Що повинен уміти дитина в 1 рік і 2 місяці: норми розвитку

Маленьким дітям після року властивий інтерес до всього навколишнього і недарма в такому віці їх називають «дослідники». Багато батьки продовжують турбуватися про те, наскільки їх улюблений малюк гармонійно розвивається. Для виключення переживань досить дізнатися, що повинен вміти маленька дитина в 1 рік і 2 місяці і провести аналіз наявності таких навичок.

Особливості розвитку дитини в 14 місяців

Діти у віці 1 року і 2 місяців відрізняються високим рівнем рухливості, тому завданням батьків є забезпечення малюкові максимальної міри безпеки. У гонитві за сонячним зайчиком дитина може взагалі забути про лесенках і отримати травму. Малюк впевнено рухається і здатний без допомоги дорослого пересуватися на значні відстані. В його лексикон міцно входить слово «ні», і в цей момент важливо не переборщити зі строгістю, але і не йти на поводу.

Фізичні параметри

Діти у віці 1 року і 2 місяців мають сформований ряд зубів, але кількість їх може відрізнятися. Загальноприйнятими показниками розвитку вважаються наступні характеристики:

 • зростання 74-82 см;
 • вага 10-13 кг;
 • окружність голівки 46-48 см;
 • окружність грудної клітки 48-51 див.

Такі параметри вважаються орієнтиром, тому не варто панікувати при незначних відхиленнях від зазначених цифр.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 2 місяці: норми розвитку

Нюанси психо-емоційного розвитку

Дитина висловлює прихильність до близьких людей і насторожено ставиться до чужих. Він прагне не тільки наслідувати дорослому діями, але часто копіює його міміку. В залежності від ситуацій він посміхається або хмуриться. Особливостями розвитку в цей період є наступні моменти:

 • здатність заразитися емоціями однолітка, сміятися чи плакати разом з ним;
 • швидке здійснення переходу від однієї емоції до іншої, після плачу може розсміятися, а стан радості здатне швидко змінитися капризом;
 • гарне переключення уваги.

Емоції дитини відкрито виявляються при грі з іграшками, в деяких випадках малюк використовує голосові можливості інтонації. Він знає, як досягти бажаного, часто намагається маніпулювати криком і плачем. Навколишній світ пізнається дитиною через власні відчуття і емоції. Наприклад, малюк розуміє, що з висоти боляче падають, а при дотику до батареї може бути гаряче.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 2 місяці: норми розвитку

Діти у віці 1 року і 2 місяців здатні пересуватися самостійно без підтримки і допомоги дорослих. Деякі діти володіють навичками самостійно ходити на горщик і їсти ложкою. Вони здатні пояснити дорослому свої бажання, показують пальчиком бажану іграшку або предмет. Немовля може повідомити про голод, прямуючи до холодильника і вимовляючи «ням».

Дитина вміє грати з великими іграшками і добре маніпулювати ними. Дитина здатний відкривати дверцята, ящики і витягувати їх вміст, у нього чудово виходить натискати на різні кнопочки. Малюк може імітувати дії дорослого, він намагається демонструвати навички догляду за собою, розчісуючи волосся або намагаючись одягтися самостійно.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 2 місяці: норми розвитку

Що вміє дитина в 1 рік і 2 місяці?

В число основних навичок до цього періоду входить:

 • наявність у словниковому запасі певної кількості слів, впевнене вимову простих, наявність цікавих слів для позначення певних предметів;
 • виконання простих прохань, реагування на звернення «підійди», «дай» і ряд інших;
 • імітація звуків дорослих, тварин, транспорту;
 • здатність розрізняти і впізнавати мова близької людини.

Дитина в цьому віці може взяти олівець і намагатися чиркати їм. Він здатний самостійно утримувати чашку з рідиною, але акуратно поклав її на стіл в більшості випадків не виходить.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 2 місяці: норми розвитку

Заняття для розумового розвитку

Дитина активно і швидко вбирає в себе інформацію. В ігровій формі можна допомогти розширити її словниковий склад, поліпшити моторику і забезпечити пізнавальні нахили. Традиційними для нього іграшками залишаються пірамідки, конструктори, матрьошки, ігрові та музичні центри.

Діти люблять грати з ляльками і демонструвати свої вміння у вигляді вкладання спати, годування та одягання.

В такі ігри охоче грають як хлопчики, так і дівчатка, що в такому віці є природним. Малюки чудово розуміють мету своїх дій, вони можуть піти погодувати іграшку чи кота, але з телевізором або іншим неживим предметом таких дій вони не роблять. Для дорослих у цей період важливо розширити коло соціальних умінь, тому вони повинні разом з дитиною виконувати повсякденні дії, давати дитині говорити по телефону як тато, або варити суп, як мама.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 2 місяці: норми розвитку

Для розвитку мовлення важливо багато розмовляти з дитиною. При цьому слід дотримуватися наступних рекомендацій:

 • описувати виконувані дії — давай почнемо збирати, дістаємо з коробки і одягаємо на ніжки;
 • вимовляти назви частин тіла — ляскаємо в долоні, пісенька про пальчики;
 • описувати видиме на картинах, в тому числі при читанні книг;
 • почати вчити прості вірші, при цьому зображуючи події, — гойдаючись, як бичок, падаючи, як ведмедик на підлогу.

З малюком починають уроки по вивченню форм. На першому етапі достатньо кулі і куба. На допомогу прийдуть кубики, з яких будують вежі, вибудовують паровозики, розкладають на купки за розмірами. Можна просити розділити наявні іграшки на 2 види, окремо кубики і м’ячики. У цьому віці пора починати вивчати властивості предметів, для чого підійдуть звичайні продукти.

Малюкові цікаво переливати воду, пересипати крупу, відчувати властивості води. Відмінно розвиває моторику ліплення з пластиліну або тіста. Хороший поштовх дає малювання крейдою, олівцями і фарбами. Малюка потрібно вже в цьому віці вчити ділитися. Потрібно прищеплювати йому ази ввічливості, навчаючи елементарних фраз у вигляді «добрий ранок», «здрастуйте», «спасибі» і тому подібних.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 2 місяці: норми розвитку

Заняття для фізичного розвитку

Рухливість дітей після року вимагає частої зміни ігрової діяльності. Для малюка в цей період важливо закріпити навички ходьби. Для цього можна вибудувати маршрути, ходить з дитиною по прямій, по вигинах стрічки, використовуючи маленькі і великі кроки.

З малюком рекомендується ходити по драбинці за ручку, дозволяти йому залазити на невисокі бордюри, підійматися на височини і перелазити через предмети.

Діти молодшого віку швидко стомлюються, тому традиційна гімнастика для них не підходить. Всі запропоновані вправи повинні виконуватися в ігровій формі. Заняття бажано проводити в один і той же час щодня або через день, роблять це вранці через 30 хвилин після сніданку. Достатньо для цього віку використовувати 5 вправ і повторювати їх не більше 5 разів.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 2 місяці: норми розвитку

Для розвитку використовують такі вправи:

 • кроки по «вузької» доріжці, в якості якої виступає стрічка або лінія;
 • рух по похилій площині з утриманням малюка за руку;
 • ходьба боком;
 • рух в різному темпі;
 • розгойдування корпусу.

Дитина в цьому віці охоче грає з дорослим і виконує його прохання, тому таку особливість можна використовувати для розвитку фізичної підготовки. Достатньо попросити дитину дістати м’ячик з-під стола або зі стільця, прибрати іграшки або скласти одяг у ящик. Виконання нахилів, присідань і інших дій буде зміцнювати м’язові волокна дитини.

Є відмінності у розвитку хлопчиків і дівчаток?

Між різностатевими дітьми одного віку є певні відмінності. Хлопчики в значній частині випадків трохи повільнішою дівчаток, тому вони починають ходити пізніше. Мова їх також відстає у розвитку, і словниковий запас скромніший.

Що повинен уміти дитина в 1 рік і 2 місяці: норми розвитку

Чим можна годувати малюка?

Кількість прийомів їжі дитиною 1 року і 2 місяців становить 4-5 разів. Перерва між ними повинен становити 3-4 години. Дитина в цьому віці володіє достатньою кількістю зубів, тому в раціоні потрібна присутність твердої їжі — хлібобулочні вироби, фрикадельки, фрукти та інші продукти.

В якості пиття дитині дають молоко, морс і чаї на основі трав. Страви не потрібно протирати і домагатися їх дрібної консистенції. У меню на сніданок включають каші, на обід дитині дають суп і друге блюдо з гарніром. На полуденок досить дати фрукти, сирок або печиво. Якщо дитина зголоднів, то йому забезпечують легкий перекус бананом, яблуком або кисломолочним продуктом.

Моя довідка - Корисні поради