Що повинна уміти дитина в 5 років (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини в 5 років

Що повинна уміти дитина в 5 років (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини в 5 роківДивлячись на свого п’ятирічного малюка, батьки з приємним подивом відзначають, наскільки він став самостійним і розважливим. Всі його головні навички вже сформовані, що дозволяє зайнятися підготовкою до вступу у шкільний заклад. Якщо дорослі ще не почали спеціальних занять з сином або дочкою, то варто поквапитися. Щоб перевірити дітей на відповідність певним нормативам, можна скористатися інформацією про те, що повинен вміти дитина в 5 років. Завдяки такому орієнтиру, можна встигнути «підтягнути» дошкільника за всіма показниками і, тим самим, забезпечити його майбутню успішну навчання.

Особливості дитячого організму в п’ятирічному віці

Основні показники успішного розвитку п’ятирічних дітей – це поліпшення їх фізичної форми, і підвищення розумових здібностей. Вони знову починають інтенсивно рости, за попередній рік помітно збільшується їх зростання (100-115 сантиметрів), і вага (від 16 до 21 кілограма). Хлопчики можуть мати і більш великі розміри.

В анатомічній будові дитини відбуваються зміни, що стосуються різних життєвих систем, змінюється і його психічний стан:

 • Незважаючи на зростання комплекції малюка, в нього, на відміну від добре розвинених великих м’язів, дрібні відрізняються слабкістю, в основному, це стосується рук, тому діти ще не можуть довго писати і малювати.
 • У п’ятирічних дітлахів надзвичайно висока потреба в русі, але з-за того, що хребет надто вразливим для різних ушкоджень, а зв’язки і сухожилля досить слабкі, при будь-яких небажаних діях, підняття важких речей, постава може погіршуватися. З цієї ж причини відбувається зміщення суглобів, надалі відрізняються порушенням пропорцій. Ось чому за малюками потрібно регулярно доглядати, і зупиняти від небезпечних рухів, тривалого перебування в незручній позі.
 • У п’ять років майже в чотири рази збільшується серце дитини, але його формування буде тривати ще кілька років.
 • Розвивається дихальна система малюка, в хвилину він поки може робити до 24-25 вдихань, і це обумовлено морфологією та розмірами дихальних каналів, відмінних від органів дорослого.
 • Удосконалюється сприйняття форми, кольору і будови різних предметів, також, дошкільнята починають розрізняти відтінки. Всі отримані знання в цей період систематизуються.
 • Активно формується зорова, довільна пам’ять, образне мислення, дають можливість дітям виконувати завдання в розумі і робити узагальнюючі висновки.
 • Об’єкти в розумінні дитини поки не об’єднані в класи і категорії, а відрізняються лише за ознаками і властивостями.
 • П’ятирічні діти – великі фантазери, це якість вони виявляють у рольових іграх, багато пишуть і можуть навіть трохи прибріхувати, але звичайно, це не відверта брехня, а прояв розвиненої уяви. Завдяки розвитку фантазії, діти можуть досягати великих висот у вдосконаленні рідної мови, збагачувати лексику і робити свою промову більш грамотною і виразною.
 • Істотним змінам піддається психічний розвиток дитини в 5 років – малюк знаходить саморегуляцію психічних процесів та усвідомлення своїх вчинків, слів, дій, це відноситься до таких аспектів, як увага, пам’ять і уяву.
 • По-справжньому важливими для дітей стають і їх однолітки, які в процесі спілкування можуть давати їм поживу для роздумів, пропонувати нову інформацію, бути опонентами у змагальних іграх, що мають цінність в плані оцінки власних якостей.

Вважається, що в п’ять років основні риси характеру, які вже сформувалися, залишаться з маленькою людиною протягом усього життя, і багато в чому залежить від батьків, якими навичками, вміннями та людськими якостями буде володіти їх дитина.

Відмінності в поведінці і вміннях дітей різних статей

П’ятирічні хлопчики і дівчатка мають ідентичними навичками, але починають сильно відрізнятися по моделі поведінки, оскільки чітко ідентифікують себе з чоловіком і жінкою, розуміючи, що в майбутньому стануть схожими на батька і матір.

Для цього віку характерно посилене наслідування своїм кумирам, і, в першу чергу, батькам. Небагатослівним, врівноваженим стає хлопчик, вміти в 5 років він намагається все, що робить його батько – він копіює не тільки його манери, але й дії, може почати проявляти інтерес до слюсарним інструментами, автомобілів, видів спорту, якими професійно займається або захоплюється тато.

Що стосується дочок, вміти в 5 років дівчинці подобається все, чим займається її мати – вона сама може виявляти бажання допомагати матері на кухні, прибирати, витирати пил і мити посуд. Проявляється це в рольових іграх, коли дитина відчуває себе повновладною господинею – вона із задоволенням годує, одягає, укладає спати своїх ляльок, виховує і карає їх, вчить ходити і їсти з ложки.

Крім того, дівчатка не байдужі до красивих суконь, сумочок і косметиці, намагаються стежити за собою, і наслідуючи маму, акуратні зі своїми речами.

Не рахуючи того, що дівчатка більш посидючі і краще кажуть, у них є ще одна перевага перед хлопчиками в плані фізичного розвитку – вони краще зберігають рівновагу при фізичних вправах, і це обумовлено особливістю розвитку їх нервової системи.

У плані виховання психологи радять батькам ставитися до хлопчиків суворіше, допускаючи м’якість по відношенню до дочок, але це зовсім не означає, що сини повинні отримувати менше уваги і любові.

Що повинен уміти дитина в 5 років

Відомо, що діти не можуть удосконалюватися рівномірно за всіма показниками, але, знаючи, що повинен вміти дитина в 5 років, дорослі можуть скласти для малюка спеціальну розвиваючу програму і не допускати відставання в різних областях.

Загальні критерії розвитку розглядаються в кількох площинах:

Фізичний стан дитини передбачає, що у відповідності з віком, він повинен вміти:

 • впевнено вправлятися з м’ячем, бити по ньому без промахів, кидати досить далеко, використовуючи ніжки і ручки;
 • підтримувати рівновагу, допомагаючи собі руками при проходженні по вузькому парапету або дошці;
 • здійснювати стрибки, перекидатися і гойдатися на гойдалці, не відчуваючи дискомфорту;
 • лазити по канату, поперечин, вертикально поставленим сходах, тримаючись двома або однією рукою;
 • витримувати тривалі переходи, завдяки підвищенню витривалості й силі ніг;
 • долати поглиблення і піднесення з допомогою видряпування і перестрибування;
 • пробігати кілька сотень метрів, огинаючи виникли перешкоди.

Малюки у віці 5 років вже не спотикаються – вони добре помічають калюжі, ямки і інші нерівності дороги, а внаслідок розвитку координації, практично, не падають.

У плані розумових можливостей, малюки оптимально підготовлені до навчання базовим знанням основних шкільних предметів:

 • багато з них вже розбираються в числах, знають рахунок і основні арифметичні дії;
 • дізнаються і пишуть окремі літери;
 • особливо розвинені діти здатні читати по складах;
 • можуть зобразити на папері фігури різної складності;
 • чудово орієнтуються в понятті часу, днях, місяцях і пори року;
 • відрізняють кольори і відтінки;
 • знаходять зв’язок між явищами і об’єктами;
 • збирають елементи конструктора по заданому прикладу;
 • володіють своєрідною логікою, характерною для дитини.

Підвищується концентрація уваги і пам’яті у дітей – більше того, ці процеси стають осмисленими. Дитина вже може запам’ятовувати деякі речі по своєму бажанню і, при необхідності, змушувати себе деякий час зосереджуватися при навчанні:

 • вони з легкістю називають зайвий або зниклий предмет;
 • вміють планувати свою роботу, розкладаючи її на етапи;
 • з легкістю складають пазли і збирають деталі конструктора за схемою;
 • мають уявлення про послідовність дій, незнайомі слова, в тому числі іноземні, запам’ятовують дуже швидко, при цьому не плутають свою і чужу мову;
 • утримувати увагу діти можуть безперервно до 15 хвилин, після чого бажано перемикати їх на інший вид діяльності.

Мовний лексикон п’ятирічок відрізняється значним обсягом, ведучи діалог, діточки вже не плутається в словах, а пропозиції їх довшими та більш складними:

 • у промові дітей вже активно використовуються всі словникові та лексичні форми;
 • фактично, всі проговариваемые букви вимовляються грамотно, за винятком «Р»;
 • розповідь дитини відрізняється присутністю різних за змістом інтонацій;
 • при помилках у словах, діти вже здатні виправляти себе самі.

Завдяки розвитку образного мислення, малюк вже може перетворювати деякі свої думки і зроблені висновки в словесну форму. Він вже здатний вимовити і монолог, але так як поки дитині легше спілкуватися за допомогою невеликих фраз, підкріплюваних жестами і мімікою тіла, він буває досить коротким.

Відбуваються невеликі зрушення в дрібній моториці, яка ще вимагає щоденного вдосконалення. За виведеним педагогами та лікарями критеріям, визначальним, що дитина повинна вміти в п’ять років, це правильний захоплення пальцями олівця, пензлика чи ручки, ліплення дрібних і виразних деталей, вміння управлятися зі шнурівкою, точне малювання і малювання літер по клітинам.

П’ятирічки в побуті обслуговують себе самостійно – у них вже склалося багато корисних звичок. Тепер вони їдять, використовуючи не тільки ложки і виделки, але і навчилися застосовувати ножа. Незважаючи на те, що двері у ванну відкрита, і мама періодично поглядає, чи все з дитиною в порядку, миється він самостійно.

За дорученням батьків діти можуть самі попрати свої шкарпетки, почистити взуття, а також погодувати домашню тварину, так як, цілком усвідомлюють свою відповідальність за життя вихованця.

Психологи вважають п’ятиріччя самим спокійним дитячим віком, коли діти слухняні, адекватні, з готовністю йдуть на компроміс. Вони майже завжди перебувають у прекрасному настрої, готові до сприйняття нової інформації та щиро радіють кожному відкриття.

Зрозуміло, дитині можуть подобатися не всі люди, і тут завдання батьків полягає в тому, щоб малюк дотримувався елементарні норми поведінки і намагався ставитися до інших учасників соціуму об’єктивно і без упередження.

Розвиток дитини в 5 років: відео

Заняття з дошкільниками 5 років

Мамам і татам треба зрозуміти – щоб до п’яти років дитина володів усіма необхідними навичками, навчання треба починати набагато раніше, адже розвинений малюк є, свого роду, результатом їх постійних занять і виховання.

Конкретно в цей період, знаючи, що повинен вміти робити малюк, слід тільки продовжувати відточування його умінь, коригуючи поведінку і моральність:

 • Для зміцнення хребта, м’язів, координації дій малюкові необхідно рух, тому не варто забувати про ранкової гімнастики, також можна віддати дитину в спортивну школу. Корисні будуть і звичайні вуличні ігри з м’ячем.
 • Підготовка до школи повинна включати заняття математикою і вивчення алфавіту, це можна робити за спеціальними посібниками, таблицями та картками, використовувати яскраві кубики, магнітні дошки. Арифметику краще вивчати з допомогою рахункових матеріалів і підручників з простими завданнями.
 • Крім розумового розвитку, необхідно формувати творчі здібності дітей, в залежності від їх нахилів. Насамперед, це малювання та музичне мистецтво. У п’ять років малюки вже прекрасно малюють гуашшю, акварельними і акриловими фарбами. Можна зайнятися орігамі та створенням аплікацій.

Однак не треба забувати, що перед вами маленька дитина, яка потребує відпочинку та веселих іграх, тим більше, що незабаром, після вступу в школу, велика частина його часу буде присвячена навчання та виконання домашніх завдань.

Розвиваючі ігри для дітей до 5 років: відео

Маючи уявлення про те, що повинен вміти дитина в 5 років, і продовжуючи розвивати його здібності, батьки не повинні покладати на нього місію по реалізації власних, невдалих прагнень, адже у дитини вже є свої власні мрії, бажання і певні, цінні здібності, які можуть стати основою особистого, життєвого вибору.

Моя довідка - Корисні поради