Що повинен уміти дитина в 1 рік і 4 місяці: особливості розвитку

Корисні знання про те, що в 1 рік і 4 місяці повинен вміти дитина, допоможуть батькам успішно впоратися з його вихованням. Це складний вік. Дитина прагне до самостійності. Мама і тато повинні направити його активність у потрібне русло. Це прискорить розвиток дитини, зменшить ймовірність побутових травм.

Особливості даного віку

Дитина з великим інтересом спостерігає за навколишніми його людьми, він копіює їх поведінку. У нього з’являються нові побутові та поведінкові навички, вони можуть носити позитивний і негативний характер:

 • витирає забруднені руки, просить їх помити;
 • висловлюючи незгоду, намагається вдарити.

У цей період важливо хвалити малюка за хороші вчинки, мімікою, словами показувати, що засмучені його поганою поведінкою.

Фізіологічні особливості

Показники фізіологічного розвитку малюка — вага, зріст. Вони індивідуальні, але для оцінки використовують усереднені параметри.

Параметр Дівчинка Хлопчик
Зріст (см) 77-78,5 79,5-81
Вага (кг) 10,3-11 11-11,3

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 4 місяці: особливості розвитку

Харчування малюків різноманітне, збільшується кількість зубів. Прорізуються ікла. Їх поява викликає дискомфорт, ростуть вони довго і болісно. Можуть у цей період прорізатися перші корінні зуби.

Емоційний розвиток

У малюка починають формуватися навички перших соціальних відносин. Він емоційно висловлює співчуття, співпереживає оточуючим. Почуття вчиться виражати під час гри з ляльками, м’якими іграшками. Копіює поведінку дорослих:

 • годує;
 • хитає, обіймає;
 • носить на руках.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 4 місяці: особливості розвитку

Діти в цей період емоційно чутливі. Вони лякаються несподіваних дій, можуть за компанію поплакати, посміятися.

Інтелектуальний розвиток

Все більше слів дитина розуміє, це полегшує процес спілкування, виховання. Його можна попросити подати яку-небудь річ, покласти на місце. Він здатний ясно виразити свою згоду (незгоду). Висловлює це стверджувальними або негативними кивками голови. Читання стає захоплюючим. Малюк із задоволенням вказує пальцем на картинки з тваринами, ягодами, предметами побуту, автомобілями у відповідь на запитання дорослого. Кількість слів, вимовних в цьому віці, може коливатися від 10 до 50.

У дитини йде інтенсивний розвиток мозку:

 • починає розвиватися пам’ять;
 • з’являється поняття форми, кольору, відстані;
 • малюк вчиться оцінювати величину предметів.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 4 місяці: особливості розвитку

Що повинен уміти дитина в 16 місяців?

Активні переміщення дитини стають нормою. Він ще досить часто падає, але вже без допомоги батьків долає невеликі відстані. Малюки в 1 рік 4 місяці освоюють вертикальну площину, забираючись на стільці, табурети, столи. Діти цього віку спускаються і піднімаються по сходах.

Рівень розвитку дрібної моторики такий, що дитина легко управляє ложкою під час їжі, самостійно п’є з чашки.

Продовжує формуватися мова. Він вимовляє більшість приголосних звуків, намагається говорити.

Побутові навички дітей в 1 рік 4 місяці:

 • самостійно їсть ложкою, утримуючи її в кулаці;
 • користується горщиком самостійно або за допомогою дорослих;
 • миє руки, обличчя.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 4 місяці: особливості розвитку

Чим більше часу батьки присвячують дитині, тим більшими він оволодіває навичками. Правильно розвивається 16-місячний малюк має смакові уподобання, розуміє свою стать (хлопчик-дівчинка), вміє висловлювати свої бажання, розуміє слова можна, не можна.

Відміну від хлопчиків дівчаток

Виходячи зі статистики, фахівці кажуть, що дівчатка в фізіологічному розвитку трохи випереджають хлопчиків у 1 рік 4 місяці. На ділі все індивідуально. Хлопчики воліють ігри з машинками, кубиками, залишаючи ляльки і ляльковий посуд дівчаткам.

Малюки чоловічої статі вже в цьому віці люблять дивитися картинки з машинами, літаками, мотоциклами. Дівчатка люблять повторювати поведінку мам. Вони люблять подивитися на себе в дзеркало, намагаються розчісувати волосся собі, мамі, татові, лялькам.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 4 місяці: особливості розвитку

У загальній масі хлопчики більше дівчаток. Багато пізніше починають говорити. Їх активність більше спрямована на рух, освоєння простору. При невеликих відмінностях у фізичному розвитку діти в 1 рік 4 місяці мають однаковий рівень поведінкової активності.

Які іграшки підходять для цього віку?

Важлива фактура і розмір іграшок. Оптимально, якщо тварини, ляльки виконані з м’яких матеріалів, що мають розмір від 15 до 30 див. Виробами з жорсткими ногами, руками грати складно, дитині їх важко загортати в пелюшку, саджати на стілець. Для купання необхідно мати набір тварин з пластику, гуми.

Розмір рибок, каченят, ляльок-голяка не повинен перевищувати 10-15 см. Для прогулянок теж підходять набори з пластику для пісочниць.

Для формування побутових навичок, рольових ігор потрібно придбати набір меблів, посуду. Розміри столу, стільців, лялькової ліжечка повинні відповідати розмірам іграшок. Для зберігання посуду потрібно мати зручну коробку з кришкою з пластику або дерева.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 4 місяці: особливості розвитку

Щоб у малюка формуються рухові навички, необхідно мати:

 • коляску для ляльок;
 • машини різного розміру з кузовом і без нього;
 • каталки.

Для розвитку рук і мислення необхідні пірамідки, матрьошки, коробки різного розміру, кубики. Добре мати кілька іграшок на батарейках. Це може бути модель стаціонарна музична або рухома у вигляді тварини, автомобіля.

Заняття та ігри для розвитку в рік і чотири місяці

В 1 рік 4 місяці починають привчати малюка до порядку. Найпростіше заняття — прибирання іграшок. Прибирати їх треба кілька разів на день, допомагаючи і хвалячи дитини. Сприяють розвиткові заняття, що проводяться у формі гри. Потрібно купити 1-2 пірамідки з кільцями різного кольору. Вправи з ними допомагають зрозуміти розмір предмета (малий, великий), його колір. Заняття з пірамідками повинні супроводжуватися промовою дорослого. Спочатку всі дії він робить, потім пропонує дитині їх повторити.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 4 місяці: особливості розвитку

Медичний супровід малюка в 1 рік 4 місяці

Необхідно відвідати дільничного дитячого лікаря. Він проведе плановий огляд, зробить всі необхідні обміри, випише направлення на здачу аналізів:

 • сечі;
 • загальний аналіз крові.

Якщо у батьків виникають питання з приводу здоров’я і розвитку дитини, лікар дає направлення до вузького спеціаліста: ЛОР-лікаря, окуліста, кардіолога, невролога.

Проблеми, з якими стикаються батьки

На прогулянках малюки бачать собак. У одних вони викликають тільки позитивні емоції, в інших — почуття жаху. Щоб позбавити малюка від негативних емоцій, батькам необхідно:

 • подарувати м’яку іграшку, схожу на справжню собаку;
 • розглядати картинки із зображенням тварин;
 • познайомити з вихованим песиком.

Часто виникають проблеми з годуванням. У дитини утворюється багато справ і розваг більш цікавих, ніж прийом їжі. Тому діти в 1 рік 4 місяці часто відмовляються від їжі. Мамі не варто впадати в паніку, потрібно підігрівати інтерес дитини до їжі красивим посудом, цікавим оформленням страв. Батьки повинні розуміти, що їх дитина в 1 рік 4 місяці вже стає особистістю зі своїм характером, бажаннями, потребами. Всі взаємовідносини між ними повинні будуватися на повазі інтересів малюка. При виборі ігор потрібно враховувати бажання маленької людини.

Моя довідка - Корисні поради