Що повинна уміти дитина в 4 роки (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини у 4 роки

Що повинна уміти дитина в 4 роки (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини у 4 рокиЧотирирічний малюк – вже не немовля, а дошкільник, який відрізняється осмисленою поведінкою і зачатками культурного виховання. Нова якість особистості маленької людини – вміння домовлятися, розуміти певні правила, і навіть закони соціального суспільства. Різноманіття світу він пізнає з подачі батьків, яким, як ніколи, важливо знати, що повинен вміти дитина в 4 роки. Якщо всі попередні роки з дитиною займалися і прищепили йому любов до навчання та пізнавальної діяльності, то саме час пожинати плоди цієї праці, адже дитина стає особистістю і вже може виявляти найкращі риси свого характеру і явні ознаки справжнього таланту.

Дитяча фізіологія і психологія у віці 4 років

У чотири рочки дітки важать близько 15-16 кілограмів і виростають до 100-102 сантиметрів, причому ці показники у дівчаток і хлопчиків не занадто сильно відрізняються.

Зміни, що відбуваються з маленькою людиною, стають особливо вираженими:

 • Оскільки в даний момент відбувається динамічний розвиток скелета і мускулатури дитини, які стають помітними зміни в зовнішності малюка. За рахунок того, що хрящі замінюються кістками, карапуз витягується і у нього збільшується головка.
 • Нормальним вважається, якщо дитина вже має в роті 20 зубів – якщо їх менше, це привід відправитися разом з ним до педіатра або стоматолога, і з’ясувати причини відставання.
 • Далекозорість, обумовлена плоским кришталиком дитячого ока, оборотна недолік цього віку, що проходить з часом. Лікарі радять батькам берегти зір малюків і не дозволяти їм чим-небудь займатися при поганому освітленні або в темряві – це може призвести до короткозорості.
 • З-за того, що розвиток хребта ще не завершено, варто стежити і за тим, щоб дитина не перебував в одному положенні тривалий час, а також не піднімав тяжкості.
 • Дітям протипоказано прослуховування гучної музики, в іншому випадку, може спостерігатися швидка стомлюваність і зниження слухової функції, з-за чого може постраждати вимову.

Особливістю чотирирічного віку, напевно, можна вважати більш спокійне і врівноважене поведінку дітей, які готові тривалий час займатися розгадуванням головоломок, сидіти за складанням мозаїки, розгляданням картинок або малюванням. У них досить розвинене образне мислення, і це допомагає їм передбачати майбутні події, які є наслідком певних учинків і слів.

Поступово зі світу фантазій маленька людина переміщується в дорослий, реальний світ зі своїми правилами і законами, які йому ще треба засвоїти і зрозуміти. До чотирьох років мовлення та словниковий запас малюка, фактично, сформовані, а поряд з цим, зростає здатність до концентрації, що дозволяє йому присвячувати більше часу серйозних занять – дитина може протягом 20 хвилин займатися одним предметом, не проявляючи ознак стомлення.

Читайте також:

Що подарувати дитині в 4 роки: ідеї для дівчаток і хлопчиків

Як швидко навчити дитину витирати попу

Чим зайняти дитину в 4 роки будинку

Як легко і швидко вивчити букви граючи з дитиною

Іноді чотирирічні діти виглядають сумними і навіть засмученими – це говорить на користь осмисленості їх поведінки і здатності до самооцінки. Аналізуючи свої і чужі вчинки, малюки можуть відчувати образу, злість, розчарування і сором, і ці почуття далекі від звичайних інстинктів.

Оскільки дітки говорять більш грамотно і бойка, їм надзвичайно подобається підбирати рими до слів, читати та запам’ятовувати вірші, деякі малюки в цьому віці і самі можуть скласти свої перші вірші – дуже щирі і емоційно забарвлені. Правда, деякі з них схильні до заїкання, і цій проблемі слід приділити особливу увагу. Така патологія може бути викликана надмірною сором’язливістю, пов’язаної з недостатнім спілкуванням, сильним стресом, дистрофією, рахітом, травмами мозку та іншими причинами, в яких треба розбиратися.

Всебічний розвиток дитини у 4 роки передбачає придбання їм великого досвіду в різних напрямках і оволодіння багатьма вміннями, і якщо при відсутності серйозних порушень, малюк відстає в основних навичках, звинувачувати в цьому треба не його, а батьків, які не приділяють цьому питанню належної уваги.

Відмінності між хлопчиками та дівчатками у чотири роки

Різниця в поведінці і ставленні до оточуючих людей, речей у дітей обох статей збільшується. Своєрідною, більш розвиненою логікою починає виділятися хлопчик, вміти в 4 роки знаходити зв’язок між різними діями, вчинками і явищами для нього є цілком природним, адже основні його питання стосуються суті речей, більш глибинного пізнання реалій навколишнього світу.

Незважаючи на те, що хлопчаки кажуть менше, гірше і, часом, вимова їх далеко за межами грамотності, вони здатні оцінювати людей більш об’єктивно.

Те, що треба вміти в 4 роки дівчинці, лежить зовсім в іншій площині – малятка більш егоїстичні і, насамперед, вирішують, чи варто приділяти увагу речей, які не подобаються, а то і зовсім марні. В цьому відношенні, маленькі представниці слабкої статі прозаїчні і практичні, а завдяки розвиненій розмовної мови, приспособляемы до постійно мінливих життєвих умов.

Незважаючи на таку різницю у поглядах, дівчатка і хлопчики позитивно розвиваються в плані емоційності, починають розуміти, як побудовані людські відносини, проявляють такі почуття, як доброта і співчуття.

Що повинен уміти дитина в 4 роки

Перелік накопичених навичок до чотирьох років – це цінний багаж знань дитини, що дає йому можливість успішно розвиватися і далі. Все, що повинен вміти дитина в 4 роки, не може бути обмежене рамками певних сфер, це багатогранне поняття, що поєднує в собі різні аспекти – психологічний, фізичний, соціальний, інтелектуальний і навіть моральний.

Крім гіперактивних дітей, рухова активність інших у цьому віці дещо знижується, а дівчатка не настільки швидкі і спритні, як хлопчики. В цілому ж, дитина повинна вміти в чотири роки:

 • користуватися всіма частинами стопи, використовуючи, як шкарпетки, так і п’яти;
 • здійснювати стрибки на місці і вперед;
 • встрибувати на невелике піднесення і спускатися з допомогою стрибка;
 • утримувати баланс, походжаючи по колоді;
 • стрибати і стояти на одній ніжці;
 • під час ходьби, бігу, досить швидко змінювати напрямок, не втрачаючи координації та орієнтації у просторі
 • з упевненістю переміщатися задом;
 • залазити з вертикально розташованої спортивної драбинці;
 • пересуватися по сходах вгору і вниз, перестрибуючи через сходинки.

Від того, наскільки здоровий і розвинений дитина в фізіологічному плані, залежить його психічний стан і рівень розумової діяльності. Вдосконалення інтелектуальних здібностей вкрай важливо в чотирирічному віці, оскільки усвідомленість дій і вчинків прямо впливає на адаптацію в соціальному суспільстві.

Перевірити свого малюка на ступінь розвиненості, можна використовуючи нові стандартні значення того, що повинен уміти робити чотирирічний дошкільник:

 • досить швидко запам’ятовувати незнайомі слова, цікавитися їх значенням;
 • знати, що собою представляють багато побутові пристосування;
 • розрізняти сторони;
 • розуміти, що така кількість;
 • розпізнавати час дня, орієнтуватися в понятті годин і хвилин;
 • представляти різницю між річними сезонами, живими і неживими об’єктами, поняттями «верх» і «низ»;
 • вміти вести розумний діалог, відповідати на звернення ясно і зрозуміло;
 • словами описувати побачене в житті, в кіно і на картинках;
 • розбиратися в людських професіях;
 • перераховувати і описувати домашніх і диких тварин;
 • мати уявлення про букви;
 • знати ази математики і деякі числа.

У молодшого дошкільника має бути чітке уявлення про всіх членів родини, не кажучи вже про їх імена, до чотирьох років дитина повинна знати, свою адресу та країну, в якій проживає. Якщо навіть деякі пункти відсутні в розвитку вашого сина або дочки, це ще не привід для паніки – значить, при навчанні доведеться зробити акцент саме на цьому аспекті, можливо, йому не було приділено достатньої уваги.

Соціальні та побутові навички дитини також важливі. Малюка потрібно привчати не тільки допомагати батькам по дому, але і навчити його обходити конфліктні ситуації – вміння йти на компроміс дуже допоможе йому в майбутньому.

Втім, малюк вже багато чого вміє і розуміє в чотири роки:

 • він знає, що слід попросити вибачення, якщо когось образив;
 • при зверненої до одноліткам і дорослим прохання говорить «будь ласка»;
 • знає, як висловити свою подяку;
 • розуміє, що треба вміти ділитися своїми іграшками та іншими речами;
 • малюк вже знайомий тим, що існують певні правила поведінки вдома і в громадських місцях;
 • вміє контактувати і самостійно знайомитися;
 • здатний співпереживати, якщо з людиною, навіть малознайомим, трапилася неприємність;
 • вміє словами висловити своє ставлення, бажання і почуття при розмові.

Перелік побутових умінь також збільшився – тепер він активно надає посильну допомогу батькам, витираючи пил, підмітаючи, накриваючи стіл, крім того, здебільшого, сам себе обслуговує – це стосується прийому їжі, гігієнічних процедур, туалету, вміння одягнутися і роздягнутися.

Всебічний розвиток нероздільно з умінням говорити, тому мова має першорядне значення. На даний момент вона вже повинна ускладнюватися – це передбачає появу довгих речень, використання в ній різних словесних оборотів, порівнянь, епітетів і приказок.

Розвиваючі ігри для дітей 4 року: відео

Необхідність подальшого вдосконалення

Щоб виховати гармонійну особистість, дитині необхідна увага близьких людей, і заняття, що проходять у спокійній доброзичливій обстановці – це найкраща підтримка його починань.

Корисні рекомендації лікарів і психологом полягають у наступному:

 • Починаючи з 4 років, слід періодично вимірювати вагу дитини і не допускати сильного схуднення та надлишкової маси тіла – ці показники не повинні перевищувати середні дані зростання. Якщо небажана різниця все ж спостерігається, має сенс давати малюкові менш калорійну їжу і змушувати його частіше грати в рухливі ігри, робити фізичну зарядку. Однак, для м’язів стоп, кистей і інших дрібних м’язів навантаження на них повинна бути посильною і регулярної.
 • Удосконалювати мову можна, лише за допомогою постійного спілкування і читання книг. Для грамотного вимови можна порадити артикуляційні вправи, спів, твір малюком власних віршиків та пісень. Якщо дитина не вимовляє деякі букви і перекручує слова, це може бути пов’язано з порушеннями слухової функції, яку потрібно обов’язково перевірити.
 • Заняття для розвитку психічного сприйняття, логіки мислення, пам’яті обов’язково повинні включати ігри з конструктором, визначенням однакових і різних предметів, запам’ятовуванням послідовності дій. Мозаїки і пазли допоможуть не тільки підвищувати моторику рук, але і будуть прищеплювати естетичний смак та любов до образотворчого мистецтва.
 • Для розвитку творчого підходу і уяви, малюкам необхідно ліпити і малювати, використовувати набори для експериментування і створення власних шедеврів.
 • Для прищеплення любові до музики, а також для вдосконалення слуху і ритму, варто заохочувати дітей до гри на музичних інструментах, танців під музику, співу з супроводом і без нього.

На тлі того, що істотні зміни відбулися в психоемоційному стані дитини, ставлення до нього дорослих теж вимагає змін – з чотирирічними дошкільниками вже не можна звертатися як з маленькими, інакше можна виростити безвольного інфантильного людини.

Розвиток дитини в 4 роки: відео

Чотирирічки вже повністю сформовані для вивчення більш серйозної інформації і, по суті, готові до навчання азів арифметики і граматики. Тому дорослим, бажано, добре уявляти, що повинен вміти дитина в 4 роки, і намагатися використовувати будь-яку можливість, щоб допомогти йому розвиватися у всіх напрямках.

Моя довідка - Корисні поради