Що повинен уміти дитина в 1 рік і 3 місяці: норми і особливості розвитку

Після рочки розвиток малюка відбувається стрімкими темпами, дорослі не встигають дивуватися новим навичкам дитини. Про те, що повинен вміти дитина в 1 рік і 3 місяці дізнаватися краще не на практиці, а вивчивши медичні вимоги і рекомендації — це дозволить не допустити помилок у вихованні. Головна умова — уважно стежити за карапузом, у цьому віці він особливо активний, що здатне заподіяти шкоду здоров’ю.

Норми фізичного розвитку дітей у 15 місяців

Дорослих, які з нетерпінням чекають нових сюрпризів від карапуза, неодмінно здивує, наскільки стрімко в рік і три місяці розвивається малюк. У цьому віці відбувається вдосконалювання придбаних навичок, змінюється характер, з’являються нові риси, хоча не завжди позитивні.

У 15 місяців карапуз вже досить добре пересувається, з кожним днем ходьба стає більш впевненою, крок — чітким. За день малюк легко проходить до 5 кілометрів, причому не відчуває втоми.

Активність на цьому не закінчується — дитину цікавить навколишній світ, хочеться спробувати цікаві предмети «на зубок», покрутити в руках, дізнатися призначення.

У чому дитина залежить від батьків, хоча вже намагається проявити самостійність. Якщо його не розуміють, не дозволяють що-небудь зробити, протест зазвичай виражається сильним плачем, який нерідко переростає в істерику. Тут важливо правильно вчинити — помилки у вихованні загрожують серйозними наслідками. Характер дитини здатний змінитися в гіршу сторону, справитися з небажаними рисами складно без допомоги фахівця.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 3 місяці: норми і особливості розвитку

Нервово-психічний розвиток

Навички психічного розвитку особливих труднощів не викликають — малюк уже починає формуватися як особистість. Дитина може похвалитися рядом досягнень:

 • намагається наслідувати міміці дорослих — хмуритися, посміхатися, сміятися;
 • грає улюбленими іграшками, показуючи свій настрій — якщо щось не виходить, плаче, при успіхах заразливо сміється;
 • на дітей реагує досить емоційно — посміхається, «розмовляє»;
 • відрізняється зміною настрою – після плачу сміється і навпаки;
 • на незнайомців реагує сильним плачем, відмовляється йти до чужих людей;
 • намагається відтворювати слова, супроводжує їх мімікою, енергійними рухами.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 3 місяці: норми і особливості розвитку

Маля особливо чуйно реагує на відсутність мами, навіть якщо залишається з рідною людиною. Умовити карапуза досить складно, доведеться проявити чимало винахідливості, щоб сконцентрувати дитини на іграх або перегляданні книжок з картинками.

Розвиток і навички крихти

Розвиток карапуза триває стрімко, і нерідко батьки навіть не готові до нових досягнень дитини. Щоб не упустити момент, коли малюк починає змінюватися, рекомендується уважно ознайомитися з навичками, які притаманні в рік та три місяці.

Заздалегідь запастися терпінням — далеко не все відбувається так, як хочеться батькам. Рекомендується заздалегідь проконсультуватися у лікаря, який підкаже, на що краще звернути більше уваги, як правильно відреагувати в складних ситуаціях.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 3 місяці: норми і особливості розвитку

Рухові навички

У фізичному розвитку відбуваються приємні зміни — дитина багато чого навчається, намагається самостійно поліпшити рухову активність, відмовляючись від допомоги дорослих. Особливості розвитку карапуза:

 • намагається без допомоги піднятися або злізти зі стільця;
 • піднімається (опускається) на четвереньках по сходинках;
 • переміщається по кімнатах, чергуючи повзання з ходьбою;
 • без допомоги сидить на маленькому стільчику;
 • при одяганню вже підставляє ногу або намагається ручкою потрапити в рукав;
 • вміло звертається з м’ячиком — кидає, штовхає ніжкою, катає по підлозі;
 • вчиться користуватися предметами побуту – кухлем, ложкою, зубною щіткою;
 • вміє відкривати шафу, комод, захоплено розкидає предмети гардероба.

Дитина вже намагається самостійно їсти, відкушувати печиво, хліб, пережовувати тверду їжу.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 3 місяці: норми і особливості розвитку

Розвиток мовлення

Дитина все краще розуміє розмовну мову. З задоволенням слід простим вказівкам дорослих, виконує прохання принести іграшку, показати частину обличчя або тіла, покласти ляльку, звірятко спати. У цьому віці дитина намагається повторити деякі слова, хоча виходить це досить погано.

Відтворення звуків проходить простіше — малюк з легкістю повторює окремі голосні і частина приголосних.

Покращити мовні навички допоможуть спеціальні вправи, якими рекомендується займатися з дитиною щодня. Деякі іграшки, які відтворюють звуки, пісеньки, прості віршики, також сприятимуть розвитку мовлення, тому заняття неодмінно треба проводити в ігровій формі.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 3 місяці: норми і особливості розвитку

Побутові навички

У побутовому плані малюк також стрімко розвивається, з’являються нові навички. Дитина вже пробує самостійно пити з чашки (часто трапляється, що велика частина рідини виливається на одяг або стіл), орудувати ложкою. Рекомендується давати густу їжу — каші, пюре, які надійно тримаються на столовому приладі, не розтікаються.

При вмиванні дитина відмовляється від допомоги дорослих, намагається самостійно намилити ручки, проводить пальчиками по обличчю, пробує витиратися рушником. Ще одне досягнення малюка — починає проситися на горщик, хоча на перших етапах вважає його простою іграшкою.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 3 місяці: норми і особливості розвитку

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 3 місяці?

У цьому віці дитина вже багато чого вміє і часто дивує батьків своїми навичками. При правильному розвитку дорослі можуть спостерігати такі зміни в поведінці своєї дитини:

 • активно пересувається, чергуючи ходьбу з повзанням;
 • обожнює «спілкуватися» з телефоном або з однолітками;
 • намагається наслідувати батьків, користуючись столовими приладами, предметами побуту;
 • демонструє почуття — цілує рідних, улюблені іграшки;
 • виконує прості вказівки;
 • грає будь-якими предметами (посудом, іграшками, взуттям, одягом);
 • пробує малювати олівцями;
 • відтворює звуки, намагається «говорити» окремі слова.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 3 місяці: норми і особливості розвитку

Батькам рекомендується не намагатися занадто активно впливати на розвиток навичок. Змушувати малюка не потрібно, це призведе до протилежного ефекту, дитина відмовиться займатися.

Чи є різниця у розвитку хлопчика і дівчинки?

У грудному віці дівчинки і малюки відрізняються — перші намагаються завоювати увагу дорослих будь-яким шляхом — закочуючи істерики, відмовляючись залишитися без рідних навіть на хвилину. Ще одна особливість дівчаток — вони більш активні, навчаються новим навичкам швидше, ніж малюки.

Після року все змінюється — темперамент і особливості характеру практично однакові, дівчатка вчаться самостійності, хоча виходить це у них далеко не завжди. Батькам рекомендується допомогти маляті — поступово привчати до самостійних занять: ігор, малювання, перегляду книжки.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 3 місяці: норми і особливості розвитку

Необхідні обстеження малюка

Як і в грудному віці, після рочки рекомендується регулярно проходити з малюком обстеження у лікаря. Крім педіатра, неодмінно відвідувати логопеда. У 15 місяців дитина вже починає відтворювати деякі звуки, тому дорослим слід в щоденні заняття ввести декілька вправ, спрямованих на розвиток мовлення.

Які вправи використовувати, як правильно будувати заняття, скільки часу приділяти урокам, краще докладно розпитати у лікаря. Не варто самостійно вибирати методику, спрямовану на поліпшення речі, робити це повинен логопед, виходячи з індивідуальних особливостей дитини.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 3 місяці: норми і особливості розвитку

Як грати з дитиною?

Мета кожної гри з малюком — покращити фізичний розвиток, мовні навички, психологічний стан. Головне правило — діяти батьки повинні ненав’язливо. Краще заздалегідь підібрати іграшки, які послужать мети, подумати, як зацікавити дитину, на що звернути більше уваги.

Не варто очікувати, що в 15 місяців дитина почне негайно виконувати всі прохання або повторювати рухи. Пройде чимало часу, поки малюк в точності відтворювати дії рідних, навчиться поводитися з деякими розвиваючими іграшками. Обов’язково протягом гри активно спілкуватися з карапузом, пояснювати кожен рух.

15 місяців — чергова сходинка розвитку, яку пройшли малюки разом з батьками. Несе ця дата чимало приємних несподіванок, сюрпризів для дорослих — дитина починає сприймати навколишній зовсім по-іншому, ніж немовля, вражає своїм стрімким розвитком, активно осягає нове і намагається застосувати знання в житті. Завдання батьків — посприяти цьому, ненав’язливо впливати на навички, стимулювати бажання дізнаватися про навколишній світ.

Моя довідка - Корисні поради