увагу. На тлі того, що у діток прорізуються другі різці на верхній, а потім і нижньої щелепи, і їм постійно потрібно щось жувати, з вибором продуктів потрібно бути вкрай обачними.

До цього віку у малюків вже прекрасно розвинені всі основні органи чуття, вони добре чують і можуть безпомилково розрізняти різні звуки. Поліпшується зір, його гострота і дальність. Дитина вже добре розуміє форму і колір предметів, підвищується і його тактильне сприйняття.

Дев’ятимісячний карапуз володіє високою емоційністю, може проявляти різні почуття, які відразу відображаються на його личку і в поведінці.

Надбавка в зростанні і вазі в дитини така ж, як і в 8 місяців – 500 грам і 1,5 сантиметра, приблизно на 1 сантиметр збільшується його головка і окружність грудей.

Не варто забувати, що всебічний розвиток дитини 9 місяців залежить від таких факторів, як спадковість, харчування, активне проведення часу, наявність або відсутність захворювань.

Що повинен уміти дитина в 9 місяців

Різні здібності дітей виявляються у кого-то раніше чи пізніше, але більшість малюків, у цьому прекрасному віці, володіє наступними вміннями:

 • сідати з положення «лежачи» і стоячи, перебувати в сидячій позі більше 10 хвилин, одночасно з цим дотягуючись до іграшок і маніпулюючи ними;
 • забиратися на диван, стілець або крісло;
 • самостійно, користуючись опорою, вставати і робити маленькі кроки, пересуватися на ходунках до 5-10 хвилин, застосовуючи пристрій, підстрибувати і присідати;
 • спритно брати дрібні деталі двома пальчиками, нагинаючись піднімати з підлоги потрібні речі;
 • діставати з коробок, контейнерів і баночок іграшки і складати їх назад;
 • танцювати під музику, тупаючи ніжками і плескаючи в долоні;
 • відгукуватися на своє ім’я, на прохання дорослих знаходити знайомі предмети, наслідувати батьків, повторюючи нескладні дії;
 • імітувати звуки, що видаються тваринами, вимовляти склади і короткі слова;
 • кидати і штовхати м’ячі, машинки, м’яти і рвати папір;
 • проявляти інтерес до інших дітей, намагатися познайомитися;
 • розуміти питання «Хто» і «Де».

Знаючи, що повинен вміти дитина в 9 місяців, батькам треба постійно стимулювати малюка до активного неспання і спілкування, і мати уявлення, відсутність яких навичок є ознакою відставання або навіть серйозних порушень в дитячому організмі.

Оскільки основна ігрова діяльність малюка переміщається на підлогу, батькам необхідно щодня проводити вологе прибирання – імунітет дитини ще не сформований повністю, і будь-який предмет, який він спробує на зуб, може стати джерелом інфекції.

Відхилення в розвитку: як визначити

Які навички обов’язково повинні бути присутнім у цьому віці, і що повинен вміти 9 місячний малюк – основні питання, які хвилюють дорослих, коли вони починають бачити різницю між станом, поведінкою свого малюка і інших дітей його ровесників.

Варто насторожитися в таких ситуаціях:

 • дитина не може всидіти самостійно більше 5-8 хвилин;
 • не повзає, а лежачи, не перевертається на бік, спину і живіт;
 • не намагається вставати і, тим більше, робити кроки;
 • погано реагує на своє ім’я, або така реакція відсутня повністю;
 • не вміє тримати кружку і пити з неї самостійно;
 • не намагається наслідувати дорослим, не вимовляє склади;
 • не відрізняє близьких і сторонніх людей;
 • у малюка відсутній цілком нормальна негативна реакція, якщо у нього відібрати іграшку.

Все це тривожні ознаки, а якщо, до того ж, малюк млявий, байдужий до ігор, погано їсть, не виявляє прихильність до близьких, це вже сигналізує про серйозні порушення.

У дітей різних статей також можуть бути відмінності в іграх, звичках і загальному сприйнятті світу, але це зовсім інший аспект. Розбираючись, що треба вміти 9 місяців дівчинці, треба враховувати, що малятка більш емоційні і прив’язані до матері. У той же час, вони раніше, ніж хлопчики, оволодівають мовними здібностями, обожнюють спілкування, уважно прислухаються до звуків голосів і більш схильні до захопленням музикою. Завдяки цьому, їх лексикон швидко збагачується новими словами, нехай навіть на перших порах, самими простими і короткими.

З-за такої особливості, як бічне (периферійний) зір, дівчаткам завжди цікавіше контактувати з живими людьми, отримуючи від них схвалення і ласку. Безумовно, це робить їх більш комунікабельними і соціальними вже в цьому віці, але це стосується тільки родичів і знайомих однолітків.

Яким же зростає восьмимісячний хлопчик, вміти у 9 місяців він може багато, але його більше цікавлять іграшки і неживі предмети. На тлі дівчаток, у малюків чоловічої статі досить швидко формується глибинне, просторовий зір, що дозволяє їм раніше сприймати світ в тривимірному вимірюванні.

Ігри для розвитку дитини 9 місяців

Дев’ятимісячні немовлята дуже швидко вбирають різну інформацію, тому завданням батьків є її подача – зрозуміла і відповідна інтелектуальному рівню цього віку.

Розвиваючі заняття можна проводити в кількох напрямах:

 • Для розвитку дрібної моторики можна займатися з малюком пальчикової гімнастикою, використовувати для цього ігри та забавлянки з віршами. Можна зайняти дитину пересипанням дрібних предметів – гудзичків, квасолі, намистин з одного контейнера в інший, а також складанням великих кубиків, пірамідок.
 • Для загального фізичного розвитку дитині корисно багато повзати. Для цього можна придбати розбірний тунель або будиночок, спорудити перешкоди з коробок і подушок. Чим більше малюк буде тренуватися, тим раніше і впевненіше він почне ходити.
 • Словниковий запас, розвивати необхідно, постійно розмовляючи з дитиною, читаючи йому книги з казками і короткими віршами. Якщо дитина навчиться їх повторювати за батьком, він швидко просунеться в усному мовленні, а також розширить свій кругозір.
 • Дев’ятирічному карапузові потрібно багато грати, щоб вчитися різним навичкам і для цієї мети підійдуть найрізноманітніші іграшки – гумові і масажні м’ячики, пірамідки з кільцями, іграшковий телефон, дитячі музичні інструменти, ляльки, гумові звірятка, пластикові книжки з яскравими ілюстраціями, конструктори і кубики для самих маленьких.

Добре, якщо у дитини вже є свій ігровий куточок або будиночок, який можна облаштувати так, щоб мама могла контролювати дії дитини, і в той же час, займатися своїми справами.

Важливі складові життя дитини: відпочинок і харчування

Що повинен уміти робити дитина в дев’ять місяців – аж ніяк не пусте питання, адже від того, наскільки успішно пройде розвиток малюка до року, багато в чому, залежить його подальше життя, нерозривно пов’язана із фізичним здоров’ям і розумовими здібностями. І велику роль у цьому відіграє правильне харчування і сон. Оптимальним рішенням для тат і мам є грамотно складений режим дня, в якому кожному дії крихти відведено чітко означений час.

Основними пунктами денного режиму залишається:

 • Сон, який становить приблизно 14 годин на добу. Вночі малюк повинен відпочивати не менше 9-10 годин, а вдень дитини двічі укладають в ліжко на 2-2,5 години. Порушення нормального сну можуть відбуватися через прорізування зубів, тому дітям потрібно придбати спеціальні прорізувачі і дитячі знеболюючі сиропи і пастилки. Немовлята вночі прокидаються, найчастіше, за звичкою, але це явище тимчасове.
 • Годування дітей здійснюється 5 разів на день з проміжками в 3, 5-4 години. Як і в 8 місяців дітям дають молоко вранці і перед сном. В раціоні малюків вже присутній кефір, дитячий сирок, каші, приготовані на молоці з вершковим маслом. Діткам ще деякий час будуть заборонені такі продукти, як цукор, шоколад, цукерки, горіхи, гриби і цитрусові фрукти. У добу дитина з’їдає 1-1,2 л їжі.
 • Вуличні прогулянки становлять близько 4-5 годин в день – гуляти з дитиною потрібно вранці і після обіду. Звичайно, в літній час і теплі дні, з малюками, бажано, гуляти більше – свіже повітря сприяє гарному апетиту, більш легкому засипанню і міцному сну. У зимовий час можна обмежитися менш тривалими виходами на вулицю, а в сильні морози цього, взагалі, краще не робити. Незалежно від пори року, малюка слід убезпечити від холоду, вітру, дощу, комах і ультрафіолету.
 • Догляд за дитиною дев’яти місяців передбачає гігієну у вигляді вмивання, підмивання і купань вечорами, вправи для поліпшення кровообігу і зміцнення м’язів, щоденний легкий масаж.

Розвиток дитини 9 місяців: відео

З’ясувавши, що повинен вміти дитина в 9 місяців, батькам не можна забувати, що їх малюк з кожним днем все більше прагнути до самостійності, і це бажання потрібно стимулювати. Слід розуміти, що для розвитку маленької людини важлива не тільки елементарна турбота і догляд, але й увагу, любов і постійне спілкування.

Моя довідка - Корисні поради