Що повинна уміти дитина в 5 місяців (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини 5 місяців

Що повинна уміти дитина в 5 місяців (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини 5 місяцівП’ятимісячні дітки сплять менше, змінюються зовні, і більше рухаються – це пов’язано з розвитком опорно-рухового апарату і мускулатури. Підростаючий малюк потребує нового розпорядку дня, а карапузи на штучному харчуванні вже готові до введення прикорму. Це час для вдосконалення вже існуючих вмінь, необхідних для подальшого розвитку дитячого організму в якісно новому періоді життя. Дізнавшись, що повинен вміти дитина в 5 місяців, батьки можуть порівняти показники свого сина або доньки з середніми нормативами, та вчасно відреагувати на будь-які відхилення.

Як змінюється організм п’ятимісячного малюка

М’язова маса карапуза до п’яти місяців помітно зростає. Батьки з подивом і радістю відзначають, що на цей раз надбавка у вазі, досить значна – 700г, при цьому зростання дітей збільшується всього на 2 див. На даний момент діти важать в два рази більше, ніж при появі на світ.

В їх фізіології і психічному плані також відбуваються зміни:

 • Незважаючи на те, що збільшується маса тіла дитини, завдяки руху і невелике збільшення у рості, він виглядає пропорційне, ніж раніше, а сила його ручок і ніжок збільшується через зміцнення м’язів.
 • У пятимесячном віці в дітей розвивається просторова зір, завдяки чому вони вже оцінюють об’єкти за різними критеріями і можуть стежити поглядом не тільки за предметами, що рухаються з боку в бік, але і вниз-вгору. До того ж посилюється зв’язок зорової функції з дрібною моторикою. Певним досягненням є й те, що діти вже можуть розпізнавати річ за однією з її частин.
 • У дітей досить розвинений слух, вони розрізняють голоси, можуть знаходити джерела шуму, повертають голову, якщо їх зацікавлюють якісь неясні звуки, кроки і шерехи. Батькам треба стежити за реакцією малюка, тому що деякі з них не можуть сприймати високі частоти. Це викликано порушеннями, і в цьому випадку візит до лікаря обов’язковий, адже зі слуховою функцією пов’язана мова карапуза. Додатковим симптомом відхилення може стати відсутність гуління в 4-5 місяців і пізніше.
 • Оскільки багато діток, які харчуються молочними сумішами, знаходяться на прикорму, у них можуть траплятися різні проблеми з травленням. Недотримання елементарних правил введення та дозування нових продуктів стає причиною кольок, болів в животику і алергії. Для дитини важливо збалансоване меню та режим харчування, щоб не виникало розладів кишечника.
 • У малюків може спостерігатися підвищене слиновиділення, але до півроку гіперсалівація вважається, цілком природною, і не викликана якимись захворюваннями.
 • Порушення тонусу у немовлят у вигляді перенапруги до цього часу проходить самостійно, не провокуючи патологій. Якщо ж воно виразно виражено, краще показати дитину фахівцеві.
 • Нормальним для віку 5 місяців є спорожнення кишечника до двох разів на день, і сечовипускання з частотою до 15 разів за добу.
 • Нервово-психічний і емоційний розвиток дитини 5 місяців знаходиться на стадії вдосконалення, він вже здатний розрізняти своїх і чужих, і може вести себе тривожно, якщо контакт з незнайомою особою не встановлено. П’ятимісячний малюк вже вміє наслідувати дії дорослих і навіть їх передражнювати, а якщо раптом мама змінить зачіску, то весь його вигляд буде вказувати на крайнє здивування, втім, це пройде, через деякий час. В цілому діти в 5 місяців все більше виявляють свою соціальність і мають потребу в спілкуванні з дорослими.

  Що повинен уміти дитина в 5 місяців

  Розуміння того, що повинен уміти 5 місячний малюк, означає лише усереднені дані про здібності дітей у цьому віці, і все ж необхідно хоча б приблизну відповідність з цими даними, які складалися фахівцями цієї галузі для кращої орієнтації батьків щодо їхніх дітей.

  На початку шостого місяця малюки досягають певних успіхів. Щодо їх рухової активності це такі вміння:

 • Діти вже непогано володіють свої ручками, руху їх стали більш узгодженими, завдяки розвитку м’язів і зростаючою гостротою зору. Тепер вони можуть довго тримати в обох руках іграшку, уважно вивчаючи її з усіх сторін.
 • Дитина успішно перевертається з животика на спинку, він може робити це кілька разів підряд, вибираючи для себе необхідний ракурс для вивчення навколишнього середовища (про те як навчити дитину перевертатися з живота на спину читайте тут). Він намагається пересуватися на животику, перекочуючись і суча ніжками, при цьому переставляє вперед ручки і підтягує тіло. Так дитя починає освоювати новий для себе спосіб пересування – повзання.
 • Поряд з цим, багато діточок, роблячи спроби повзати, вже намагаються сідати, але спинка їх залишається зігнутою і довго в цьому положенні їх залишати не можна. Взагалі, бажання сидіти самостійно у пятимесячных крихт проявляється все частіше, але важливо контролювати процес освоєння і підтримувати дитину.
 • Звичайно, мамам і татам дуже хочеться, щоб їх дитина швидше навчився повзати і сидіти, і намагаються садити малюка у себе на руках, на стільчику для годування та в колясці. Але робити цього не слід, так як занадто рухливий і гнучкий дитячий хребет ще не досить зміцнів і може не витримати таких навантажень.

  З цієї ж причини в 5 місяців малюкам протипоказано здійснюється примусово висаджування у подушки, а також використання кенгуру для перенесення. На жаль, ці необдумані дії можуть призводити до патологій опорно-рухової системи в більш пізньому віці (остеохондроз, сколіоз, гіпоксія органів, патології матки у дівчаток).

  Не менш важливо знати, що повинен вміти дитина в 5 місяців в емоційному плані, безпосередньо пов’язаному з мовленнєвою функцією:

 • Багато п’ятимісячні дітки вже можуть вимовляти склади, а залишившись одні, міркувати й розмовляти самі з собою. На людях вони, зазвичай, оживлені, добре розуміють звернену до них ласкаву мову, активно жестикулюють і смикають ніжками, показуючи свій гарний настрій і радість. В основному, малюки гулят, але вже з різними інтонаціями, копіюючи батьківську манеру говорити.
 • З сторонніми людьми немовлята ведуть себе неспокійно, нервово, можуть ховатися за маму. Вже в цьому віці в дітей з’являються і негативні емоції, якщо їх образили, забрали цікавий предмет, раніше часу поклали спати. Суворий тон мами також може викликати незадоволене бурчання і навіть плач, крім того, діти не люблять, коли їм відмовляють уваги.
 • Завдяки вдосконаленню зору і дотику, малюки здатні розрізняти кольори, форму і особливості матеріалу, з якого зроблений предмет, а через посилення пам’яті, вже мають свої улюблені іграшки, перевагу всім іншим.

  Живий інтерес батьків до того, що треба вміти в 5 місяців дівчинці, можна зрозуміти, адже різностатеві діти, дійсно, відрізняються за багатьма характеристиками. З-за різного складу розуму, обумовленого особливостями розвитку мозку, діти володіють неоднаковим поведінкою, їм подобаються різні речі, і по-різному працюють їхні органи почуттів. Що стосується віку, в 5 місяців дівчатка стають більш жвавими і активними, ніж хлопчики.

  Якщо у вас хлопчик, вміти в 5 місяців він буде все, що та дівчинка, але деяке розходження в особливостях розвитку дітей все ж є – зубки у немовлят чоловічої статі прорізуються пізніше, і процес цей у них протікає більш болісно і важко.

  Розвиваючі заняття для п’ятимісячну дитину

  Першочерговим завданням дорослих на даному етапі є підготовка дитини до активного повзання, адже вміють це робити у віці 5 місяців тільки найбільш розвинені фізично діти.

  Щоб допомогти дитині швидше освоїти цей навик, можна проводити з ними наступні заняття:

 • Класти нові або найцікавіші іграшки в деякому віддаленні від крихітки – абсолютно нормальним і природним його бажанням буде дістатися до неї. Але якщо у малюка це не виходить, не варто його довго мучити і засмучувати – варто дати йому бажаний предмет.
 • Щоб потренувати м’язи ніжок, необхідну для повзання, дитину кладуть на спинку, руки дорослого на його стопи і притискають їх до животика малюка. Як правило, відповідною реакцією буває поштовх ніжками. Мамі потрібно висловити крайнє здивування силою сина або дочки і обов’язково похвалити малюка. Це дозволить стимулювати дитину повторювати рух багаторазово.
 • Деяким карапузам досить зняти шкарпетки, щоб вони зрозуміли, що необхідно відштовхуватися. Звичайно, проводити такі заняття потрібно в приміщенні з комфортною для дитини температурою. Під час активних ігор дітей вже можна переміщати на підготовлений до цього стать – це допоможе уникнути падінь, а, крім того, рівна поверхня – це більш зручне місце для навчання настільки важливого вміння.
 • Фізичні вправи роблять щодня – для цього проводять традиційні згинання ніжок і ручок, їх схрещування і витягування з боків. Також можна брати малюка за руки і ненадовго присаживать його, але після цього обов’язково посувати його ніжками.
 • Масажний м’яч або фітбол – хороший тренажер для занять з дитиною. У цьому випадку тренуються не тільки м’язи, але і розвивається вестибулярний апарат дитини. Займатися зміцненням мускулатури можна і в воді під час водних процедур, правда, деякі батьки вважають за краще записувати дітей в басейн до спеціального дитячого інструкторові, що теж непогано.
 • Що повинен уміти робити малюк в п’ять місяців – все, чому його навчать дорослі, і вже настав час навчити дітей гри в кубики і пірамідки. Наочний приклад – це запорука успішного засвоєння, тому дітям потрібно давати детальне уявлення про нову гру або іграшці. Якщо син або дочка зацікавляться незнайомим предметом, можна вважати, що малюк точно засвоїть урок.

  Навчання різним іграм дає дитині можливість розвивати органи чуття і різні здібності:

 • Продовжувати розвиток моторної функції уроки слід проводити в ігровій формі. Для цього підійдуть пальчикові ігри і спеціальна гімнастика для рук і пальців малятка.
 • Для вдосконалення слуху слід продовжувати прослуховувати з дитиною різні музичні твори, придбати йому прості музичні інструменти, відповідні віку, іноді корисно говорити з дітьми пошепки, щоб вони вміли відрізняти різну звукову гучність.
 • Зорові органи дитини можна розвивати, показуючи йому великі і барвисті реалістичні картинки, для цього підійдуть покупні книжки з пластика і гуми або саморобний видання, на сторінках якого буде всяка всячина – ґудзики, вузлики, шнурівки, невеликі кульки та інші безпечні деталі, маленький дослідник із задоволенням їх вивчати.
 • Настав час познайомити дитину й з художньою творчістю – найкраще для цього придбати пальчикові фарби і великий аркуш цупкого паперу, який стелиться прямо на підлогу. Дитячі фарби – це безпечний для дітей матеріал, який неодмінно викличе у них бурю захоплення і змусить захоплено робити кольорові відбитки пальців і ручок.
 • У 5 місяців дитина вже повинен отримувати інформацію з зовнішнього світу, тому, прогулюючись на вулиці, виймайте дитину з коляски і давайте йому спостерігати за тим, що відбувається навколо.
 • Ігри і розвиваюче навчання дітей у цьому віці може бути пов’язано з деякими проблемами. З-за того, що неспання дитини збільшилася за часом і він став більше рухатися, у деяких дітей може спостерігатися порушення сну, тому суворий режим дня в цій ситуації є єдиним рішенням. Падіння малюків – теж нерідке явище, так що контроль за ними має бути посилений. Примхи виникають, в основному, із-за того, що у малюків починають різатися зубки і про знеболюючих засобах треба подбати заздалегідь.

  Розвиток дитини 5 місяців: відео

  В цілому ж, це чудовий, цікавий період, коли малюк з кожним днем стає все більш самостійним і починає виявляти індивідуальні риси характеру. Представляючи, що повинен вміти дитина в 5 місяців, дорослі можуть проаналізувати стан власного малюка і допомогти йому успішно розвиватися далі.

  Моя довідка - Корисні поради