Що повинна уміти дитина в 4 місяці (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини в 4 місяці

Що повинна уміти дитина в 4 місяці (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини в 4 місяціДля повноцінного розвитку дитини необхідна увага і турбота батьків, також від них будуть потрібні регулярні заняття з малюком. При цьому педіатри рекомендують орієнтуватися на середні статистичні показники того, що повинен уміти дитина в 4 місяці. Так тата з мамами можуть визначити, які навички у карапуза відсутні або недостатньо сформовані.

Особливості дитячої фізіології

До чотирьох місяців у дітей спостерігається суттєва надбавка у вазі – вони набирають до 750 г за 30 днів, зростання ж збільшується на 2, 5 см, як і місяць тому. У дітей в даний момент відзначається рідкісне відповідність кіл головки і грудей, після чого, до п’ятого місяця в розмірі починає переважати грудна клітка.

Організм чотирирічної дитини продовжує рости і адаптуватися до нового життя, і це проявляється в анатомічних і фізіологічних змін:

 • маленька дитина вже може показати свої перші сльози, так як у нього сформувалися слізні залози;
 • все менше дитина мучиться від кольок у животі – це говорить про те, що починає нормально функціонувати травний тракт;
 • швидким темпом расут справжні цибулинні волоссячко малюка і його нігтики;
 • фізично малюк зміцнів, поповнів, сильніше стала його мускулатура і координація рухів, особливо, це стосується м’язів спинки – в результаті, у нього виходить впевнено перевертатися, що в подальшому допоможе йому навчитися сидіти;
 • поступово зникають залишилися дитячі рефлекси, зокрема, рефлекс Моро і повзання, підвищений тонус зберігається поки в ніжках карапуза;
 • поліпшується зір дитини, яка сприймає основні кольори, зміцнюються м’язи очей, і з цієї причини, у багатьох дітей, що страждають у цьому віці легким косоокістю, зорова функція виправляється;
 • щодо слуху теж багато цікавих змін, діти добре чують, відчувають різні звукові нюанси, віддають перевагу низьким тонам і отчетливому ритму, не кажучи вже про те, що чудово відрізняють голоси дорослих;

Чотиримісячні дітки дуже люблять, коли їх тримають стовпчиком, на руках, або, підтримуючи під пахви – так вони можуть краще пізнавати світ, спостерігаючи за людьми, розглядаючи предмети. Сідати діткам ще рано, так що за ними треба постійно стежити. Особливо шкідливо раннє присадка дівчаткам, у яких в майбутньому можуть бути проблеми з репродуктивною системою.

Що повинен уміти дитина в 4 місяці

Варто детально розглянути, що повинен уміти 4 місячна дитина, тим більше що багато його досягнення гідні захоплення, адже він ще такий маленький.

Основні навички та вміння:

 • Діти вже освоїли вміння тримати голівку – впевнено і досить довго, при цьому лежачи на животі. Крім того, вони намагаються привстать, впираючись ручками і піднімаючи плечі, груди.
 • Не менш важливо те, що багато карапузи роблять це і лежачи на спинці. По суті, так вони намагаються сісти, підтягуючи піднімаючи голову і плечі.
 • Якщо батьки займалися з дитиною до цього віку, малюкові вдається добре керувати своїми руками – він впевнено вистачає і утримує підвішені і лежать поруч іграшки і брязкальця, навчився тримати пляшечку з сумішшю і обнімати маму. Про розвинену дрібній моториці може говорити й те, що крихітка рве і мне листи газетного та журнального паперу, з цікавістю може чіпати прорізувачі з різних матеріалів.
 • Особливо важливим досягненням вважаються перевороти з животика на бік і на спину, вони виходять у чотиримісячного малюка все краще, причому робить він це самостійно без сторонньої допомоги. Це найбільш цінний показник дорослішання дитини, робить його менш залежним від опіки батьків

  Поряд з цим розвиваються органи почуттів і соціальність малюка:

 • Видаючи різні цікаві звуки, чотиримісячна дитина ще не використовує губи і язик. Він тільки пробує все нові і нові тональності, і часом, сам буває здивований своїми здібностями, прислухаючись до власного гулению.
 • У розвитку зору також є помітні зрушення – дитина здатна визначити відстань до предмета, і якщо той недалеко, простягнути до нього ручку, не звертаючи уваги на більш віддалену річ. Дітки в 4 місяці вже легко впізнають членів своєї сім’ї, вони щиро радіють при їх наближенні і можуть засмучуватися, коли людина йде. У цей період дітей вже живо цікавлять рухомі об’єкти, тварини, машини за вікном, сонячні «зайчики» і світло ліхтарика, що ковзають по кімнаті.
 • У дітей активно формується правильне слухове сприйняття – вони вже почали розрізняти голоси родичів, визначати тон сказаних слів. Малюки з увагою прислухаються до шуму, виробленого домашньою технікою, писком кошеня, із задоволенням слухають класичну музику, якщо вона звучить тихо.
 • Нормальний здоровий дитина вміє посміхатися, радіти новим іграшкам і приходу батьків, виявляти позитивну реакцію на вимову свого імені. Під час плачу при включенні приємної музики, дитина відволікається, і очі його просихають – він вже захоплений новою інформацією і намагається її переробити.
 • При з’ясовуванні мами чи тата емоції дитини зростають – це виражається в радісному гулении, активному сучении ніжками і ручками. Таку поведінку малюків характерно для них у хорошому настрої, і часто пов’язане з підготовкою до купання, перевдяганням і заміною підгузника.
 • Що повинен уміти дитина в 4 місяці? Насамперед, виражати свої емоції – в цьому віці малюк робить це з допомогою різних дій, які добре знайомі матері:

  • якщо він схвильований або наляканий, він перестає посміхатися, замовкає, може відвернутися від незнайомця і притулитися до матері;
  • якщо при втомі або занадто гучних голосів малюк швидко втомлюється або буває незадоволений, його нормальною реакцією в цей момент може стати плач;
  • коли йому доводиться чекати, він може голосно зітхати, показуючи своє нетерпіння;
  • заспокоюється і перестає кричати, плакати, почувши мамин голос.

  Але, починаючи з чотирьох місяців, дитина, цілком може навчитися стежити за людиною навіть після того, як той покине кімнату, проявляти гнів при відмові у спілкуванні або іграх. У деяких дітей такі дії можуть спостерігатися і раніше.

  Закономірним є інтерес молодих тат і мам до того, що потрібно вміти в 4 місяці дівчинці і хлопчику.

  Що повинен уміти дитина в 4 місяці: відео

  Чи існують відмінності у розвитку між різностатевими дітьми

  Вміння і розвиток дитини в 4 місяці можуть відрізнятися, якщо мова заходить про хлопчиків і дівчаток. І це не тільки зріст і вагу, за показниками яких хлопчики поки випереджають дівчаток. Поки, тому що таке положення зберігається до року, а потім лідирувати починають маленькі представниці прекрасної статі.

  З самого народження робота мозку визначає різний склад психіки дітей, і у дівчинки це завжди орієнтація на виживання, а хлопчик постійно прагне удосконалюватися. Цим і можна пояснити відмінності в поведінці і іграх малюків.

  Помітити такі відмітні риси дітей неважко, якщо просто поспостерігати за ними:

  • дівчинку легше заспокоїти мелодійним співом, колискової, тихо і ніжно виголошуваної промовою;
  • у чотири місяці вони вже здатні впізнавати людей навіть на фотографіях, в той час як хлопчик вміти в 4 місяці цього не може;
  • малятка однаково добре можуть бачити обома очима, в той час як хлопці – тільки лівим оком;
  • хлопчики одразу дізнаються синій колір, а дівчатка – червоний.

  І це ще не все, що можуть дізнатися батьки про своїх дітей:

 • Дівчатка люблять м’які іграшки, вміють сумувати, швидше відчувають біль і дискомфорт. У них швидко розвивається і має хорошу якість зорова пам’ять, мова, периферійний зір. Вони швидше розпізнають відтінки емоцій в оточуючих людей.
 • Хлопчики не так сильно реагують на різкий гучний шум і звук, тип їхнього зору – центральний, просторовий. Вони люблять механічні іграшки, частіше схильні гнівливості, пізніше вчаться говорити, але раніше починають вставати і ходити, у них переважає слухова пам’ять.
 • У підсумку, чотиримісячна дівчинка проводить з мамою набагато більше часу, оскільки більше, ніж хлопчик потребує уваги, турботи і любові, хоча це необхідно всім дітям.

  Підраховано, що дочки в перші місяці після народження дивляться на маму майже в два рази більше, ніж сини, але це теж обумовлено певним складом розуму різностатевих дітей.

  Психологи і лікарі рекомендують батькам більше часу проводити з дитиною, і справа навіть не в спеціальних вправах і масажі – малюка необхідно навчати ігор, які будуть його розвивати, адже сам він поки не знає, як це робити. Ось чому потрібно вкладати йому в ручки іграшки, показувати картинки, звертати увагу малюка на що відбуваються навколо цікаві події.

  В 4 місяці діти сплять 15 годин на добу, тому в них з’являється більше часу для розвиваючих ігор, які потрібно правильно розподілити. Не варто вимагати від дитини виконання непосильних для нього завдань, як би батьки не хотіли бачити його першим у всіх необхідних навичках.

  Допомогти дитині розвиватися можна наступними способами:

  • надаючи йому іграшки, різноманітні за фактурою, для дотику, яскраві і барвисті – для розвитку зору і вміння розрізняти кольори, музичні – для вдосконалення слуху;
  • можна пускати мильні бульбашки, щоб дитина стежив за ними очима;
  • можна піднімати і опускати ручки малюка, складати їх уздовж тіла і на грудях – так поліпшується координація;
  • у процесі масажу або під час фізичних вправ, корисно читати дитині вірші чи співати пісеньки;
  • розмовляючи з малюком, слід правильно промовляти слова і робити це з виразом, адже згодом карапуз стане наслідувати батьків і навчиться говорити не тільки швидко, але і грамотно.

  При розвитку і вихованні малюка батьки повинні підтримувати у нього гарний настрій, а для цього і самі повинні бути налаштовані позитивно. Не можна дозволяти дитині довго плакати, якщо його щось сильно засмутило. Це може пошкодити формується нервовій системі немовляти.

  Та й навчання скоріше принесе плоди, якщо атмосфера занять буде доброзичливою, а батьки будуть супроводжувати свої важливі уроки посмішкою і такими, що заохочують словами. Уважні мудрі батьки похвалять дитини вже за те, що він спробував щось зробити.

  Як визначити, що малюк відстає

  Якщо дитина не вміє те, що повинен вміти робити, це можна пояснити декількома причинами – малюк до цього ще не готовий, в силу спадкового чинника, його не навчили батьки. Але іноді невміння означає відхилення в нормальному розвитку.

  Визначити це можна за кількома негативним ознаками:

  • дитина апатичний, млявий, у нього відсутня нормальна життєрадісна реакція на своє ім’я, він не дізнається своїх близьких людей;
  • у нього немає реакції на звуки голосу, на тихий і гучний шум;
  • малюк, практично, не реагує на біль;
  • іграшки малюка мало цікавлять;
  • у дитини присутні рефлекси, яких вже не повинно бути.

  Але, мабуть, найбільш головними тривожними симптомами вважається нездатність малюка тримати голівку, перевертатися, утримувати іграшку. Також варто звернути увагу на стан дитини, якщо при підтягуванні малюка за руки, його головка відхиляється назад.

  Оскільки абсолютно нормальним у віці 4 місяців вважається підвищення рухової і пізнавальної активності, здоровий малюк повинен обов’язково цікавитися оточуючими його людьми і різними предметами. Взагалі, нормальним є, коли чотиримісячне немовля із задоволенням грає, багато сміється, бурмоче і пищить на своїй мові, висловлюючи безліч емоцій. І якщо цього не відбувається, то обов’язком батьків є відвідування педіатра та інших дитячих спеціалістів з метою обстеження, а, можливо, і лікування дитини.

  Для того, щоб стежити за розвитком малюка і допомагати йому в усіх починаннях, дорослим необхідно знати, що повинен вміти дитина в 4 місяці. При цьому безглуздо порівнювати свого сина чи доньку з іншими дітками, адже кожен їх них йде по життю своєю дорогою.

  Моя довідка - Корисні поради