Що повинна уміти дитина в 10 місяців (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини в 10 місяців

Що повинна уміти дитина в 10 місяців (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини в 10 місяцівДесятимісячні дітки продовжують рости і витягуватися, вони жадібно вбирають інформацію про кожному незнайомому для себе предмет, швидко вчаться і вражають батьків все новими навичками. В їх поведінці і окремих вчинках все сильніше проступає свідомість і самостійність, а характер починає набувати індивідуальні особистісні риси. Щоб підтримувати здоров’я малюка і його прагнення до пізнавальної діяльності, батькам не завадить мати уявлення, що повинен вміти дитина в 10 місяців.

Зміни у фізіології десятимісячного дитини

В 10 місяців малюк додає близько 450 г у вазі, підростаючи від 1 до 1,5 сантиметра. На половину сантиметра збільшується його головка і грудна клітина. Невеликий набір ваги при загальному стрімкий розвиток – це результат збільшення рухової функції дитини.

Для даного віку також характерна поява бічних різців, і у карапуза вже може бути від 4 до 6 молочних зубів.

Деякі проблеми можуть виникати у дитини з-за несформованого імунітету. Мамине молоко, яке до цього моменту підтримувало його організм, вже не володіє такими цінними властивостями, тому батькам слід берегти дітей від зовнішніх несприятливих факторів і поразки інфекціями.

В цілому, у дітей значно покращується моторика ручок, координація, вони стають сильнішими і витривалішими, довше можуть залишатися в бадьорому стані.

Що повинен уміти дитина в 10 місяців

Успіхи дитини в цьому віці досить значні, адже його навички разюче відрізняються від тих навичок, якими він володів у півроку. Насамперед, усім своїм поведінкою він показує, наскільки самостійний, і може демонструвати свою спритність, піднімаючи іграшки не тільки ручками, але і пальцями.

Основні досягнення малюка, якими так пишаються його батьки:

 • вміння впевнено стояти і робити перші кроки;
 • підстрибування на місці з «приземленням на обидві ніжки;
 • використання одного предмета, щоб за допомогою нього дістати іграшку;
 • дитина може довго сидіти з прямою спинкою під час гри, тримаючи в обох руках по іграшці;
 • малюк однією рукою здатний утримувати відразу два невеликих предмета;
 • може самостійно залізти на піднесення і злізти з нього;
 • повзання дитина освоїв ідеально, і може пересуватися таким способом настільки швидко, що його важко наздогнати;
 • повторює за дорослими слова, наслідує їх поведінки;
 • бурхливо реагує на зустріч і розставання з близькими людьми.

З причини того, немовлята 10 місяців більш впевнено керують своїми пальчиками, вони вже можуть тримати олівець і фломастер і намагаються малювати і писати, повторюючи за діями батька і матері. Малюки стають більш товариськими, вони проявляють інтерес до однолітків, з радістю спілкуються зі старшими членами сім’ї – дідусем і бабусею.

Десятирічні діти дуже добре розуміють, що від них вимагають дорослі, і хоча вони чудово знають значення слова «не можна», знаходять інші способи маніпуляції дорослими, використовуючи німий протест або істерику.

Розвиток дівчаток і хлопчиків у цьому віці дещо відрізняється. Відповідаючи на питання, що треба вміти в 10 місяців дівчинці, можна підкреслити особливу емоційність маляток, які, виявляючи свою ніжну прихильність, набагато частіше, ніж хлопчики, просяться на руки до матері, люблять обніматися і лащитися. До навичок, які вони освоюють раніше, належить використання ложки, усна мова, освоєння спорожнення в горщик. Вони більше люблять ігри, які вимагають посидючості – складання елементів конструктора, пазли, мозаїки, небайдужі до іграшок зі звуковими ефектами і до музики, у цілому.

Свої особливості розвитку має і хлопчик, вміти в 10 місяців він може те ж, що і дівчинка, але ходити він починає першим і нерідко відмовляється від допомоги дорослих, доводячи, що може все робити сам. В результаті такої впертості деякі навички освоюються хлопчаками пізніше.

Розвиваючі ігри та заняття для дітей 10 місяців

Розвиток дитини в 10 місяців передбачає різні напрями. Для зміцнення м’язів і зв’язок, більш скоординованих рухів у першій половині дня необхідно кілька годин присвячувати активним іграм – нехай дитина катає м’яч, машинку або коляску, якщо йому подобається танцювати, робити це краще під веселу і ритмічну музику. Під час прогулянок карапуз вже може грати в пісочниці з совочком і формочками.

Непогано потренувати малюка підніматися на сходинки, зробивши йому невелике піднесення чи навчити його безпечно спускатися з дивана або крісла.

Спеціальна зарядка повинна проводитися щодня, у комплекс вправ входять:

 • присідання;
 • стрибки;
 • повороти тіла в сторони;
 • обертальні рухи руками;
 • висы на домашньому турніку з допомогою тата або мами.

Раніше дитині необхідний масаж, який здійснюється після фізичних вправ. Роблять його дуже обережно, намагаючись не робити сильного тиску на ніжну дитячу шкіру. Основні рухи – це м’яке погладжування, розминання і розтирання. При цьому слід уникати області пупка і серця. Спинку масажують, не зачіпаючи хребет, круговими прийомами.

Якщо батьки знають, що повинен вміти дитина в 10 місяців, вони зрозуміють, чому так важливо займатися з ним різними видами творчості. Дрібну моторику потрібно продовжувати розвивати, адже вона пов’язана з мовленнєвою функцією маленької людини. Для подальшого вдосконалення можна порекомендувати навчити дитину користуватися фарбами, пластиліном, але краще починати з звичайного підсоленого тесту. Неважливо, що перший час на папері можна буде побачити лише абстрактні мазки і хаотично розташовані лінії, а з тіста вийде лише невелика коржик – головне, щоб бажання творити у дитини не пропадало, і, хто знає, можливо незабаром він буде дивувати батьків своїми талантами в образотворчому мистецтві.

Будь-які ігри з кубиками, пірамідками, деталями конструктора, крім того, що розвивають ручки дітей і їх координацію, сприяють вдосконаленню логічного мислення, тренують увагу і пам’ять дитини. Такі ігри й іграшки обов’язково повинні бути в арсеналі дитини.

Так само важливо навчання з допомогою книг, які розвивають інтелект і кругозір малюка. Мова йде про самих різних виданнях – це звичайні дитячі книги, які буде читати малюкові мама, інтерактивні, співають і розмовляють книжки-іграшки, дитячі енциклопедії з реальними ілюстраціями.

Орієнтуючись на те, що повинен вміти 10 місячний малюк, можна займатися з ним що завгодно, лише б така діяльність представляла для нього живий інтерес. Швидше за все, батьки вже знають захоплення свого маленького непосиди, і, напевно, знайдуть для нього відповідні заняття.

Скільки спить малюк в 10 місяців

Важливим показником здоров’я дитини є його сон. В 10 місяців малюки сплять менше, ніж у попередній період – на нічний відпочинок у них йде 9-10 годин, а вдень діток кладуть відпочивати двічі на півтори чи дві години. Деяким карапузам вистачає одного тихого години в день і часто вони опираються вечірньому укладенню. Якщо при цьому дитина прекрасно себе почуває, він бадьорий і їсть з апетитом, можливо, не варто його змушувати – можна зробити більш раннім нічний відхід до сну.

Якщо малюк звик пізно лягати, це може негативно позначитися на його нервовій системі – лікарі радять поступово відучувати дітей від цієї поганої звички і щодня зміщувати час сну на 10 хвилин раніше.

Повноцінний сон необхідний дитині для відновлення організму після активних годин неспання, таким чином, відпочивають і розслабляються його м’язи, нормалізується робота мозку і нервової системи. Тому батькам для якісного сну дитини необхідно створювати оптимальні умови, які включають обов’язкове провітрювання дитячої, контроль нормальної вологості (близько 60%) і температурного режиму (20-22 градуси). Велике значення має комфорт, створюваний дитячим матрацом, який повинен бути в міру твердим і пружним. Чиста білизна, вечірнє купання, масаж будуть сприяти швидкому засипанню і міцному сну. Вечеряти карапуз повинен не пізніше, ніж за 40-50 хвилин до сну.

Особливості харчування в 10 місяців

Раціон десятимісячних дітей близький до звичайної, дорослої їжі, так як прикорм становить близько 800 р денного кількості їжі. У середньому, дитина споживає близько одного кілограма двісті грам їжі в день, не рахуючи води і соків (200 мл). Дітки, які продовжують харчуватися маминими грудьми, отримують молоко в ранковий час і перед сном.

Малюкам необхідно включати в меню більше тверді шматочки фруктів, м’яса і риби, щоб вони навчилися пережовувати їжу, так і пюре вже не подрібнюється настільки ретельно, як раніше. Зазвичай після того, як дитина поїсть, йому дають трохи свіжовичавленого соку, розведеного водою, щоб запобігти появі запору.

Страви, які складають основне живлення:

 • Вівсяні і рисова каші – вони мають у своєму складі багато клітковини і білка, і, в той же час, виводять з організму шкідливі речовини, покращуючи травлення.
 • Гречані і кукурудзяні каші, являють джерелами безлічі корисних вітамінів і мінералів. Крупи вже варять на молоці і кладуть в кашу трохи рослинного або вершкового масла.
 • В раціоні у дітей присутній м’ясо, але поки це дієтичні сорти – індичка, курка, кролик і телятина. Дозволяється використовувати і деякі субпродукти – серце і печінку. М’ясні вироби використовують для супів, як звичного пюре, невеликих шматочків, з них готують фрикадельки, паштети, парові котлети.
 • В меню дітей в обов’язковому порядку повинні бути присутніми овочі і фрукти – у вигляді салатів з олією, у відвареному і пареному вигляді. Перелік їх збільшився, тепер це не тільки картоплю і моркву – дітям можна давати гарбузи і буряки, а також, різні види капусти – кольорову, брюссельську.

Для батьків у цей період важливо стежити, щоб малюк не передав, але, при цьому, щомісячна надбавка у вазі повинна залишатися в межах 500 грамів. Якщо дитина явно не добирає у масі тіла, йому слід пропонувати більш калорійні продукти.

Залишається додати для тат і мам, які цікавляться тим, що повинен вміти робити малюк у віці 10 місяців – він вже цілком може самостійно пити з чашки і користуватися ложкою.

Догляд та прогулянки

Особиста гігієна стає особливо важливим аспектом у віці десяти місяців. Поряд з тим, що малюк активно грає на підлозі і брудниться, у нього вдосконалюється робота статевих залоз, з-за чого карапуз починає потіти. Якщо до 10 місяців дітей купають через день, то тепер водні процедури рекомендується здійснювати регулярно. Після купання обов’язково проводять повітряні ванни протягом 5-10 хвилин і роблять дитині легкий масаж.

Личко і ручки діти вже вмивають самі, але підмивання все ще потрібні, так як малюки іноді забувають проситися на горщик, хоча вже знайомі з цим предметом побуту. Педіатри радять садити дитину на горщик вранці – таким чином, він буде привчатися до цього часу із-за природних позивів, і дуже скоро стане сам проситися, крім того, стілець його буде регулярним, так як звикне до такого режиму дитячий організм.

Що стосується прогулянок, їм відводиться по 4-6 годин на день. У літні дні цей час може бути збільшено, адже чим більше малюк перебуває на свіжому повітрі, тим краще він їсть і спить. Часи, коли дитина при виході на вулицю мирно засинала у своїй колясці, поступово відходять у минуле – тепер дитина з радістю спить і вивчає навколишні явища, живі і неживі об’єкти. До речі, після такого активного дозвілля, малюк вже навряд чи відмовиться від тихої години по поверненню додому.

Розвиток дитини в 10 місяців: відео

Розуміючи, що повинен вміти дитина в 10 місяців, батьки повинні чуйно прислухатися до потреб і бажань свого сина чи дочки. Адже тільки постійне спілкування і довірчі відносини допоможуть їм правильно направляти малюка в його цілях та діях, а відштовхуючись від усереднених показників, можна успішно контролювати розвиток маленької людини і точно знати, коли йому потрібна допомога.

Моя довідка - Корисні поради