Що повинна уміти дитина в 1 рік (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини в 1 рік (12 місяців)

Що повинна уміти дитина в 1 рік (дівчатка і хлопчики). Розвиток дитини в 1 рік (12 місяців)Свій перший ювілей дитина зустрічає підрослим, зміцнілим і більш свідомим. Він має властивими тільки йому особистими рисами характеру, має свою власну думку, переваги в іграх і їжі. Дитина прагне активно досліджувати нові території, і утримати його, практично, неможливо, адже починають проявлятися такі якості, як наполегливість, і навіть впертість. Тепер батькам доведеться рахуватися з думкою маленької людини, а знаючи, що повинен вміти дитина в 1 рік, постаратися спрямовувати його в потрібне русло.

Фізіологія однорічного малюка

Дитина в один рік важить близько 10 кілограмів, і зростання його становить приблизно 76-78 сантиметрів, порівняно з першими місяцями життя, він зріс втричі. Тепер, з причини активного проведення часу, малюк буде рости повільніше, зате стане удосконалювати свої здібності і здобувати нові вміння.

Особливості змін:

 • До року у багатьох дітей вже близько 8-12 зубів, чотири з яких – корінні. Якщо навіть з’явилися ще не все, це має статися найближчим часом.
 • Характерною особливістю діточок в цей час є їх стопи, поки абсолютно плоскі, так як наявність залишається подушечка з жиру, що зникає з часом. Незважаючи на це, діти вже вільно встають з будь-яких положень і можуть ходити без опори і допомоги дорослих. В цілому, більшість дітей освоює ходьбу до півтора років.
 • Малюки добре знають всіх своїх родичів, називають їх по імені, відгукуються на своє ім’я, бурхливо виявляючи радість або смуток, якщо належить розставання.
 • Тепер з кожним днем дитина буде ставати все більш самостійним, а копіюючи поведінку старших, він виробляє і власні манери, тому батькам треба стежити за своїми діями і не найкращими звичками, щоб потім не побачити їх повторення у вчинках малюка.

Важливе значення в цей період має правильне виховання – якщо діти живуть з певного режиму, вони швидко привчаються до дисципліни. У цьому випадку їм простіше пояснити сенс вимог і табу на деякі речі. На жаль, без заборон обійтися не можна, до того ж, дитина і сам почувається більш захищеним, коли вони існують. Зрештою, встановлені правила полегшують життя всієї родини, і оберігають здоров’я та психіку дітей.

Фізичний і психічний розвиток дитини в 1 рік досягла певних висот, але батькам розслаблятися зарано, попереду ще чекає багато роботи над тим, щоб маленька людина виріс не тільки сильним і розумним, але і володів такими важливими людськими рисами характеру, як доброта, чуйність, співпереживання.

Що повинен уміти дитина в 1 рік

У фізичному плані однорічна дитина зробив крок далеко вперед, причому в буквальному сенсі. Деякі ранні малюки, хоча це й рідкість, відразу вибирають такий метод пересування, як ходьба і, фактично, пропускають повзання.

Але розглядаючи усереднений варіант, слід перерахувати наступні навички, які стосуються більшості діток:

 • однорічні малята дуже рухливі, вони багато повзають, добре сидять, вміють вставати і сідати, роблячи це досить вправно;
 • діти ходять, тримаючись на руку тата і мами, або спираючись на диван;
 • у багатьох виходить сидіти навпочіпки і самостійно підніматися;
 • карапузи непогано освоїли підйом по сходах і можуть обережно спускатися вниз, в тому числі, злазити з піднесень;
 • мовні навички дитини в 1 рік значно поліпшуються – лексикон його становить близько 15-20 слів, правда іноді він плутає склади;
 • мова батьків малюки розуміють бездоганно і намагаються повторювати за ними всі незнайомі слова;
 • однорічний карапуз вже цілком може відповісти на звернене до нього питання «Де» і «Хто», назвавши ім’я або, показавши пальчиком;
 • дитині можна довірити і деякі справи, наприклад, витерти пил, допомогти мамі накрити на стіл або помити фрукти;
 • з декількох кубиків дитина дуже швидко побудує вежу, а рукою він вже може брати два дрібних предмета, для маніпулювання використовуючи два пальця;
 • в рік діти люблять відшукувати і ховати іграшки, кидати їх, розбирати на частини;
 • дітки в цьому віці знають назви та зовнішній вигляд багатьох тварин, дерев, побутових предметів;
 • вони запам’ятовують події, що відбулися 4-5 днів назад;
 • самостійно користуються столовими приладами, чашкою, зубною щіткою і гребінцем.

Зростає й соціальна активність дітей, вони стають більш комунікабельними і тягнуться до спілкування з однолітками. Дорослі бувають по-справжньому щасливі, спостерігаючи, якими проявами поповнюється їх емоційність – тепер вони здатні посміхатися, сміятися, навчилися обіймати і цілувати тата і маму. При надлишку почуттів вони цілують навіть свої іграшки – улюблених ведмедиків і ляльок. Почуття однорічних дітей іноді видно по їхніх жестах і міміці, і рідні, звичайно, добре розуміють цю мову.

Проте діти можуть виражати не тільки задоволення і позитивні емоції – вони можуть злитися і обурюватися з приводу заборон, виглядати засмученими, коли тато йде на роботу, виявляти образу, якщо їх укладають спати раніше часу. Малюки і самі непогано розбираються в емоційний стан батька і матері, визначаючи його за тону голосу і виразу обличчя, а з-за стрімкого формування у них довготривалої пам’яті, часто демонстративно показують образу, запам’ятавши недавні неприємні події.

Розмірковуючи над тим, що повинен вміти дитина в 1 рік, додамо, що він може танцювати і співати, з інтересом вивчати в дзеркалі своє відображення, знати призначення багатьох домашніх пристроїв, виконувати нескладні прохання і завдання дорослих. Залишається тільки подавати їм гарний приклад, щоб чадо швидко ввібрало корисну інформацію і перетворило її в життя.

Як розвиваються хлопчики і дівчатка до 12 місяців

Відмінності між здібностями дітей обох статей, фактично, не помітні, але починають сильно відрізнятися моделі поведінки. Коли постає питання, що повинен вміти однорічний хлопчик, логічно відповісти «всі», з тією різницею, що він менш чутливий, більш самостійний, часто протестує, коли йому пропонують допомогу. Дитина починає відчувати себе не просто особистістю, але трохи – чоловіком, який, власне, і зайнятий, по більшій частині, чоловічими справами. Він багато грає сам, любить машинки, конструктор, рухливі ігри з м’ячем.

Треба це вміти 12 місяців дівчинці – звісно, так, але малятко віддасть перевагу більш спокійне проведення часу за годуванням і переодяганням ляльки, лікуванням звірів і подібними заняттями.

А от природний егоїзм розвинений у дітей обох статей – вони не розуміють, чому треба віддати свою іграшку комусь іншому. І змушувати їх це робити психологи не радять, щоб уникнути скандалу і істерики, краще відволікти дитину чимось більш цікавим.

До одного року у дітей також міцно входять в звичку навички самообслуговування. Крім використання ложки і чашки, вони вже користуються виделкою, відкушують і прожевывают тверді шматочки, миють ручки, витираючи їх рушником, освоюють горщик. Малюки вже цілком можуть знімати з себе шапочку, верхній одяг, шкарпетки та взуття на липучках. А щоб швидше одягатися, їм потрібна тренування.

Що повинен уміти робити дитина в рік? Звичайно, то чому його навчать власні батьки, знайшовши для цього відповідний час і зацікавивши малюка. В основному, від них залежать досягнення і невдачі однорічних дітей

Спільні ігри і заняття

У годовасиков слід розвивати різні навички та здібності, приділяючи увагу кожному пункту. У цьому віці важливо все – фізична і творче вдосконалення малюка, формування у нього логічного мислення, тренування пам’яті та уваги.

Заняття та ігри з малюком можуть переслідувати різні цілі, але всі вони необхідні:

 • Розвиток рухової функції, напевно, є однією з головних цілей. Щоб допомогти дитині в цьому непростому для нього справі можна порадити батькам придбати для малюка каталку у вигляді великої гарної машини або іграшкової коляски, яка буде стимулювати бажання ходити, в той же час, будучи опорою для малюка.
 • Серед ігор, що розвивають дрібну моторику, а також логіку і пам’ять, можна виділити великі мозаїки та пазли, конструктори, ігри-шнурівки, стаканчики, баночки і дрібні деталі для складання і пересипання.
 • Однорічним дітям вже підходять більш складні навчальні іграшки – фігурки-вкладиші, лабіринти, прості аплікації.
 • Щоб розвинути координацію і спритність ручок і пальчиків малюка, використовуйте солоне тісто або пластилін. Звичайно, дитина ще не зможе зліпити фігурку з цього матеріалу, зате з задоволенням прикрасить розкачану корж дрібними елементами – черепашками, ґудзиками, кольоровими намистинками.
 • Читання – необхідний елемент не тільки розвитку, але й виховання, тому читати дитині потрібно щодня. По-перше, він може запам’ятовувати нові слова, по-друге, засвоїть правильну вимову. Крім того, вивчення цікавої і потрібної інформації підвищить його інтелект і розширить кругозір.
 • Діти із задоволенням займуться «грою на музичних інструментах, якщо подарувати їм барабан, дитяче піаніно, ксилофон, маракаси, іграшковий бубон або гуслі.
 • Малювання маленькі діти дуже люблять, і це дуже корисне для них заняття. У процесі створення своїх незвичайних шедеврів, діти покращують зорову функцію, тренують пальчики, вчаться правильно сприймати поєднання кольорів, розвивають уяву, пам’ять і мислення. До того ж, фарби і олівці – це відмінні інструменти для дитячих експериментів, головне, щоб мама з татом були неподалік.
 • Хорошим тренуванням і, одночасно, грою, стане і пальчиковий театр. У цьому випадку у дитини є можливість самостійно створити героїв з паперу, картону чи інших матеріалів, а потім влаштувати справжню виставу. Така гра задіює відразу кілька аспектів розвитку дитини.

Не варто розуміти буквально нормативні показники того, що повинен уміти 12 місячний карапуз, адже багато залежить від бажання і справжньої зацікавленості батьків в успіхи своєї дитини. І тут слід нагадати, що допоможе викроїти час для спільних уроків та ігор – правильно складений розклад дня маленької людини.

Розпорядок дня однорічного малюка

При складанні режиму для дитини слід врахувати, що діти, які віддають перевагу спати один раз в денний час, повинні вставати пізніше. Це, зрозуміло, не каприз малюка, а його особливість організму і одного тихого години вдень йому цілком вистачає, щоб залишатися бадьорим і життєрадісним. Всього в добу дитині потрібно близько 13-14 годин на відпочинок, при цьому вночі він може спати від 9 до 10 годин, а вдень 3-4 години. В даний період вже пора привчати дітей засинати самостійно.

Однорічні діти харчуються разом з дорослими, але їм заборонені деякі продукти, у тому числі соління, маринади, ковбасні та копчені вироби. Занадто м’яка їжа, приготовлена по-старому, як на початку введення прикорму, може призводити до неправильного прикусу і порушення травлення, так що дітям необхідно давати і досить тверду їжу у вигляді невеликих шматочків. В рік вже можна поступово переводити дитину на чотириразове годування, тим більше, якщо він вже не харчується материнським молоком.

Правила догляду залишаються такими ж, як і в попередні місяці, і передбачають всі основні гігієнічні процедури. Що стосується зарядки і масажу, то вони необхідні малюкам, так як допомагають зміцнювати структуру м’язових тканин, забезпечують нормальний кровообіг і збагачення організму киснем. Масування, крім того, знімає напругу після активного неспання.

Розвиток дитини в дванадцять місяців: відео

Представляючи, що повинен вміти дитина в 1 рік, і знаючи правила виховання і навчання, батьки, звичайно, повинні постійно заохочувати дитину до пізнавальної діяльності і прагнення робити все самостійно. Але при цьому не можна забувати, що перед вами маленька дитина, яка, як і раніше, потребує батьківської любові і ласки, і їх не зможе замінити сухою, учительський тон.

Моя довідка - Корисні поради