Що повинен уміти дитина в 1 рік і 5 місяців: особливості й норми розвитку

Малюк, якого кілька місяців тому виповнився рік, продовжує активно пізнавати навколишній світ. Карапуз набуває нові знання, навички. Завдання батьків — сприяти розвитку фізичних і розумових можливостей. Знаючи, що дитина повинна вміти в 1 рік і 5 місяців, складнощів не виникне — заняття з ним принесуть задоволення і приємні хвилини.

Особливості віку

У 17 місяців дитина активно приймає участь у всіх домашніх справах, посилено «допомагає» дорослим, без нього не обходиться жодна подія. Лікарі вважають, що в цьому віці батькам потрібно звернути увагу на виховання малюка, розвиток фізичних і мовленнєвих навичок, посприяти поліпшенню мислення.

Не обмежувати малюка — краще надати повну свободу, ненав’язливо контролюючи, щоб карапуз не потрапив в неприємну або навіть небезпечну для здоров’я ситуацію. Не варто засмучуватися, якщо дитина з працею навчається будь-яких дій, з часом він неодмінно виправдає надії дорослих.

Фізіологічні показники

Вага малюка коливається в межах 8-11 кг. Слід враховувати фізіологічні особливості батьків — якщо батько або мама великі, то і дитина буде відрізнятися великими показниками. Зростання — до 85 см, але це також може залежати від спадковості.

У цьому віці малюк вже має 8 зубів, але у деяких дітей вже починають показуватися ікла (нижні, верхні).

Хвилюватися, якщо з якої-небудь причини зубів менше, не варто, все залежить від фізіології, вони неодмінно скоро здадуться. Візит до стоматолога неодмінно допоможе у цьому переконатися.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 5 місяців: особливості й норми розвитку

Нервово-психічний розвиток дитини

У віці 17 місяців малюк вже не намагається за будь-якого приводу кликати дорослих, деякі складності пробує долати самостійно. Тільки якщо спроби закінчуються невдачею, плаче, звертаючи на себе увагу батьків.

Недавно малюк намагався «спілкуватися» з дорослими плачем і істериками, 17 місяців пробує це зробити за допомогою простих слів і жестів. Рекомендується уважно стежити за мімікою дитини — якщо батьки не відреагують на прохання, карапуз переходить на звичний «мова», починає плакати.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 5 місяців: особливості й норми розвитку

В рік і 5 місяців дитина вже намагається самостійно освоїти розвиваючі іграшки. Не рекомендується перебудовувати кубики або пірамідку, навіть якщо вони складені неправильно, малюк надалі припинить всі спроби шукати рішення, звикнувши до контролю дорослих.

Мовні навички

Малюк вже намагається розмовляти, хоча подвигів від нього очікувати не варто — виходити тільки прості короткі слова. Приводу для хвилювань немає, головне, щоб дитина розуміла мову дорослих, мовні навички будуть розвиватися поступово.

Дитина вже розуміє прості прохання принести, покласти на місце, підняти або перемістити предмет. З частинами тіла малюк теж добре знайомий і з упевненістю показує голову, животик, ніжки або ручки.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 5 місяців: особливості й норми розвитку

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 5 місяців?

Педіатри вважають, що 17 місяців малюк зобов’язаний багато чого вміти. Батьки, діти яких не відповідають медичним вимогам, не повинні хвилюватися. Кожен карапуз має свої особливості, тому розвиток відбувається в одних активно, в інших — трохи уповільнено.

Головні навички, які, на думку педіатрів, повинні розвинутися у карапуза в рік і п’ять місяців:

  • самостійна ходьба (нехай навіть кілька кроків);
  • вміння нагинатися за зацікавила річчю, присідати;
  • дитина вміє збирати пірамідку, укладати іграшки в коробку;
  • вимова деяких слів, точне відтворення голосних, приголосних звуків;
  • карапуз намагається вмиватися, користуватися столовими приладами без допомоги дорослих.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 5 місяців: особливості й норми розвитку

Карапуз пробує сісти на горщик або показати поведінкою, що пора їм скористатися. Особливий інтерес у малюка викликають картинки в книжках — на прохання дорослих він із задоволенням показує певні предмети або тварин.

Різниця між дівчатками і хлопчиками

17 місяців — вік, коли згладжується контраст між хлопчиками і дівчатками. До рочки їх нескладно відрізнити — малятка вимагають підвищеної уваги до себе, часто влаштовують істерики, щоб домогтися бажаного. Хлопчики більш тихі і спокійні, цілком можуть зайнятися чим-небудь без дорослих.

В рік і п’ять місяців все поступово міняється, відмінності між малятами і малюками зникають. В рисах характеру та темпераменті з’являється багато спільного. Особливо явною стає самостійність – дитина, незалежно від статі, намагається обійтися без допомоги дорослих.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 5 місяців: особливості й норми розвитку

Заняття

Є чимало захоплюючих вправ, які сприятимуть розвитку малюка. Батькам рекомендується перетворювати уроки в цікаві ігри з застосуванням іграшок, інакше дитина вже через кілька днів відмовиться займатися. Обов’язково попередньо відправитися на консультацію до лікаря — тільки педіатр допоможе підібрати ефективну методику, підкаже, чому краще приділити особливу увагу.

Не слід намагатися вивчити все і одразу, набагато корисніше для дитини, якщо знання він буде отримувати невеликими частинами, добре засвоюючи потрібну інформацію.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 5 місяців: особливості й норми розвитку

Кращі іграшки в рік і п’ять місяців

Вирушаючи в магазин за новою іграшкою для дитини, рекомендується розібратися, чому віддати перевагу. У віці 17 місяців особливо корисними будуть розвиваючі ігри — солітери, різних розмірів пірамідки, кубики, різнокольорові кульки, фігурки тварин.

Іграшки, що видають звук, забавну пісеньку співають, розповідають віршик, також принесуть чимало користі для карапуза. Дитина неодмінно постарається відтворювати почуте, що сприяє розвитку мови.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 5 місяців: особливості й норми розвитку

Поради батькам

Дорослим слід пам’ятати, що кожна дитина має свої особливості, тому й заняття потрібно будувати, виходячи з розвитку навичок малюка. Якщо він погано пересувається, у першу чергу увагу приділити фізичної активності — більше гуляти, грати в рухливі ігри.

При затримці мови, поганому відтворенні звуків рекомендується відвідати логопеда, дізнатися, які вправи сприятимуть розвитку.

Ні в якому разі не намагатися змусити малюка займатися, якщо він відмовляється це робити. Кожен урок перетворювати в гру, інакше зацікавленість карапуза швидко пройде. Краще впливати непомітно, переходити до наступного етапу занять тільки після засвоєння дитиною потрібних навичок.

Кожен крок занять, досягнення дитини обговорювати з лікарем, який допоможе своєчасно виявити допущені помилки, підкаже, як їх виправити. Тільки спільні зусилля дозволять покращити навички малюка, сприятимуть їх розвитку.

Малюк, якому вже виповнилося 17 місяців, часто дивує рідних вміннями. Навички неодмінно потрібно постаратися розвивати. Батькам не рекомендується занадто нав’язливо допомагати дитині, краще дозволити йому самостійно діяти, непомітно спрямовуючи зусилля в потрібну сторону. Потрібно стежити також за характером — якщо виявлені небажані риси, слід спробувати від них позбутися, інакше з часом зробити це буде дуже складно.

Моя довідка - Корисні поради